Přehled tisku

Předvolební kampaň spojená s diskusí o Benešových dekretech a vstupem České republiky do Evropské unie i návštěva manželky amerického prezidenta Laury Bushové se především promítají na stránkách hlavních českých deníků.

Předvolební kampaň spojená s diskusí o Benešových dekretech a vstupem České republiky do Evropské unie i návštěva manželky amerického prezidenta Laury Bushové se především promítají na stránkách hlavních českých deníků.


Všichni odpovědní politici se podle deníku Právo shodnou přinejmenším v jednom, že pro Českou republiku není jiná dobrá budoucnost, než uvnitř Evropské unie. Jen někteří to však říkají bez zpochybňujících podmínek, z nichž čiší předvolební účelovost, míní list. Má to bohužel efekt, který se dal čekat. Nezodpovědným populistům se podařilo udělat z Evropy strašáka, jehož se mnozí z nás nelekají tím víc, čím víc nám pohled na západ zastiňuje velké Německo, poznamenává autor komentáře. Podle něj tak dosáhla obrana národních zájmů vrcholu absurdity: podařilo se jí naočkovat lidem strach z toho, co je naším nejvlastnějším národním zájmem. Tím absurdnější je podle komentátora deníku Právo to, že je to právě Evropská unie, kdo se právem obává, co ji rozšíření bude stát, a že všechny ty ponižující dočasné podmínky vymýšlí právě jen proto, aby náraz z přijetí nových členů ustála.


O politické kariéře neuvažuje manželka amerického prezidenta Laura Bushová, která ukončila pětidenní návštěvu Prahy. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedla, že jí stačí role první dámy USA. Nehodlá jít ve šlépějích své předchůdkyně Hillary Clintonové a stát se političkou. "Že bych se ucházela o nějaký úřad? To nemyslím. Už teď mám příležitost - a spíše odpovědnost - z role manželky prezidenta pracovat v těch oblastech, které jsou mi blízké, pro mne důležité a zároveň jsou důležité i pro Ameriku," řekla listu Bushová. Takovou oblastí je pro ni jako pro bývalou učitelku a knihovnici vzdělání. "A musím říci, že ta práce se mi líbí, těší mě, že mám takovou možnost v této sféře pracovat," uvedla. Přiznala, že hodně čte, a to především americké autory. S chutí si ale přečetla i některá díla Václava Havla. "Má za sebou fascinující život a byla bych ráda, kdyby ho četlo co nejvíce lidí, zvláště Američanů. Aby si uvědomili, jaká síla vede lidi, kteří bojují i umírají za svobodu," řekla Bushová pro Mladou fronru Dnes.


Česká armáda by si podle Lidových novin ráda ještě vylepšila pověst špičky v oblasti protichemické ochrany, a tak nabízí partnerům v NATO výcvikový prostor u Vyškova pro cvičení s biologickými, chemickými a radioaktivními látkami. Výcvik českých i spojeneckých vojáků je jistě důležitý, v tomto případě jde ale bezesporu o mimořádnou věc, o níž je nutné veřejně mluvit, píše list. Projekt má schválit až příští vláda. Podle deníku by však napřed měla obrátit pozornost k lidem, kteří v okolí vojenského prostoru žijí. Podrobně jim vše vysvětlit a pak si minimálně vyslechnout jejich názor. Bez veřejné a otevřené diskuse bude cvičiště jen výrazem arogance moci, dodávají Lidové noviny.


Pakliže se učitelé v červnové výplatě opět nedočkají slibovaného zvýšení platů, vyzvou je odbory ke stávce. "Můžeme se s celou řadou škol dohodnout, že začátek jejich školního roku prostě nebude. Na školách, kde nedostanou slíbené přídavky, učitelé nezahájí výuku," řekl v rozhovoru pro deník Právo předseda školských odborů Jaroslav Rössler. Nejzazší termín je podle něj konec června. "Když do konce června nedojde ke změně a pořád se někdo bude vymlouvat a peníze budou pořád chybět, tak už musíme něco udělat. Ať už chybu při rozdělování finančních prostředků udělal kdokoli, ministerstvo nebo krajské úřady," řekl šéf odborů. Na druhé straně podle něj nechtějí odbory vyhrožovat. "Nejdříve si musíme sednout a zjistit, kde se při rozdělování peněz stala chyba," uvedl. Ministerstvo od března zvýšilo učitelům o 11 procent mzdový tarif, mnozí mají nyní přesto nižší platy. Ředitelé některých škol totiž museli kvůli růstu tarifů snížit osobní ohodnocení. Podle resortu nesou vinu za špatný stav jednotlivé kraje či okresy, které prostředky chybně přerozdělily školám. Úřady se však hájí, že tak činily na základě metodiky, kterou jim poskytlo ministerstvo. Jednání odborů se zástupci krajů a ministerstva školství se má uskutečnit tento čtvrtek, připomíná deník Právo.


Přestože vedení pražské Nemocnice Na Homolce ještě v březnu popíralo, že vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o změně statusu ze státního subjektu na soukromou obecně prospěšnou společnost, je smlouva o převodu připravena, konstatují Lidové noviny. Stát se má zbavit jednoho z mála prosperujících zdravotnických zařízení, navíc vybaveného špičkovou technikou, a to zdarma, za pofidérní místa v dozorčích a správních radách společnosti, míní deník. Nepopírá, že vstup amerického kapitálu (společnost UPMC Health System), vědeckého a lidského potenciálu by byl za normálních okolností pro nemocnici i pacienty přínosem. Kdyby neexistovala kdyby: zapírání, podivný spěch před volbami, urychlené převádění dalších lukrativních objektů pod Homolku, podivná právní forma nově vzniklého subjektu, uvažují Lidové noviny.


Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling trvá na tom, že stát by měl řidičům přispívat na koupi nového auta. Cílem záměru je omladit vozový park, jehož průměrné stáří dosahuje v Česku více než 13 a půl roku. Podle deníku Právo by návrh programu měla vláda obdržet ještě letos na podzim. S návrhem přispívat na nákup nového vozu přišel ministr Schling v únoru. Každému majiteli auta staršího 15 let, který by vůz nechal sešrotovat, by stát přispěl částkou až 90 tisíc korun. Pořídit by bylo možné jen nové auto do 250 tisíc korun. Aut starších 15 let, kterých by se návrh týkal, jezdí v Česku více než 1 milion 200 tisíc. Pokud by se podařilo návrh prosadit a využili by ho všichni majitelé, přišlo by to stát na 112 miliard korun, píše deník Právo.


Podnět k přezkoumání rozhodnutí plzeňského státního zástupce Stanislava Mečla, který zrušil trestního stíhání tří Čechů podezřelých z pašování lihu, chtějí Vrchnímu státnímu zastupitelství podat vyšetřovatelé případu. Mečl zrušil stíhání, protože bylo podle něho nezákonné, uvádí deník Právo. Klíčové informace k dopadení pachatelů získali podle listu čeští policisté od nizozemských a německých kolegů za podmínky, že viníci budou dopadeni a potrestání. Bývalá plzeňská státní zástupkyně Ivana Růžičková nechtěla rozhodnutí Mečla komentovat. Podle ní však byla zmařena práce policistů, kteří shromáždili dostatek důkazů k podání obžaloby. "Navíc nezávislý soud z předložených materiálů přezkoumával zákonnost sdělení obvinění a došel k závěru, že u obviněných existuje důvodné podezření ze spáchání trestné činnosti," dodala Růžičková, která případ předala Mečlovi nedávno, když byla jmenovaná soudkyní. Mečl nechtěl svoje rozhodnutí komentovat a neodpověděl ani, v čem vidí nezákonnost obvinění. Podle listu jsou jeho rozhodnutím zaskočeni žalobce i policisté. "Kdybychom chtěli znovu případ otevřít, tak to půjde obtížně, protože všechny důkazy, které byly provedeny po sdělení obvinění, jsou tím znehodnoceny," řekl deníku nejmenovaný zdroj. Podle jednoho z detektivů zjistili nizozemští celníci v prosinci 2000 při rentgenové kontrole kontejneru vypraveného z Vietnamu, že zásilka nudlí směřující do Čech obsahuje ze dvou třetin plastikové kanystry s lihem. Náklad pokračoval do německých Brém, odkud ho do Čech dovezl český řidič. V Černičcích na Lounsku policisté s celníky zajistili kamión i devět osob, z nichž tři byli obviněny z krácení daně ve zločinném spolčení. Podle odhadu policie dovezla organizovaná skupina pachatelů nelegálně do Evropy tisíce hektolitrů lihu. Jeho prodejem by stát přišel na daních o stamiliónové částky, dodává deník Právo.


Stížnost v kauze bývalého prezidenta fotbalového klubu Sparta Praha Petra Macha odmítl minulý čtvrtek v neveřejném zasedání Ústavní soud. Uvádějí to Lidové noviny s tím, že senát stížnost odmítl pro neodpodstatněnost návrhu. Mach si od loňského června odpykává v pražské pankrácké věznici pětiletý trest vězení za krácení daně a cla. Podle městského i vrchního soudu v Praze nepřihlásil k proclení automobil BMW, a stát tak připravil o více než 1,3 miliónu korun. Mach dostal i pokutu 300 tisíc korun. Jeho obhájce Josef Lžičař podal ústavní stížnost loni na jaře. Soudce Vladimír Jurka, který senátu Ústavního soudu předsedal, se podle Lidových novin odmítl k rozhodnutí vyjádřit. "Nejprve musí usnesení dostat odsouzený a příslušný soud," řekl listu. Trest měl Mach nastoupit loni 17. dubna, ale kvůli psychickým potížím požádal o odklad. Žádost zamítl městský a poté i vrchní soud. Policisté pak Macha 7. června zatkli na jeho farmě v Chotýšanech na Benešovsku a odvezli ho do vězení.