Přehled tisku

Komentátor Práva se zamýšlí nad povolební situací Unie svobody-DEU, jež po svém neúspěchu trochu připomíná tonoucího, který se stébla chytá, aby zachránil holý život. Jak jinak si vysvětlit, že se tato kdysi ambiciózní stranička pohroužila do úvah integrovat v sobě postupně mimoparlamentní partaje jako je Cesta změny, ODA nebo Pravý blok. Pravicově naladěný občan, na rozdíl od svého levicového souseda, se může v posledních letech právem cítit dezorientován a frustrován. Ať se to politikům v unii líbí, nebo nelíbí, bez ODS a jejího nezanedbatelného voličského elektorátu si mohou o velké pravicové straně nechat jen zdát.

Komentátor Práva se zamýšlí nad povolební situací Unie svobody-DEU, jež po svém neúspěchu trochu připomíná tonoucího, který se stébla chytá, aby zachránil holý život. Jak jinak si vysvětlit, že se tato kdysi ambiciózní stranička pohroužila do úvah integrovat v sobě postupně mimoparlamentní partaje jako je Cesta změny, ODA nebo Pravý blok. Pravicově naladěný občan, na rozdíl od svého levicového souseda, se může v posledních letech právem cítit dezorientován a frustrován. Ať se to politikům v unii líbí, nebo nelíbí, bez ODS a jejího nezanedbatelného voličského elektorátu si mohou o velké pravicové straně nechat jen zdát. Nehledě na to, že spojení se stranami jako ODA je i mravně a ekonomicky problematické. Unie sama má hluboko do kapsy a vzít na sebe i prázdnou alianční kasu opředenou nevyjasněnými finančními skandály by jí rozhodně nepomohlo.

Po červnových sněmovních volbách významně stoupla důvěra veřejnosti v Senát: důvěryhodný byl pro 28 procent lidí, což je o sedm procent více než před volbami. Senátoři tak předstihli odstupující poslance, kteří byli pro respondenty důvěryhodní naopak nejméně. Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem zůstává pro více nežpolovinu lidí prezident Václav Havel. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění mu důvěru vyslovilo 54 procent lidí. Končící vládě věřilo 43 procent a krajským zastupitelům 30 procent respondentů. Prezidentovi častěji důvěřovaly ženy, dále lidé s dobrou životní úrovní a příznivci Koalice, méně naopak lidé s nízkou životní úrovní a komunističtí voliči. Senát a krajská zastupitelstva jsou důvěryhodnější pro respondenty s dobrou životní úrovní a příznivce Koalice. Krajskýmzastupitelům také více věří voliči ČSSD a vysokoškoláci, píší Lidové noviny.


Z Lidových novin se dozvídáme o úspěchu zpěvačky Heleny Vondráčkové, která uspěla v soudním sporu s kritikem Janem Rejžkem. Pražský vrchní soud vyhověl její žalobě na ochranu osobnosti a uložil Rejžkovi, aby se omluvil za svůj dva roky starý výrok. Publicista Jan Rejžek tehdy vysvětlil úspěšný návrat Heleny Vondráčkové jejím napojením na ˝mafiány˝. Ti jí měli v 70. a 80. letech ˝tlačit do rádií, televize a na desky˝. Teď by se měl zpěvačce omluvit osobně i veřejně prostřednictvím novin. Své další kroky bude Rejžek zvažovat v nejbližších dnech. Uvažuje dokonce, že svůj případ předloží Ústavnímu soudu. Poprvé se tímto případem začal zabývat loni v listopadu pražský městský soud. Vondráčková tehdy žalovala Rejžka ještě za jeden výrok pocházející také z října roku 2000. Kritik totiž napadl i tvrzení Vondráčkové, že nikdy nepodepsala tzv. antichartu. První soud Helena Vondráčková prohrála. Soudkyně však v rozsudku uvedla, že Rejžkova slova o ˝mafiánech˝ byla skutečně nepřiměřená. Zpěvačka se pak odvolala pouze proti rozhodnutí týkajícího se jejích ˝mafiánských˝ kontaktů.


Otázkou, proč českou justici ovládají ženy, se zabývá komentář Mladé fronty Dnes. Odpověď není tak složitá. Prezident Havel má, jak známo, oblibu v prosazování žen do vysokých funkcí. Pokud se tedy rozhoduje o obsazení postu místopředsedkyně Ústavního soudu, volí raději ženu. Proč však ovládají ženy justici na obvodních, tedy prvoinstančních soudech? Je nutno se vrátit do minulosti, kdy za totality byly platy soudců na nízké úrovni, podobně jako platy ostatních státních úředníků. Prudký zlom nastal po revoluci v roce 1989. Tehdy advokátům přibyla práce kolem restitucí majetku, kuponové privatizace a investičních fondů. Za dané situace, kdy se pro advokacii objevil velký trh práce s nemalými výdělky, to byli samozřejmě muži-soudci, kteří opouštěli houfně justici. Zabránit odlivu mužů z justice se podařilo ministrovi spravedlnosti Jiřímu Novákovi (ODS). Ten se snažil celou věc řešit okamžitým navýšením platů soudců s tím, že jejich postavení se rovná ústavním činitelům. Situace se tehdy stabilizovala a odliv mužů, pokud tedy zůstali, se do jisté míry podařilo zastavit. Dnes jsou ženy za dané situace, kdy jejich platy převyšovaly poměrně dlouho například platy lékařů, v justici ve velké převaze. " Nejsem si však jist," píše komentátor deníku, zda velká feminizace v soudnictví je dobrá.


Ze stránek Hospodářských novin se dočteme o úspěšné výstavě litografií Oldřicha Kulhánka, Jiřího Anderleho a Karla Demela. Prohlédnout si je mohou milovníci výtvarného umění v Singapuru, kde byla v galerii ministerstva umění slavnostně zahájena výstava české grafiky Theatrum Mundi. Výstava je putovní, mohli ji už vidět zájemci v Malajsii, Indonésii, Vietnamu a v Thajsku. Ze Singapuru se v srpnu přestěhuje do Číny, odtud do Hong-kongu a na Tchaj-wan.