Přehled tisku
V Česku vznikla politická policie. Jak píší Lidové noviny, policejní prezident Jiří Kolář loni zřídil na ministerstvu vnitra dva speciální odbory, které mají vyšetřovat podezření z trestných činů spáchaných vlivnými českými občany. Pod jejich dohled se tak mohou dostat ministři, poslanci, soudci nebo členové bankovní rady České národní banky.
V Česku vznikla politická policie. Jak píší Lidové noviny, policejní prezident Jiří Kolář loni zřídil na ministerstvu vnitra dva speciální odbory, které mají vyšetřovat podezření z trestných činů spáchaných vlivnými českými občany. Pod jejich dohled se tak mohou dostat ministři, poslanci, soudci nebo členové bankovní rady České národní banky. Jak uvádí list, útvary v oficiálních materiálech figurují jako "odbor 15" a "zvláštní odbor" a spadají pod náměstka ministra vnitra Miroslava Antla. Podle jednoho z kriminalistů speciální odbory soustřeďují citlivé informace. "Mohli by být schopní něco zamést pod koberec, nebo naopak," řekl policista. Speciální policie pro vybrané důležité osoby - to podle listu ale zavání kastováním a diskriminací. "Vytvoření policejního odboru pro státní VIP je stejně absurdní jako ustavení oddílu pro šetření kuchařů, řidičů či punkových muzikantů. Až na maličkost. Pankáči a kuchtíci na rozdíl od vysokých úředníku nedisponují žádnou dávkou zpeněžitelné moci. Policii ale neplatíme od toho, aby tuto moc potencionálně kumulovala," dodávají Lidové noviny.
Vladimíru Železnému, který řídí televizi Nova, zmizel z galerie Zlatá husa obraz francouzského malíře Marca Chagalla s názvem Jákobův žebřík. Píše to Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, podle nichž je Železný v souvislosti s nákupem Chagallova obrazu a několika dalších děl stíhán pro trestný čin krácení daně. Policie loni v dubnu Železného obvinila, že za několik dovezených obrazů pro svou sbírku nezaplatil clo ve výši téměř sedmi miliónů korun. Podle Mladé fronty Dnes Chagallův obraz v roce 1998, kdy byl dovezen do Česka, nepatřil údajně Železnému, ale Čechoameričanovi George Novotnému, který s ním při nákupu obrazů spolupracoval. Jákobův žebřík je přitom na seznamu současného či bývalého majetku Železného, který loni pořídili exekutoři. Policie nechce k případu krádeže uvést žádné informace. Lidové noviny píší, že podle neoficiálních informací ale padá hlavní podezření na Železného ochranku.
Mladá fronta Dnes věnuje pozornost rozhodnutí KSČM pozvat do Prahy na podzim 40 levicových stran na kontrasummit NATO, kde hlavní projev bude mít předseda KSČM Miroslav Grebeníček a vymyslí se alternativní bezpečnostní konstrukce pro Evropu. Podle českých komunistů je NATO relikt studené války, uvádí list, který se naopak domnívá, že relikt studené války jsou hlavně čeští komunisté. Deník připouští, že NATO dnes možná nefunguje nejlépe a možná jsou na místě debaty o jeho modernizaci, ale není žádný důvod věřit, že různé dnešní odvary toho, proti čemu NATO demokracii bránilo, by zajistilo svobodu a bezpečí lidí lépe. Kontrasummit komunistů jen přivolává věčnou otázku: chtějí zas zestátnit výrobní prostředky, zabavit lidem majetek a nastolit diktaturu proletariátu", ptá se list a dodává, že odpověď na tyto otázky je důležitější než celý kontrusummit.
Mladá fronta Dnes upozorňuje, že ačkoli ročně platíme ze svých daní 20 miliard korun na 'podporu bydlení', výsledek je k pláči. Rozpočet chřadne a nebydlící nebydlí. Její komentátor zmiňuje všeobecně známou situaci na tuzemském trhu s byty a soudí, že zmiňované absurdní důsledky tohoto stavu mají jednoduché příčiny. Těmi jsou podle něj regulace nájmů, špatné právní normy a neefektivní státní podpora. Společným jmenovatelem všech 'systémových' podivností přitom je politická zbabělost. Stačí jen to staré: nebát se a nepodléhat lobbistům," míní MfD.
Nad institutem finančního arbitra se zamýšlejí Hospodářské noviny. Představu, že finanční arbitr pomůže tisícům nespokojených bankovních klientů, však označují za poměrně lichou. "Lidé si totiž v devadesáti devíti případech stěžují na svoji vlastní neschopnost. Jen pár lidí ze sta si pečlivě čte smlouvy, které uzavírá s bankou, a ještě menší počet z nich jim dokonale porozumí. Mít hluboké právnické vzdělání pro zadání jednoduchého převodu peněz, není nezbytné. Většinou si stačí s lupou pročíst podmínky smlouvy vytištěné tím nejmenším možným písmem, seznámit se s některými výrazy ve slovníku cizích slov, podívat se do kalendáře na termíny a s kalkulačkou počítat celkovou výši poplatků. Prostě práce na jedno dlouhé letní odpoledne. Práce, která se vyplatí a do které se vcelku z pochopitelných důvodů nikomu nechce," upozorňuje s tím, že většinu stížností, které se snášejí na adresu bankovních úředníků, tak bude arbitr muset smést se stolu. "Neznamená to ale, že jeho funkce bude jenom pro okrasu. Arbitr může nespokojeným zákazníkům finančních institucí posloužit alespoň tím, že své zkušenosti jednou ročně zveřejní. Popis projednávaných případů i nejčastějších stížností může donutit banky ke změně přístupu ke klientům a možná i ke zlevnění jejich služeb," naznačuje. A co když se náhodou objeví 'zajímavý' případ, který jasně dokáže, že někdo něco zfušoval? Alespoň bude mít arbitr dost času na to, aby mu věnoval čas a péči, která mu náleží, dodává list.
Konání nepovolené technoparty komentuje Právo, podle něhož proti sobě stojí v nerovném boji mladí, kteří se baví při elektronickém kraválu, a místní obyvatelé, kteří tento kravál proti své vůli poslouchají. Nikdo se přitom neobtěžuje jim říci, kdy ten kravál skončí. Podle listu tak místní žijí v pocitu bezmocnosti, což je stav mysli, jímž se projevuje ztráta svobody. Mladá fronta Dnes naopak ocenila přístup starostky obce Višňová. "Prohlásila, že se při sledování zpráv vždy modlila, aby se taková akce nekonala u nich. Když se však její přání nevyplnilo, začala jednat," píše list a připomíná, že starostka nelamentuje nad tím, proč policie technoparty nerozežene, ale snaží se, aby ji občané přestáli s co nejmenší újmou. Komunikuje s místními i s hlavními aktéry akce, dokonce se postarala o posílení vlakových spojů. "Klid a věcnost by jí mohli ortodoxní diskutéři z obou stran závidět," dodává list.
Lidové noviny zjistily, že noví nájemníci se do reprezentačního sídla českých premiérů - Kramářovy vily - nastěhují nejspíš až v září. V té době nový předseda české vlády Vladimír Špidla se svou ženou opustí byt v jindřichohradeckém paneláku a přestěhuje se do známé pražské rezidence. Ve vile nad Prahou manželé Špidlovi vystřídají dosavadní premiérský pár. Miloš Zeman sice stěhování z honosné budovy u Chotkových sadů zahájil už v polovině července, ale zatím svůj odchod nestihl dokončit.
Sezónní výprodeje v Německu už Čechy nelákají - píše deník Právo. Auta na parkovišti před obchodní zónou v příhraničním městečku Regen na německé straně Šumavy lze spočítat na prstech. Doba, kdy při zahájení prodeje s výraznými slevami praskala parkoviště ve švech a na každém kroku byla slyšet čeština, je nenávratně pryč. Němečtí prodejci říkají, že když dnes přijde český zákazník, mnohem víc vybírá a je stejně náročný, jako tamní lidé. Určité rozdíly mezi chováním Němců a Čechů, ale při nákupech podle názoru bavorských obchodníků zůstávají. Češi lpí hodně na značkách. Koupí si třeba starší model bot od známého výrobce, zatímco Němci chtějí aktuální módu a nedbají, od koho je - dodává Právo.
Mladá fronta Dnes upozorňuje, že mnozí obyvatelé malých vesnic jsou vydáni na milost a nemilost svých praktických lékařů. Když doktor funguje skvěle, je to výhra hned dvakrát. V malé obci dobře zná své pacienty i celé rodinné klany. A tedy i spektrum jejich nemocí a neduhů. Zle je, když lékař neměří svým pacientům tlak, nechce předepisovat sanitky, ač je potřebují, a léky ordinuje od stolu podle toho, jaká zrovna řádí epidemie. Není jich mnoho, ale jsou. Podle zákona má sice každý nárok jít k jinému lékaři, ale tohle pravidlo se na malých vesnicích využívá obtížně. K mání je obvykle jen jedna ordinace a do další je daleko. Lidé se nadto bojí jít do sporu s někým, kdo bude patrně dál léčit jejich příbuzné. A většina lidí si prostě zvykne, dodává Mladá fronta Dnes.
Západonilský virus, který přenášejí komáři a který se nyní šíří po USA, dorazil i do České republiky. Podle Večerníku Praha se tímto virem nakazili čtyři Češi. Virus může způsobit encefalitidu nebo meningitidu. U zdravých lidí obvykle nezpůsobuje žádné potíže nebo vyvolá příznaky připomínající chřipku. Daleko větší nebezpečí, dokonce i smrt, hrozí ale starým lidem, dětem a lidem s oslabenou imunitou. Jedním z důvodů, proč čeští lékaři zaznamenali tak málo nakažených, je i to, že onemocnění má často průběh jako obyčejná chřipka, takže lidé lékaře ani nenavštíví, dodává Večerník Praha.
Jedinou fotografii ledovce, který potopil Titanik, pořídil Čech Štěpán Řehořek. Fotografie se objevila před dvěma roky. Tehdy ji německý novinář Henning Pfeifer koupil od českého sběratele spolu s dalšími pohlednicemi. Až po čase mu došlo, že má v rukách něco unikátního. Její autor Štěpán Řehořek byl tehdy na palubě německé lodi Bemen. Fotografie byla 90 let zapomenuta, dnes však přichází její sláva. Je jediným známým snímkem osudného ledovce a stala se tak nesmírně cenným dokumentem největšího námořního neštěstí všech dob. Poprvé bude vystavena v srpnu a to na velké výstavě o Titaniku ve skotském Dandee, dodává Mladá fronta Dnes.