Přehled tisku

Komentář Lidových novin se věnuje tématu korupce, se kterou se v té či oné podobě setkává občan takřka denně, takže jí časem přivykl a bere ji jako průvodní jev všedního života. Široká veřejnost ale netuší, že v západním světě je Česká republika považována za stát prolezlý korupcí skrz naskrz. Že je ve společnosti cosi shnilého, to si plně uvědomovala už vláda Miloše Zemana, když se po italském vzoru rozhodla čelit korupci vyhlášením programu ˝čisté ruce˝. S odstupem času už dnes víme, že tato halasně propagovaná akce měla jen velmi skromné výsledky.

Komentář Lidových novin se věnuje tématu korupce, se kterou se v té či oné podobě setkává občan takřka denně, takže jí časem přivykl a bere ji jako průvodní jev všedního života. Široká veřejnost ale netuší, že v západním světě je Česká republika považována za stát prolezlý korupcí skrz naskrz. Že je ve společnosti cosi shnilého, to si plně uvědomovala už vláda Miloše Zemana, když se po italském vzoru rozhodla čelit korupci vyhlášením programu ˝čisté ruce˝. S odstupem času už dnes víme, že tato halasně propagovaná akce měla jen velmi skromné výsledky. Atmosféra se nijak znatelně nepročistila, afér, skandálů a nepravostí všeho druhu, zjevných i skrytých, spíš ještě přibylo: čisté ruce plácly do vody. Vladimír Špidla, jak odpovídá jeho letoře, nastupuje do odpovědného úřadu bez halasné rétoriky a břeskných fanfár. Neponechává ale nikoho na pochybách, že to s osobní hygienou ve věcech finančních myslí naprosto vážně. Střetům veřejných s osobními zájmy je nutno předcházet, nepřipouštět propojení politiky s podnikatelskou sférou, natož s obskurními mafiózními typy. Politikům ani státním úředníkům nesluší podnikatelské ˝vedlejšáky˝ a jejich manželky nemají co pohledávat ve správních radách. Pokud se Vladimíru Špidlovi podaří takové pojetí počestnosti zavést nejprve nahoře a potom s tím úspěšně postoupit dolů, zaslouží se o stát.


Ministři nové vlády podle Hospodářských novin požadují pro své resorty napřesrok o 40 miliard korun více, než na kolik plánuje celkové výdaje státu v roce 2003 ministr financí Bohuslav Sobotka. Ty by podle informací, které deník získal na jeho úřadu, měly dosáhnout 840,5 miliardy korun. Stát naopak počítá s tím, že jeho příjmy budou 683,2 miliardy, píše. "Představy ministrů ještě nemáme detailně zmapovány, už dnes však jejich požadavky přesahují plánované výdaje o 40 miliard," potvrdila Hospodářským novinámředitelka odboru státního rozpočtu Renata Mládková. Její slova potvrzuje i ministr Sobotka. "Předpokládám, že jednotlivé resorty budou požadovat více peněz, než navrhujeme. Debata o rozpočtových prioritách se na vládě teprve povede," konstatoval. O rozpočtovém rámci, který připravilo ministerstvo financí, by vláda měla jednat během dne.


Zloděj, který ukradl řediteli televize Nova Vladimíru Železnému v galerii Zlatá husa obraz Marka Chagalla, musel objekt znát a mít do něj přístup. Železný v rozhovoru pro Právořekl, že pachatel také musel vědět, že v restaurátorské dílně galerie byla poškozená kopie obrazu opravována podle originálu, který poskytl ke srovnání jako podklad. "Pachatel originál ukradl, kopii ponechal na místě," doplnil Železný. To, že zloděj ukradl obraz v restaurátorské dílně, potvrdil v úterý Lidovým novinám i velitel služby kriminální policie a vyšetřování Prahy 1 Pavel Just. Ukradený obraz je jedním z obrazů, kvůli nimž je Železný stíhán pro podezření, že za ně státu nezaplatil při dovozu daň. Podle policejní verze díla v cizině koupil Železný, ale do Česka je dopravil Čechoameričan George Novotný, který úřadům tvrdil, že jsou jeho. Protože se Novotný stěhoval ze zahraničí do České republiky, byl od poplatků osvobozen.


Někteří exekutoři prodávají při soudně nařízených dražbách i zabavené nelegálně zkopírované kompaktní disky. S odvoláním na informace hudebních fanoušků to uvádí dnešní Lidové noviny . Za prodej nelegálně zkopírovaných CD přitom hrozí podle České obchodní inspekce až miliónová pokuta. "Byl jsem na dražbě v budově českobudějovického okresního soudu a skutečně jsem tam v nabídce viděl mnoho přepálených disků," řekl listu jeden z hudebních fanoušků. Podle něj bylo na některých CD jméno skupiny dokonce napsáno fixem. Českobudějovičtí soudní úředníci ale tvrdí, že si na dražbu CD v soudní budově v poslední době nevzpomínají. "Pokud si pamatuji, cédéčka naposledy prodávali soukromí, a nikoli soudní exekutoři," řekla Lidovým novinám vyšší soudní úřednice v Českých Budějovicích Jitka Plojharová.


Šestapadesátiletá plzeňská lékařka, která byla loni obviněna z šíření drog, složila na konto soudu 10.000 korun, a vyhnula se tak potrestání. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Podle plzeňského státního zástupce Petr Brýda žena dala peníze na dobročinné účely a soud zastavil její trestní stíhání. "Jednou z podmínek ale bylo, že svoji vinu přizná," doplnil. Policie loni v lednu obvinila z šíření drog celkem šest plzeňských lékařů a lékařek ve věku od čtyřiapadesáti do čtyřiašedesáti let. Obvinění údajně předepsali při výkonu lékařské služby první pomoci několika lidem recepty na léky ze seznamu omamných a psychotropních látek, ačkoli o nich věděli, že jsou drogově závislí. Brýda Mladé frontě Dnesřekl, že většinu ostatních obviněných lékařů soud potrestal pokutou. Zda jsou tyto rozsudky pravomocné, však neví. Peníze, které obviněná lékařka složila na konto soudu, půjdou konkrétně na pomoc obětem trestných činů a na podporu basketbalového týmu Západočeské univerzity v Plzni.


Že nějaká země nevpustí za svou hranici pár občanů jiné země, to je docela normální. Zvláštní začíná být celá záležitost tehdy, když to budí dojem selekce. Jak píše komentátor Mladé fronty Dnes, není žádným tajemstvím, že Romové zase vyrazili na Západ. Patnáct z šestadvaceti Romů nemohlo překročit hranici do Rozvadova, protože prý neměli dost peněz. Předtím to bylo 79 Romů, rovněž kvůli chybějícím penězům a kvůli tomu, že neměli pojištění. Němečtí úředníci nejsou rasisté, stejně jako jimi nejsou třeba úředníci britští. Opustíme-li teoretické spekulace, všichni samozřejmě Roma na ulici poznáme. Bylo by čirým pokrytectvím zapírat, že si nedržíme peněženky, když do tramvaje nastoupí skupina tmavých mladíků. Nikdo není špatný kvůli tomu, že je Rom. Z psychologického hlediska je však pochopitelné, že lidé, instituce ba i státy minimalizují své náklady na řešení problému. Je to jednoduchá posloupnost. Vypadáš jako Rom? Jsi nejspíš Rom. Konflikt civilizací se neodehrává jenom kdesi daleko na hranicích islámu a křesťanství. Dnes a denně jej můžeme vidět na periferiiích našich velkých měst, na Ruzyni nebo na celnici v Rozvadově. Dokud se nenajde romský Martin L. King, dokud ten nenajde osvíceného partnera na straně mírně patriarchálního státu, dokud se nenaučíme citlivě balancovat na hraně mezi přemrštěnou korektností a rasismem, bude to pořád stejné.


Především z finančních důvodů vyklízejí lidé v důchodovém věku velká česká a moravská města, zvláště jejich drahá centra. Přestože zde často bydlili po desetiletí, vysoké činže je vyhánějí na venkov. Byt v městě buď prodají, či pronajmou, většinou mladým manželům nebo přes realitní kancláře, sami si najdou podnájem nebo byt v menších městech za podstatně nižší sumu a rozdíl je vlastně ziskem, kterým si přilepší důchod. Starosta Písku Luboš Průša Právu potvrdil, že jedním z hlavních důvodů jsou finance. "Staří lidé v Praze prodají byt, u nás koupí levnější a podstatně větší a ještě jim zbyde bohatě peněz na další život. Navíc tu mají klid, krásnou přírodu v okolí. Jednoduše idylka na stáří. Trend stěhování lidí z Prahy do menších měst potvrdil náměstek pražského primátora Otto Kechner. "Vylidňuje se centrum a přilehlé městské části, Praha 2, teď i Praha 7," konstatoval s tím, že obyvatelé odcházejí především kvůli tomu, že v metropoli je život daleko nákladnější než mimo ni. "V Praze kdykoliv vyjdete na ulici, platíte a platíte víc než kdekoliv jinde na venkově. Fakt je, že v centru nenarazíte na normální samoobsluhu," poznamenal.


O nevídané poctivosti a úřední bezradnosti se dočteme na stránkách Lidových novin. Devětačtyřicetiletý český turista našel minulý pátek při procházce v obci Suchov na moravskoslovenském pomezí na cestě balíček. Zvedl ho a zjistil, že se v něm ukrývá sto tisíc korun. V situaci, kdy by zřejmě mnoho lidí váhalo, jak se zachovat, zvolil turista postup ukázkového kladného hrdiny: vzal peníze a bez rozmýšlení je odnesl na policejní stanici v nedalekém Javorníku. Nemohl však tušit, že zde začnou potíže. "Policie si peníze nemůže nechat. Případ jsme proto zaprotokolovali a hotovost předali suchovskému obecnímu úřadu," popisuje situaci místní policejní mluvčí Roman Skřepek. Jasno, co s penězi, ale nemá ani obecní úřad v Suchově. Možných postupů je hned několik - použít peníze ve prospěch obce, poskytnout je na humanitární účely nebo čekat, až se ozve jejich majitel a bude žádat navrácení. Není ale jasné, jak případný žadatel o vydání balíčku bude moci dokázat, že nalezených 100 tisíc korun mu skutečně patří.