Přehled tisku

Deníky si všímají, že se vláda neshodla na konečném znění svého programového prohlášení a rozhodla se ho schválit v pondělí, tedy den předtím, než ho předloží ke schválení Poslanecké sněmovně. Hospodářské noviny si myslí, že programové prohlášení kabinetu bude při hlasování o důvěře vlády v podstatě bezvýznamné. Ať už v něm bude cokoli, poslanci už vědí, jak budou hlasovat. I kdyby se rozhodli nehlasovat podle přání strany, ale svého svědomí, zbylo by jim na prostudování textu jen několik hodin, dodávají Hospodářské noviny.

Deníky si všímají, že se vláda neshodla na konečném znění svého programového prohlášení a rozhodla se ho schválit v pondělí, tedy den předtím, než ho předloží ke schválení Poslanecké sněmovně. Hospodářské noviny si myslí, že programové prohlášení kabinetu bude při hlasování o důvěře vlády v podstatě bezvýznamné. Ať už v něm bude cokoli, poslanci už vědí, jak budou hlasovat. I kdyby se rozhodli nehlasovat podle přání strany, ale svého svědomí, zbylo by jim na prostudování textu jen několik hodin, dodávají Hospodářské noviny.

Zatímco nová vláda o svých slibech ještě jedná, u té předchozí můžeme už definitivně bilancovat, píše Mladá fronta Dnes, podle níž si přitom kdokoli může přečíst, co někdejší kabinet Miloše Zemana před pár lety sliboval. Přechod od spálené země ke kvetoucí zahradě měl vypadat takto: společnost vzdělání, spoluúčasti a solidarity, boj proti ekonomické kriminalitě, oživení ekonomického růstu, adaptace na normy EU, dobré vztahy se sousedy. Mnoho chvály ale není podle deníku na místě. O společnosti vzdělání nemůže být ani řeč, kultura si nemůže vyskakovat, nezaměstnanost stoupla, hospodářský růst táhne do značné míry světová ekonomika, České dráhy zůstávají upírem země a rozpočet je v hlubokém mínusu, uvádí deník a doplňuje, že satirik by se vyřádil i na pasáži programového prohlášení o dobrých vztazích se sousedy. Mohlo být i hůř. Po tak velkých slovech však mělo přijít více," uvádí Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny se domnívají, že čeští vládní politici mají sklony k utrácení v krvi. Za pozoruhodné také pokládá, s jakou lehkostí vyslovují mladí vládní politici i ty nejhorší zprávy. Například mladý ministr financí Bohuslav Sobotka je ve funkci sotva dva týdny a lehkost a elegance, s níž sdělil, že příští rok stát vytvoří dluh minimálně ve výši 157 miliard korun, se hned tak nevidí, konstatuje list. Většina sociálnědemokratických ministrů přitom chce ve výdajích ještě přidat a ani trochu je nezajímá, že už delší dobu není z čeho. Lidové noviny v této souvislosti poukazují na to, že Koalice, partner ČSSD ve vládě, během dvou týdnů zapomněla na to, že se profilovala jako rozumný spořílek.


Deníky si ve svých ekonomických komentářích mj. všímají pololetních zisků českých bank. Lidové noviny je označují za pikantní, zvlášť v souvislosti s očekávanou 300miliardovou ztrátou České konsolidační agentury. "To se bankám hospodaří, když nepříjemnou zátěž v podobě rizikových úvěrů přehodily na záda někomu jinému. Především daňovým poplatníkům - z něčeho se ztráta ČKA totiž uhradit musí," píší a táží se, zda nešlo smlouvy se zahraničními investory koncipovat lépe. Třeba tak, že by po svém očištění - které jim zisky umožnilo - přispívali státu na řešení špatného majetku právě ze svých bank.

Zisky bank komentuje i Večerník Praha. Jeho komentátor naznačuje, že kdyby polostátní banky, na jejichž ozdravění stát přispěl 300 miliardami korun, byly privatizovány už dříve, mohly už dříve také produkovat zisk namísto toho, aby zatěžovaly státní rozpočet, nehledě na kvalitu služeb. Zisky České spořitelny a Komerční banky za první pololetí jsou ještě mnohem vyšší než za celý loňský rok, a pokud nasazené tempo vydrží do konce roku, mají se akcionáři vskutku na co těšit. Dotkne se to i jejich klientů? Zřejmě jen velmi nepřímo. Banky nejsou charitativními institucemi. Zato klientům nabízejí jistotu, že jsou jejich vklady v dobrých rukou, a dále kvalitnější služby. Hlavní ale je, že soukromé banky přestaly být prodlouženou rukou politických stran a začaly fungovat jako tržní instituce. To je stejně důležitá záruka jejich stability právě jako dosažený zisk, uzavírá Večerník Praha.


Ambiciózní plán Českých Budějovic na vybudování velké průmyslové zóny podle Lidových novin narazil na překážku. Výstavbu tamní průmyslové zóny totiž komplikuje spor o vrátnici. Radní se s majitelem vrátnice nemohou dohodnout na ceně za průjezd vozidel do areálu. Může se tak opakovat problém, jaký řešila radnice v Hranicích na Moravě, kde se vedení města dlouho nedokázalo dohodnout s Markétou Regecovou, majitelkou pozemku, na němž měla vyrůst část továrny Philips. Radní míní, že firma firma AM - Garážová technika, jíž vrátnice patří, žádá až 'nemorální' částku za povolení průjezdu vozidel. Firma však nařčení odmítá a tvrdí, že údržba vjezdu, přes který projedou stovky nákladních vozidel, vyžaduje značné prostředky. Jak uvedl její pracovník, společnost nabídla dokonce městu prodej vrátnice za odhadní cenu 1,3 miliónu korun, ale ani na tento návrh město z neznámých důvodů nepřistoupilo. Přitom má s průmyslovou zónou dalekosáhlé plány. Podle Lidových novin už dokončilo výběrové řízení na firmu, která by měla v areálu vybudovat infrastrukturu, a od státu už získalo takřka třicetimiliónovou dotaci.


Jezy na dolním Labi se podle Mladé fronty Dnes s největší pravděpodobností nebudou stavět. Nový ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) listu řekl, že podporuje názor svého předchůdce Miloše Kužvarta, který se vyslovil proti jezům a ministerstvo životního prostředí v březnu opakovaně vydalo k projektu nesouhlasné stanovisko. Výstavbu labských jezů prosazuje ministerstvo dopravy. Plavební stupně by podle něj měly zvýšit přepravu zboží po Labi na tři až čtyři milióny tun ročně. Nyní to je 1,3 miliónu tun. Proti výstavbě vodních děl ale opakovaně vystupovali ekologové a zamítavé stanovisko vydaly i správy chráněných území.


Lidé se do předčasného důchodu už nehrnou, píše deník Právo. Zatímco loni tvořily předčasné penze z celkového počtu přiznaných důchodů téměř 60 procent, letos za stejné období už dosahují pouze 32 procent. Jak listu potvrdil ředitel České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr, je to důsledek novely důchodového zákona. Ta začala platit před rokem, kdy byly nově přiznávané předčasné penze na základě pojistně-matematických metod sníženy, dodává Právo.


Kapsářů v pražských tramvají ubylo. Jak píše Mladá fronta Dnes, nasazení městských strážníků do nejvíce turisty využívaných linek 9 a 22 se osvědčilo. Pokud v nich policisté zrovna jedou, dávají kapsáři cestujícím pokoj. Právě před řáděním kapesních zlodějů na obou linkách varovalo letos na jaře své občany například britské ministerstvo zahraničí. Městská policie proto do většiny spojů nasadila své lidi. Boj strážníků se zloději ale přesto připomíná hru kočky s myší. Když se jim kapsáře podaří dostat z tramvaje, přesouvají se za lupem do stanic metra, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Hana Marvanová prosazuje, aby se ceny ve sněmovních restauracích přiblížily těm, které jsou běžné v jiných pražských restauracích. Ceny jídel pro zákonodárce, hosty a novináře by se podle ní mohly zvýšit dvakrát až třikrát, píšíHospodářské noviny. "Ceny jídla i nápojů ve sněmovně připomínají socialismus. Prodává se tu prakticky za tolik, za kolik se nakoupí," řekla Marvanová, která chce ušetřené peníze použít na posílení legislativního a informačního zázemí. Zástupci ostatních politických stran s určitým zvýšením cen souhlasí. Zároveň ale upozorňují, že dotace nejsou tak vysoké, jak Marvanová předpokládá. Žádná z pěti sněmovních jídelen neplatí pronájem a neusiluje o zisk. Nehradí ani náklady na energii, vodu nebo vybavení a získané peníze sněmovna odvádí do rozpočtu, dodávají Hospodářské noviny.


Desítky lidí ve frontě v pražské pasáži Černá růže signalizovaly, že autogramiádu tu bude mít hokejista Jaromír Jágr. Jak píše Právo, takřka přesně s úderem patnácté hodiny se pak před české fanoušky dostavil dvojnásobný držitel Stanley cupu. Teplotními rekordy byl ovšem poněkud schvácený. Procházející japonští turisté po zjištění Jágrovy totožnosti propadli fotografickému šílenství. Hokejista žádosti o společné fotografie neodmítal a bez problémů uspěl i fanoušek v dresu dnes již konkurenčního Pittsburghu. Postupem času se nejlepší český útočník přece jen dostával do nálady. Jak prozradil, letní měsíce si zpestřuje thajským boxem, který je prý ideální na břišní svaly. Tento měsíc ho také čeká maturitní zkouška na hotelové škole, uzavírá Právo.