Přehled tisku
Stav nouze prodloužený v krajích postižených povodněmi až do konce srpna, postoje některých politiků i nekončící odstraňování škod, které způsobily ničivé záplavy, jsou hlavními tématy českých novin. Listy si všímají také pořádání dobročinných kulturních akcí a oddálení vyučování ve školách v zaplavených oblastech. Se středečním rozhodnutí vlády - prodloužit nouzový stav - polemizuje úvodník Lidových novin.
Stav nouze prodloužený v krajích postižených povodněmi až do konce srpna, postoje některých politiků i nekončící odstraňování škod, které způsobily ničivé záplavy, jsou hlavními tématy českých novin. Listy si všímají také pořádání dobročinných kulturních akcí a oddálení vyučování ve školách v zaplavených oblastech. Se středečním rozhodnutí vlády - prodloužit nouzový stav - polemizuje úvodník Lidových novin. "Nesporné omezení práv nezaměstnaných je vysvětlitelné, avšak nikoli donekonečna obhajitelné," míní autor glosy, jemuž vyhlášení nouze vzdáleně připomíná praktiky bývalého komunistického režimu.
Mladá fronta Dnes se pozastavuje nad množstvím humanitárních akcí a dobročinných koncertů, které se po opadnutí vody objevily. "Škarohlíd by mohl předpokládat, že se muzikanti na povodni přiživují. Charitativní koncerty - to je mediální proslulost a dotváření imidže. U někoho možná ano. Ale u jiného jde asi opravdu o snahu nějak pomoci a vyprovokovat k pomoci i ostatní," hájí smysl podobných akcí autor sloupku.
Dnešní tisk si v ekonomických komentářích všímá zejména toho, jakým problémům čelí vláda při shánění peněz na odstraňování povodňových škod. "Kde vzít a nekrást?" by podle Lidových novin mohla znít otázka pro vládu, která potřebuje každou korunu a vypomáhá si, jak se dá. Do letošního rozpočtu zahrne mimořádné příjmy z prodeje státních dluhopisů i peníze z privatizace. Využít mimořádné příjmy v krizových situacích není podle komentáře nic špatného. "Daleko horší je záplatovat jimi příliš rozbujelý sociální systém a dotovat neefektivní podniky. Za pár let navíc stejně dojdou. A je otázkou, jak by Špidlova vláda situaci podobnou letošní stoleté vodě řešila bez nich. Je proto jasné, že bez důkladné reformy se veřejné finance neobejdou," míní Lidové noviny.
V blízké budoucnosti vyjde pořízení bytu nebo nemovitosti v oblastech postižených záplavami levněji. Pokud v nich však stát vybuduje protipovodňová zařízení, může jejich hodnota naopak stoupnout. Jak píší Lidové noviny, zástupci zejména pražských realitních kanceláří se shodují v tom, že se rozhodně sníží ceny nemovitostí a pronájmů v záplavových lokalitách. Pokles však bude jenom krátkodobý. Tento stav podle potrvá jen do té doby, než lidé zapomenou na povodně a přestane se o nich mluvit. Na jihu a severu Čech, které také zasáhla velká voda, by podle tamních realitních kanceláří velké cenové změny nastat neměly. Výstavba nových domů se nyní poněkud zbrzdí, protože stavební firmy se budou věnovat hlavně rekonstrukci a renovaci postižených domů a infrastruktury. Odborníci však soudí, že to bude jen dočasně, dodávají Lidové noviny.
Přestože pražský primátor Igor Němec odhadl první škody v pražském metru na dvě miliardy korun, nekteří zástupci metra připouštějí, že škody mohou být i dvakrát tak vysoké. Píše to Mladá fronta Dnes. První odhady škody obdrží pražští radní v pátek. Primátor Němec zatím odhadl škody v Praze na zhruba deset miliard korun. Podle úředníků magistrátu už hlavní město začalo vyjednávat o pomoc státu. Podle České ratingové agentury, která je pobočkou světové ratingové agentury Moody's, může být kvůli škodám ohrožena schopnost města Prahy dostát svým závazkům.
Členové představenstva a dozorčí rady pražského dopravního podniku mohou přijít kvůli škodám v zatopeném metru o část svého majetku. Pokud se prokáže, že ochranu podzemní dráhy zanedbali, soud jim ho smí podle obchodního zákoníku zabavit. Píše o tom deník Právo. V souvislosti s havarijním stavem podzemní dráhy po záplavách se objevily spekulace, že město udržovalo provoz metra do poslední chvíle a že tlakové uzávěry nebyly uzavřeny včas. Tím, že se vypnul proud v evakuovaných stanicích, pak přestala jít čerpadla. Proniknutím vody do metra se zabývá speciální policejní tým a prošetřuje je i magistrát. Ředitel Dopravního podniku Houfek je nicméně přesvědčen, že všechny tlakové uzávěry byly uzavřeny včas. Otevřena podle něj zůstala jen vrata v tunelu mezi stanicemi Křižíkova a Florenc a od Staroměstské k řece Vltavě. Zaměstnanci podniku nemohli vrata už zavřít, protože do prostorů protékala voda přes jiná, již uzavřená vrata. Podle Houfka byly další příčinou zaplavení metra také velké průsaky. Na dvou místech se také zřejmě prolomily stěny. Podzemní dráha byla podle něj stavěna tak, aby vydržela takzvanou stoletou vodu, současné záplavy však byly větší.
Krajské úřady budou prověřovat, jak je nakládáno s prostředky zasílanými na jednotlivá povodňová konta. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). "Zřizovatelé musejí úřadům předložit vyúčtování a vykázat v něm, kolik prostředků a na co použili," sdělila listu Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra. Zneužití prostředků z povodňových kont byla zaznamenána již při záplavách na Moravě v roce 1997. Letos v dubnu kvůli tomu poslal soud do vězení ředitele Nadace Františka kardinála Tomáška, který pod záminkou humanitární pomoci vylákal od různých firem deset miliónů korun. Příliv finančních darů na povodňová konta podle organizátorů letošních sbírek stále sílí. Lidé na ně dosud poslali přes 100 miliónů korun.
Armáda propustí dva vysoce postavené důstojníky štábu sil územní obrany, kteří selhali při řízení záchranných prací v době povodní. S odvoláním na vyjádření generála Vladimíra Sovy o tom informuje Mladá fronta Dnes. Sova, který je velitelem centra řídícího operaci Obnova, listu sdělil, že analyzuje rozsah škod, které důstojníci svou nerozhodností a neschopností napáchali. Podle dosavadních zjištění je již téměř jisté, že budou oba odvoláni, dodal. O jednom případě selhání během záchranných prací se před několika dny zmínil v tisku také ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Velící důstojník pražské 6. zabezpečovací brigády podle něj svým vojákům nezajistil dostatečné stravování a nedokázal udržet spojení s krizovým štábem.
Vodohospodáři spočítali, jak velká voda postihla v minulých dnech Česko. Jak píší Lidové noviny, čísla potvrzují, že tak mhutné záplavy nepamatují celé generace předků. Voda, která se prohnala Prahou nese podle vodohospodářů přívlastek "pětisetletá". Na přehradě Orlík šlo o povodeň "desetitisíciletou". "Voda překonala všechna očekávání. Škodám na majetku nešlo předejít," prohlásil ředitel státního podniku Povodí Vltavy Patr Hudler. Záplavám prý nemohly zabránit ani přehrady vltavské kaskády. "I kdyby byly zcela prázdné, byly by schopny pojmout asi miliardu kubíků, vody", řekl ředitel Hudler. Z mraků nad jižními a západními Čechami ale spadlo zhruba třikrát víc vody, kolem tří miliard kubíků vody. Přesto prý vltavská kaskáda lidem pod přehradami pomohla. Vodní díla zadržovala vodu tak dlouho, jak to bylo možné, a záchranáři tím získali čas kzastavení plavby, odtažení lodí a k evakuaci lidí.
Žádnou velkou inovaci nenaznačuje podle MfD design nového modelu Škoda Octavia z produkce mladoboleslavské automobilky, který Škoda Auto chystá pro rok 2004. Drží se osvědčené konzervativní koncepce, kterou mladobolelavské firmě určil mateřský koncern Volkswagen, píše deník na základě získaných fotografií. Podle listu auto ctí stejnou filozofii jako dnes. Jeho design a velikost se snaží vměstnat na pomezí dvou různých tříd. Nový model se bude vyznačovat větší prostorem pro nohy pasažérů na zadních sedadlech. Právě to byla jedna ze slabin, často kritizovaných u první verze octavie. Přestože se snímky nového vozu vyskytly už nyní, v prodejnách se podle zástupců automobilky Škoda objeví nejdříve v roce 2004. A to i přes fakt, že současná octavia jezdí po silnicích už šest let, což je přesně ta doba, po které by měl nastoupit nový model. Zpoždění je dáno tím že koncern Volkswagen nechce, aby nová škodovka konkurovala nejnovější verzi golfu, která se na trhu objeví příští rok, dodává Mladá fronta Dnes.