Přehled tisku
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík podal trestní oznámení na bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora a jeho někdejšího náměstka Miroslava Kvašňáka. Kvašňáka navíc odvolal z funkce vojenského přidělence v Indii, uvádí Právo. "Na Šándora a Kvašňáka jsou podána oznámení o podezření ze spáchání trestného činu porušení zákona o zpravodajských službách...
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík podal trestní oznámení na bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora a jeho někdejšího náměstka Miroslava Kvašňáka. Kvašňáka navíc odvolal z funkce vojenského přidělence v Indii, uvádí Právo. "Na Šándora a Kvašňáka jsou podána oznámení o podezření ze spáchání trestného činu porušení zákona o zpravodajských službách... V pátek byl vydán rozkaz k odvolání Kvašňáka z Indie," řekl pouze Tvrdík s tím, že Šándor nesplnil rozkazy a jeho selhání způsobilo nezvratné škody. Ministr obrany odvolal šéfa vojenské rozvědky Šándora již v srpnu, oficiálně pro vzájemné neshody. Média ale zveřejnila informace, že důvodem bylo to, že služba i přes Tvrdíkův zákaz dále spolupracovala s bývalým sekretářem ministerstva zahraničí Karlem Srbou. Kvašňák podle mediálních informací zastával funkci náměstka šéfa vojenské rozvědky v době, kdy ministr obrany vydal rozkaz, aby rozvědka ukončila spolupráci se Srbou jako nespolehlivým a kontrole se vymykajícím agentem. Rozvědka podle médií ale tento rozkaz nesplnila. Jak deník připomíná, Srba je nyní vyšetřován kvůli přípravě vraždy novinářky a dalším trestným činům.
Bez výběrového řízení a za nízkou cenu, tak chce pražský magistrát prodat svůj podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace, píší Lidové noviny. Třetinový balík akcií této společnosti, prodává magistrát společnosti Vivendi za 880 milionů korun. Cenu není možné zvýšit, protože žádná konkurence, která by nějakou tu korunu přihodila, nebyla přizvána. Před dvěma lety koupila Vivendi za více než šest miliard korun dvojnásobek akcií společnosti. Nový, na první pohled nevýhodný prodej má městu přinést peníze na krytí povodňových škod, které se již odhadují na deset miliard korun. Pražští radní si ještě nedávno stěžovali, že město jako menšinový akcionář v Pražských vodovodů a kanalizací ztratí ve společnosti vliv. Dnes jim nevadí, že nebudou mít žádné akcie a tím pádem ani žádný vliv na vodní hospodářství v Praze, ani na ceny vodného s stočného. Již při prvním prodeji balíku akcií společnosti Vivendi hovořili odpůrci privatizace o tom, že si firma může dovolit zaplatit požadované miliardy jen proto, že zdraží vodné a stočné. Nyní bude Vivendi vlastnit Pražské vodovody a kanalizace stoprocentně, proto se nabízí otázka, jak chce pražský magistrát ovlivňovat cenovou politiku ryze soukromé firmy, uvádí komentář listu.
Zatímco ještě před chvilkou jsme měli jen jednoho muže, který se doznal ke své touze převzít na svá ramena trýznivou službu prezidentství, teď už jsme na tom lépe. Máme hned dva, a to už skoro zavání demokracií, uvádí komentář Mladé fronty Dnes. Po Petru Pithartovi vystoupil na scénu muž, o kterém se v této souvislosti nikdy nemluvilo, ač zoufalá média už omílala údajné kandidatury kdekoho včetně filmových režisérů. Bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš byl "vyzván" ministrem Grossem jako vhodný člověk. Jen o tom nikdo jiný v Grossově straně neví. Proč ne, je třeba ocenit Burešovu odvahu. Kdo z nás by to nevzal, kdyby mu to vnucovali, ale nepřiznáme se. Jenom forma ohlášení je dost divná. Občan by čekal, že takové oznámení se odehraje jaksi oficiálně a za plného lesku. Že vystoupí autority a ke svému želízku v ohni se nahlas přihlásí. Hned by bylo jasné, že taková strana nepočítá možná taky s někým jiným a že nějaké její křídlo, podkřídlo nebo frakcička nemá v zásobě ještě nějakou další figuru, kterou vytáhne. Možná se teď budou kandidáti rojit jako komáři. Stačí, aby ministři rozdali pár povzbudivých slov a úsměvů, píše komentář listu.
Premiér Vladimír Špidla zůstává dále Jihočechem a bydlení v pražské Kramářově vile považuje jen za životní epizodu. V Jindřichově Hradci, kde dosud žil, si podle Deníků Bohemia hodlá koupit domek. V sobotu, kdy předseda vlády zavítal do Jindřichova Hradce, stihnul vedle pracovního programu ještě podepsat úvěrovou smlouvu. "Chci si totiž v Jindřichově Hradci koupit malý domek," cituje jeho vyjádření list. Špidla, který se svou manželkou Viktorií žil dosud v bytě 1+1 na jindřichohradeckém sídlišti Hvězdárna, popírá, že by se přestěhoval do Prahy. Přirovnává se přitom k vojákům na polním tažení. "Pouze jsem přesunul své velitelské stanoviště, ale Jindřichohradečákem zůstávám dál. Jen teď bydlím v Kramářově vile, protože jsem premiér, a je to zvyklost," řekl Šidla listu.
Stavbaři z Metrostavu podle odborníků zřejmě porušili projekt, když v pražském metru na stanici Můstek ve spojovací chodbě mezi trasou A a B místo protitlakové železobetonové stěny postavili cihlovou zeď, která při zaplavení neodolala tlaku vody. Uvádí to deník Právo. Metrostav byl o zjištěné závadě již informován. Technický ředitel Metroprojektu Georgij Romancov řekl, že podle původního, dvacet let starého projektu metra měla být v uvedeném místě železobetonová zeď. Odborníci ale nadále v dopravním podniku pátrají, zda původní projekt nebyl v průběhu stavby pozměněn. "Je to dosud jediné podezření, které naši projektanti v odčerpávané části metra zaznamenali," dodal. "Zdá se, že zeď byla postavena jinak. Musíme zjistit proč. Odpověď by měla být v projektové dokumentaci," řekl listu mluvčí Metrostavu František Polák. Stejně jako Romancov tvrdí, že při prohlídkách v odčerpaných úsecích metra jde dosud o jediný zjištěný nedostatek ve stavební části. Zatím se vodu nepodařilo odčerpat ze tří stanic. Škody v metru se pohybují podle odhadů kolem dvou miliard korun. Rada hlavního města Prahy již zřídila odbornou komisi, která má prošetřit příčiny zatopení metra.
Mladá fronta Dnes informuje o pardubických přípravách na koncert k loňským útokům teroristů v USA. Má název Valící se Requiem a bude největší akcí, jaká se v Česku při této příležitosti odehraje. Podobně jako v řadě míst světa, rozezní ve středu v pět odpoledne pardubickou hokejovou arénu, kde se koncert bude naostro konat, Mozartova zádušní mše v podání spojených sborů z východních Čech a sólistů, například Gabriely Beňačkové, Karly Bytnarové či recitátora Jana Třísky. Koncert bude živě přenášet Česká televize. "Myšlenka na uspořádání koncertů v různých částech světa vznikla na jaře v Seattlu, kdy po koncertu Mozartova Requiem oslovila s tímto nápadem zpěváky jakási žena," říká jedna z pořadatelek pardubického koncertu, Jarmila Zbořilová. Každý z účinkujících bude mít při koncertu na klopě cedulku se jménem jedné z obětí newyorského atentátu. Jak oznámili američtí organizátoři akce, celosvětový sbor čítá v současnosti již 15 tisíc účinkujících. V Česku jich bude minimálně dvě stě, píše Mladá fronta Dnes.
Na stránkách Lidových novin se dočteme, že Fenomén ostravské Stodolní ulice se rozrůstá do dalších sfér. Ulice proslulá nejen v Ostravě desítkami hospod a klubů se stala místem zrodu politické strany. Jmenuje se Helax - Ostrava se baví. Pětatřicet zástupců této strany kandiduje v komunálních volbách. Lídrem na primátora je sedmadvacetiletý hudebník, moderátor a DJ Petr Novák. ˝V létě jsme seděli na zahrádce ve Stodolní, říkali jsme si, jak jsme zklamaní ze současné politiky a od hecování jsme přešli k činům,˝ říká osmadvacetiletý ředitel rádia Helax Miroslav Pifka. Deník uvádí, že propojení politiky a rádia je citlivá záležitost. Helax denně poslouchá 70 tisíc lidí, v oblasti mezi Ostravou a Opavou patří ke dvěma nejposlouchanějším stanicím. Pifka ale tvrdí.: ˝Budeme dávat maximální pozor na objektivitu. V našem rádiu jsme o nové straně zatím ani nepípli,˝ potvrdil listu.
Mladá fronta Dnes srovnává nebezpečnost teroristického i vodního útoku. Oba mají pro nás jedno společné poznání: soustředěnou silou nás změnily. Až do tragického září jsme o terorismu, biologických zbraních a bůhvíjakém dalším svinstvu jen slýchali ve zprávách z cizích zemí. Armáda už není pro nás hejno zelených mozků, které je nám pro kočku. Mění se v tým strážící lidi před nebezpečím - ať už má navlečené maskáče či tvář studenta snícího o konci americké nadvlády nebo podobu milionů kubíků vody. I katastrofám lze tedy přičíst jisté plus. Probouzejí z klimbání, otevírají zatuchlé sklepy. Posilují v člověku i vědomí souvislostí. A stejně tak po povodních pátráme, co jsme udělali přírodě, co jsme zkazili, že platíme takovou daň. Rok po útoku na symbol kapitalismu nejsme o nic víc v bezpečí, než jsme byli rok před ním. Jsme však - tedy alespoň my neprofesionálové doufáme - na zlé chvíle lépe připraveni. Protože už věříme, že se týkají i nás. To nás posílilo. Pouze v zátylku hryže dotěrná pochybnost: ale na jak dlouho?, ptá se komentář deníku Mladá fronta Dnes.
Zaměstancům pražské zoologické zahrady se za dva týdny podařilo kromě horní části zpřístupnit i malý okruh ve spodní, v srpnu zaplavené části zahrady. Zvířata, která byla povodní nejvíce postižena, se tak mohla vrátit do svých výběhů a lidé se na ně už o víkendu mohli podívat. Přitom se ze stránek Lidových novin dozvíme, že ředitel zahrady Petr Fejk ještě před týdnem předpokládal, že malá část dolního úseku zahrady bude otevřena koncem roku. Podle Fejka bude rekonstrukce celé zahrady trvat asi tři roky. Má v plánu změnit celou dolní část zahrady. Zůstanou tu gorily, šelmy, tučňáci a lachtani. Všechno ostatní, kromě těchto pavilonů je zdevastováno. ˝Urbanismus spodní části uděláme úplně znova. Chceme nastínit takový dojem panenské přírody, kde se budou kombinovat expozice vodních ptáků s opičími ostrovy,˝ plánuje ředitel. Další úsek dolní části bude podle něj pojat jako oddychové místo pro návštěvníky. Lidé sem budou moci jezdit na piknik, bude tu dětské hřiště a kontaktní expozice pro děti. To znamená, že tu budou zvířata, na která si děti budou moci sáhnout a hrát si s nimi.
Stovky dětí ˝ze zkumavky˝ a jejich rodičů zaplnily v sobotu odpoledne zahradu hloubětínského zámečku v Praze 14, v němž sídlí Centrum asistované reprodukce. Všechny děti, mezi nimiž je i mnoho dvojčat, se narodily po úspěšném umělém oplodnění v hloubětínském zařízení. Hloubětínské Centrum asistované reprodukce Iscare IVF vzniklo v roce 1995. S žádostí o pomoc se na ně ročně obrací 2500 párů, které touží po dítěti. ˝Naše centrum za sedm let své existence pomohlo přivést na svět již více než 3000 dětí,˝ řekl vedoucí lékař centra Milan Mrázek. V České republice má problémy s početím 15 až 20 procent párů, uvádí Lidové noviny.
Hospodářské noviny si mimo jiné věnují položení základního kamene Muzea železné opony, který byl v sobotu položen v Kvildě na Prachaticku. Muzeum, které má být postaveno do tří let, má připomínat dalším generacím smutné období komunistického režimu, kdy ostnatý drát odděloval tehdejší Československo od západního světa. "Zatím je návrh muzea tajný a pod ochranou. V současné době na něm pracuje dvanáctičlenná skupina architektů," řekl listu patron Nadace železná opona, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.