Přehled tisku

Předseda Valného shromáždění OSN a poslanec ČSSD Jan Kavan se zúčastní řádné schůze Poslanecké sněmovny, která začne 8. října. S odvoláním na vyjádření ředitelky Kavanovy kanceláře v New Yorku Heleny Opolecké to středeční Právo. Některým sociálním demokratům pravděpodobně začíná docházet trpělivost s opakovanou neúčastí Kavana při schůzích sněmovny a jejích orgánů. Kavan se dosud mnohých těchto jednání nezúčastnil, neboť dal přednost funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Kavan chyběl mimo jiné při zářijovém hlasování dolní komory o vládním návrhu na zvýšení daní, který sněmovna nepodpořila. Stalo se to díky síle opozice, kterou podpořila vládní poslankyně Hana Marvanová. Vládnímu táboru ale při klíčovém hlasování chyběl i Kavanův hlas.

Předseda Valného shromáždění OSN a poslanec ČSSD Jan Kavan se zúčastní řádné schůze Poslanecké sněmovny, která začne 8. října. S odvoláním na vyjádření ředitelky Kavanovy kanceláře v New Yorku Heleny Opolecké to středeční Právo. Některým sociálním demokratům pravděpodobně začíná docházet trpělivost s opakovanou neúčastí Kavana při schůzích sněmovny a jejích orgánů. Kavan se dosud mnohých těchto jednání nezúčastnil, neboť dal přednost funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Kavan chyběl mimo jiné při zářijovém hlasování dolní komory o vládním návrhu na zvýšení daní, který sněmovna nepodpořila. Stalo se to díky síle opozice, kterou podpořila vládní poslankyně Hana Marvanová. Vládnímu táboru ale při klíčovém hlasování chyběl i Kavanův hlas.


Na možnost, že pražská záchranná služba zůstane během listopadového summitu NATO bez krizového spojení, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Důvodem je podle listu například to, že záchrance stále chybějí speciální mobilní telefony, které slouží pro komunikaci při pohromách. Ministerstvo vnitra podepsalo zakázku na dodání krizových telefonů už před devíti měsíci. Systém přidělování je však natolik komplikovaný, že právě pražská záchranka dosud nedostala jediný přístroj. Mladá fronta Dnes. připomíná, že první krize přišla při povodních, kdy záchranářům chyběla polovina aparátů. Summit, který se bude 21. a 22. listopadu konat poprvé za někdejší železnou oponou a poprvé od loňských teroristických útoků na USA, se zúčastní zástupci 19 členských států NATO a 27 zemí zapojených do programu Partnerství pro mír.


Mezi 48 Čechy, které minulý pátek Britové vrátili do Česka jako neúspěšné žadatele o azyl, byl opět člověk, po němž česká policie vyhlásila celostátní pátrání. Jak uvádějí Lidové noviny, cizinecká policie hledanou osobu předvedla na jedno z místních policejních oddělení v Ústeckém kraji. Britové do Prahy poslali již druhé zvláštní letadlo, na jehož palubě byli Romové, kteří v jejich zemi nezískali azyl. První letadlo s 28 českými občany přiletělo počátkem září. Po třech z nich bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Dva cizinecká policie převezla rovnou do pankrácké věznice. Soudy v minulosti rozhodly o tom, že je policisté mají zadržet a dopravit do vězení, kde si mají odpykat trest. Třetí byl propuštěn na svobodu.


Obměnu velitelských kádrů na všech stupních řízení chystá ministr obrany Jaroslav Tvrdík v souvislosti s opakovanými krádežemi munice z vojenských skladišť. Podle deníku Právo to ministr uvedl v souvislosti s výsledkem kontroly, při které se minulý měsíc v rámci přísně utajované akce elitní vojenské komando z prostějovské jednotky cvičně vloupalo do armádních skladů munice, aby otestovalo jejich ostrahu. Podle ministra velitelé na jednotlivých stupních neplní řádně rozkazy. Naposledy zmizely dvě bedny se 40 ručními granáty z přísně střeženého armádního skladu ve výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Ztrátu vojáci zjistili v polovině minulého týdne. Přestože nevylučují, že mohla vzniknout administrativní chybou, policie, která se případem zabývá, se podle informací tisku spíše přiklání k variantě, že jde o krádež. V případu munice odcizené z vojenského útvaru v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku policie stíhá 11 lidí kvůli krádeži nábojů do pěchotních zbraní a 135 granátů z muničního skladu.


Jeden z významných kroků k vyrovnání s komunistickou minulostí, kterým je zákon o odtajnění svazků komunistické Státní bezpečnosti, se nedaří naplňovat. Podle Lidových novin nestíhají úředníci ministerstva vnitra vyřizovat žádosti o nahlédnutí do svazků a navíc hrozí, že ministerstvo nezvládne včas připravit a zveřejnit oficiální seznam agentů a spolupracovníků StB. Podle zákona se mají seznamy spolupracovníků StB objevit na internetu do roka od začátku platnosti zákona. O tom, že se tak stane, zapochyboval podle Lidových novin i šéf odboru zápisové a archivní služby Jan Frolík.


Prosincový kongres ODS není podle Mladé fronty Dnes důležitý pouze pro tuto stranu. Přinejmenším napoví, jaký bude osud pravice v příštích letech. "Ta je v současné době na lopatkách. Pokud podle deníku nebude pravice schopna dlouhodobě konkurovat sociálním demokratům a komunistům, vznikne nenormální politické klima. To se pak může projevit v další stagnaci země. Podle listu svědčí o tom, že alespoň ODS ještě neztratila pud sebezáchovy, skutečnost, že moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský hodlá v čele strany vystřídat Václava Klause.


Starosta Prahy 6 a kandidát ODS na primátora Pavel Bém, o němž se dosud hovořilo jako o jednom / dalším / z možných nástupců Václava Klause v čele strany, nebude na tuto funkci při prosincovém kongresu kandidovat. Píše to deník Právo s tím, že se Bém chce soustředit na komunální volby v Praze. Bém je ve straně považován za Klausova oblíbence. O jeho kandidatuře se hovořilo ve stranických kuloárech a on sám ji až dosud nevyloučil, jen říkal, že se do ní "nehrne". Doporučoval ho mimo jiné bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek, poznamenává list Právo.


Přestože vláda definitivně rozhodla, že nebude pořizovat 24 nových stíhaček Jas-39 Gripen, představitelé britsko- švédského konsorcia BAE Systems/Saab tvrdí, že zahájené kompenzační programy nezastaví. Výrobce stíhaček však není vázán vůči ČR žádnou smlouvou a se schválenými offsety může nyní nakládat, jak sám uzná za vhodné. Píší to Hospodářské noviny. Deník upozorňuje, že offsetové programy, kterými předchozí Zemanův kabinet podmiňoval nákup stíhaček, nepřinesou zdaleka takový efekt, jak sociální demokraté slibovali. Mluvčí britské zbrojovky John Neilson listu sdělil, že odsouhlasena je necelá dvacítka offsetů a konsorcium v nich chce nadále pokračovat. List připomíná, že odsouhlasené offsety platí deset let a po tuto dobu je možné je kdykoliv prodat libovolnému zájemci. Podle ředitele Sdružení dodavatelů investičních celků Antonína Hlase případný zahraniční dodavatel nadzvukových letounů Česku nic nedaruje. "Naopak očekává, že se mu jeho peníze vrátí a jejich alokaci si z hlediska rentability pečlivě ohlídá," řekl Hlas Hospodářským novinám..


Vztahy mezi Rakouskem a Českem se během povodní výrazně zlepšily, tvrdil před nedávnem poněkud absurdně český ministr zahraničí. Návštěva jeho rakouské kolegyně Benity Ferrerové-Waldnerové nicméně potvrdila, že něco se skutečně pohnulo. Nebýt povodní, k návštěvě by asi vůbec nedošlo, píše se v~komentáři Lidových novin. Rakouská ministryně se do Česka přijela vlastně rozloučit. Po listopadových předčasných volbách, budou lidovci jen těžko obhajovat svou výsadní pozici v zahraniční politice Rakouska. Je tedy nejvyšší čas bilancovat. Ferrerová-Waldnerová zpočátku vnesla do česko-rakouských vztahů příjemný vítr spolupráce. Česká strana ale nebyla nadšená z toho, že nám Rakousko chce dělat v EU advokáta. Kavanův úřad za tím cítil jistou vypočítavost, jakési ˝něco za něco˝: My vám pomůžeme do unie a vy kvůli nám zavřete Temelín. Ministryně tuto pochybnost úplně nerozptýlila. Na druhé straně se také nesnažila přilévat olej do ohně a problémy pečlivě rozdělovala: tady vstup do EU, tam Temelín a Benešovy dekrety. Podstatný posun v řešení problémů to však nepřineslo. Ministr Svoboda zvládl tanec na rozloučenou skvěle, teď mu nezbývá než čekat na nového partnera. Míní komentátor Lidových novin.


Právo se věnuje případu starosty Žichovic na Klatovsku Václava Bublíka, jehož kvůli nepravdivé informaci občanům o kvalitě pitné vody po srpnových záplavách stíhá policie . Starosta předčasně oznámil, že je voda z vodovodu vhodná k pití, ačkoli ve skutečnosti byla ještě kontaminovaná v důsledku záplav. Podle hygieniků si starosta nechal udělat vlastní kontrolu kvality vody, která ale obsahovala pouze dva ukazatele z pěti. "Právě chybějící ukazatele byly v našem prvním odebraném vzorku vysoce překročeny," vysvětluje na stránkách listu hygienička. V nejbližších dnech podle ní bude s obecním úřadem zahájeno správní řízení za nedodržení nařízení orgánu ochrany veřejného zdraví.


Státní zemědělský intervenční fond prošetřuje některé mlékárny, protože podle něj nezákonně dovážejí syrové mléko ze Slovenska. Zakázaný dovoz by podle fondu mohl dosahovat i několika desítek miliónů litrů mléka a provinilým mlékárnám tak hrozí až stomiliónové pokuty. Informují o tom Hospodářské noviny. Nelegálnímu dovozu nahrává kursový rozdíl mezi českou a slovenskou korunou. Zatímco v tuzemsku stojí litr mléka kolem osmi korun, na Slovensku přijde sotva na šest, píše list. Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský uvedl, že dovoz je pro české zemědělce nekalou konkurencí, která působí na snižování ceny domácí produkce. Velké mlékárny se však podle listu podezření z nelegálního dovozu brání. Argumentují přitom tím, že je vlastní většinou právě zemědělci a dovozy by tak byly protismyslné. Kvůli výhodné ceně mléka na Slovensku se český trh navíc potýká i s růstem povoleného importu slovenských mléčných výrobků.


Koupíte si dětský nafukovací balonek, nasajete z něj vzduch a za pár sekund se vám začne motat hlava. Pak to s vámi praští o zem. Nic divného. Stačí dvacet korun. Jak se dočteme na stránkách Mladé fronty Dnes, na různých techno večírcích totiž prodejci plní balonky rajským plynem, který účinkuje stejně jako některé drogy. Poprvé teď proti nim zasáhla policie v Brně. Zadržela devět mužů, kteří prodávali rajský plyn na techno party v zábavním Boby centru. Ačkoliv nejsou pochybnosti, že plyn skutečně účinkuje jako droga, policistům hrozí, že budou muset obviněné muže nakonec pustit. Česká protidrogová centrála zatím nikdy za prodej rajského plynu nikoho nestíhala. Plyn totiž není na seznamu drog. Proto je složité někomu dokázat, že ho jako drogu prodával. Rajský plyn, odborně nazývaný oxid dusný, se normálně používá hlavně ve zdravotnictví při uspávání pacientů před různými zákroky. Prodejci drog přišli na to, že přestože stejně jako drogy účinkuje, nelze jeho prodej stejně trestat. Rajským plynem tak mnozí nahradili například extázi, taneční drogu, jejíž prodej by je spolehlivě dostal před soud.