Přehled tisku

Ministr financí Bohuslav Sobotka zamýšlí uvalit povinnost platit daňový paušál na firmy a živnostníky, kteří dlouhodobě vykazují ztráty. Zavedení paušální daně by mělo omezit daňové úniky, píše Mladá fronta Dnes. Taxikáři, řemeslníci, opraváři: to jsou podle deníku nejtypičtější profese, na které řada zemí Evropské unie, ale také Polsko plošnou daň uvalují. Není rozhodující, jestli je živnostník či firma ve ztrátě, či vydělává, daň zaplatit musí. Právě tyto služby jsou totiž podle ekonomů živnou půdou pro šedou ekonomiku a daňové úniky, na nichž stát přichází o desítky miliard korun.

Ministr financí Bohuslav Sobotka zamýšlí uvalit povinnost platit daňový paušál na firmy a živnostníky, kteří dlouhodobě vykazují ztráty. Zavedení paušální daně by mělo omezit daňové úniky, píše Mladá fronta Dnes. Taxikáři, řemeslníci, opraváři: to jsou podle deníku nejtypičtější profese, na které řada zemí Evropské unie, ale také Polsko plošnou daň uvalují. Není rozhodující, jestli je živnostník či firma ve ztrátě, či vydělává, daň zaplatit musí. Právě tyto služby jsou totiž podle ekonomů živnou půdou pro šedou ekonomiku a daňové úniky, na nichž stát přichází o desítky miliard korun. Podle mezinárodních studií má Česká republika s daňovými úniky daleko větší problémy než Slovinsko a Maďarsko. Z evropských zemí jsou na tom hůře jen Rusové, Ukrajinci a Bulhaři, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Ačkoli nominace expremiéra Miloše Zemana na funkci prezidenta stále není jasná, podle Práva je ve hře i vysoká funkce v aparátu Evropské unie v Bruselu. Podle jednoho z již připravených scénářů by mohl Zeman skončit za dva roky jako zástupce Česka v Evropské komisi, ale i vystřídat v jejím čele Romana Prodiho, píše deník s odvoláním na zdroje blízké expremiérovi. Připravený scénář dostane Zeman podle Práva příští týden a do té doby by také mělo být jasné, zda se účastní veřejného referenda pořádaného ČSSD. Mělo by jasně odpovědět na otázku, koho strana nominuje do prezidentských voleb. Podle vyjádření politiků musí ČSSD jako nejsilnější strana nominovat svého člověka již pro první volbu a pokud bude Zeman stále trvat na tom, že nastoupí až do druhé, nemohl by být nominován. Členem Evropské komise by se mohl stát v okamžiku přijetí ČR do Evropské unie, tedy v roce 2004. Pro tento krok je nutná pouze nominace vlády, neboť nejde o volenou funkci, poznamenává Právo.


Čeští zemědělci se budou muset zřejmě smířit s myšlenkou že po vstupu do Evropské unie nebudou brát tak velké dotace, jak nyní požadují. Vyplývá to z materiálu pro další strategii agrárního vyjednávání, který ve středu schválila vláda. Jak píší Hospodářské noviny, vláda však chce domácí zemědělce co nejdříve zvýhodnit při koupi i nájmu půdy. Česká republika však chce podle listu udělat ještě před rozšířením unie čtyři závažné kroky. Ministerstvo zemědělství má do 30. června 2003 vládě předložit návrh právní úpravy, která zkomplikuje zahraničním farmářům koupi zemědělské půdy v tuzemsku i poté, co bude Česko členem unie. Zároveň do 31. října letošního roku musí být navržen způsob, jímž stát bude poskytovat domácím rolníkům dlouhodobé hypoteční úvěry na nákup půdy. Druhým krokem bude právní norma, která stanoví minimální délku výpovědní lhůty u smluv na pronajatou půdu. Lhůta má trvat až pět či deset let. Třetím krokem je důrazný apel na to, aby Pozemkový fond maximálně zvýšil nabídku státní půdy na prodej. Čtvrtým bodem, který se týká přípravy zemědělců na vstup do EU, je zvýšená podpora tzv. odbytových družstev.


Elitní armádní jednotku z Prostějova čeká podle Práva v příštích týdnech v rámci tažení proti terorismu nasazení po boku Spojených států. Deník to uvádí s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany. Ministr Jaroslav Tvrdík, který odmítl informaci komentovat, byl podle listu o vyslání jednotky požádán minulý týden při návštěvě USA. Zdroj z ministerstva Právuřekl, že nepůjde o Irák, a také zdůraznil nutnost souhlasu vlády a parlamentu. Vláda tak nejspíš přehodnotí nedávné stanovisko, kdy se z ekonomických důvodů rozhodla dát v důsledku povodní spojencům najevo, že si nemůže zahraniční mise finančně dovolit, poznamenává list. Uvádí rovněž, že by jednotka speciálních sil mohla být nasazena v Afghánistánu, kde se přiostřuje situace a přípomíná Tvrdíkovo dřívější ujištění, že prostějovská jednotka je připravena pro zvlášť obtížné a nebezpečné operace i mimo evropský prostor.


Německý Siemens končí s mohutnými nákupy českých podniků, k nimž docházelo zejména v posledních letech. Třičtvrtěmiliardová investice na získání zkrachovalé ČKD Dopravní systémy, již Němci převzali letos v únoru, má být poslední. Informují o tom Hospodářské noviny. Generální ředitel české pobočky Siemensu Pavel Kafka deníku řekl, že podnik chce být výrazným dodavatelem pro telekomunikace a dodavatelem řídících systémů pro průmysl. Podle něj je již Siemens zastoupen ve všech oblastech svého podnikání. Deník uvádí, že elektrotechnický koncern Siemens ČR, který je třetím největším tuzemským exportérem, bojuje s nízkou produktivitou některých nováčků ve skupině. Odbytové problémy ve světovém elektrotechnickém průmyslu se ale zatím u českých podniků Siemens neodrazily v propouštění zaměstnanců, poznamenává deník.


V českém průmyslu ubývá technické inteligence. Pokud se situace zvláště v technickém vzdělání nezlepší, budou se kvalifikovaní pracovníci dovážet ze zahraničí, uvedl v Hospodářských novinách prezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký. Zájem o studium technických oborů totiž klesá a odborné školy nejsou výrazněji podporovány. "Po vstupu Česka do unie budou mladí specialisté odcházet za prací do zahraničí a na jejich místa v republice nastoupí kvalifikovaní pracovníci ze Slovenska, Ukrajiny či Ruska, i když se systém technického vzdělání zlepší," odhaduje v Mladé frontě Dnes vývoj Kázecký.


Speciální policejní tým Potopa vyšetřil první povodňovou kauzu. Podle Lidových novin dospěl k závěru, že starosta záplavami nejpostiženější obce - Zálezlic na Mělnicku - je nevinný. Josef Šulc byl podezřelý z obecného ohrožení, když nereagoval na opakovaná upozornění o blížící se živelné pohromě. Toto podezření vzniklo podle vyšetřovatele špatnou interpretací vystoupení starosty pro sdělovací prostředky. Sám Šulc tvrdí, že celá situace vznikla proto, že radnice už dostávala špatné informace. Kdybychom věděli, co přijde, prohlašoval strarosta, tak bychom nepytlovali, ale řekli lidem, aby si sbalili nejnutnější věci a okamžitě se evakuovali. Policisté Šulce ještě vyslechnou a případ pravděpodobně odloží.


Jak se dočteme na stránkách Lidových novin, normalizační seriály se ukazují být poměrně výnosným televizním zbožím i třináct let po změně režimu. Není to náhoda jejich zadavatelé a autoři dobře věděli, co dělají. Prakticky každý seriál měl svou výchovnou úlohu - některý ˝jen˝ nenápadně upevňoval hierarchii hodnot a důvěru v autority, jiný přímo přesvědčoval o správnosti společenského vývoje v Československu - ať již v obecné rovině, nebo přímo v konkrétních případech. List připomíná, že nejpopulárnější český seriál Nemocnice na kraji města bude dokonce pokračovat - právě se natáčejí nové díly. ˝Obliba seriálů z minulé epochy podle mne souvisí se steskem po někdejší jistotě. Většina z nás chce žít ve světě, o němž víme, jak funguje. To minulý režim, ať se nám to líbí, nebo ne, v podstatě nabízel, " vysvětluje v deníku sociolog Zdeněk Nešpor ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.


Kvůli chybám z listopadu 2000 při zadávání výroby hudební a grafické znělky dnes již neexistujícího pořadu Kavky musela Česká televize nyní zaplatit 2,6 miliónu korun. Píše to deník Právo. Největším prohřeškem bylo, že zodpovědní pracovníci opomněli vyplatit za tříminutovou znělku provozovací honoráře a vykoupit autorská práva. Česká televize by tak zaplatila za použití znělky "jednou provždy" a nemusela by tak platit za každé její užití. To se ale podle deníku nestalo, a tak se dva autoři znělky následně obrátili na televizi s požadavkem na proplacení provozovacích honorářů za 178 odvysílaných pořadů v celkové částce 2,6 miliónů korun. Tehdejší generální ředitel Dušan Chmelíček, ani bývalý šéf výroby a techniky Vít Novotný už v České televizi nepracuje a proto bude podle Práva problematické požadovat po bývalých pracovnících náhradu škody.


Lyžařské víkendy v českých horách budou za pár let téměř stejně drahé jako v Alpách, píše Mladá fronta Dnes.Nasvědčuje tomu neustálé zvyšování cen za jízdy na vlecích a lanovkách. Letos se mnohde zvednou proti loňské sezoně o deset až patnáct procent, tedy o desítky korun. Ceny za denní permanentku na českých sjezdovkách budou i přes další zdražení stále v průměru levnější o několik stovek korun než v alpských střediscích. Ta však nabízejí naprosto nesrovnatelně lepší lyžařské podmínky, ale i další služby lyžařům. Právě novým vybavením často vysvětlují čeští provozovatelé zdražení pro následující sezonu.


Rozmarů počasí nad Českou republikou si všímají Lidové noviny. Sotva skončily katastrofální povodně, zaznamenali meteorologové další dlouhodobý rekord. Na vrcholcích Šumavy totiž po vydatných sněhových srážkách zůstalo až jedenáct centimetrů čerstvého sněhu. Podobnou sněhovou nadílku na konci září nepamatují na Šumavě ani ti nejstarší pamětníci. Jedenácticentimetrová sněhová vrstva, která od středy leží na některých výše položených místech Šumavy, více než dvojnásobně překonala dosavadní rekord z roku 1977. Tehdy na Šumavě v září napadlo pět centimetrů sněhu. Letošní září je neobvyklé v tom, že se sníh dokáže vzhledem k nízkým teplotám udržet na horách několik dní.


Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví zakazující tradiční prodej naporcovaných bochníků, může českou politickou scénu rozdělit přehledněji než například neurčité definice o středolevé orientaci. Mladá fronta Dnes se proto zeptala politiků parlamentních stran, zda si sami čtvrtku chleba kupují a co o nové vyhlášce soudí. Sociálnědemokratický vládní tým drží pospolu a hájí své přesvědčení, že přísná péče o zdraví lidu je jeho prvořadým úkolem. ODS naopak považuje vynucené balení chleba za zásah do osobních práv lidí. Pro komunisty je balení chleba důkazem, jak to jde s republikou od listopadu 1989 z kopce. Co znamená být politikem středu, ukázal na nové povinnosti balit půlený chléb předseda poslaneckého klubu Unie svobody Karel Kühnl. Ve své odpovědi vyhlášku podpořil a zároveň s ní nesouhlasil. Přestože lidí nespokojených s vyhláškou přibývá, do její nápravy se politikům zatím nechce. Kromě slíbené Langerovy interpelace se pouze Zuzana Roithová z KDU-ČSL rozhodla, že si o vyhlášce osobně promluví s ministryní zdravotnictví.