Přehled tisku
Po odchodu náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla je favoritem na tuto funkci šéf Útvaru pro odhalování korupce Jaroslav Macháně. Uvádějí to dnešní Hospodářské noviny (HN) s tím, že Antl jej před svou rezignací sám doporučil. Macháně podle listu o své případné kandidatuře nechtěl mluvit. "I kdyby byl někdo desetkrát označen za favorita a ve výběrovém řízení neuspěl, nemá šanci se náměstkem stát,"řekl HN. Antl minulý čtvrtek odešel z funkce náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení a rezignoval i na práci u policie. Důvodem byla jeho dopravní nehoda, při níž řídil pod vlivem alkoholu.
Po odchodu náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla je favoritem na tuto funkci šéf Útvaru pro odhalování korupce Jaroslav Macháně. Uvádějí to dnešní Hospodářské noviny (HN) s tím, že Antl jej před svou rezignací sám doporučil. Macháně podle listu o své případné kandidatuře nechtěl mluvit. "I kdyby byl někdo desetkrát označen za favorita a ve výběrovém řízení neuspěl, nemá šanci se náměstkem stát," řekl HN. Antl minulý čtvrtek odešel z funkce náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení a rezignoval i na práci u policie. Důvodem byla jeho dopravní nehoda, při níž řídil pod vlivem alkoholu. Policejní prezident Jiří Kolář před týdnem pro BBC uvedl, že o Antlově nástupci by chtěl rozhodnout do konce roku a v nejbližších dnech hodlá vyhlásit výběrové řízení. Podotkl, že výkonem funkce pravděpodobně dočasně pověří některého z Antlových podřízených.
Bývalý pražský primátor Jan Kasl odmítá jako nepravdivé informace o tom, že jej policie podezírá z porušování povinností při správě cizího majetku při loňském prodeji 66 procent akcií firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Uvádějí to dnešní Právo, Mladá fronta Dnes, Hospodářské noviny a Lidové noviny. Kasl podle tisku hodlá žalovat televizi Nova, která v sobotu uvedla, že podle policie při prodeji nehájil dostatečně zájmy Pražanů a mohl získat úplatek 10 miliónů korun. "Žádný úplatek jsem nikdy nepřijal. Žádné povinnosti při správě majetku jsem neporušil. Zájmy Pražanů jsem měl vždy na prvním místě. Budu televizi Novu žalovat pro pomluvu, poškozování mých práv a dobrého jména. Špínu na sobě nenechám," řekl Právu Kasl a informaci označil za nesolidní předvolební trik. Skutečnost, že za případem může stát některý z Kaslových politických oponentů, naznačují podle Lidových novin policejní vyšetřovatelé. List uvádí, že Útvar pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality prošetřuje trestní oznámení, které na Kasla podal kvůli údajnému úplatku zatím neznámý člověk.
Mladá fronta Dnes píše, že život zhruba sto padesáti lidí zachrání každý rok vyhláška, která před pěti lety snížila povolenou rychlost v obcích. "Zavedení padesátikilometrového rychlostního limitu se jednoznačně osvědčilo," konstatuje Václav Špička z českého Autoklubu. "Nehodovost v obcích výrazně klesla." Jeho slova dokládají statistiky: Zatímco v roce 1997 přišlo při autonehodách v obcích o život 701 lidí, loni zemřelo na silnicích v městech a vesnicích 526 osob. Nicméně změna předpisů v říjnu 1997 přinesla zároveň i zvýšení povolené rychlosti na dálnicích. Ze sto deseti kilometrů za hodinu na sto třicet. "Se zvýšením tehdy nesouhlasili odborníci. Čísla správnost jejich názoru potvrdila," připomíná Špička a ukazuje statistiku smrtelných havárií na dálnicích. Například před šesti lety při nich zahynulo 35 lidí, v následujících letech se počet usmrcených zvýšil, pohybuje se okolo 45, píše Mladá fronta Dnes.
Bývalý poslanec Občanské demokratické strany Marek Benda, který neuspěl ve volbách do sněmovny, pracuje podle Mladé fronty Dnes (MfD) v úřadu ministra bez portfeje Vladimíra Mlynáře z Unie svobody-DEU. Na své činnosti pravicového politika pro levostředovou vládu Benda nic zvláštního nevidí. "Zpracovávám přece oponentní návrhy, kam mohu promítnout i své pravicové názory. A navíc - jsem dobře informován o tom, co vláda chystá," řekl listu. Také ministru Mlynářovi Benda v jeho týmu nevadí. "Zpracovává pro mě připomínky k vládním návrhům, které jdou do sněmovny. Má na řadu věcí jiný názor než já a to mi vyhovuje. Nejsem z těch, co se musí obklopovat lidmi se stejným názorem," uvedl Mlynář. Dodal, že kdyby seděl ve vládě s Občanskou demokratickou stranou, zaměstnal by místo Bendy nějakého politika sociální demokracie.
Dříve ohlášený schodek státního rozpočtu ve výši 157 miliard korun by měl v návrhu rozpočtu na příští rok činit nanejvýš 145 miliard korun. Podle Hospodářských novin se na tom s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou v neděli dohodli vyjednavači unionistů a lidovců. Koaliční partneři sociálních demokratů se s ministrem Sobotkou předběžně dohodli, že výdaje resortů klesnou oproti první verzi státního rozpočtu o osm miliard korun. Poloviny této úspory by se mělo dosáhnout tím, že se zruší 14.500 úřednických míst, informují HN. Další běžné výdaje v resortech by se měly snížit o 750 miliónů korun. Škrtat se navíc bude v rozpočtu obrany, vojáci by tak měli přijít o 1,3 miliardy korun, dodávají.
Pro každého zaměstnance v Česku platí, že je povinen "nepožívat alkoholické nápoje na pracovišti a v pracovní době i mimo pracoviště". Čeští poslanci se však Zákoníkem práce řídit nemusí. Na svém pracovišti, v Poslanecké sněmovně, pijí tolik alkoholu, kolik sami uznají za vhodné, píše Mladá fronta Dnes. Současný předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdí, že poslanci nejsou malé děti, kterým je třeba něco zakazovat. V Poslanecké sněmovně prý nejvíce pijí komunisté a sociální demokraté. Traduje se to alespoň ve sněmovních kuloárech. Ale oficiální údaje, kolik toho čeští zákonodárci vypijí, prakticky nelze získat. Naposledy vzbudil pozornost poslanec ČSSD Radim Turek. Byl přistižen opilý přímo při schůzi sněmovny. Potrestal se za to sám, věnoval pětimístnou částku dětskému domovu v Brušperku. Před čtyřmi lety byl zase z jednacího sálu Senátu vyveden opilý senátor Petr Morávek ze sociální demokracie. Mezinárodní pohoršení vyvolal loni dokonce tehdejší premiér Miloš Zeman. O jeho náklonnosti k lihovinám se v Česku vědělo. Tentokrát se o tom přesvědčili novináři, kteří přišli zástupci deseti milionů Čechů položit pár otázek na konferenci po setkání špiček Evropské unie v Göteborgu. Zeman tam dorazil opilý. Nechápal otázky zahraničních novinářů a odpovídal zmateně, píše Mladá fronta Dnes.