Přehled tisku
Vláda podle Mladé fronty Dnes, rozjela v naprosté tichosti druhé kolo akce Čisté ruce. Tentokrát je ale namířené proti bývalým Zemanovým ministrům. Konkrétně proti Petru Lachnitovi, Jaroslavu Schlingovi, Eduardu Zemanovi a Janu Kavanovi. Jde o ty sociální demokraty, kteří reprezentují křídlo někdejšího předsedy Miloše Zemana. Současný premiér Vladimír Špidla už před volbami oznámil, že právě s nimi nepočítá. Nástupci těchto čtyř lidí dnes mají podezření, že se na ministerstvech plýtvalo penězi a na spoustě veřejných zakázek tratil stát. A tak se teď vypovídají smlouvy. Úředníci opouštějí svá místa. A někde dokonce úřaduje policie.
Vláda podle Mladé fronty Dnes, rozjela v naprosté tichosti druhé kolo akce Čisté ruce. Tentokrát je ale namířené proti bývalým Zemanovým ministrům. Konkrétně proti Petru Lachnitovi, Jaroslavu Schlingovi, Eduardu Zemanovi a Janu Kavanovi. Jde o ty sociální demokraty, kteří reprezentují křídlo někdejšího předsedy Miloše Zemana. Současný premiér Vladimír Špidla už před volbami oznámil, že právě s nimi nepočítá. Nástupci těchto čtyř lidí dnes mají podezření, že se na ministerstvech plýtvalo penězi a na spoustě veřejných zakázek tratil stát. A tak se teď vypovídají smlouvy. Úředníci opouštějí svá místa. A někde dokonce úřaduje policie. Uvádí Mladá fronta Dnes.
Právo zjistilo, že ochrana vzdušného prostoru v době listopadového summitu NATO dělá vrásky na čele nejen české vládě, ale také aliančním partnerům. Přestože se už delší dobu mluví o tom, že nebe nad Prahou budou střežit stíhačky některého státu NATO, ochránci údajně začínají váhat. Zatím nikdo z aliančních partnerů jednoznačně nekývl na žádost vyslat nad Prahu svá letadla. Důvod je jediný: Aliance si dosud takovou pomoc nikdy nevyzkoušela. A kolem případné odpovědnosti za zásah nebo možné nehody visí mnoho otázek. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík chce proto požádat vládu, aby pro příští dny povolila pobyt aliančních vojsk v Česku. Při simulovaném cvičení by se měla prověřit součinnost českého letectva s dalšími státy. Další podrobnosti Tvrdík Právu nesdělil. Připustil jen, že naše letectvo by v době summitu vzdušný prostor jen těžko ochránilo.
Obyvatelé České republiky a také dalších zemí ucházejících se o vstup do Evropské unie už zřejmě nebudou moci získat ve státech patnáctky azyl. Jak se dozvídáme z deníku Mladá fronta Dnes, v Lucemburku o tom jednali ministři vnitra členských států Evropské unie. Četné žádosti o azyl způsobují České republice problémy zejména v kontaktu s Velkou Británií. Do té totiž odjíždí mnoho českých Romů, kteří uvádějí, že jsou v České republice neustále pošlapávána jejich lidská práva. Pokud začne nové pravidlo platit, žadatelé o azyl ztratí možnost do některé země evropské patnáctky z takových důvodů odcestovat. Podle ministra Grosse by měl být azyl poskytován pouze v případech, kdy stát není schopen svým lidem zajistit dodržování základních lidských práv. Mezi takové země Česká republika podle mezinárodních kritérií nepatří, píše list.
Psychicky zdravý, racionálně uvažující a poměrně inteligentní člověk. V osobním životě asi zakusil silný traumatizující zážitek, který zásadně převrátil jeho hodnotový žebříček. Patrně je ve svém okolí celkem nenápadný, zřejmě neměl nejhorší postavení. A je možné, že pracoval v armádě, u policie či v podobném prostředí, kde se používají střelné zbraně. Tak vykresluje pravděpodobnou povahu washingtonského vraha v Lidových novinách policejní psycholožka Ludmila Čírtková. A proč by mělo jít o člověka, který má něco společného s armádou či policií? ˝Musel se pohybovat v blízkosti precizního střílení. Většinou člověk sahá po prostředcích, které má na dosah a jsou mu blízké. Určitě tu zbraň má rád. Je možné, že se hlásil třeba k policii, nevzali ho, a teď dokazuje, že umí střílet,˝ domnívá se na stránkách Lidových novin vedoucí jedné z kateder české policejní akademie.
Nového prezidenta by podle Mladé fronty Dnes neměly volit politické strany, ale sami občané. "Dosavadní stranické diskuse, kdo by měl Václava Havla na Hradě vyměnit, dávají totiž jedinou jistotu - budou-li prezidenta volit politici, bude to fraška," míní komentátor. Člověk ovšem podle něj bude muset "překousnout jedno lehce nechutné sousto...cirkusový názorový obrat ODS, která chce na Hradčanech Václava Klause". Je však zřejmé, že změnit v Ústavě způsob volby prezidenta není žádné její znásilnění, domnívá se autor. Stejně tak podle něj budou stačit více než dva měsíce, které zbývají na přípravu nutných zákonů. "Pokud nechceme mít na Hradčanech figurku dosazenou z vůle politických stran, musí Havlova následníka zvolit občané sami. Ať kandidáti přesvědčují občany a nespoléhají na zákulisní politické dohody. A ať si je to tentokrát kvůli panu profesorovi (Klausovi) - i on bude muset dokázat, jestli má v české politice co dělat , nebo ne. Jednoznačný účet přitom vystaví voliči. Mají na to právo," zdůrazňuje komentátor Mladé fronty Dnes.
Do čela Nejvyššího kontrolního úřadu ( NKÚ ) jmenuje prezident Václav Havel na devět let opět Lubomíra Voleníka. Uvádí to dnešní Právo. O tom, že Havel jmenuje do čela Nejvyššího kontrolního úřadu opět Voleníka, hovořili již někteří členové vedení sněmovny, kteří se před týdnem v dolní komoře zúčastnili schůzky s prezidentem. Mandáty prezidenta a viceprezidenta NKÚ Voleníka a Václava Peřicha skončily v červenci. Před volbami sněmovna Havlovi navrhla jmenovat opět šéfem Voleníka a jeho zástupcem Františka Brožíka. Prezident ale poslancům napsal dopis, v němž jim oznámil, že nominaci považuje za předčasnou a čeká ji až od nové sněmovny. Sporná byla Brožíkova nominace. Již dříve se v tisku objevily spekulace, že Havel ji nepodporuje. Ačkoli Voleníkova nominace byla zcela bezproblémová, nyní tento dlouholetý šéf NKÚ rozladil některé poslance tím, že figuruje na předvolebním plakátu ODS, jejímž je členem, informuje Právo.
Pro předsedu ODS Václava Klause by byli jako jeho nástupci ve funkci přijatelní místopředseda strany Petr Nečas, šéf poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý nebo poslanec Martin Říman, který je i členem výkonné rady strany. Uvádějí to středeční Hospodářské noviny, podle nichž Klaus tato jména zmínil při víkendovém jednání výkonné rady ve Vráži u Písku. Na tom, že nebude usilovat o post předsedy strany, trvá zatím podle listu Tlustý. Občanští demokraté si zvolí nové vedení v polovině prosince na mimořádném kongresu ve Františkových Lázních. Klaus, který vedl ODS od jejího vzniku, minulý týden oznámil, že svou funkci obhajovat nechce, v sobotu ho Výkonná rada ODS nominovala do prezidentských voleb. Zájem o nástupnictví po Klausovi už projevili moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský a také starosta Prahy 6 Pavel Bém, avšak pod podmínkou, že se mu předtím podaří získat křeslo pražského primátora. Jako o možném kandidátovi se mluví také o středočeském hejtmanovi Petru Bendlovi. Ani jedno z těchto jmen však není pro Klause to pravé.
Unionisté, kteří v posledních dnech jednají s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou o návrhu státního rozpočtu na příští rok, očekávají snížení plánovaného schodku 157,3 miliardy korun až o desetimiliardy. Jak Hospodářským novinám sdělila poslankyně US-DEU Hana Marvanová, pracovní číslo, nikoli limit, se pohybuje mezi 110 a 114 miliardami korun. Unionističtí poslanci jsou ochotni podpořit státní rozpočet na příští rok za podmínky, že do něj nebudou zahrnuty ty ztráty České konsolidační agentury, které ještě neprošly účetní závěrkou. Ministr Sobotka se nebrání návrhu snížit plánovanou úhradu transformačních dluhů ze 60 na 20 miliard korun. Automaticky by se tak snížil i deficit státních financí, který vláda plánovala na 157,3 miliardy korun, dodávají Hospodářské noviny.
V Lidových novinách se dočteme, že Češi to nebudou mít se vstupem do Evropské unie vůbec lehké; patří totiž mezi nejtěžší kandidáty, kteří usilují o vstup v roce 2004. Pokud tedy kandidáty vážíme na kilogramy! Čeští muži a ženy se řadí mezi nejobéznější a nejtěžší v Evropě. Podle dietoložky Lenky Hamplové mají Češi k obezitě jednak genetické dispozice, jednak si z velké části kilogramy navíc způsobují sami - špatným stravováním nebo pohodlným způsobem žití bez fyzické aktivity. Obézní spoluobčané to nemají v životě lehké. Hůře nakupují oblečení, je pro ně obtížnější cestovat, potřebují více jídla. Členové Klubu XXXL Praha navrhují sociální podporu pro lidi s nadváhou. Obézností trpí šestina obyvatel světa. Způsobuje kardiovaskulární onemocnění, jež jsou ve světě přímou příčinou každého třetího úmrtí ročně.
Mladá fronta Dnes informuje o tom, že stát nechce, aby ženy rodily doma. Úředníci přiznávají, že to ženám zakázat neumějí a ani nemohou. Ale zabránit mohou porodním asistentkám v tom, aby maminkám při porodech pomáhaly. Tak spatřil světlo světa zákon, který předložilo ministerstvo zdravotnictví. V něm stojí, že porodní báby mají své místo jen v nemocnicích. Ministerstvo vyslyšelo hlasy lékařů, kteří porody doma odmítají a tvrdí, že jsou rizikové. Ženy, které z různých důvodů odmítají lékařské pojetí porodu spolu s asistentkami namítají, že zákaz nic nevyřeší. Doma se bude rodit stejně. Jenže teď bohužel bez pomoci.
Lidové noviny připomínají, že se blíží 28. říjen - den, kdy prezident uděluje státní vyznamenání. Václav Havel rozdá nejvyšší státní vyznamenání naposledy ve své funkci. A Hrad - stejně jako v minulých letech - dodržuje přísné informační embargo. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka se letos návrhů sešly tisíce. Vyznamenaných bude několik desítek, konečné číslo ale stále ještě neexistuje. Havel si může vybrat i ze 70-ti osobností, které mu k ocenění doporučily Poslanecká sněmovna a Senát. Seznamem se však řídit nemusí. Do poslední chvíle zůstává utajeno i to, zda hlava státu vyslyší nejkontroverznější návrh z parlamentu - vyznamenání pro Edvarda Beneše. Toho na Řád T.G. Masaryka navrhli senátoři. Jak Lidovým novinám prozradil jeden ze senátorů, který si nepřál být jmenován, je ovšem téměř jisté, že Havel Beneše nevyznamená.
Vkladní knížky, tradiční nástroj spoření v bývalém Rakousko-Uhersku, úspěšně čelí čím dál rafinovanější nabídce finančních domů na vyšší zhodnocení peněz. Hospodářské noviny píší, že knížky nabírají v Česku druhý dech. Ukládání nebo vybírání peněz z knížek jejich majitele narozdíl od transakcí na jiných účtech nic nestojí. Stále víc si na ně posílají i výplaty. Odborníci se zatím o dalších možných příčinách růstu jen dohadují. Možná lidé spoří víc, protože je vylekaly povodně. Možná je to důsledek tlaku bank, aby si zakládali účty a k nim i různé služby. Možná jsou Češi jednoduše konzervativní a peníze proto mají nejraději na vkladní knížce. Tolik Hospodářské noviny.
Lidové noviny zvou na výstavu šedesáti koláží herece Miroslava Horníčka v pražském letohrádku Portheimka na Smíchově. Součástí instalace, otevřené do 20. října, je i videoprojekce, v níž o Horníčkovi jako o kolážistovi promlouvají známé osobnosti. Vystavené koláže vybral Miroslav Horníček ještě před svou hospitalizací v liberecké nemocnici. Zapůjčil asi stovku děl, z nichž byla vybrána tato kolekce, kterou zarámoval Rudolf Tomšů. Výstava je prodejní, poprvé byla uvedena v Mariánských Lázních, po Praze by měla být představena v Bratislavě. Neznámé Horníčkovy koláže odrážejí autorovy pocity a prožitky. Vnímavý pozorovatel v nich najde řadu témat, která Horníček do koláží ukryl, od vztahu k divadlu po lásku k rodině.