Přehled tisku
První kolo senátních voleb přineslo několik překvapení, konstatuje komentář Lidových novin. Kromě historicky nejnižší účasti, která se po předchozím poklesu ve volbách do sněmovny čekala, je to zejména vzestup nezávislých a velké postupové zisky ODS. S jistou rezervou lze říci: jestliže Klausova strana obhájí, či dokonce posílí své komunální pozice, bude se radovat i ve volbách do Senátu. Pro vládní koalici by to byla první vážná porážka. Domnívá se komentátor Lidových novin.
První kolo senátních voleb přineslo několik překvapení, konstatuje komentář Lidových novin. Kromě historicky nejnižší účasti, která se po předchozím poklesu ve volbách do sněmovny čekala, je to zejména vzestup nezávislých a velké postupové zisky ODS. S jistou rezervou lze říci: jestliže Klausova strana obhájí, či dokonce posílí své komunální pozice, bude se radovat i ve volbách do Senátu. Pro vládní koalici by to byla první vážná porážka. Domnívá se komentátor Lidových novin.
V deníku Právo se píše, že první kolo voleb do horní komory Parlamentu nám přineslo jediný povedený kousek a k tomu jeden nepovedený vtip. Tím prvním je vítězství Vladimíra Železného o několik délek před soupeři a tím druhým jsou dohody politických stran, koho ve druhém kole podpoří a koho nikoli. K zátopovskému triumfu ředitele Novy autor dodává, že není nutně výsledkem nejpracovitější kampaně a největšího balíku peněz, jak se teď mnohde tvrdí. Na Znojemsku prostě kandidovala televizní hvězda, kterou rok co rok a sobotu co sobotu vidí voliči na obrazovce ve vlastní one man show. Šéfové stran už slíbili, jak budou pro druhé kolo naplňovat taktický plán mezistranické podpory. Je to jako v napínavé detektivce. Tam , kde ODS nekandiduje podpoří pouze pravici. Komunisté naopak levici, čili sociální demokraty. Ti jim v příslušných obvodech recipročně možná oplatí, i když jinak chtějí volit odpovědně, čili své partnery ve vládě. Píše komentář deníku Právo.
Vyšetřování policie i pražského magistrátu zatím neřeklo, kdo zodpovídá za zatopenou podzemní dráhu. Konstatují Hospodářské noviny. Zatopením metra se zabývají hned tři týmy. Sedmičlenná skupina policistů, magistrátní komise a vyšetřovatelé britské zajišťovny, která bude krýt škody pojišťovny Kooperativa.Šéf magistrátní vyšetřovací komise František Laudát zatím jako jediný poukázal i na možný díl odpovědnosti minstra životního prostředí Libora Ambrozka. Ten kritiku odmítá. Magistrátní komise měla zprávu o svém šetření zveřejnit počátkem října. Nestalo se tak. Příští víkend začínající komunální volby, závěry šetření by určitě ovlivnily rozhodování voličů. Problém s metrem považují totiž Pražané za největší bolest hlavního města. Svůj díl odpovědnosti za potopu v metru nese i Dopravní podnik. Ten se však brání, že lamelové zábrany, které měly zabránit průniku vody do stanic z povrchu, nebylo možné zvýšit. Více se dočtete v obsáhlém článku Hospodářských novin.
V soutěži, jak říci co možná nejsložitějším způsobem banální věc, by s přehledem zvítězil řadový český úředník. Jinak totiž s občany ani nemluví. Konstatuje to Mladá fronta Dnes. Jazyk českých úředníků je plný těžko srozumitelných frází. Jejich nejasná řeč se stává problémem, kdy člověk ve změti frází přehlédne podstatnou informaci, něco kvůli tomu zanedbá a úředník pak na něm chce pokutu. Oříškem bývá také prachobyčejné daňové přiznání. Byrokracie a složité úřední komunikace mezi státem a občanem si po mnoha letech dokonce všimli i politici. Před červnovými volbami do sněmovny slibovaly téměř všechny politické strany, že tento nešvar odstraní. Podle Markéty Slezákové z Ústavu pro jazyk český Akademie věd úřední záznam nemá rád volnější jazykový styl, protože administrativně-právní forma by měla zajišťovat přesnost zápisu. Ale nemělo by se to přehánět. Úředníci to přehánějí často. Někdy nerozumějí ani tomu, co sami napsali. Naprosto specifickou kategorií jsou policisté. Další podrobnosti a příklady najdete v Mladé frontě Dnes.
Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který po listopadovém summitu NATO skončí ve funkci a odejde do civilu, zúžil nabídky práce od desítek firem na pouhé čtyři. Píše to Mladá fronta Dnes. Kromě izraelské firmy Housing&Construction se o Šedivého podle listu zajímá největší česká zbrojovka Aero Vodochody. Manažerské posty a zastupování státu v několika představenstvech velkých firem nabízí generálovi ministr průmyslu Jiří Rusnok. Jako člena představenstva by generála ve svém týmu rád uvítal prezident Aera Antonín Jakubše. O Šedivého měli zájem i šéf sněmovního branného výboru Jan Vidím a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle Tvrdíka mají armáda i vláda vlastní představu o využití zkušeností Šedivého.
Ministerstvo dopravy a spojů uvažuje, že v příštích dvou až třech letech zavede elektronické mýtné. Zpoplatněním nákladní dopravy by získalo další peníze do Státního fondu dopravní infrastruktury, který má sloužit k financování výstavby dálnic a silnic. Informuje o tom deník Právo. "Jde o to, že bychom nesledovali jen náklad, ale pohyb vozidla po celém území státu a mohli tak lépe zpoplatnit používané silnice," cituje Právo ministra dopravy Milana Šimonovského. Podle ministra tento systém zatím nikde nefunguje a chystá se k ověření v Německu a Rakousku. Šimonovský pokládá toto rozhodnutí za důležité, protože v roce 2004 skončí jakékoli příjmy z privatizace. Tyto peníze byly dosud z části příjmem fondu dopravy. Například v příštím roce dostane fond z daňových výnosů 18,2 miliardy korun a 27,2 miliardy korun obdrží z prodeje státního podílu v Českém Telecomu.
Ministerstvo zemědělství se chystá vytvořit systém, který by českým zemědělcům pomohl nakupovat půdu za příznivých podmínek. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase by mělo jít o Pozemkovou banku, která by zemědělcům poskytovala dlouhodobé úvěry s nízkými úroky na nákup půdy. Informují o tom dnešní Lidové noviny. Založení banky závisí na souhlasu vlády a České národní banky, která ji musí vydat licenci. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy půjde příslušný materiál do vlády do konce letošního roku a licenci by mohla banka obdržet v druhé polovině příštího roku.
ČNB údajně považuje založení Pozemkové banky za "velmi absurdní", ministerstvo financí se k plánu staví zdrženlivě. Podle informací listu hospodaří pouze šest procent tuzemských zemědělských podniků na vlastní půdě. Ostatní si ji musí pronajímat od státního Pozemkového fondu nebo od soukromníků. Obávají se proto, že po vstupu do EU jim půdu skoupí zahraniční konkurence.
Plošných přídavků na děti, vyšší mateřské či příspěvku na vzdělání, jež ve svém programovém prohlášení slibuje koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU, se lidé dočkají nejdřív za dva roky. Píše to Mladá fronta Dnes s tím, že pokud tyto sliby schválí parlament, zatíží to státní rozpočet dalšími 20 miliardami korun. Škromachův úřad navrhuje, aby všechny rodiny v budoucnu dostávaly nejvyšší přídavky. Školský příspěvek by podle návrhu získal rodič každého žáka či studenta. Tato dávka bude podle listu v podstatě představovat 13. přídavek na dítě. Pro žáka základní školy bude stejně vysoká jako přídavek, pro středoškoláka dvojnásobná a pro vysokoškoláka trojnásobná. Rodičovský příspěvek by se pak měl zvýšit ze současných 2552 korun na třetinu průměrné mzdy v ekonomice. Nyní by to činilo zhruba 5000 korun. Velkorysejší podpora lidí, kteří pečují o dítě, by stát stála dalších pět miliard korun.
Hospodářské noviny přinášejí optimistický titulek : Předvánoční nákupy na úvěr nebo na splátky budou v~České republice výhodné jako nikdy dříve. Banky, které si již prakticky rozebraly firemní trh, nyní vidí hlavní příležitost v půjčování domácnostem. Některé z nich proto sahají k razantnímu zlevnění spotřebitelských půjček. Z dokumentu, který má list k dispozici, vyplývá, že půjčky budou moci lidé získat už za roční úrokovou míru 8,9 procenta, nejnižší v novodobé historii českého bankovního sektoru. Hlavní analytik Conseq Finance Petr Zahradník však nepochybuje, že krok ČSOB donutí snížit sazby i ostatní firmy. Zlevňováním úvěrů banky reagují i na tlak ze strany splátkových firem jako Home Credit či CCS Triangl, které za poslední dva roky ovládly velký díl trhu.
Kdo si v Čechách vydělá nejvíce peněz? Na tuto otázku odpovídá Mladá fronta Dnes. Kromě špičkových sportovců a umělců to jsou cizinci ve službách domácích firem. A platí to jak pro ty podniky, které ovládají zahraniční vlastníci, tak pro polostátní společnosti. Najmout šéfa z vyspělé evropské země nebo zámoří totiž znamená platit jim srovnatelné odměny, na jaké jsou zvyklí doma.
Lidové noviny se ve své příloze věnují tématu domácího porodu. Jak se v listu dočteme, každý rok se v ČR několik desítek maminek rozhodne, že své dítě porodí doma. Ministerstvo zdravotnictví ženám rodit doma zakázat nemůže. Může ale zakázat porodním asistentkám, aby se na domácích porodech podílely. A to se také chystá udělat. Předkládá vládě návrh zákona o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání. V něm se mimo jiné uvádí, že porodní asistentka může vést porod jen v lůžkovém zdravotnickém zařízení. Porodní asistentky se ale obávají, že pokud bude zákon schválen, stoupne počet žen, které porodí doma bez odborné pomoci.