Přehled tisku
Během summitu NATO bude policie zřejmě zasahovat i proti řádně nahlášeným demonstracím. Československá anarchistická federace totiž ohlásila jako místa svých protestů i lokality poblíž Kongresového centra nebo na Pražském hradě.
Během summitu NATO bude policie zřejmě zasahovat i proti řádně nahlášeným demonstracím. Československá anarchistická federace totiž ohlásila jako místa svých protestů i lokality poblíž Kongresového centra nebo na Pražském hradě. Informují o tom Lidové noviny s tím, že magistrát tyto akce nezakázal, ačkoliv o nich věděl dlouho dopředu. Hlavním dnem anarchistických akcí má být čtvrtek 21. listopadu. Demonstrace a pochody jsou nahlášeny kromě Letné, Václavského náměstí a náměstí Míru, také na náměstí Hrdinů a komunikacích, které tato místa spojují. Anarchisté informovali o svých trasách magistrát v řádném předstihu, dokonce už před více než půl rokem, uvádí list. Podle Hospodářských novin se na pražský summit NATO chystají kromě tradičních levicových extremistů i radikálové z opačného spektra: ultrapravice. Do Česka údajně míří neonacisté z Ruska, Ukrajiny a ze zemí bývalé Jugoslávie. Není vyloučeno, že se extremisté nepřátelských skupin v ulicích střetnou. Policie věnuje pozornost představitelům levicových platforem, kteří sondují pražské prostředí. Ti například varují účastníky protestů před újmou na zdraví, ke které mohou na demonstracích přijít. Lidem s brýlemi nedoporučují kontakní čočky. Demonstranti by se prý měli vyvarovat také make-upu a pleťových krémů. Na tyto kosmetické přípravky se může vázat slzný plyn. Tolik Hospodářské noviny.
Příznivci expremiéra Miloše Zemana navrhují nepostavit do první volby prezidenta žádného kandidáta ČSSD, celou volbu ingorovat a usnadnit tak Zemanovu nominaci do druhého kola. Uvádí to Právo s odvoláním na vyjádření místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha a předsedy ústecké krajské ČSSD Jaroslava Foldyny. Jiná část sociálních demokratů v čele s premiérem Vladimírem Špidlou je podle deníku proti tomuto kroku. Rozhodnutí, jak se strana k volbě postaví, má padnout na jednání ústředního výkonného výboru strany začátkem prosince. O místo kandidáta ČSSD na prezidenta se ucházejí kromě Zemana a ombudsmana Motejla také náměstek místopředsedy vlády pro legislativu Jaroslav Bureš a vysokoškolský učitel Martin Potůček. Nástupce Václava Havla budou poslanci a senátoři volit pravděpodobně 15. ledna. Kandidáta může navrhnout nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Očekává se však, že kandidáty navrhnou poslanecké kluby. Lidovci již oznámili, že budou kandidovat svého předsedu senátu Petra Pitharta, ODS svého šéfa Václava Klause a komunisté bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. Unie svobody-DEU zatím kandidáta nemá. Už na jaře na příštím sjezdu ČSSD se může stát, že sociální demokraté zruší své usnesení o zákazu spolupráce s KSČM. Uvádí to dnešní Mladá fronta Dnes, podle které ministr práce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v úterý prohlásil, že by "nevyloučil diskusi o zrušení bohumínského sjezdu", ve kterém si ČSSD spolupráci s komunisty zakázala. Naproti tomu premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla na sedm let staré bohumínské usnesení stále odkazuje. Deník poukazuje na to, že v letošním volebním roce dosáhla moc českých komunistů největšího vzestupu od pádu jejich režimu v roce 1989. Zástupci KSČM se dostávají do vedení obcí i státních institucí. Podle listu by však v případě spojenectví levicových stran mohla odradit podstatnou část voličů ČSSD skutečnost, že se KSČM ani 13 let po pádu totalitního systému nedistancovala od své předchůdkyně KSČ. Čím dál víc lidí si v Česku půjčuje od banky, od splátkových prodejců, od soukromých firem nebo osob. Jak ale upozorňuje Mladá fronta Dnes, ne každá zdánlivě lákavá nabídka je výhodná. Při ukvapeném rozhodnutí se dají prodělat tisíce, ale i desetitisíce korun. Například dvacetitisícový úvěr u banky stojí na úrocích a poplatcích zhruba tři tisíce navíc, zatímco u splátkového prodejce bezmála sedm tisíc. Rozdíly se mění podle velikosti úvěru a doby splácení. Podle expertů je cena vyšší proto, že splátkoví prodejci půjčují mnohem ochotněji než banky a nesou tak i vyšší rizika. Bankovní úvěry jsou tedy ve srovnání s ostatními možnostmi půjčení peněz levnější, ovšem zájemce naráží na řadu překážek. Pokud banka odmítne vaši žádost o úvěr, nikde se nedozvíte proč. Bankovní domy tvrdí, že hodnocení klientů je obchodním tajemstvím. Mladá fronta Dnes doplňuje, že překážkou může být zdánlivá maličkost. Třeba krátký pobyt v novém zaměstnání.
Právo píše, že v hrázi rybníka Svět jsou praskliny. Naštěstí je před výlovem, rybník se vypouští, takže Třeboni, kterou hráz od 214 hektarů vodní plochy odděluje, zatím žádné nebezpečí nehrozí. Přesto policie poškozenou část hráze uzavřela pro veškerou dopravu. Podélné trhliny dlouhé několik metrů objevili na silnici u zámecké zahrady při pravidelné obchůzce rybáři. Příští týden by měly být známy závěry analýzy jedné kopané a tří desetimetrových vrtaných sond, které dosáhnou až pod úroveň rybníka. Podle Jiřího Poláčka ze společnosti, která bezpečnost hráze pozoruje, zatím všechno nasvědčuje tomu, že závada v koruně hráze je způsobena dlouhodobým působením těžké dopravy. Srpnová povodeň tento stav jen urychlila. Část hráze, která je určena jen pro pěší a cyklisty je totiž v pořádku. Podrobnosti ve středečním Právu.
Stejný deník se věnuje tématu registrovaného partnerství. Ačkoli diskuse o něm trvá v ČR už deset let, zákon ještě nebyl přijat a homosexuální páry jsou, v porovnání s páry heterosexuálními, stále diskriminovány. Čeští homosexuálové si stěžují především na to, že těmto párům je upíráno právo na informace o zdravotním stavu životního partnera, že nemají státem a zákonem garantovanou možnost se o sebe navzájem postarat v nemoci a že jsou znevýhodňováni i ekonomicky - v dědickém řízení či například při žádostech o půjčky. Aktivisté G-ligy, což je volné uskupení občanů a organizací, které spojuje snaha o dosažení uzákonění partnerského soužití osob stejného pohlaví, přicházejí proto s vlastním návrhem zákona o partnerském soužití osob téhož pohlaví, píše Právo.
Sociální a zdravotnické problematice se věnuje komentátor Hospodářských novin, který se domnívá, že "být nemocný je občas větší výhrou než denně docházet do práce". Tato situace je prý tak výrazná, že si ji všimli i ti "nahoře" a konečně hledají cesty, jak zneužívání nemocenské zamezit. Komentátor se odvolává na "suchá čísla", podle nichž je v ČR tolik nemocných, že kdyby se rekrutovali jen ze státních zaměstnanců, zkolabovaly by nejspíš úřady, nemocnice, školy i soudy. "Každý den totiž doma zůstává na nemocenské kolem 300.000 lidí, což je více než třetina počtu zaměstnanců, které vyplácí státní pokladna," uvádí list.Skutečně nemocných je přitom podle odhadů sotva polovina z těch, co pobírají od státu nemocenskou. Tomu by mělo zabránit převedení nemocenské na zaměstnavatele, kteří by si své nemocné kontrolovali. Zaměstnavatelé v principu tento systém nezavrhují; jen se ptají, proč mají platit státu stále stejné sociální odvody za své zaměstnance, upozorňuje list.
Osm členů mezinárodního drogového gangu, pět Němců a tři Čechy, zadržely české a německé úřady při protidrogové operaci s krycím názvem Alfa. Gang řídil šestatřicetiletý český občan, kterému pomáhal jeho o jedenáct let starší krajan, dozvídáme se na stránkách Lidových novin. Zločinecká organizace působila na území čtyř států: ČR, Německa, Švýcarska a Nizozemska. Kromě zadržených osob byl ve skupině také další Čech. Toho se zatím dopadnout nepodařilo. Ilegálně organizovaná skupina se zabývala obchodem s kokainem, hašišem a marihuanou. Při zatýkání byly také zajištěny dva kilogramy kokainu, pět kilogramu hašiše a půl kilogramu marihuany. ˝Drogy pocházely z Nizozemska a Švýcarska a byly určeny zejména na německý trh. Hlavní finanční efekt z obchodů měli čeští občané,˝ uvedla v listu mluvčí celníků Marie Bubeníková.
Kárný senát České advokátní komory udělil napomenutí manželce právníka Aleše Rozehnala advokátce Lucie Rozehnalové. Uvádějí to Lidové noviny. Advokátka, za svobodna Dědová, čelila kárné žalobě za to, že se loni na Silvestra pokusila pronést svému klientovi a zároveň druhovi do pražské vazební věznice na Pankráci alkohol. Advokátka se pokusila pronést přes vězeňskou kontrolu ve dvou termoskách 0,7 litru bílého vína. Kárnému senátu se k tomu přiznala. Byla přesvědčená, že jedná z lidských pohnutek. Kromě napomenutí hrozila Rozehnalové podle zákona o advokátní komoře i pokuta ve výši stonásobku minimální mzdy, pozastavení činnosti a vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Rozehnal je spolu s ředitelem televize Nova Vladimírem Železným jako jeho někdejší právník od loňska stíhán pro poškozování věřitele.
Jak píší Lidové noviny, od 1. prosince začne na Barrandově oficiálně fungovat Tvůrčí servis. Jeho úkolem bude produkce českých filmů. Servis bude vyhledávat původní náměty, vybírat scénáře a následně pečovat o zajištění financí z tuzemských i zahraničních zdrojů. Produkce barrandovských ateliérů je v posledních letech spojovaná především s realizací zahraničních zakázek. Tvůrčí servis se má postarat o zázemí pro domácí tvorbu. Mezi chystanými projekty je například snímek o herečce Lídě Baarové nebo film o Janu Husovi, který má přinést netradiční pohled na tuto historickou postavu. Nyní jsou v realizaci tři české snímky, na nichž se Barrandov Studio podílí jako koproducent, uvádí list.
Čím je zpěvačka Helena Vondráčková starší, tím pečlivěji si střeží své soukromí. Teprve nyní se přiznala k radikálnímu kroku ve svém životě. "Před 14 dny jsem se zasnoubila," svěřila se deníku Právo pětapadesátiletá stálice české hudební scény, která v těchto dnech pobývá na Kanárských ostrovech. Jejím vyvoleným je o dvanáct let mladší podnikatel Martin Michal. Na svatbu se ale zatím Vondráčková nechystá, mimo jiné kvůli časové zaneprázdněnosti. S Karlem Gottem připravuje na prosinec první společné turné po České a Slovenské republice.