Přehled tisku

Středeční parlamentní bitva o hodnocení podmínek vstupu České republiky do Evropské unie a blížící se volba hlavy státu jsou hlavními tématy komentářů českých novin s datem 19. prosince.

Komentátor Lidových novin uvádí, že prakticky nikdo z diskutujících v parlamentu nebyl schopen jasně a srozumitelně argumentovat. Místo faktů v souvislostech, precizních srovnání a čísel předkládali zákonodárci vlastní dojmy. Popřípadě vystavovali na odiv své osobní postoje k evropské integraci. Skutečné analýzy se "nedopustil" nikdo. Jedním z důvodů byl zjevně i fakt, že ministr zahraničí Cyril Svoboda se neobtěžoval poslancům před jednáním podat podrobnou zprávu o kodaňském summitu. Vláda prostě vzala jednání s poslanci jako nepříjemnou povinnost. Namísto toho, aby se pokusila o první významnější příspěvek k vysvětlovací kampani před červnovým referendem. Doplňuje komentátor Lidových novin.

Nad oficiální kandidaturou čtyř mužů na post hlavy státu se zamýšlí komentátor Mladé fronty Dnes. Co nám nabízejí ti čtyři muži, kteří chtějí obsadit prezidentský stolec? Favoritem je zatím zdá se Václav Klaus. Popisovat jeho osobu po 13 letech je zbytečné. Co ale přinese jako prezident Česku, krom toho že si zkompletuje vlastní sbírku ústavních funkcí? Petr Pithart, filozofující předseda Senátu. Bude to nekonfliktní prezident s puncem dobrého člověka. Je ale tohle všechno, co po prezidentovi chceme? Jaroslav Bureš je pro mnohé figurkou do počtu. Právník s poněkud koženým vystupováním, co leští stříbrné embéčko a chce bojovat za češtinu krásnější. Je tohle příští hlava státu? Miroslav Kříženecký je dlouholetý člen KSČ, vojenský prokurátor a kandidát komunistů. Je tohle muž, který má vládnout pod zástavou "Pravda vítězí"? To je tedy víno, výběr z hroznů. Chutí hodně, ale žádná ideální. Dodává Mladá fronta Dnes.

Hospodářské noviny zjistily, že policie podezřívá velitele 6. polní nemocnice v Afghánistánu Jindřicha Sittu a šéfa štábu Michala Pechu ze šikany podřízených. Důstojníci jsou obviněni ze dvou trestných činů: zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování práv a chráněných zájmů vojáků. Sitta podezření odmítá a doufá, že se vše vysvětlí. Oba vojáky hájil i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle šéfa zvláštního Úřadu finanční kriminality a ochrany státu Martina Hádka vytvořili a aplikovali vlastní kázeňský řád, podle kterého ukládali tresty podřízeným. Jeden z lékařů musel například za trest sbírat kameny v autoparku. Pokud soud vinu obou vojáků uzná, hrozí jim až tři roky za mřížemi, doplňují Hospodářské noviny.

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Cyril Svoboda chce urychleně vyřešit přestěhování Radia Svobodná Evropa z frekventovaného Václavského náměstí. Svoboda to uvedl na dotaz deníku Právo. Důvodem ke spěchu je smlouva mezi stanicí a českým státem, která vyprší na konci roku 2004. Nákladné přestěhování přitom podle něj není záležitostí několika týdnů. Podle dobře informovaných zdrojů je hledání nového objektu velmi složité, neboť americká strana má řadu podmínek. Jednou z nich je, že sídlo bude v dosahu městské dopravy, což vylučuje původní úvahy přemístit radio mimo hlavní město a zmírnit tak bezpečnostní riziko.

Krizová situace tisíců Pražanů, jejichž domovy se v létě ocitly pod vodou, by se už nikdy neměla opakovat. Podle Mladé fronty Dnes chce radnice totiž co nejvíce urychlit výstavbu protipovodňových zábran. Jejich projektování se bude odvíjet od výše letošní hladiny tisícileté vody. Počítat se bude i s rezervou, kdyby příští deště vyhnaly hladinu Vltavy ještě výše. Přestože během povodní krizový štáb tvrdil, že některá území technicky před vodou uchránit nelze, náměstek primátora Jan Bürgermeister prohlásil, že záleží pouze na provedení. Zatím byly zábrany postaveny pouze podél Starého Města a Josefova. Práce v Karlíně by měly začít už příští rok. To by měl být pro lidi také impulz k návratu," řekl Bürgermeister.

Právo píše, že telegramy jsou službou na vymření. Podává je stále méně lidí. Hlavním důvodem je nejen prudký nástup mobilních telefonů a obliba SMS zpráv, ale také to, že telegramy mnohdy putují k adresátům i několik dnů. Pokud bydlí adresát v místě, kde se o víkendu nedoručuje, může se stát, že telegram podaný v pátek dorazí až v pondělí. Telegramy jsou službou Českého Telecomu a ten k jejímu zajišťování využívá služeb České pošty. Jenže k tomu, aby se ústup telegramů podařilo alespoň zpomalit, nepřispívá ani tarifní politika Telecomu. Základní poplatek za podání začíná na 45 korunách. K tomu se navíc přičítají 3 koruny za každé slovo.

Podle Hospodářských novin si Česko stále častěji vybírají nízkonákladové letecké společnosti ke své expanzi. Do tuzemska hodlá zamířit také skandinávská SAS. Levné aerolinie rozpoutaly cenovou válku, ze které ve srovnání s tradičními dopravci zatím vycházejí vítězně. Díky nim se dá zpáteční letenka například do Bratislavy pořídit za dva tisíce a do Anglie za šest tisíc korun. Jenže lety s nízkonákladovou společností nepřinášejí jen cenové výhody, ale i některá úskalí. Firmy například nelétají na hlavní letecké uzly, kde by musely platit vysoké poplatky, ale na letiště, která jsou od cílového města vzdálena třeba několik desítek kilometrů.

Právo informuje, že by se povinná vojna pro mladé muže za tři roky měla stát minulostí. Už v listopadu totiž vláda schválila plán reformy a profesionalizace armády, který počítá stím, že od ledna 2006 nebudou muži nastupovat na základní vojenskou službu. Již od příštího roku začne přitom armáda snižovat počet tzv. záklaďáků. V praxi to bude znamenat, že jich bude potřebovat v roce 2003 pouze zhruba 10 tisíc místo 20 tisíc, které by odváděla normálně. Odvodní komise budou více benevolentní k těm mužům, kteří se potýkají se zdravotními komplikacemi. Přihlížet budou i k sociálnímu postavení rodiny, z níž branec pochází.

Mladá fronta Dnes upozorňuje, že předvánoční nákupní horečka, která zachvátila obchodní centra, nahrává zlodějům. V davech se lépe skryjí. Policisté a bezpečnostní agentury se už setkali také s novým zlodějským vynálezem: speciální taškou. Jde o kabelu, která není z normální látky nebo igelitu, ale z alobalu. Ten nepropustí signál, který elektronický kód připevněný na zboží vysílá na bezpečnostní rám. O zboží už nemají zájem jen jednotlivci, ale celé gangy. Zloději podle obchodníků přesně vědí, co "frčí". Kromě kosmetiky berou discmany, počítačové hry nebo značkové oblečení. Není výjimkou, že se obléknou do vystaveného zboží a do regálů vrátí své obnošené šaty včetně bot.

Obnova pražského metra, které poškodily letošní ničivé záplavy, bude stát 6,9 miliardy korun, tedy téměř o miliardu více, než se dosud odhadovalo. S odvoláním na výsledky středečního jednání finančního výboru městského zastupitelstva o tom informuje Právo. Podle listu se prodraží například oprava ruských eskalátorů. Generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek to vysvětluje tím, že zahraniční dodavatel drží prakticky monopol. Kromě toho se podle listu zvýšila cena stavebních prací a zvětšil se i rozsah oprav. Srpnová povodeň vyřadila značnou část metra z provozu. Jednotlivé úseky se nyní postupně zprovozňují.

Případ esemesek Václava Klause, jejichž fotografie v pondělí zveřejnil deník Blesk, bude mít policejní dohru. "Policie to musí prověřit. Dala jsem jim to příkazem," popsala aktuální vývoj kauzy nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Píší Lidové noviny. Podle Benešové představují zveřejněné fotografie, zachycující soukromé esemesky bývalého předsedy ODS, které posílal o víkendu z celostátního kongresu strany, "úmyslné porušení tajemství". Za tento čin pachateli hrozí až šestiměsíční vězení. Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) nechává verdikt o případné trestní odpovědnosti novinářů Blesku na policii. "Je to minimálně za hranicí etiky. Nevím, jak to orgány činné v trestním řízení posoudí. I žurnalistika by měla mít své hranice a v tomto směru se to dostalo za mez ještě únosnou," řekl Gross. Fotografie, které Blesk otiskl, ukázaly na displeji telefonu expředsedy ODS například text, v němž Klaus označil svého nástupce Mirka Topolánka za "absolutně prázdného a falešného".