Přehled tisku

Kandidát sociální demokracie na funkci prezidenta republiky Jaroslav Bureš zřejmě lže, píše dnešní Mladá fronta Dnes. Bureš totiž podle listu tvrdí, že za totality pomohl signatáři Charty 77 jménem Heger, takový člověk ale neexistuje. Náměstek ministra spravedlnosti Bureš se loni v prosinci veřejnosti pochlubil s tím, že jako soudce zasáhl ve prospěch disidenta, který podepsal Chartu 77 a měl být vyhozen ze zaměstnání. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes 14. prosince 2002 řekl, že soudil pracovněprávní spor redaktora tehdejšího Československého rozhlasu, který měl v podtextu to, že zaměstnanec podepsal Chartu 77. "Já jsem to rozhodl ve prospěch toho redaktora,"řekl Bureš. Na jméno se ale vzpomněl až v tuto neděli, píše MfD. Nikdo toho jména však tehdy v rozhlase nepracoval.

Kandidát sociální demokracie na funkci prezidenta republiky Jaroslav Bureš zřejmě lže, píše dnešní Mladá fronta Dnes. Bureš totiž podle listu tvrdí, že za totality pomohl signatáři Charty 77 jménem Heger, takový člověk ale neexistuje. Náměstek ministra spravedlnosti Bureš se loni v prosinci veřejnosti pochlubil s tím, že jako soudce zasáhl ve prospěch disidenta, který podepsal Chartu 77 a měl být vyhozen ze zaměstnání. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes 14. prosince 2002 řekl, že soudil pracovněprávní spor redaktora tehdejšího Československého rozhlasu, který měl v podtextu to, že zaměstnanec podepsal Chartu 77. "Já jsem to rozhodl ve prospěch toho redaktora," řekl Bureš. Na jméno se ale vzpomněl až v tuto neděli, píše MfD. Nikdo toho jména však tehdy v rozhlase nepracoval. "Po roce 1977 v rozhlase už nikdo z chartistů nebyl, všichni jsme v té době měli jiná zaměstnání," řekl listu Jiří Ruml, který Chartu podepsal. Jméno Heger není v odborné příručce, která obsahuje jména všech významnějších rozhlasových pracovníků.

Bureš pak oznámil listu, že se spletl, nešlo prý o zaměstnance rozhlasu, ale pracovníka nakladatelství Orbis. Ale ani tam žádný chartista nepracoval, dodává list. "Že by tam v osmdesátých letech působil nějaký chartista, mohu vyloučit," řekl Richard Urx, bývalý disident, který po pádu komunismu v Orbisu pracoval jako ředitel. Bureš si nakonec na jméno disidenta vzpomněl po několika týdnech. "Ten člověk se jmenoval Heger, bylo mu tehdy asi 60. Jeho spis už asi bude skartován. Ale i kdyby, možná ho zasáhla povodeň," uvedl v neděli Bureš. "Mezi signatáři Charty žádný člověk jménem Heger není. Mohu to říci se stoprocentní jistotou, seznamy jsem sám vypracovával," prohlásil ale Jiří Gruntorád, bývalý sekretář Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož knihovna Libri Prohibiti mapuje činnost disentu. Píše Mladá fronta Dnes.


Piloti Českých aerolinií mají plán pro nadcházející kolektivní vyjednávání o výši mezd. Plán spočívá v tom, že pokud mají splňovat všechny požadavky podle pravidel letecké aliance SkyTeam, do které České aerolinie patří, chtějí být i stejně placeni. To představuje nárůst platů o stovky procent. Píše to Mladá fronta Dnes. Piloti všal oficiálně své požadavky vedení firmy ještě neřekli. "Vtip je v tom, že žijí v Česku, kde jejich průměrný plat je zhruba pětinásobkem průměrného platu. Stejně tak na tom jsou piloti Delty a Air France, kteří mají přibližně pětinásobek jejich národních průměrných mezd," cituje list ředitele ČSA Miroslava Kůlu. Vedení aerolinek chce nyní pilotům předložit svůj návrh na růst mezd. Jejich požadavky na růst platů zná již z minula, kdy piloti několikrát hrozili dokonce stávkou, uvádí Mladá fronta Dnes. Při posledním kolektivním vyjednávání vyjednali piloti růst svých mezd o 13 procent. Píše Mladá fronta Dnes.


Inspekce ministra vnitra předala státnímu zastupitelství případ dopravní nehody, při níž byl loni 29. listopadu v Havlíčkově Brodě usmrcen čtyřletý chlapec a vážně zraněna jeho matka. Píší to Lidové noviny (LN) s tím, že bývalému pracovníkovi dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Jindřichu Majerovi hrozí obvinění za ublížení na zdraví s následkem smrti. Šestadvacetiletý viník nehody byl zatím přeřazen na obvodní oddělení a hrozí mu obvinění podle dvou paragrafů. Možný trest se liší od zákazu řízení motorového vozidla až po vězení na tři až deset let. Policista nebyl v době nehody ve službě, v jeho krvi nebyl zjištěn alkohol. Dopravní nehoda se stala na okraji Havlíčkova Brodu směrem na Golčův Jeníkov. Kolem čtrnásté hodiny zastavil před přechodem nákladní vůz a dal přednost chodcům. Ve vedlejším pruhu jel policista v osobním autě, nezastavil a srazil přecházející ženu i s dítětem. Píší Lidové noviny.


Americká policie zatkla těsně před Vánoci jednoho z nejbohatších Čechů, Petra Lukeše, který je podezřelý z organizování mnohamiliardového vytunelování Válcoven trub Chomutov v roce 1997. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes a poznamenává, že Lukeš stojí v čele společnosti Cimex Koncern, která v minulosti sponzorovala ODS. Americká policie podnikatele, který do USA odešel už před šesti lety, umístila do vydávací vazby ve věznici Fort Mayers. "Bylo to na základě mezinárodního zatykače vydaného českou policií na podzim 2000. Již tuto středu proběhne první jednání s americkými právníky, kde se bude česká strana dožadovat vydání Lukeše zpět do České republiky," řekl listu zdroj blízký ministerstvu zahraničí. Náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk poznamenal, že podle jeho informací by američané neměli mít problém s tím, aby české žádosti vyhověli. Lukeš byl v srpnu 1999 spolu s dalšími svými kolegy obviněn z poškozování věřitele. V roce 1997 Cimex koupil válcovny trub, jejichž majetek pak prodal své nově založené společnosti. Ta jej pak znovu prodala. Po transakci zůstala z chomutovské firmy jen zadlužená prázdná skořápka a zástupy věřitelů, píše list. Policisté škodu odhadují na 4,6 miliardy korun. Píše Mladá fronta Dnes


Neobvyklý případ pokusu o krádež jako vystřižený z akčního filmu, popisují Lidové noviny. Trojice dosud neznámých mužů se totiž rozhodla, že místo riskantního přepadení banky za bílého dne si raději v noci z pátku na sobotu odveze rovnou celý bankomat v Českém Krumlově. Ten na bezpečném místě rozebere a peníze vyjme. Zřejmě pečlivě naplánovanou a profesionální akci však překazila nečekaná náhoda. Při odjezdu z místa činu totiž zlodějům těžký bankomat, který obsahoval téměř tři miliony korun, vypadl z auta na ulici. ˝Muži v kuklách se nejprve s použitím násilí dostali do vestibulu banky. Vyjmuli tu část bankomatu, v níž jsou uloženy peníze, a naložili ji do přistaveného automobilu Opel Kadett,˝ řekl mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha. V tu chvíli se však podle něj k bance blížila policejní hlídka. Muži se snažili rychle ujet, ale zřejmě podcenili váhu bankomatu. Těžký náklad při rychlém rozjezdu auta, které bylo bez poznávacích značek a patrně kradené, nečekaně vypadl z otevřeného kufru. Zloději nechali bankomat ležet na místě a odjeli z města směrem na Kaplici. Zhruba po deseti kilometrech zastavili v zalesněném terénu mezi Mirkovicemi a Chabičovicemi a utekli z auta do tmy. Policisté zloděje pronásledovali, ale marně. Píší Lidové noviny.