Přehled tisku

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uzavřel vyšetřování případu neúspěšného atentátu na někdejšího komunistického politika a posrpnového emigranta Jiřího Pelikána. Policejní rada ÚDV podá na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 návrh na obžalobu čtyř bývalých příslušníků komunistické rozvědky, kteří atentát zorganizovali a provedli, píše dnešní Právo.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uzavřel vyšetřování případu neúspěšného atentátu na někdejšího komunistického politika a posrpnového emigranta Jiřího Pelikána. Policejní rada ÚDV podá na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 návrh na obžalobu čtyř bývalých příslušníků komunistické rozvědky, kteří atentát zorganizovali a provedli, píše dnešní Právo. Pelikán, který byl v době takzvaného pražského jara ředitelem Československé televize, žil od října 1969 v emigraci v Itálii. V únoru 1975 přišel na jeho římskou adresu balíček s výbušninou, který mu poslali z jedné milánské pošty agenti československé rozvědky. Pelikánovi se zásilka zdála podezřelá, proto ji odhodil pod okno. Z balíčku vyšlehl plamen, od kterého začal hořet závěs.


Ministři podle Mladé fronty Dnes ustoupili od návrhu, aby člověk nedostal za první tři dny nemoci ani korunu. Příjem v těchto dnech se však sníží. Nemocenská se totiž vypočte z částky o desetinu nižší, než je hrubý plat. Na reformě se podle listu už shodli ministr financí Bohuslav Sobotka a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Změny pocítí zhruba dvě třetiny lidí - ti, jejichž plat je nižší než 14.400 korun. Podle listu ten, kdo vydělává 13.000 korun hrubého měsíčně, dostává při pětidenní nemoci 1249 korun čistého, po reformě dostane o 126 korun méně. Při měsíční nemoci nyní dostává 8722 Kč, po reformě by to podle listu bylo jen 7310 Kč.


Loni se v České republice prodalo přes 75.000 přenosných počítačů, což je o 23 procent více než v roce 2001. Vyplývá to průzkumu společnosti Gartner Dataquest, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnily Hospodářské noviny. Prodej notebooků vzrostl podle listu nejvíce společnostem, jejichž zákazníky jsou menší a střední firmy a domácnosti. "Domácnosti nebyly tolik zasaženy celosvětovým útlumem ekonomiky. Začaly si uvědomovat, že notebook nižší řady - v ceně běžného PC s plochým displejem - nabídne o poznání vyšší užitnou hodnotu," vysvětlil manažer marketingu společnost Acer ČR Josef Chvála. Prodejci přitom očekávají, že tento trend bude pokračovat. Česká republika přesto podle HN zůstává za průměrem střední a východní Evropy, kde tempo růstu trhu notebooků dosáhlo téměř 30 procent.


Sociální demokraté se mezi sebou nedohodnou pomalu ani na tom, jaké je zrovna datum, ale v jedné věci mají dlouhodobě jasno: totiž že bohaté a úspěšné lidi je třeba skřípnout. Média teď plně zaměstnává atraktivní prezidentská taškařice, ovšem v jejím stínu se do české politiky vrací fenomén "milionářské daně". Píší v komentáři Lidové noviny. Jak minulý týden řekl ministr Bohumil Sobotka existuje v tomto ohledu v ČSSD "velký tlak". Jemu osobně zvýšení daňové sazby pro lidi s velkými příjmy "filozoficky nevadí" a konkrétní daň si "dovede představit" na úrovni sedmatřiceti procent.Sobotkova představivost je ovšem slabým odvarem toho, jak popouští uzdu své fantazii odborářský předák a senátor Milan Štěch. Jak před týdnem prohlásil v rozhovoru s Hospodářskými novinami, je vyšší zdanění bohatých "morální, protože ne všichni lidé, kteří dosahují velikánských příjmů, je mají zaslouženy". Štěch v témže rozhovoru obhajoval také zavedení majetkové daně, která by se ovšem týkala jen "nových majetků", a to hlavně v případě, že jde o "typický majetek přepychového rázu". Jsou to skandální výroky, protože nás verbálně vracejí do atmosféry třídního boje. Navíc operují nesmyslně vágními termíny jako "velikánský", "přepychový", "zasloužený" či "nový". Kde je hranice mezi starým a novým majetkem? Co je třeba udělat, aby si člověk peníze zasloužil? A který přepych je ještě pro odborového bosse přijatelný a který už nikoliv? Nic z toho nevíme. Píše komentátor Miloš Čermák v Lidových novinách.


Dva listopadové útoky na železniční trati Praha-Kolín mají společného jmenovatele. Obě kolejnice tehdy neznámý pachatel nařízl pilkou na železo. S odvoláním na výsledky expertizy to píšou Lidové noviny (LN). Nejprve 19. listopadu objevili železničáři výbušný systém pod naříznutou kolejí v Praze-Kyjích. O devět dnů později, 28. listopadu, poškodil dosud neznámý pachatel kolej na Nymbursku mezi obcemi Pečky a Poříčany. Podle znalců z pražského kriminalistického ústavu muselo poničení kolejí stát pachatele hodně úsilí. "Experti došli k závěru, že čtyři centimetry koleje piloval zhruba 77 minut," sdělila LN středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Vyšetřovatelé obou případů jsou podle ní přesvědčení, že pachatelem nebyl pracovník Českých drah. "Ten by měl tisíce jiných a mnohem jednodušších možností, jak kolej zničit," podotkla. Obě kauzy podle ní policisté stále vyšetřují jako obecné ohrožení.


Pojištění proti úpadku dosud nemá uzavřené asi 50 tuzemských cestovních kanceláří. Informují o tom dnešní Lidové noviny s odvoláním na Jaromíra Beránka z agentury Mag Consulting, která se zabývá cestovním ruchem. "Proti předešlému období jsme ztratili několik zákazníků," řekl deníku předseda grémia poolu pro pojištění záruky cestovních kanceláří Michael Neuwirth. Firmy, které neplatí pojistku, by tak měly skončit se svým podnikáním.


Bižuterie Česká mincovna již ukončila ražbu desetníků a dvacetníků. Jak informují Hospodářské noviny, mnozí tuzemští prodejci se nyní potýkají s nedostatkem drobných mincí. Deník rovněž informuje, že představitelé mincovny jednali ve čtvrtek s Českou národní bankou o částečné finanční kompenzaci za ztráty, plynoucí z ukončení dodávek. "Desetihaléře jsme od mincovny přestali odebírat začátkem letošního roku, s dvacetihaléři jsme skončili o něco dříve," potvrdil listu Pavel Zubek z ČNB. Samotná mincovna přišla podle HN ukončením výroby desetníků a dvacetníků pro tuzemský trh o významnou část své produkce. Neví zatím, jak to bude vypadat s náhradní výrobou za tyto mince. Mincovna měla například objednávku na dodávku hliníku z Německa a z jejího zrušení vyplývá určité penále, informuje list. Podle informací listu je firma před uzavřením kontraktu na ražbu mincí pro Moldávii a vyjednává i dodávky pro Libanon.