Přehled tisku

foto: ČTK

Děti - hlavně ty starší - válka v Iráku zajímá a chtějí se o ní dozvědět co nejvíc. Školy si však s tímto tématem často nevědí rady. Někde se o válce prostě mlčí. Píše Mladá fronta Dnes. V některých školách však volí ten nejhorší přístup - neinformují děti nezaujatě a trestají je, pokud mají jiný názor než učitelé. Takový zážitek si z jedné pražské základní školy přinesla dcera právníka Stanislava Novotného.

foto: ČTK
Děti - hlavně ty starší - válka v Iráku zajímá a chtějí se o ní dozvědět co nejvíc. Školy si však s tímto tématem často nevědí rady. Někde se o válce prostě mlčí. Píše Mladá fronta Dnes. V některých školách však volí ten nejhorší přístup - neinformují děti nezaujatě a trestají je, pokud mají jiný názor než učitelé. Takový zážitek si z jedné pražské základní školy přinesla dcera právníka Stanislava Novotného. "Učitel občanské výchovy se dětí nejdřív zeptal, na které straně konfliktu jsou. Na podporu Ameriky se přihlásily jen tři. Ty to pak od něj pěkně schytaly," zlobí se Novotný. Jeho dcera za svůj proamerický postoj dostává co proto i v jiných předmětech. "Učitelka matematiky například prohlásila, že by Bushe zabila. Dcera jí řekla, že se tak nemá vyjadřovat, a vysloužila si napomenutí," dodává Novotný. Zkušenosti některých dalších rodičů jsou obdobné. V základní škole v Praze 1 například učitel dětem vysvětloval, že Saddám Husajn je legitimní hlavou státu. Děti, které proti tomu hlasitě protestovaly, si ze školy odnesly poznámku. Kantoři jsou v obtížné pozici: tomu, co se v Iráku děje, mnohdy nerozumějí ani oni sami, jak to tedy mají vysvětlovat dětem? Rada ministerstva školství - aby učitelé s dětmi o válce mluvili, jen pokud se samy zeptají - jim příliš nepomohla. "Já jsem se na válku zeptal a učitelka opáčila, že to není naše věc, a víc se se mnou nebavila," tvrdí třináctiletý Daniel z Prahy 6. I učitelé z gymnázia v pražské Josefské ulici zvolili pro tyto dny roli "polomrtvého brouka". "Řekli nám, že válka je. Pak každý z nás v hodině češtiny napsal, co si o ní myslí. Paní učitelka naše názory přečetla a tím to skončilo," řekl student kvarty Petr pro Mladou frontu Dnes.


Ministerstvo zemědělství přišlo s plánem na podporu prodeje českých výrobků. Informují o tom Lidové noviny. V květnu má pod jeho dohledem odstartovat projekt Národní program na podporu českých potravin. Ještě před vstupem České republiky do Evropské unie tak mají mít zákazníci možnost na první pohled rozeznat, které potraviny jsou vyrobeny z českých surovin. Tyto potraviny mají být označeny značkou CZ a kulatým logem se státní vlajkou. ˝Stále je ještě mnoho spotřebitelů, kteří dají přednost domácímu výrobku. Chceme jim ulehčit orientaci. Doufáme, že toto opatření pomůže českým zemědělcům,˝ řekl Jan Veleba, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Nové označení bude zdobit všechny potraviny vyrobené z českých surovin. Současně by měla probíhat podpůrná kampaň pod heslem ˝kupujte české potraviny, jsou lepší˝. Propagaci domácích potravin připravuje ministerstvo zemědělství spolu se zástupci zemědělců. Píší Lidové noviny.


Lidové noviny popisují situaci, když sekretářky z úřadu vlády chtěli předat odvolací dekrety od premiéra Vladimíra Špidly Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Radní je odmítli převzít. Televizní a rozhlasová rada prostě ignoruje fakt, že byla odvolána. Její členové považují odvolání za neplatné. Místopředseda rady Petr Štěpánek řekl, že hodlá zabránit odvolání soudní cestou. ˝Už ve středu jsem ve sněmovně řekl, že příběh nekončí,˝ sdělil Lidovým novinámŠtěpánek. ˝Takové znásilnění zákona, jaké se stalo ve sněmovně, nemá obdoby.˝ Píše deník.


Telefonní budku v centru Olomouce ve čtvrtek zdemoloval středně silný výbuch. Policisté po několika hodinách zatkli muže, kterého z přípravy exploze podezírají. Výbuch, který poničil telefonní budku v centru Olomouce, podle všeho nemá nic společného s nedávnými výhrůžkami anonyma, který vydíral stát. Muž, kterého policisté několik hodin po explozi zadrželi, podle detektivů není oním vyděračem, jenž před dvěma týdny výměnou za bezpečí obyvatel Olomouckého kraje požadoval desetimilionové výkupné. V minulosti několikrát trestaný muž, který poničil budku, se nechal příliš snadno chytit. Ze zbytků po výbušnině pyrotechnici usuzují, že nešlo o sestrojenou bombu, ale spíše o nějaký druh průmyslově vyráběné výbušky. Za policejními zátarasy se brzy shromáždilo několik desítek lidí, kteří si poničenou budku prohlíželi. "Někdo využil toho, co se teď v Olomouci děje, a chtěl lidi znovu vystrašit," kroutil hlavou Aleš Kučera, který explozi slyšel skoro půl kilometru daleko. Píše Mladá fronta Dnes.


Hospodářské noviny informují o tom, že poptávka po zahraničních pobytech s vlastní automobilovou dopravou rychle stoupá. Letecké zájezdy se prodávají hůř, než tomu bylo minulý rok. Letos stráví největší část lidí svou dovolenou v Chorvatsku a v severní Itálii. Cestovní kanceláře mají za to, že se jejich klienti cítí bezpečněji, jestliže odjedou na dovolenou vlastním autem a mají tak možnost kdykoli se sami vrátit zpátky domů. Problémy teď mají cestovní agentury, které nabízejí zájezdy do regionů nacházejících se v blízkosti konfliktu v Iráku. Prakticky nulovou návštěvnost může v letní sezóně očekávat Turecko. Čeští turisté naopak znovu objevují Slovensko a zvyšuje se také zájem o dovolenou v tuzemsku.


Učitelé chrudimského gymnázia nedávno zjistili, že už nemohou před školou zaparkovat jako dřív. Mladá fronta Dnes píše, že stále víc plnoletých studentů totiž jezdí do školy autem a volná parkovací místa obsadí. Když vedení školy dospělo k závěru, že dojíždění autem studentům zakázat nemůže, nařídilo jim, že musí vozy nechávat jinde, aby učitelé měli dost volných míst. Navíc je vedení gymnázia přesvědčeno, že by studenti měli dál jezdit vlakem nebo autobusem. Prý se tak naučí šetřit. Jenže studenti, kteří do Chrudimi dojíždějí z okolních obcí jsou jiného názoru. Když se čtyři složí na benzín, vyjde je cesta mnohem levněji než autobus nebo dráha.