Přehled tisku
Čtvrteční český tisk se zabývá především dobytím Bagdádu a pádem režimu Saddáma Husajna. Komentátoři rovněž hodnotí průběh a výsledky hlasování Evropského parlamentu o přijetí desítky kandidátských států do Evropské unie.
Čtvrteční český tisk se zabývá především dobytím Bagdádu a pádem režimu Saddáma Husajna. Komentátoři rovněž hodnotí průběh a výsledky hlasování Evropského parlamentu o přijetí desítky kandidátských států do Evropské unie.
Bagdád už nepatří Saddámovi. Konec války to však není. Saddámův režim se zhroutil, ale dosud dýchá, píše Mladá fronta Dnes. S ní se shoduje také autor komentáře v Hospodářských novinách. Také podle něj není válečný konflikt ještě zdaleka u konce. Jestliže je Saddám Husajn stále naživu, pravděpodobně se pokusí zorganizovat partyzánský odboj, který může mít podobu sebevražedných atentátů. Stejná reakce se dá podle deníku očekávat i od dalších členů iráckého vedení. Taková forma odboje může být pro spojence mimořádně bolestivá, připomíná list. Navíc je možné, že úplné ovládnutí Bagdádu se Američanům zdaří až po několika dnech, dodává komentátor Hospodářských novin. I přesto je podle něj ale možné prohlásit, že Husajnův režim skončil.
Vztahy mezi USA a Pražským hradem ochladly kvůli postoji českého prezidenta Václava Klause k americkému tažení v Iráku. Americký velvyslanec Craig Stapleton proto údajně při své poslední schůzce s Václavem Klausem 28. března ukončil jednání předčasně, píší Lidové noviny. "Velvyslanec odešel rozhodně dřív, než bylo plánováno," cituje deník diplomata, který je obeznámen s průběhem schůzky. Americké velvyslanectví se nechce k incidentu oficiálně vyjadřovat, komentovat jej odmítá také prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa. Velvyslanci se podle zdrojů listu nelíbil Klausův nesouhlas se zařazením Česka na seznam zemí, které schvalují americký postup v Iráku. Český prezident prý navíc naznačil, že případný nález zakázaných zbraní v Iráku nemusí být důvěryhodný. Vztahy mezi Hradem a Bílým domem měla podle deníku vyjasnit Klausova korespondence s americkým prezidentem Georgem Bushem. Státníci si vyměnili dva dopisy, z nichž první napsal George Bush, uvedly Lidové noviny. Bush v dopise připomněl spojenectví České republiky a Spojených států v minulých konfliktech a vyjádřil naději, že se Česko postaví na stranu USA také v iráckém konfliktu. Klaus ve své odpovědi sice zdůraznil své přátelství ke Spojeným státům a obdiv k americkým konzervativním hodnotám, válečné tažení v Iráku však přímo nepodpořil. Neshody českého prezidenta s Američany mohou oddálit či zkomplikovat jeho první oficiální návštěvu v USA, píše deník. Podle Klausova mluvčího však zatím žádné konkrétní plány této návštěvy neexistují. Václav Klaus se ale podle zdrojů Lidových novin chystá Spojené státy navštívit na pozvánku American Enterprise Institute a chce se při této příležitosti setkat také s americkým prezidentem.
Lidové noviny se zamýšlejí nad osudem mladé Iráčanky a jejího nemocného syna, které české úřady odmítly z bezpečnostních důvodů vpustit na území České republiky. Policisté pohodlně rezignovali na rozum a použili poučku, podle níž co Iráčan, to terorista, píše deník. Komentátor si klade otázku, co příště podnikne policie, když jí někdo přikáže střílet na každé malé dítě se snědou pletí? Mohl by to přece být zakuklený budoucí palestinský terorista, varuje ironicky v závěru komentátor Lidových novin.
Nad středečním hlasováním dvou desítek pravicových německých poslanců Evropského parlamentu proti přijetí České republiky do Evropské unie se zamýšlejí Lidové noviny. Evropský parlament dohodu schválil drtivou většinou ve všech deseti případech. Česko, trochu očekávaně, dostalo nejméně hlasů, konstatuje komentář listu. Pro Českou republiku je podle autora takový výsledek nepříjemný nejen z důvodů symbolických, ale také čistě praktických. Ukazuje se totiž, že odmítavý postoj české vlády a prezidenta k řešení otázky odsunu sudetských Němců může ve schvalovacím procesu ještě sehrát velkou roli, píše deník. Přitom by stačil jen o něco vstřícnější tón při léčení starých ran. Hrdost je krásná věc, ale jen když není umělá, násilná a když není na překážku otevřenému jednání, uzavírají Lidové noviny.
Jedinou překážkou evropské budoucnosti zůstává pro Českou republiku po středečním hlasování pouze referendum, píše deník Právo. Zdá se to nepříliš pravděpodobné, ale stále ještě hrozí, že zvítězí iracionální obavy z neznámého, jimiž trpí jistá část národa a které bohužel podporuje také část politiků, upozorňuje list. Pochopitelné je to v případě komunistů, míní autor komentáře. Nesrozumitelné je ale podle něj chování takzvaných euroskeptiků, kteří na přímou otázku vždy znovu a znovu odpovídají ano, ale. Největší vliv na rozhodování může mít ale postoj vlády. Ten je podle listu jasný, čitelný a pevný. Šanci vzbudit respekt má ovšem pevný postoj vlády jedině tehdy, bude-li pevná také ona vláda, uzavírá deník Právo.
Přestože se uvnitř sociální demokracie stále mluví o myšlence milionářské daně, ministerstvo financí o jejím zavedení neuvažuje. "V tuto chvíli se snažíme jít spíše cestou zrušení některých odpočitatelných položek, cestou zjednodušení daňového systému," řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes ministr financí Bohuslav Sobotka. Tento postup by podle něj mohl vylepšit státní finance a současně by byl sociálně spravedlivější. Řady daňových úlev využívají pouze lidé s vyššími příjmy, vysvětlil. "Debata bude vyhrocená určitě kolem takových témat, jako zavedení dědické daně mezi nejbližšími příbuznými nebo majetková přiznání či registrační pokladny. Ty musí být součástí reformy, aby byla sociálně spravedlivá," tvrdí ministr Sobotka. Velké úspory ve státním rozpočtu jsou podle něj reálné až po roce 2005. Až bude vláda projednávat návrh rozpočtu pro příští rok, měly by už podle něj ve sněmovně ležet zákony, které změní sociální výdaje. "Bez toho si obhajování rozpočtu nedovedu představit," dodal ministr Sobotka v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.
Roudnická větev rodu Lobkowiczů již neusiluje o vrácení dvou domů naproti Lobkovickému paláci na Pražském hradě. Restituenti se také rozhodli nechat státu pozemek náležející k jedné z těchto budov. Jak uvádí deník Právo, palác minulý týden rodina na základě soudního verdiktu naopak převzala. O obě zmíněné budovy se vedly soudní spory, které však Martin Lobkowicz, otec restituenta Williama, ukončil. "Projevil poměrně velkou vstřícnost vůči Hradu, protože se rozhodl, že dál o tyto domy žádat nebude. A protože pod jedním z domů je pozemek, který mu byl v restituci vrácen, rozhodl se jej darovat České republice," řekl listu advokát rodiny Lobkowiczů Miroslav Popelář. Pokud jde o Lobkovický palác, Popelář ujistil, že se nic nezmění pro Národní muzeum, které má palác v pronájmu. "Bude tam nadále jeho expozice. Lobkowiczové převezmou smlouvu úplně za stejných finančních podmínek tak, jak tomu bylo dosud. Nájemné je 58 tisíc měsíčně a zůstane stejné," řekl deníku Právo advokát Popelář.