Přehled tisku

České deníky se věnují především jednáním koaliční expertů o reformě veřejných financí, která pokračovala v neděli v Kolodějích. Všímají si ale také například sporů o českou zahraniční politiku.

České deníky se věnují především jednáním koaliční expertů o reformě veřejných financí, která pokračovala v neděli v Kolodějích. Všímají si ale také například sporů o českou zahraniční politiku.


Lidé s nižšími příjmy dostanou v příštím roce nižší nemocenské dávky, ovšem jen v prvních 14 dnech nemoci. Dohodli se na tom koaliční partneři na nedělním jednání v Kolodějích. Ministři přitom navrhovali snížit dávky po celou dobu nemoci. Píše to deník Právo s odvoláním na dobře informovaný zdroj. Při 14 dnech se bude denní příjem do 480 korun započítávat jen z devadesáti, a nikoli ze sta procent, jak se započítává v současnosti, uvádí deník. "Jde především o tom, aby změna měla určitý efekt u krátkodobé nemoci, ale aby lidé s nižšími příjmy při dlouhodobé nemoci nebyli existenčně ohroženi," uvedl zdroj deníku Právo. Na nedělním jednání neprošel návrh ministra financí Bohuslava Sobotky, aby první tři dny nemoci nebyly hrazeny vůbec. Dávky za tyto dny však budou sníženy, a to na polovinu. Neprošel ani návrh, který měl poněkud zvýhodnit občany s vyššími příjmy, kteří nyní dostávají za dobu nemoci velice nízkou náhradu. Podle dohody se má letošní zmrazení nemocenských dávek pro občany s nadprůměrnými příjmy ponechat dokonce i v příštím roce. Všechny návrhy budou projednány v polovině června na tripartitě, tedy na jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů, píše deník Právo.


Spory mezi českými politiky o zahraniční politiku země se zabývá Mladá fronta Dnes. Boj o zahraniční politiku je bohužel výsostně vnitropolitický, konstatuje list. Jde v něm o to, kdo se doma vtlačí do jaké pozice, nikoliv o to, co je vlastně naše zahraniční politika, píše deník. Žádná zahraniční politika totiž podle něj neexistuje a země se navenek projevuje roztříštěně. List se zamýšlí nad otázkou, zda může existovat společná zahraniční politika země, nebo pouze politika vlád, které jsou zrovna u moci. Churchill si vzal, protože bylo před volbami, s sebou do Postupimi předáka opozice Atleeho. Měl na mysli kontinuitu britské zahraniční politiky a něco, co v Česku zní divně: vlády se mění, Británie trvá, připomíná deník. Český politik se však nezabývá otázkou, co je dobré pro Česko. Žádnou zahraniční politiku, postavenou na vzájemné shodě, proto nemáme, mít nechceme a mít nebudeme, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Irák,  foto: ČTK
Čeští vojáci, kteří v pátek havarovali v Iráku, se museli po nehodě bránit střelbou do vzduchu proti rozzuřenému davu vesničanů. Iráčané se snažili vyrabovat jejich automobily, píší deníky Právo a Mladá fronta Dnes. Tři vojáci byli při nehodě těžce zraněni. Několik Iráčanů se podle deníku Právo dostalo do poškozeného vozidla, zatímco posádka vozu zachraňovala život zraněnému kolegovi. Shromáždění vesničané se chovali stále násilněji, a vojáci proto začali střílet ze samopalů nad jejich hlavy. "Kdybychom neměli zbraně, mohlo to skončit všelijak," cituje Mladá fronta Dnes velitele českého protichemického praporu Dušana Lupuljeva. Roztržka trvala čtyři hodiny, dokud k vojákům nedorazily posily z irácké Basry a kuvajtské základny Dauhá. Jeden z těžce zraněných mužů upadl v době, kdy se ostatní vojáci bránili útokům, několikrát do kómatu a zpočátku ani nedýchal, píše Mladá fronta Dnes. "Zachránil ho jen kvalifikovaný zásah vojáka speciálních sil z Prostějova, jenž má i kvalifikaci zdravotníka. Stále častěji raněného ztrácel a znovu a znovu ho uprostřed střelby vracel zpět do 'hry'," řekl listu Lupuljev. Podle něj se lékaři shodli, že prostějovský výsadkář zachránil svému kolegovi život. Chce proto navrhnout, aby mu ministr obrany Jaroslav Tvrdík udělil záslužný kříž. Na záchraně raněných se podílelo 50 vojáků, do nemocnice v Kuvajtu raněné vojáky převezl americký vrtulník. Lupuljev v Mladé frontě Dnes uvedl, že iráckým vesničanům nic nezazlívá. Podle něj hodně trpěli a snaží se pouze přežít. "Někteří z nich naopak pomáhali raněným. Stínili je před sluncem a přidržovali sáčky s infuzním roztokem," řekl Lupuljev.


Návrh vicepremiéra Petra Mareše na zmírnění trestů za držení a pěstování marihuany komentují Hospodářské noviny. Místopředseda vlády se snaží řešit zjevný rozpor, uvádí list. Zákon, který kriminalizoval držení měkkých drog v naději, že tím zamezí jejich šíření, totiž svůj účel nesplnil. Marihuanu naopak podle některých odhadů kouřilo osm z deseti středoškoláků. Návrh navíc přichází podle listu ve vhodnou chvíli. Tomu, aby si někteří pěstitelé konopí šli natvrdo odsedět nesmyslné roky žaláře, bránil v minulosti pravidelnými milostmi Václav Havel, připomíná deník. Česká republika má podle Hospodářských novin pověst jedné z nejsvobodnějších zemí. Zákon o "větším než malém množství" je ošklivou prasklinou na jejím jinak povedeném liberálním štítu, domnívá se list.


Deník Právo se vrací k návrhu nového občanského zákoníku, který počítá se zavedením povinných civilních sňatků. Lidé, kteří si zvolí svatbu v kostele, by potom museli absolvovat ještě jeden obřad na radnici. Podle deníku by se dala situace řešit i jednodušeji. Stačilo by přece vyhlásit (a technicky vyřešit) povinné státní sňatky v tom smyslu, že stát povinně uznává a registruje ty církevní, domnívá se list. Patrně však podle deníku Právo jde spíše o další příklad nedůstojné války, kterou vede stát a církve. A je-li hloupá snaha státu ovlivňovat církev skrze sňatky, pak stokrát hloupější jsou snahy církve a církvi oddaných politiků otravovat občanskou společnost církevními dogmaty, píše deník Právo. Připomíná v této souvislosti návrh některých lidoveckých poslanců na zákaz potratů.


Stát přišel na pochybných pronájmech a předražených veřejných zakázkách z doby Zemanovy vlády o stovky milionů korun. Prokázaly to hloubkové audity hospodaření na ministerstvech dopravy, zahraničí, školství a místního rozvoje, které již v podstatě skončily. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Další stamiliony korun se podle deníku podařilo zachránit jen díky tomu, že se upravily, či zcela vypověděly některé smlouvy. Například ministr dopravy Jaromír Schling rozdával zakázky bez konkurzů. Prověrka jeho nástupce Milana Šimonovského potvrdila obavy, že na většině takových zakázek stát tratil. Deník uvádí příklad exkluzivního kontraktu na dodávku tiskopisů pro testy v autoškolách. "Ministerstvo platilo za vytištění formulářů neúnosných 260 milionů. Vypsali jsme výběrové řízení a pořídíme to za necelých 105 milionů," řekl ministr Šimonovský listu. Ministerstvo pro místní rozvoj za bývalého ministra Petra Lachnita podle auditorů připravilo stát o 150 milionů korun, a to zejména na pronájmech budov ministerstva. Ministerstvo školství za ministra Eduarda Zemana nevýhodně investovalo do projektu Internet do škol sto milionů korun. Ačkoli ve všech zmíněných resortech již pracuje policie, obvinění za nevýhodné transakce zatím padla jen na ministerstvu zahraničí. Nové vedení po odchodu Jana Kavana vypovědělo či upravilo smlouvy, na nichž by stát jinak přišel o dvě stě milionů korun, shrnuje Mladá fronta Dnes.


Kolem deseti tisíc tun materiálu zasaženého ropnými látkami ze staveniště pražské hokejové haly společnosti Sazka končí nelegálně v pískovém lomu mezi středočeskými obcemi Jeviněves a Spomyšl. Odpad nyní ohrožuje prameniště vody pro obě obce, píše Mladá fronta Dnes. Stát přitom poskytl firmě Quonex Real, která vlastní pozemky pod rozestavěnou halou, 713 milionů korun na bezpečnou likvidaci kontaminované půdy, upozorňuje list. Předseda představenstva firmy Petr Maděrič tvrdí, že Quonex Real znečištěný materiál odváží na ekologická úložiště. "Jakýkoli kontaminovaný odpad vozíme na řízené skládky do Benátek nad Jizerou a Buštěhradu," řekl listu. Přítomnost ropných látek v dovezeném materiálu prokázala analýza, kterou nechal udělat mělnický městský úřad. Listu to potvrdil Josef Hlavatý z mělnického magistrátu. Případem se kromě městského úřadu začala zabývat také Česká inspekce životního prostředí. Viníkům hrozí pokuta v řádech milionů korun, připomíná Mladá fronta Dnes.