Přehled tisku

Bohuslav Sobotka

Pondělní tisk si opět všímá reformy veřejných financí, tématem se zabývají Hospodářské noviny a Právo. "První vyhrání, z kapsy vyhání," připomíná Právo starou moudrost, která podle listu může platit pro schválení balíku reformních zákonů sněmovnou v prvním čtení. Ve druhém čtení totiž podle Práva určitě budou pršet pozměňovací návrhy, a to i z lavic poslanců ČSSD, kteří chápou smysl a možný politický dopad odborářských demonstrací letošního "horkého podzimu. Podle Hospodářských novin míří vládní reforma veřejných financí obecně správným směrem. Pokouší se zbrzdit tempo růstu veřejných výdajů. Jak ale list poznamenává, stejně důležité, jako co reforma obsahuje, je také to, co neobsahuje. "Neobsahuje žádné opatření, které by podporovalo tvorbu bohatství," píšou HN.

Pondělní tisk si opět všímá reformy veřejných financí, tématem se zabývají Hospodářské noviny a Právo. "První vyhrání, z kapsy vyhání," připomíná Právo starou moudrost, která podle listu může platit pro schválení balíku reformních zákonů sněmovnou v prvním čtení. Ve druhém čtení totiž podle Práva určitě budou pršet pozměňovací návrhy, a to i z lavic poslanců ČSSD, kteří chápou smysl a možný politický dopad odborářských demonstrací letošního "horkého podzimu. Podle Hospodářských novin míří vládní reforma veřejných financí obecně správným směrem. Pokouší se zbrzdit tempo růstu veřejných výdajů. Jak ale list poznamenává, stejně důležité, jako co reforma obsahuje, je také to, co neobsahuje. "Neobsahuje žádné opatření, které by podporovalo tvorbu bohatství," píšou HN.


Vladimír Papež,  foto: ČTK
České deníky si také všímají případu advokáta Vladimíra Papeže, který se pod tlakem médií a některých členů ČSSD rozhodl, že nemůže kandidovat na ministra spravedlnosti. Martin Komárek v Mladé frontě Dnesříká o premiéru Špidlovi, že výběr nástupce ministra spravedlnosti je už skoro stejně trapný jako výběr prezidentského kandidáta ČSSD. Špidlu za dlouhé obhajování Vladimíra Papeže kritizuje také Pavel Verner v Právu. "Papežova aféra potvrdila, že Špidlův handicap, jímž je neschopnost komunikovat s okolím, zůstává vážnou slabinou českého premiéra a předsedy nejsilnější strany. Zapálen vlastní vizí politiky a přesvědčen o své pravdě staví lidi příliš často před hotovou věc," uvedl autor, který podle svých slov asi není sám, kdo zůstává v údivu nad personálním vkusem premiéra a nad rozporuplností jeho činů.


Právo dále rozebírá vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka o předčasných volbách. Jedním z možných vysvětlení jeho protivládního ataku může být podle listu obava z prezidenta Václava Klause, který by údajně v čele strany, z níž vyšel, rád viděl někoho jiného. Riziko předčasných voleb, do něhož by tak předseda ODS šel, vysvětluje deník jako pokus o to, stát se mužem, který vyhrál volby a přivedl ODS zpět do Strakovy akademie. Vzhledem k nepřipravenosti ODS by však stěží dokázal úspěšně vládnout, domnívá se autor.


Hospodářské noviny píší, že sociální demokracie nabízí "takřka obden" pohled do stranických útrob, který je mimořádně nechutný a o nějž nikdo - kromě jejích konkurentů - nestojí. Předčasné volby se podle deníku nikde na světě nevyvolávají kvůli tomu, že vláda zapomněla na předvolební sliby. "Způsobit pád kabinetu uprostřed jeho funkčního období je ospravedlnitelné tehdy, pokud není schopen vládnout a řešit aktuální problémy země. Taková situace hrozí Špidlovu týmu, jestliže se ČSSD nepřestane zaobírat vlastními rozmíškami," napsal deník.


František Oldřich Kinský, který vede v Česku spory za navrácení nemovitého majetku v hodnotě 40 miliard korun, nezaplatil podle deníku Právo všechny soudní poplatky. Právě to může být podle listu důvodem, že řada právnických a fyzických osob o žalobách, které na ně Kinský podal, nevěděla či neví. Zvláště soukromníci a obce mnohdy zjišťují, že nemohou v důsledku předběžného soudního opatření prodat konkrétní objekt, který třeba koupili od státu. Kinský podal po roce 2001 celkem 157 určovacích žalob, v nichž se domáhá uznání vlastnictví sporného majetku. Je potomkem šlechtické rodiny, jejíž majetek byl zabaven po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.


Vyšetřovatelé požádají americké úřady o výslech svědka událostí souvisejících s teroristickým útokem někdejší československé Státní bezpečnosti ve Francii v roce 1957. Dva příslušníci komunistické rozvědky jsou obviněni z podílu na bombovém útoku namířeném na francouzské politiky. Zahynula při něm tehdy manželka štrasburského prefekta. Oběma hrozí až patnáctileté vězení. Žádost o právní pomoc, jak uvádějí Lidové noviny, má odejít do Spojených států během srpna. Svědek je bývalý důstojník StB, který po roce 1968 emigroval do USA. Žalobce Martin Omelka si podle deníku od výslechu svědka v USA slibuje pomoc při objasnění případu. "Valná většina lidí, které jsme k případu vyslechli, trpí větší ztrátou paměti, než by bylo v jejich věku běžné," postěžoval si státní zástupce.


Senát si podle Mladé fronty Dnes pro čtyřicet svých úředníků pronajal kanceláře za milion korun ročně, třebaže už pro ně za čtyři miliony postavil provizorní buňky. Úředníkům, kteří kvůli opravám museli opustit svá pracoviště v jednom ze dvou historických paláců Senátu, se v buňkách na nádvoří Valdštejnského paláce nelíbí. Nedá v~nich podle pracovníků vydržet. Senát proto své lidi přestěhuje do Thurn-Taxisovského paláce v Letenské ulici, v němž si od městské části Praha 1 na tři roky pronajal sedm set metrů kanceláří.


Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nastupuje do České konsolidační agentury jako poradce. Ve svém nejnovějším čísle to uvádí týdeník Euro. Exministr by se podle listu měl v agentuře zabývat především problémy kolem zbrojovky Aero. Tvrdíka, který na ministerský post rezignoval koncem května, chce do představenstva Aera Vodochody dosadit ministerstvo financí. V minulosti se však akcionářům Aera nelíbila Tvrdíkova kritika výroce letadel. K Tvrdíkovým nejproslulejším výrokům na adresu zbrojovky patří jeho tehdy ještě ministerské prohlášení, že bitevní letoun L-159 Alca, Aerem Vodochody vyráběný, ohrožuje české piloty víc než případný protivník.

Bývalému ministru obranu jaroslavu Tvrdíkovi se věnuje i týdeník Respekt. Exministr se podle listu domnívá, že prověrky ve vojenské rozvědce nepokračují tak, jak by měly. Šéf Vojenské zpravodajské služby Josef Prokš podle Tvrdíka podepisuje prověrky nejen bývalým agentům StB, ale i jejím rezidentům nebo lidem, co pro ni drželi konspirační byt. Dohromady jde o víc než stovku lidí. Tvrdík ještě jako ministr obrany na jaře nařídil nové prověrky špionů. "Ale už nemám šanci kontrolovat výsledky," řekl týdeníku. Podle Prokše se ale prověrky odehrávají podle zákona. Podle informací Respektu se mezi zaměstnanci rozvědky pohybují stovky okopírovaných personálních spisů a je prý také možné, že se jimi důstojníci drží navzájem v šachu.


Ministerstvo dopravy hodlá zavést elektronické mýto nejen na dálnicích, ale také na rychlostních komunikacích a některých silnicích první třídy. V rozhovoru pro deník Právo to řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Podle něj by rozsah zpoplatněné sítě představoval asi tři tisíce kilometrů, dálniční síť přitom čítá 520 kilometrů. Ministr rovněž připustil, že vláda je připravena jednat o úpravách silniční daně, aby dopravci měli po zavedení mýtného určité přechodové období a náraz nebyl tak prudký. Elektronické mýto by podle Šimonovského mohlo být zavedeno v roce 2005. Zásadní rozhodnutí by měla vláda učinit do konce příštího roku. V prvních letech by se poplatek týkal pouze nákladních automobilů.


Z pěti zemí, které v létě patří k nejčastějším cílům českých turistů, je nejlevněji na Slovensku - píší Lidové noviny. Lidé tam nakoupí potraviny i běžné zboží levněji než v Česku. Přestože do Chorvatska řada českých turistů vozí zásoby potravin, není v místních obchodech především v menších střediscích už výrazně dráž než u nás.


Prodejci meruněk, broskví a okurek v těchto dnech obsadili okolí všech hlavních tahů na jihu a východě Moravy, uvádějí Hospodářské noviny. Díky nadprůměrné úrodě především meruněk je obchodníků, kteří nabízejí ovoce a zeleninu projíždějícím řidičům daleko víc než v uplynulých letech. Pro mnohé prodejce je možnost nabídnout doma vypěstované ovoce a zeleninu další příležitostí, jak si přivydělat. Zvlášť poté, co zemědělci začali v některých okresech na jihu Moravy propouštět. Zatímco v obchodech stojí meruňky od dvaceti pěti do třiceti korun za kilogram, natrhané přímo ze stromů stojí jenom dvanáct korun. Především na frekventovaných úsecích se kvůli zaparkovaným autům nakupujících někdy tvoří kolony, obtížně se předjíždějí. Prodejci, kteří nabízejí ve stáncích u cest nebo ve svých domech ovoce a zeleninu, nepotřebují žádné povolení, nemusí mít ani živnostenský list. Kontrolovat je tak může pouze Česká zemědělská a potravinářská inspekce, která sleduje kvalitu nabízeného zboží.


Posílat peníze z banky do banky přes internet se stává běžnou záležitostí, konstatují Deníky Bohemia. Internetové bankovnictví nyní využívají stovky tisíc lidí. Domácí peněžní ústavy navíc zaznamenávají neustálý růst zájmu. Na konci roku by měl podle bank počet lidí ovládající své účty pomocí internetu oproti loňsku zvýšit minimálně o desítky procent. Růst zájmu o použití internetu při styku s bankou podle odborníků ovlivňuje vedle výrazného rozšíření přístupu lidí na internet také zlepšení nabídky banky. Podle ekonoma Petra Dvořáka je v zájmu finančních ústavů co největší množství operací provádět mimo přepážky. Právě nejdražší je pracovní síla a provoz poboček. Dodává, že proto banky tlačí své zákazníky k využívání levnějšího internetu zvyšováním poplatků při operacích na přepážkách a masivní propagací.