Přehled tisku
Titulní stránky úterních českých novin zaplnily informace o úmrtí bývalého vyšetřovatele StB, Aloise Grebeníčeka; značná pozornost tisku se soustředila také na pondělní událost v pražském metru, kde agresivní muž postřelil mladíka, který do něj ve vlaku nechtěně narazil. Tisk ani dnes neponechal bez komentáře reformu veřejných financí. Vedle této "trvalky" si ale všímá i chystaného zavedení elektronického mýta na českých komunikacích.
Komentátor Mladé fronty Dnes Jan Jandourek se zabývá odolností politiků vůči korupci. Politici, kteří přijímají různé sponzorské "dárečky" podle listu tvrdí, že mají situaci pod kontrolou a rozhodně si nemyslí, že by je někdo mohl korumpovat.
"Korupce je poskytnutí nějakého statku určité osobě, aby tato rozhodla mimo pravidla v něčí prospěch," připomíná Jandourek. Uvádí příklady, kde se korupci daří. Jde o zakázky týkající se třeba dopravní sítě, televizních či telefonních licencí nebo při poskytování všelijakých "výjimek". Podezření z korupce doprovází zcela nutně i konkurzy na státní zakázky pro armádu a policii, dodává komentátor Mladé fronty Dnes.
Poukazuje na to, že různé "dárečky" v podobě placení hotelů nebo lístků na koncert si nechávají dávat lidé, kteří jsou zcela nadprůměrně sociálně zajištěni. Deník na jiném místě uvádí, že ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) přijal vstupenku od sponzora pražského koncertu Rollings Stones, zatímco ministr pro informatiku Vladimír Mlynář (US-DEU) a předseda ODS Mirek Topolánek po kritice svých dřívějších obdobných kroků vstupenky odmítli.
V kauze zemřelého Aloise Grebeníčka se většina deníků shoduje v tom, že justice nebyla schopná případ řádně soudit. "Tady nejde o pomstu, tady nejde o to, aby byl někdo mermomocí potrestán...Tady se prokázala v nejmírnějším pohledu neschopnost, v nejtvrdším sabotáž postupu práva," uvažuje Ondřej Neff v Lidových novinách. Upozorňuje na to, že nacističtí zločinci byli souzeni a odsouzeni bez ohledu na věk. "Tady se oběti nedočkaly ani symbolického a formálního pokusu o cokoli, co by aspoň vzdáleně připomínalo spravedlnost," pokračuje Neff.
Mladá fronta Dnes souhlasí s tím, že o mrtvých se má mluvit v dobrém. Ovšem Okresnímu soudu v Uherském Hradišti byl v roce 1997 doručen obsáhlý obžalovací spis plný otřesných výpovědí někdejších politických vězňů, podotýká list s tím, že spis převzala soudkyně Radomíra Veselá a její kancelář už neopustil.
Grebeníček k soudu nechodil, ať už proto, že byl nemocen on, nebo jeho advokát. "Svým způsobem je Grebeníčkova smrt vítězstvím soudkyně Veselé: po šesti letech se složitého případu zbavila, aniž musela vynést verdikt (ten by se totiž týkal i její vlastní komunistické minulosti)," domnívá se Luděk Navara v komentáři Mladé fronty Dnes.
Svůj komentář ke zpoplatnění dálnic a silnic dnes otiskly Lidové noviny. Strašidlo elektronického mýta, které přinese zdražení některého zboží a později i osobní dopravy, podle redakčního komentáře Miloše Čermíka obchází Evropou. Česká republika zavede elektronické mýto asi v roce 2005, zatímco Německo zpoplatní dálnice letos v září, Rakousko v lednu příštího roku a další země budou následovat.
Celoevropsky pojaté elektronické mýto je podle Lidových novin projektem odvážným nejen ekonomicky, ale také technologicky. Využívá totiž systému družicové navigace, což předpokládá, že všechna vozidla budou postupně vybavena speciálními identifikačními čipy. Díky tomu se nijak nezhorší plynulost dopravy a systém bude pro všechny spravedlivý, protože řidiči zaplatí jen to, co skutečně na zpoplatněných silnicích projezdí, píše deník.
Druhou stranou mince ale podle listu je potenciální omezení soukromí, protože pohyb všech aut bude možné centrálně monitorovat. "Je to další konkrétní příklad toho, že dlouhé prsty evropského státu pocítí dřív nebo později každý z nás. Asi nezbývá, než se s tím smířit, a vidět na tom hlavně to dobré," uzavírají Miloš Čermák v Lidových novinách.
Reforma veřejných financí rozehřála české politiky snad víc než otázka Benešových dekretů nebo volba prvního pohavlovského prezidenta, konstatuje Jiří Němeček v komentáři Hospodářských novin. Ve všech těch zarputilých stranických a ideových proklamacích se podle Hospodářských novin začíná ztrácet podstata věci - reforma se tak nebo onak nastartovat musí. Důvodem je podle listu to, že situace objektivně dozrála ke změně dosud uplatňovaného systému.
Deník si všímá také toho, že zatímco v ČR se o reformu hádají politici mezi sebou, v západoevropských zemích šlo o dlouhé přetlačování politiků s odbory, profesními skupinami a s veřejností vůbec. Plány demonstrantů a stávkujících nakonec do finančních systémů vcelku razantně zasáhnou, připomíná Jiří Němeček. "Česká realita je však odlišná. Demonstrace jsou chabé, stávky spíš 'naoko'," podotýká deník.
Jiří Hanák se v Právu zabývá alternativní verzí reformy financí z dílny ODS, vrací se přitom k nedělní televizní debatě předsedy ODS Mirka Topolánka s premiérem Vladimírem Špidlou. Patnáctiprocentní rovná daň, která by podle ODS rozpoutala neslýchanou konjunkturu se sedmiprocentním ročním růstem HDP, má podle Práva určitě dvě malé dodatečné podmínky. "Buďto nebesa vyslyší kolektivní modlitby ODS, nebo násilím donutíme svět k poptávce po českém zboží," píše Hanák v Právu. Nabízením nesplnitelného ODS kopíruje předvolební chybu sociální demokracie, dodává.
Lidé, kteří ve velkém podvádějí s daňovými doklady nebo zatajují své příjmy, mohou příští rok touto dobou skončit u výslechu na novém policejním útvaru. Jak píše Mladá fronta Dnes, ministři financí a vnitra - Bohuslav Sobotka a Stanislav Gross - totiž oprášili plán na zřízení finanční policie. Toto zvláštní oddělení má od příštího července v počtu zhruba 250-ti lidí bojovat proti daňovým podvodníkům, přednost mají mít závažné případy. Zároveň by měla policie získat oprávnění pročítat si daňová přiznání občanů a firem. Zatím k tomu potřebuje souhlas soudce. Ministr Gross listu potvrdil, že materiál na zřízení finanční policie už je připraven pro jednání vlády. Nový útvar, který bude spadat po jeho resort, má mít v policejní hierarchii vysoké postavení na úrovni vyšetřovatelů a kriminální policie. Podle Mladé fronty Dnes by vláda jeho zřízením zabila dvě mouchy jednou ranou. Ve finanční policii má totiž dostat novou práci část celníků, kterých by jinak kvůli našemu vstupu do Evropské unie nebylo potřeba.
Stát chystá plán, který by obcím pomohl získat z fondů Evropské unie dotace, uvádějí Hospodářské noviny. Řadě obcí totiž chybí potřebná třetina z celkových investic, aby na peníze z Bruselu dosáhly. Ministerstvo pro místní rozvoj se problémem zabývá už půl roku a zatím zvažuje tři způsoby řešení - grantový program, půjčky od komerčních bank a takzvanou burzu partnerů. Od prvního září pak hodlá resort spustit speciální webové stránky, na kterých obce naleznou základní informace o fondech Evropské unie a způsobech, jak z nich čerpat, dodávají Hospodářské noviny.
Stejný list také uvádí, že neratovická chemička Spolana uzavřela provoz za miliardy. Včera definitivně zastavila výrobu lineárních alfaolefinů, která byla vysoce ztrátová. Tento krok má chemičce pomoci k ziskovému hospodaření. Kvůli odstavení jednotky přišlo šedesát lidí o práci, zbývajícím asi třiceti dělníkům nabídne společnost vzhledem k jejich vysoké kvalifikaci jiné místo, uzavírají Hospodářské noviny.
Válka se v posledních dnech rozpoutala kolem vajec, všímají si Deníky Bohemia. Chovatelům nosnic, kteří už druhý rok musí prodávat vajíčka za ceny, které jim neuhradí ani výrobní náklady, došla trpělivost. Od 1. srpna budou žádat od obchodníků o třicet haléřů za kus více než dosud, jinak na trh vejce nedodají. Pokud obchodníci na zvýšení kývnou, zaplatíme tak brzy za jedno vajíčko až 2 koruny a 70 haléřů.
Deník Právo konstatuje, že nedělní požár továrny na výrobu nábytku v Lomnici nad Lužnicí pohřbil naděje tamních obyvatel na práci. Přestože bývalá Jitona několikrát změnila majitele, i přes klesající produkci lidi stále zaměstnávala. Starosta Lomnice Karel Zvánovec si ale nyní jen ztěží dovede představit, že by současný vlastník produkci obnovil. Nevěří ani tomu, že by si někdo vyhořelý provoz s rozestavěnými halami koupil s cílem začít v Lomnici opět vyrábět nábytek.
Večerník Praha informuje o tom, že skupina našich vědců a lékařů se zúčastní mezinárodního výzkumu zaměřeného na imunoterapii. Mezinárodní tým z londýnské Free Hospital, který české kolegy přizval, získal na projekt od Evropské unie grant osm miliónů eur - tedy asi 256 miliónů korun. Deník dodává, že čeští vědci už několik let pracují na výzkumu imunoterapie nádorových chorob pomocí vlastních buněk organismu. Významných úspěchů dosáhli i při výzkumu nádorové vakcíny pro dětskou leukémii.
Co Čech, to houbař, píší s nadsázkou Lidové noviny. Podle nich se na houby do lesa vypravuje více než sedmdesát procent tuzemských rodin. Polovina domácností si zase může pochutnávat na koláčích z vlastnoručně nasbíraných borůvek. Ačkoliv je houbaření a sběr lesních plodů považováno za rekreační aktivitu, někteří lidé se jí věnují i z finančních důvodů. Odnášet přebytky do výkupen ale vzhledem k vynaloženému času a námaze není příliš lukrativní, poznamenávají Lidové noviny.