Přehled tisku

Odboráři Jiří Valenta (zleva) a František Dobšík, foto: ČTK

Stávka učitelů může podle Hospodářských novin změnit celé školství. Pokud stávkující prosadí svou, bude v příštím roce činit průměrný plat učitele dvacet tisíc korun měsíčně. Ale hraje se tu nejen o peníze, ale také o sebevědomí pedagogů a jejich prestiž ve společnosti. Stranou nejsou ani motivy politické. Právě politický rozměr stávky naznačuje, že její skutečnou základnou je Morava. Odtamtud jsou i její vůdci, odboráři Dobšík a Valenta.

Odboráři Jiří Valenta  (zleva) a František Dobšík,  foto: ČTK
Stávka učitelů může podle Hospodářských novin změnit celé školství. Pokud stávkující prosadí svou, bude v příštím roce činit průměrný plat učitele dvacet tisíc korun měsíčně. Ale hraje se tu nejen o peníze, ale také o sebevědomí pedagogů a jejich prestiž ve společnosti. Stranou nejsou ani motivy politické. Právě politický rozměr stávky naznačuje, že její skutečnou základnou je Morava. Odtamtud jsou i její vůdci, odboráři Dobšík a Valenta. Moravané mají důvod být nespokojení už z toho důvodu, že v této části republiky je obecně vyšší nezaměstnanost a horší ekonomická situace.

Jak píší Lidové noviny, učitelé mají důvod být rozzlobení, protože vláda nesplnila to, co jim slíbila. Přesto je jejich stávka nerozumná a to ze dvou důvodů. Prvním je skutečnost, že stávky jsou obecně špatným způsobem, jak něčeho dosáhnout. Nešťastné je také to, že odboráři nedokázali pro svůj protest zformulovat jasný a srozumitelný důvod. Podle sloupku Lidových novin však ministryně školství Petra Buzková nechce vidět problémy ve svém resortu. "Milé děti, když dnes, na začátku školního roku, poslechnete svou ministryni a strčíte hlavičku do písku, záhy se přesvědčíte, že starosti a problémy jsou ty tam. A když to vydržíte dost dlouho, možná to dotáhnete tak daleko jako paní ministryně," poznamenává sloupek Lidových novin.


Pavel Tigrid,  foto: ČTK
Noviny také vzpomínají na publicistu a bývalého ministra kultury Pavla Tigrida. Jak píše Mladá fronta Dnes, Pavel Tigrid reprezentuje lepší stránky tradic české žurnalistiky. Jak uvedl autor komentáře, ještě o nikom nenapsal, že byl velkým Čechem. U Pavla Tigrida to však sedí. Byl chodící učebnicí českých novodobých dějin. Z naší země musel utéci před Hitlerem, po druhé pak před komunisty, polovinu života strávil v exilu. Jak komentátor vzpomíná, v 15 letech poprvé četl několik sešitů Tigridova Svědectví. Poprvé mu tak došel rozsah hrůz, které provázely poválečnou likvidaci německé menšiny, rozsah komunistického teroru i kulturního úpadku společnosti. V osobním styku byl Pavel Tigrid přívětivý, ale kritický člověk. Především to byl vynikající spolupracovník a výborný autor. Jeho životní práce přispěla k naší dnešní svobodě. Za to je třeba poděkovat, dodává ve svém komentáři Mladá fronta Dnes.


Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman připravuje projev k reformě veřejných financí, který hodlá přednést na ekonomické konferenci na pražském Žofíně. Jak informují Lidové noviny, Zeman je přitom známý svým kritickým postojem k reformě. Jeho vystoupení se tak může stát vzpruhou pro premiérovi odpůrce a odstartovat další kolo vnitrostranického boje. Podle Zemanovy spolupracovnice Jany Volfové chce bývalý šéf ČSSD časově sladit své vystoupení s pražskou oslavou svých 59. narozenin, které připadají na 28. září.


Podle deníku Právo chybí jasná koncepce mzdového vývoje a nové ohodnocení jednotlivých druhů práce. Pokud navíc propadnou rozpočtové příjmy a rostou schodky, je na problém zaděláno. K mzdovému napětí tak dochází za vlády sociální demokracie, která by měla ve středním stavu hledat naopak spojence. Současné neduhy státních financí způsobil Miloš Zeman v době, kdy se stal premiérem, tvrdí komentátor Práva. Místo postupně otvírané státní dlaně došlo k tomu, že se státní výdaje zvýšily skokem. Snaha současného kabinetu, aby výdaje odpovídaly příjmům je nepopulární. Komplikuje jí navíc přesvědčení některých politiků, že na všem je možné se bez ohledu na stav ekonomiky dohodnout, píše Právo.


Jaroslav Tvrdík se tento týden pravděpodobně stane jedním z nejpodivněji vybraných šéfů velké české firmy. Jak píše Mladá fronta Dnes, vládní politici rozhodli, že pomohou bývalému kolegovi a využijí k tomu svého vlivu v Českých aeroliniích. Tento týden chtějí skrze dozorčí radu prosadit bývalého ministra obrany do křesla šéfa podniku. Několik okolností dokládá, že dosazení Tvrdíka je diktováno spíše politickými zájmy než snahou mít v aerolinkách nejlepšího možného manažera. Pro ČSA se ještě donedávna totiž žádný nový manažer nehledal. Proti způsobu výběru Tvrdíka se postavilo vlivné sdružení pilotů, kteří upozorňují, že exministr neprošel klasickým výběrovým řízením. Proč politikům na Tvrdíkovi tolik záleží, není jasné. Vládnímu počínání se diví i lidé z byznysu, dodává Mladá fronta Dnes.


Izraelská armáda se při výběru nového cvičného letounu zajímá i o stroj české výroby L-159 Alca. Do vodochodského Area proto přijedou specialisté izraelských leteckých sil, kteří prověří vhodnost stroje pro výcvik pilotů. Jak píší Lidové noviny, ozbrojené síly Izraele mají několik nabídek na nová cvičná letadla. Podle informací listu není zájemců zatím více než pět a tendru se zúčastní určitě francouzské a britské stroje. V případě zařazení dvoumístné verze L-159 do výběrového řízení by mohlo Aero těžit z momentálně velmi dobrých česko-izraelských vztahů, připomínají Lidové noviny.


Po téměř třech miliardách korun, které již stály přestavby krajských sídel, by měla vláda letos a příští rok přihodit na jejich dobudování další miliardu. Jak píše Právo, jestliže letos rozpočet s určitou částkou počítal, příští rok může přijít krize - vládní návrh totiž na dostavbu krajských sídel pozapomněl. Naopak, namísto rozšiřování krajů a tedy i jejich sídel, bylo doporučeno hejtmanům i pražskému primátorovi, aby snížili počet pracovníků ve svých úřadech o šest procent. Na krajské úřady přešlo v rámci delimitace z rušených okresů asi 2000 lidí. Administrativní budovy nových celků byly ale vybírány a upravovány ještě v době, kdy se přesně nevědělo, kolik úředníků se v nich bude muset směstnat. Některé byly vybrány tak, že nestačí, jiné se musí pronajímat. Vynakládání prostředků na rekonstrukci loni kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad. Pro ministerstvo vnitra závěry vyzněly nelichotivě. Více než třetina z téměř tří miliard byla použita v rozporu se zákonem, dodává Právo.


Lékaři pražské Fakultní nemocnice Motol mají za sebou unikátní zákrok. Mladému muži, který zůstal po těžkém poranění páteře zcela ochrnutý, vpravili do krevního řečiště kmenové buňky z jeho vlastní kostní dřeně. Buňky by měly pomoci obnovit a vytvořit novou nervovou tkáň v místě, kde byla mícha přerušena. O první takové operaci míchy v České republice a jednom z prvních podobných zákroků na světě vůbec píše Mladá fronta Dnes. Kmenové buňky jsou podle listu současným "hitem" medicíny. Vzhledem k tomu, že pacient je sám sobě dárcem, odpadají problémy s tím, že by organismus buňky nepřijal. Pacientovi se daří dobře, ale efekt léčby bude možné pozorovat nejspíš po několika měsících, možná za rok, píše Mladá fronta Dnes.


Německo podle Hospodářských novin spustilo zkušebně systém elektronického mýta. České dopravní společnosti nejsou ale na nový systém připraveny a hrozí jim ztráta konkurenceschopnosti. V kamionech českých firem chybějí palubní jednotky, potřebné pro registraci v systému. Nejde přitom o chybu dopravců, ale německého konsorcia Toll Collect, které systém zavádí a které nezajistilo potřebný systém zařízení. Mýtné na německých dálnicích budou platit nákladní vozy nad 12 tun. Pokud tak po 2.listopadu neučiní, budou trestány. Samotná výše mýtného přitom pro naše dopravce znamená desetinásobné zvýšení polatků za průjezd Německem.