Přehled tisku

Mladá fronta Dnes komentuje jmenování bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka novým šéfem Českých aerolinií. Dalo by se podle ní považovat za vtip, ve skutečnosti je to ale ostudný skandál, který znovu a zbytečně dává Česku punc banánové republiky. Jenom v takové zemi lze totiž pochopit, proč se bez výběrového řízení vyměňuje šéf úspěšné firmy a na jeho místo se dostane nervově labilní exministr bez jakékoliv vhodné kvalifikace.

Jaroslav Tvrdík,  foto: CTK
Mladá fronta Dnes komentuje jmenování bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka novým šéfem Českých aerolinií. Dalo by se podle ní považovat za vtip, ve skutečnosti je to ale ostudný skandál, který znovu a zbytečně dává Česku punc banánové republiky. Jenom v takové zemi lze totiž pochopit, proč se bez výběrového řízení vyměňuje šéf úspěšné firmy a na jeho místo se dostane nervově labilní exministr bez jakékoliv vhodné kvalifikace. Tvrdík svého času bodoval v žebříčcích popularity, prohlašoval, že by mohl řídit cokoliv, a tvářil se jako chlapík do nepohody. Pak ze sebe udělal klauna svými odchody neodchody. Tahle groteska mohla být zapomenuta, kdyby začal budovat normální kariéru. Místo toho se nechal svými politickými kamarády vynést za knipl Českých aerolinií. Špidlova vláda byla sympatická snahou vykořenit mafiánské manýry a dělat věci průhledně a čistě. "Akce Tvrdík" však přebíjí jakýkoliv pozitivní dojem. Ostudná je pro Tvrdíka, Špidlu a bohužel i pro celou Českou republiku, uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.


Jedna z nejznámějších současných osobností Ameriky, devětapadesátiletý Rudolph Giuliani, starosta New Yorku v době teroristického útoku z 11. září 2001, přijíždí do Brna. Jak uvádí deník Právo, zúčastní se Giuliani v jihomoravské metropoli konference o problémech evropské integrace v rámci Dnů Evropské unie. Během setkání vystoupí newyorský exstarosta s projevem, v němž přiblíží především to, jak Američané vnímají hrozbu mezinárodního terorismu. Mezi hosty, kteří do Brna přijedou, budou někteří čelní politici a představitelé podnikatelského světa z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa i Ruska.


Napětí mezi prezidentem Václavem Klausem a americkým velvyslancem v Praze Craigem Stapletonem podle Mladé fronty Dnes polevuje. Klaus pojede příští rok na oficiální návštěvu USA. "Je obvyklé, že prezident nejpozději do roka od svého zvolení je do Washingtonu pozván," poznamenal Stapleton, který je blízkým přítelem amerického prezidenta George Bushe. Nejvyšší zástupce USA v Praze se s Klausem sejde příští týden na Pražském hradě. Je to první schůzka po několika měsících. Ještě před pár týdny byly totiž vztahy obou státníků na bodu mrazu. USA nelibě nesly některé Klausovy pochyby o smyslu útoku na Irák. Při červencové schůzce Bushe s Klausovým předchůdcem Václavem Havlem podle diplomatického zápisu americký prezident řekl, že nyní nemá zájem o setkání s novým českým prezidentem.


Český premiér má plán, jak zvýšit prestiž české vědy, uvedly středeční Lidové noviny. Podle Vladimíra Špidly by se v budoucnu v Česku udělovala vynikajícím vědcům tuzemská obdoba slavné Nobelovy ceny. Předseda vlády připustil, že jeho záměr se zatím pohybuje pouze na úrovni představ. "Vážněji by se o ceně začalo uvažovat v případě, že projde reforma, stabilizují se veřejné finance a nastartuje hospodářský růst," dodal premiér. Vladimír Špidla se netají plánem "nalít" do projektu velké peníze, které by měly vědce k účasti motivovat. Ziskem současného nejvyššího ocenění, o které se pod názvem Česká hlava zdejší vědci ucházejí, mohou vítězové "vydělat" až 300 tisíc korun. Pokud by tedy premiér chtěl překvapit vědce skutečně atraktivními odměnami, muselo by finanční ohodnocení jednotlivých laureátů výrazně překročit částku půl milionu korun, uvádí deník.


Mladá fronta Dnes věnovala pozornost novému ministru kultury irácké vlády Mufídu Jazairimu. Tento bývalý novinář, který vystudoval žurnalistiku v Praze a mluví dobře česky, pracoval v 60. a 70. letech v arabské sekci Československého rozhlasu. "Do Bagdádu jsem se vrátil v dubnu po pádu Saddáma Husajna," uvedl čtyřiašedesátiletý Jazairi. Do té doby žil na severu země, v iráckém Kurdistánu, kde působil deset let v opozici, v Irácké komunistické straně. Pětadvacet členů dočasné irácké vlády bylo jmenováno v pondělí. V rámci americké správy země se budou podílet na řízení obnovy státu do té doby, dokud nevzejde z voleb vláda trvalá.


Lidové noviny píší o výjimečném koncertu, který pro své příznivce chystá známá šansoniérka Hana Hegerová na letošní podzim. 20. října totiž oslaví své 72. narozeniny vystoupením v Národním divadle v Praze. Během koncertu chce překvapit posluchače i výběrem svých hostů, o kterých tvrdí, že nejsou tak často slyšet v rozhlase, a o to víc by mohli posluchače zaujmout. Zájem o nevšední zážitek se v Praze projevil už první den předprodeje: vstupenky byly vyprodány za devadesát minut. Větší naději mají posluchači v Brně, kde Hana Hegerová vystoupí 20. 11. v Janáčkově divadle.


Vleklé soudní kauze kolem Svatovítské katedrály se věnuje v Mladé frontě Dnes historik a spisovatel Zdeněk Mahler. Jak uvádí, arcibiskup Miloslav Vlk se opakovaně vyjádřil, že katedrála patří národu. Nyní ale dospěl naopak k tvrzení, že katedrála vlastně není součástí Hradu a patří církvi. Před časem žalobu na určení vlastnictví katedrály stáhl, nyní na soudním řízení trvá. Pan arcibiskup Vlk jakožto erudovaný historik zajisté ví, že jsou určité dějinné hodnoty, které lze stěží redukovat do kliček paragrafů. Statut katedrály sv. Víta jakožto nejpřednější kulturně historické památky a monumentu by měl být podložen zvláštním zákonem, jímž napříště stát bude garantem nedotknutelnosti tohoto rodinného zlata. K posílení občanského vědomí i kreditu církve nevede lepší cesta, dodává Zdeněk Mahler v Mladé frontě Dnes.


Mladá fronta Dnes se také vrací ke svérázným stavebním úpravám, které v severočeských kostelích provádí farář František Kocman. Od turnovských památkářů už dostal pokutu ve výši sedmdesát pět tisíc korun za zalití vzácné podlahy dvě stě let starého kostela sv. Josefa na Hrubé Skále betonem. Pokuta je to již druhá. Tu první dostal za nepovolenou přístavbu sakristie ke kostelu v Rovensku pod Troskami. Farář se brání tím, že kostel, jenž je památkou, musí žít a vyhovovat potřebám věřících. "Všechno jsem zaplatil z vlastních peněz. Nikdo mi na to nedal ani korunu, a přitom bylo třeba s tím něco udělat. Koneckonců se památkáři o stavbu dlouho nestarali a neinvestovali do ní," dodal Kocman. Právě památkáři však zalití unikátní pískovcové podlahy považují za vážné poškození kostela. Podlaha vytesaná do pískovcové skály jej činila výjimečným.


Ještě než se většina lidí stačila vzpamatovat z dusivých srpnových veder, je tu už znamení zimy, uvádí Mladá fronta Dnes. Na Sněžce totiž napadl sníh. Na lavinu to zatím nebylo, slabý poprašek se však na nejvyšším českém vrcholu několik hodin udržel. Na krkonošských vrcholcích sněží až sto dvacet dní v roce. První vločky tu však obvykle padají až o měsíc později než letos. Letního počasí si však podle všeho ještě užijeme. Babí léto předpovědi očekávají ve druhém a třetím zářijovém týdnu. Teploty se na tuto dobu mají opět dostat nad dvacet stupňů.