Přehled tisku

foto: CTK

Začátek mezivládní konference o ústavě Evropské unie v Římě je společným tématem komentářů pondělního českého tisku. Deníky věnují velkou pozornost také celostátní policejní akci Kryštof, která měla v minulých dnech napomoci snížení počtu dopravních nehod na českých silnicích. Shodou okolností však uplynulý víkend dospěl k tragické bilanci - při nehodách zahynulo minimálně 21 lidí.

Český premiér Vladimír Špidla (vpravo) Silviovi Berlusconimu digitální hodiny odpočítávající čas vstupu ČR a dalších devíti zemí do EU, foto: ČTK
Sobotní summit představitelů 25 evropských zemí v Římě odstartoval několikaměsíční jednání, na jejichž konci má být přijata nová základní smlouva Evropské unie. Mluví se o ní jako o evropské ústavě, do skutečné ústavy má však návrh ještě hodně daleko, domnívá se komentátorka deníku Právo. A až do něj účastníci nynější mezivládní konference promítnou všechny své připomínky, bude jí vzdálen ještě víc, dodává. Římské jednání mimo jiné potvrdilo, že v mnoha oblastech budou členové trvat na jednomyslném souhlasu. Všichni chtějí mít v unii vliv úměrný své velikosti a významu - bez toho by totiž jejich parlamenty či občané v referendu nesouhlasili s ratifikací nové ústavní smlouvy a ta by nemohla vstoupit v platnost. Obavy, že schválením nynějšího návrhu takzvané euroústavy by vznikl evropský superstát, jsou tedy zcela liché, připomíná komentátorka deníku Právo.

Lidové noviny připomínají výrok předsedy evropského parlamentu Pata Coxe, podle kterého jsou účastníci mezivládní konference "odsouzeni k úspěchu". Dá se to ovšem říci i jinak - zástupci 25 států se dohodnou na pravidlech fungování unie, spokojen ale nebude nikdo, myslí si list. Mezí prostoru pro očekávané kompromisy je vláda "direktoria" velkých států, či naopak zřízení jakési nové šlechtické republiky, kde rozmar jediného zemana s právem veta vyvolá paralýzu celku, píší Lidové noviny.

Společná fotografie účastníků mimořádného jednodenního summitu EU věnovaného evropské ústavě, foto: ČTK
Rovněž Hospodářské noviny si myslí, že jestliže dříve tu a tam z Paříže či Berlína zaznívaly stesky na "tyranii malých", náhradou stěží může být "direktoriát velkých". Při oficiálním startu konference bylo podle komentátora vidět, jak ve směsi zkušených členů a nováčků všichni hledají své místo, roli a vliv. Dělení na staré a nové členy vychází z prostého popisu důsledků rozšíření; podstatnější se však ukazuje právě rozlišení na "malé" a "velké", domnívají se Hospodářské noviny.

Mladá fronta Dnes si všímá toho, že text evropské ústavy není snadné vysvětlit. Není to bohužel "dílo", jehož smysl rychle pochopí v základu třeba děti na základní škole. Přitom dokument, který se chce nazývat ústavou, by tento nárok splňovat měl, píše deník. Zároveň však připomíná, že EU dosud stála na houštině složitých mezistátních smluv. Nová ústava - ač je složitá - je podle Mladé fronty Dnes mnohonásobně jednodušší dokument než všechny tyto smlouvy, které zatím zakládají unii.


Policejní akce Kryštof, foto: ČTK
Policejní akce Kryštof, která měla snížit nehodovost na českých silnicích, měla o víkendu nečekané vyústění: na silnicích zahynulo 25 lidí, což je od začátku prázdnin smutný rekord, píše deník Právo. Na počtu nehod se mohl podepsat i déšť, ale ukázalo se, že řidiči mají špatné návyky hluboko vžité. Mezi mrtvými jsou i tři policisté, které v sobotu po druhé hodině ráno zabil opilý podnikatel. Policisté jsou šokováni. "Bilance je děsivá. Ukazuje, že na české řidiče neplatí ani to, že na silnicích je už týden nasazeno 3300 policistů. Na vině je podle mě šílená otrlost řidičů a jistota, že se jim ve správním řízení nic nestane. Jinak si to už vysvětlit neumím. Bezpečnost na silnicích nemůže být věcí pouhé policie. Bude nutné, aby společně postupovaly všechny orgány. Hlavně dopravní odbory pověřených obcí, které ve správním řízení rozhodují o dopravních přestupcích řidičů a odebírání řidičských oprávnění," odpověděl v neděli na dotazy Právašéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. Šok z víkendové bilance neskrývali policisté na dalších místech republiky.


Aero Vodochody
Firma Aero Vodochody propustí v nejbližších měsících stovky zaměstnanců. O práci se bojí především asi tisíc lidí z výroby podzvukových bitevníků L-159, což je až polovina všech zaměstnanců firmy. Kolik lidí z firmy nakonec odejde bude definitivně známo až v polovině října, kdy o tom rozhodne představenstvo, píší Hospodářské noviny. Ve vedení firmy se podle listu vede spor o dvě varianty dalšího vývoje. Podle první, prosazované zástupci amerického Boeingu, jenž drží ve firmě třetinový podíl, by měli být propuštěni všichni přebyteční pracovníci. Podle druhé, umírněnější varianty, by ve firmě měla zůstat část vysoce kvalifikovaných lidí. Ti by měli umožnit opětné nastartování výroby L-159 po případném získání zakázky. Stoupencem tohoto postupu je prezident společnosti Antonín Jakubše. Tomu proto hrozí odvolání z funkce, dodávají Hospodářské noviny. "Plány, představy a cíle Boeingu ohrožují společnost," řekl listu Jakubše. Připustil, že se s Američany rozchází v pohledu na míru agresivity změn ve firmě, na její řízení i nastavení budoucího vývoje.


Ministr financí Bohuslav Sobotka žádá detailní prověrku smluv s firmou EC Group, která loni od České konsolidační agentury koupila za 3,4 miliardy Kč pohledávky v objemu zhruba 39 miliard korun. Nyní však chce 600 milionů zpátky a hrozí státu další arbitráží. "Pokud prověrku nebude iniciovat dozorčí rada agentury, učiní tak ministerstvo financí," cituje ministra Sobotku Mladá fronta Dnes. Pokud by se prokázaly zásadní chyby, bylo by podle ministra na místě vyvodit personální důsledky. Dozorčí rada agentury již doporučila výkonným šéfům agentury, aby obchod s EC Group zpětně zrušili. Odstoupit od smlouvy ale šlo podle zdrojů z vedení ČKA jen do konce letošního února, dodává list. Navíc mnohé pohledávky mohou být po roce znehodnocené. Ministr Sobotka se navíc obává, že spor s EC Group může ohrozit další prodeje dluhů. Podle Mladé fronty Dnes má být výsledek arbitráže s EC Group znám do konce listopadu.


Rok po povodních je v Labi podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) dvakrát více polychlorovaných bifenylů (PCB) než před záplavami. Píší to Hospodářské noviny. Inspekce podle listu zjistila, že hodnoty této karcinogenní látky překračují u neratovické Spolany stanovené limity dvojnásobně, u pardubické Synthesie je norma překročena dokonce téměř čtyřnásobně. Zatím však není jasné, odkud bifenyly pocházejí. "Ve spolupráci s povodím Labe budeme dále zjišťovat příčinu tohoto nárůstu," cituje list inspekci. "Zvýšená koncentrace může být způsobena nízkým stavem vody, tedy tím, že se vypouštěné vody málo ředí," řekl listu vedoucí Vodohospodářských laboratoří Povodí Labe Jiří Medek. Obě chemičky však odmítly, že by za vysoké koncentrace PCB v Labi mohly jejich provozy. Mluvčí Synthesie Michal Kulhánek uvedl, že podle výsledků měření specializovaného ústavu jsou hodnoty PCB ve vypouštěných vodách hluboko pod limitem. Rovněž mluvčí Spolany Jan Martínek tvrdí, že je vyloučeno, aby se PCB dostaly do Labe z neratovické chemičky. Povodí Labe připouští, že zdrojem znečištění může být také například odpad z obcí nebo z jiných firem. Bifenyly jsou jedinou škodlivou látkou, které je v řece rok po záplavách více než před nimi. "Kvalita vody v Labi se po povodních v roce 2002 v podstatě vrátila na úroveň roku 2001," konstatuje ČIŽP. Některé hodnoty, jako v případě těžkých kovů, jsou podle inspekce dokonce nižší než v roce 2001, uvádějí Hospodářské noviny.


Za necelých 50 let může mít Česko jen pět milionů obyvatel. Tedy polovinu dnešního počtu. Mladá fronta Dnes s odvoláním na demografy z Univerzity Karlovy předpovídá, že k tomu dojde v případě, pokud se bude rodit tak málo dětí jako nyní. Na jednu ženu totiž podle statistik připadá pouze jedno celé 17 setin dítěte. Tímto počtem jsme předposlední v Evropě. Méně dětí se rodí už jen v Arménii. Varovný je také nárůst mladých lidí, kteří nechtějí mít děti vůbec. Před rodičovstvím dávají přednost životní úrovni, uvádí Mladá fronta Dnes.