Přehled tisku

V Praze půl roku působil terorista, který byl napojený na organizaci Al-Kajda...

V Praze půl roku působil terorista, který byl napojený na organizaci Al-Kajda. Pracoval zde jako směnárník. Mladé frontě DNES to potvrdil ředitel zahraniční rozvědky František Bublan. Podle něj lidé napojení na teroristické sítě putují po celé Evropě, shánějí prostředky na obživu a jsou pak časem převedeni jinam, například kvůli získání jiných dokladů identity. Informace, že v Česku působili lidé stýkající se s Al-Kajdou, vyplynula při soudním procesu v Düsseldorfu, kde na to poukázala německá tajná služba.

V Praze půl roku působil terorista, který byl napojený na organizaci Al-Kajda. Pracoval zde jako směnárník. Mladé frontě DNES to potvrdil ředitel zahraniční rozvědky František Bublan. Podle něj lidé napojení na teroristické sítě putují po celé Evropě, shánějí prostředky na obživu a jsou pak časem převedeni jinam, například kvůli získání jiných dokladů identity. Informace, že v Česku působili lidé stýkající se s Al-Kajdou, vyplynula při soudním procesu v Düsseldorfu, kde na to poukázala německá tajná služba. Muž z Prahy pracoval pro organizaci Tauhíd, která je napojena na mnohem známější teroristickou síť Al-Kajda. Podle mluvčího české kontrarozvědky Jana Šubrta však není kvůli této zprávě nutné přijímat zvláštní bezpečnostní opatření. Další informace o příslušníkovi Tauhídu zahraniční rozvědka intenzivně prověřuje.


Nabídka Švédska dodat čtrnáct nových nadzvukových gripenů české armádě za cenu použitých letadel vyvolala mezi částí politiků i některých armádních činitelů značné rozpaky. Podle deníku Právo se totiž obávají, že pokud dají přednost britsko-švédskému konsorciu, rozhněvají tím Američany. Ti se snaží prosadit se svou nabídkou F-16 nebo F-18. Vítězství Švédů může znamenat, že Američané se k Česku obrátí zády. V červenci projevoval prezident George Bush velkou vstřícnost premiéru Vladimíru Špidlovi. Toto gesto bylo všeobecně vnímáno i jako signál, že na oplátku očekává ochotu Česka například při nákupu amerických strojů. Lobbing zjevně bude pokračovat koncem týdne, kdy zástupci desítky výrobců z leteckého průmyslu USA navštíví některá česká ministerstva, Aero Vodochody a ČSA, dodává Právo.


K hodnotící zprávě Evropské komise se vrací komentář Lidových novin. Několik stovek českých potravinářských podniků, zejména těch zpracovávajících maso a mléko, po vstupu do Evropské unie zanikne, uvádí se v něm. Nesplňují totiž hygienická kritéria EU a Česko se zavázalo tyto podniky po 1. květnu příštího roku zavřít. Většina velkých zpracovatelských firem je na vstup do unie připravena a provozy, jichž se uzavření dotýká, tvoří malou část celkového objemu výroby. Jak je na tuto alternativu připraven stát? To je ve hvězdách. Je samozřejmě možné, že do května příštího roku vymyslí vláda pro zmíněné obory monstrprogram. Na jeho účinnost se však dá sázet asi tolik jako na současný boj s nezaměstnaností - "nula celá nic". Jde totiž o problém jako stvořený pro regionální samosprávu. Zde by mohly kraje, které to mají přece jen z první ruky, využít své možnosti a pomoci. To by ovšem musely mít peníze. Pokud je nedostanou, zbude řešení na pražská ministerstva. Už je vidím, jak zachraňují uzenáře třeba z Frýdlantu, píše komentátor Lidových novin.

K problémům, které Česku vyčítá Evropská unie, si podle Mladé fronty Dnes stát přidělal další. Poslanci totiž v úterý odmítli klíčovou novelu o ochraně životního prostředí a země může snadno přijít o miliardy korun z evropských fondů. Na celé věci je navíc pikantní fakt, že den po hlasování zveřejnila Evropská komise pochvalu Česku právě za to, jak se o životní prostředí stará. Komisaři ale netušili, jak sněmovna s důležitým zákonem nakonec naloží. Novela by umožnila vyhlásit v Česku rezervace evropské sítě Natura 2000 a zajistit přírodě větší ochranu než dosud. Všichni poslanci ODS, dva lidovci, pět komunistů a devět sociálních demokratů však dalo přednost zájmům vlastníků půdy. Zákonodárci vyslyšeli i námitky mnoha starostů, kteří se bojí, že se v rezervacích omezí cestovní ruch. Velmi rozladěný ministr životního prostředí Libor Ambrozek dokonce tvrdí, že poslanci podlehli i myslivecké lobby.


Centrem "nové" Evropy se podle Lidových novin stane Praha. Je o tom přesvědčeno 48 procent vrcholových byznysmenů z celého světa. Teprve děti dnešních třicátníků se ale dožijí toho, že Česko dosáhne stejné prosperity jako země evropské patnáctky. S úrovní ekonomiky EU by se Česko mělo srovnat až za 39 let. V porovnání s ostatními přistupujícími a kandidátskými zeměmi jsou přitom vyhlídky Česka nadprůměrné. Polská ekonomika by se totiž s Evropou měla vyrovnat až za 59 let a třeba rumunská až za 80 let. Analýza navíc počítá s optimistickým scénářem, podle něhož se růst HDP kandidátských zemí bude pohybovat okolo čtyř procent. Zvažuje ovšem i variantu, podle níž se české vládě nepodaří provést reformy a růst HDP zůstane na dnešních 2,3 procenta. Pak nedosáhne česká ekonomika evropské úrovně ani v tomto století.


Vládní poslanci se podle Mladé fronty Dnes pomstili prezidentu Václavu Klausovi za to, že je na říjnové schůzi veřejně kritizoval za podobu reformy veřejných financí. Oplátkou odmítli Pražskému hradu přidat požadovaných pětadvacet milionů korun na opravu památek. Jinými slovy: poslanci Klausovi na Hrad vzkázali, ať si vybere. Buď se jim nebude plést do vnitropolitického života a dostane peníze, anebo musí počítat s tím, že rozpočet pro jeho kancelář bude krácen. Kancléře Jiřího Weigla rozhodnutí poslanců rozzlobilo a připomněl jim, že nežádá peníze pro Václava Klause, ale pro Pražský hrad. "Jsou to vlastně i peníze pro poslance, kteří párkrát za rok sedí ve Vladislavském sále, jehož klenby jsou v havarijním stavu," řekl Weigel.


Logo KSČM
Po sametové revoluci kdekdo předvídal komunistům rychlý konec. Dokonce se objevily snahy postavit je mimo zákon jako zločineckou organizaci šířící třídní, náboženskou a politickou zášť. Jak ale uvádí Mladá fronta Dnes, KSČM má nyní 41 poslanců, tři senátory, primátora, dva členy rady, která dohlíží na vysílání televizí a rozhlasu, jsou zastoupeni v dozorčích radách velkých firem a patří také k nejbohatším politickým stranám. Čeští komunisté přitom nemuseli udělat téměř nic. Nijak výrazně se nedistancovali od mateřské předlistopadové KSČ. Jen velmi nenápadně uznali, že padesátá léta nebo pozdější tvrdá normalizace nebyly zcela v pořádku, že "došlo k mnoha omylům a chybám". Je otázka, jak komunistické zmrtvýchvstání skončí. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček před třemi lety odhadl, že KSČM bude ve vládě v roce 2010.


Ilustrační foto: Radio Prague International
Lidé možná zaplatí dvacet korun za každý recept. Stát zase necelé čtyři miliardy korun za dluhy nemocnic a další tři miliardy korun pro zdravotní pojišťovny za státní podniky, které zkrachovaly a nezaplatily pojistné. Má se i škrtat: nehradit prozatím z pojištění žádné nové a dražší léky a snížit počet akutních lůžek v nemocnicích i ambulantních specialistů v ordinacích. Těmito návrhy se podle Mladé fronty Dnes zabývala speciální koaliční komise, kterou vláda ustavila, aby vyřešila finanční krizi ve zdravotnictví. Rychlou akci a hledání miliard všude, kde se dá, si vyžádala napjatá situace v resortu. Zdravotní pojišťovny platí měsíc po termínu, nemocnice nemají na výplaty a berou si úvěry. Hejtmani varovali, že dají nemocnice do konkurzu, pokud jim stát neuhradí dluhy, které v předchozích letech sám nadělal. Lékařská komora chystá na jaro zavírání ordinací a nemocnic, pokud pojišťovny nezačnou platit v termínu. "Abychom dokázali stáhnout prodlení do přijatelných termínů, tedy na nějakých 10 dnů po lhůtě, bylo by potřeba dát pojišťovnám šest miliard," uvedla ale členka komise a senátorka za KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Léky vytáhly občanům loni z peněženek více než 48 miliard korun, tedy o čtyři miliardy více než v roce předchozím. Uvádí to čtvrteční Právo. Nejvíce pacienti vynaložili za antibiotika a léky proti bolesti. Podle statistik je tuzemská spotřeba léčiv až trojnásobně nižší než například v Německu. Lze však očekávat nárůst, a to v důsledku pokračujícího stárnutí populace. Nejčastěji lékaři předepisovali Paralen, Anopyrin a Ibalgin proti bolesti. Dalšími žádanými léky byly Cilkanol, Glyvenol a Lokren. Všeobecná zdravotní pojišťovna měla loni nejvyšší nárůst nákladů u cytostatik na léčení onkologických chorob, a to o 35 procent.


Doba, kdy jména ozdobená akademickým titulem patřila většinou mužům, skončila, píší Lidové noviny. Podle odborníků budou v budoucnu ženy dokonce vzdělanější než muži. Počet mladých žen, které ukončí vysokou školu, totiž každým rokem v Česku vzrůstá. Už nyní je vysokoškolsky vzdělaných mužů a žen téměř stejné množství. V generaci žen mezi 25 až 39 lety je 12 procent vysokoškolaček. To je o pouhé procento méně než u stejně starých mužů. Na některých vysokých školách už studuje více žen než mužů. V roce 2002 byly studentky v jasné převaze na lékařských a humanitních fakultách a mírně převažovaly nad svými mužskými protějšky i na uměleckých oborech a na zemědělských a veterinárních fakultách. Pro ženy získává vzdělání také stále vyšší hodnotu. V roce 1980 měly 2,3 milionu Češek základní vzdělání a vysokoškolsky vzdělaných bylo jen 260 tisíc žen. V současné době se situace začíná obracet. Pouze čtyři procenta žen mezi 25 a 39 lety mají základní vzdělání.


Úder klackem k zemi a malý dřevěný špalíček vylétá do vzduchu. Druhým úderem ho muž odpálí daleko do louky. Tak podle Mladé fronty Dnes vypadá tlučení špačků, stará česká hra s pálkou, kterou hrávali kluci na polích. "Já jsem kluk ze vsi, tam jsme ještě tloukli špačky nebo honili káču. Ale to bylo před třiceti lety," vzpomíná Martin Černý, jeden z mála pamětníků této hry žijících ve Stožci. "Musíte trefit špačka přesně na špičku," radí Luděk Švejda, jak dostat krátké polínko do vzduchu. Ve Stožci je Švejda považován v tlučení špačků za nejlepšího. V závodě, který tu nedávno uspořádali, však skončil druhý, o dvacet centimetrů jej překonal cyklista, který jel náhodou kolem. Stožeckého mistrovství světa se nakonec zúčastnilo třicet devět závodníků. Trénovat zapomenutou hru a připravit závod v tlučení špačků nebylo jednoduché. Zvláště najít pamětníky v obci, kde je věkový průměr třicet dva let. A původ názvu hry? Dřevěné špalíčky při letu vydávají zvuk, který se podobá letícímu špačkovi, vysvětlují nadšenci ze Stožce.