Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Deník Právo komentuje nejnovější výsledky hospodářského vývoje v Česku. Český statistický úřad v minulosti proslul několika korekcemi svých čísel, avšak když ohlásil rekordně rychlý růst HDP za třetí kvartál o 3,4 procenta, nikdo nesýčkoval, píše se v listě. Bylo by asi úchylné kazit si radost z hezkého numera, jestliže nanejvýš tříprocentní prognózy expertů sama skutečnost dohnala a předehnala.

Deník Právo komentuje nejnovější výsledky hospodářského vývoje v Česku. Český statistický úřad v minulosti proslul několika korekcemi svých čísel, avšak když ohlásil rekordně rychlý růst HDP za třetí kvartál o 3,4 procenta, nikdo nesýčkoval, píše se v listě. Bylo by asi úchylné kazit si radost z hezkého numera, jestliže nanejvýš tříprocentní prognózy expertů sama skutečnost dohnala a předehnala. Koalice by byla na hlavu padlá, kdyby nevyužila rostoucí ekonomiky - v politice. Vláda si teď navíc může dovolit naději, že ohlášený trend bude dlouhodobý. Ale jako je na každém šprochu pravdy trochu, tak jsou snad na každém slunci nějaké skvrny. O ekonomice tohle platí dvojnásob. Například při pohledu na složení "tahounů" našeho růstu. Ten se hlavně opírá o nákupy českého lidu, který se s nízkými úroky zadlužuje a bezděčně tlačí na růst cen. Nezaměstnanost v Česku dva roky rostla a drží se při desetiprocentní hranici. V prosinci a v lednu má přijít o práci zhruba padesát tisíc lidí. Jak asi vládní koalice této tvrdé reality využije v předvolebním "politickém diskursu", ptá se komentátor Práva.


Úřady sbírají o občanech mnoho citlivých údajů, uvádí Mladá fronta Dnes. Komentuje tak úterní jednání ve sněmovně o zdravotních registrech. Navržený zákon chce pro registr získávat co nejvíc informací nejen o nemocech pacientů, ale i o jejich sociálním a rodinném stavu, sexuální orientaci a podobně. Tato citlivá data jsou dosud uváděna ve zdravotnické dokumentaci, tam ale nekončí. Putují odtud do centrálních registrů. Pacienti o tom, co je o nich vedeno a kde, nemají tušení. Nikdo dnes nepotřebuje jejich souhlas. Chodí to tak už léta, uvádí deník, jenže až dosud neměly registry žádnou oporu v zákoně. Když na něj teď ve sněmovně přišla řeč, zvedla se vlna odporu. Ministryně zdravotnictví Součková sice říká, že citlivá data jsou dobře chráněna, podle ředitele Úřadu na ochranu osobních údajů Karla Neuwirta ale putují po mnoha stupních a mohou uniknout. Poslanci nakonec po bouřlivé debatě pustili novelu zákona do závěrečného čtení. Příští úterý tak možná přijdou na přetřes pozměňovací návrhy: například že podmínkou bude souhlas pacienta, dodává Mladá fronta Dnes.


Do roku 2050 by se měl snížit počet Čechů o více než jeden a půl milionu, píší Lidové noviny. V Česku by tak mělo žít 8,5 milionu lidí. O padesát let později to má být okolo 6,5 milionu. Tvrdí to nejnovější studie OSN, která se poprvé pokusila odhadnout vývoj lidské populace ve světě až do roku 2300. Demografové ale nevylučují, že za určitých okolností bude mít naše země čtyřikrát méně obyvatel než dnes. V případě populační exploze by v Česku naopak mohlo žít více než 28 milionů lidí. Autoři studie tvrdí, že počet lidí na naší planetě bude do roku 2050 prudce stoupat, pak se ale zastaví na zhruba 9 miliardách. Tolik lidí by mělo Zemi obývat i za tři sta let. OSN tvrdí, že počet lidí má stoupat hlavně v rozvojových zemích, především v Africe. Za 50 let bude údajně každý pátý obyvatel Země Afričan. Evropanů ale ubude. Nyní jich je 728 milionů, v průběhu příštího půlstoletí se jejich počet sníží o sto milionů.


Václav Klaus, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus stále váhá, komu ze žadatelů o milost vyhoví. Podle Mladé fronty Dnes měla v úterý na Pražském hradě proběhnout na toto téma porada o tom, kolik milostí Klaus udělí a kdy. To se však nestalo. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka je osud milostí pouze na prezidentovi. Ten minulý týden naznačil, že předvánoční čas by byl vhodný pro to, aby poprvé od převzetí prezidentské funkce udělil milost. "Ale nemám v ruce skutečně totálně přesvědčivý případ, je to proto těžké," řekl Klaus. Od příchodu Klause na Hrad přišlo na devět set žádostí, prezident jich zatím tři sta odmítl.


Česko vyšle do Afghánistánu pravděpodobně 121 vojáků, kteří by měli být rozmístěni na jaře příštího roku. Deníku Právu to v Bruselu řekl vojenský zdroj NATO. Z toho třináct vojáků je pro alianční misi (ISAF) pro kábulské letiště a 108 vojáků pro Američany vedenou operaci Trvalá svoboda. Jejím cílem je pronásledovat přeskupené oddíly hnutí Talibán a teroristů z Al-Kajdá. Z vyčleněného počtu vojáků by tedy zhruba jen deset procent mělo být určeno pro misi NATO. O vyslání českých vojáků do zahraniční mise rozhodne parlament zřejmě počátkem ledna příštího roku.


Viktor Kožený, foto: ČTK
Viktor Kožený už si podle Mladé fronty Dnes rozmyslel, jak se má jmenovat nová politická strana, za kterou chce být zvolen do Evropského parlamentu. Pojmenoval ji po sobě samém: "Viktor Kožený - Občanská federální demokracie". Slova občanská a demokracie podle Koženého nepotřebují vysvětlování. Slovo federální je klíčové, federalizaci Evropy vidí jako klíč k prosperitě a renesanci našeho kontinentu. V Česku kontroverznímu finančníkovi Koženému, po němž dodnes tisíce lidí marně chtějí peníze za své investice z kuponové privatizace, hrozí zatykač. Seznam zájemců, kteří se chtějí utkat o funkci evropského poslance, se rozrostl o další známé jméno. Svůj záměr jít do souboje o křeslo poslance Evropského parlamentu oznámila i pornohvězda českého původu Dolly Buster. Ta by měla být jedničkou na kandidátce Nezávislé erotické iniciativy. Dolly Buster chce prý na rozdíl od Koženého, kterého by mohl omezovat zatykač, založit předvolební kampaň "na styku s lidmi".


České dráhy se rozhodly, že učiní přítrž přespávání bezdomovců v nádražních halách. Jak Lidovým novinám sdělil mluvčí drah Petr Šťáhlavský, projekt je jednoduchý - po odjezdu posledního nočního vlaku se nádraží uzavřou a cestující do nich budou vpuštěni až ráno před odjezdem vlaku prvního. "Chceme tak řešit otázku bezdomovců, kteří se na nádražích shlukují a přespávají tam. Jde o formu, jak je vytlačit, nebo jim aspoň zkomplikovat život," řekl mluvčí. Taková opatření prý fungují v zahraničí, například na vídeňském Západním nádraží či na Hlavním v Bratislavě. Pro bezdomovce je zvláště před Vánocemi taková zpráva nemilá. Zima se totiž už ohlásila prvními mrazy. Když loni před Vánocemi klesla teplota hluboko pod bod mrazu, několik bezdomovců umrzlo. "My nejsme charita. Jsme akciová společnost a naším zájmem je vyjít vstříc zákazníkům a cestujícím," vysvětloval však Šťáhlavský.


Téměř zapomenutý pojem "nedostatkové zboží" se vrátil. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, o některé mobilní telefony je před Vánocemi takový zájem, že se na ně sestavují pořadníky. Všechny výrobce neočekávaně vysoká poptávka překvapila, obchody ji jsou schopny uspokojit tak na osmdesát procent. Pořadníky se týkají nejnovějších mobilů s barevným displejem a fotoaparátem, hlavně Nokie 6600 a Samsungu E700. Nokia patří mezi luxusní telefony, její cena přesahuje 17 tisíc korun, samsung patří k těm "levnějším" - za zhruba sedm tisíc. Novým samsungem telefonuje třeba i zpěvačka Dara Rolins. Také ostatní známí lidé si potrpí na moderní mobily. Šéf českého Microsoftu Jiří Devát má zase supermoderní Motorolu MPX200 - v Česku zatím ojedinělou.