Přehled tisku

Prezident Václav Klaus

První milosti, které ve středu udělil prezident Václav Klaus, a víkendové jednání o evropské ústavě v Bruselu jsou hlavními náměty zpravodajství i komentářů dnešního tisku. Listy si podrobně všímají také rozruchu kolem výběru 14 stíhaček pro českou armádu.

Prezident Václav Klaus ve středu vyhověl celkem pěti žádostem o milost. Hrad ale nechtěl zveřejnit, komu prezident milosti udělil. Klaus přitom v lednu, když kandidoval na Hrad, tvrdil, že hlava státu nesmí skrývat důvody, proč někoho omilostní. Podle komentátora Práva Pavla Vernera je chvályhodné, že se prezident rozhodl udělit milost podmínečně odsouzeným či vážně nemocným. "Škoda jen, že si to nemůžeme ověřit," dodává autor.

Martin Zvěřina v Lidových novinách připomíná, že Klausovu předchůdci Václavu Havlovi byla předhazována milost Martě Chadimové, s občany však podle listu jednal exprezident "na rovinu". "Prezident Klaus milosti 'upekl' v zákulisí, a proto si můžeme myslet, že mezi amnestovanými byla třeba Jiřina Kaplanová ze 'Salzmannovy' Komerční banky, ODS nakloněný exšéf fotbalové Sparty Petr Mach či sponzor ODS Milan Šrejber," glosuje tajnosti kolem udílení milostí komentátor Lidových novin.


Mladá fronta Dnes přináší článek vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie Javiera Solany, který je věnovaný strategické koncepci EU. Krátký dokument vypočítávající bezpečnostní hrozby dneška a způsoby, jimiž na ně Evropa musí odpovědět, podle Solany utvrzuje o nenahraditelnosti transatlantické vazby. "Když Evropská unie a USA společně napnou síly, mohou v tomto světě změnit leccos k lepšímu. Evropa je jediným partnerem, kterého mají USA k dispozici, a platí to i naopak," uvádí v článku Solana.


Americký ministr zahraničí Colin Powell telefonoval premiérovi Vladimíru Špidlovi kvůli výběru stíhaček pro českou armádu, píší dnešní Lidové noviny a Právo s tím, že to potvrdil zdroj z amerického velvyslanectví v Praze. Právo dodává, že ze stejného důvodu volal ministrovi obrany Miroslavu Kostelkovi náměstek šéfa Pentagonu Paul Wolfowitz. Podle Práva se jak Powell tak Wolfowitz přimlouvali za nákup amerických letounů. Chtěli údajně získat neformální příslib alespoň na prodej svých strojů po uplynutí případného desetiletého pronájmu gripenů. Lidové noviny dodávají, že Špidla a Kostelka už tuto možnost konzultovali a údajně by nebyli proti. Odborná komise přitom počátkem měsíce doporučila švédskou nabídku letounů Jas-39 Gripen. List soudí, že snaha vlády zalíbit se jak Američanům, tak Švédům, nás přijde draho.


Jednoho z nejmocnějších mužů českého fotbalu Pavla Pasku, který v minulosti mimo jiné zprostředkoval půlmiliardový přestup Sparťana Tomáše Rosického do německého Dortmundu, včera obvinila policie z vydírání. Jak zjistily Hospodářské noviny, podezírá ho, že letos v létě poslal na svého konkurenta Julia Kramariče ruské vyděrače. Ti ho měli zastrašováním přimět, aby se neangažoval při prodeji hráčů do Ruska. Policisté Pasku obvinili po více než tříhodinovém výslechu, a pokud bude odsouzen, hrozí mu až osm let vězení. Paska, pokračují dále Hospodářské noviny, byl obviněn několik měsíců poté, co na něj podal trestní oznámení právník Kramarič. Ten tvrdil, že ho Paska vydíral kvůli přestupu Libora Doška do Rostova. Paska už dříve označil Kramaričova slova za nesmysly a tvrdil, že jde o nekalý konkurenční boj. Policie nyní dala za pravdu Kramaričově verzi. Nakolik to zkomplikuje Paskovo další podnikání, není v tuto chvíli jasné. Může ale dál cestovat, takže z vyjednávání o přestupech ho stíhání fakticky nevyřadilo.


foto: Evropská komise
Většina Čechů se obává drahoty po vstupu země do Evropské unie - podle Hospodářských novin ale zbytečně. Pro jejich peněženky se ale téměř nic nezmění a práce bude spíše více. Nahoru půjde jen cena půdy, více se bude platit u kadeřníka, při stavebních pracích či za některé právní služby. Přesunou se totiž do vyšších tarifů daně z přidané hodnoty. Průměrná cena za nájem půdy je v Česku až patnáctkrát nižší než v Rakousku či Německu. Neporoste ale příliš - přibližovat se západním hodnotám bude velmi pomalu. Zdražení energie bezprostředně po vstupu do unie nehrozí, soudí Hospodářské noviny. Přijde ale později a to v důsledku ekologických daní a sbližování cen v Evropě. Ještě více lidí má obavy z vyšších cen potravin. Jejich cenu ale nyní nelze předpovědět. Záležet bude na úrodě a ta se vstupem do unie nesouvisí. Naopak je jisté, že příští rok půjdou nahoru mzdy. Ani to však nemá se členstvím země v unii nic společného. V posledních pěti letech se zvýšily v průměru o 6,7 procenta ročně, připomínají Hospodářské noviny.


Kanada podle Lidových novin obvinila Vítkovice a několik dalších ocelářských firem z východní Evropy z toho, že dovážejí své výrobky za dumpingové ceny. Okamžitě na dovážené plechy uvalila clo. Severomoravská firma zatím žádné oficiální obvinění z kanadské strany neobdržela a tvrdí, že to pro ni není existenční záležitost.


Vedení Českých radiokomunikací poslalo Komisi pro cenné papíry podnět, aby zahájila šetření s několika menšinovými akcionáři firmy. Jak zjistily Hospodářské noviny, viní je z toho, že údajně mezi sebou několikrát zobchodovali akcie radiokomunikací a tím nedovoleně vyhnali jejich cenu na pražské burze vzhůru. Podle zdrojů listu blízkých vedení firmy směřuje podnět především na kyperskou společnost Netla Management, za kterou údajně stojí finančník Pavel Tykač. Firma však jeho angažmá na svých internetových stránkách popírá.


Více než čtvrt milionu Čechů už nepoužívá mobilní telefon jen k volání a posílání textových zpráv, ale například také k focení, zjistila Mladá fronta Dnes. V poslední době se lidé učí používat takzvané MMS či multimediální služby, tedy focení, nahrávání videa, stahování obrázků a melodií, dodává list.