Přehled tisku

Miroslav Antl

Zpravodajství i komentáře českého pátečního tisku se na prvním místě věnují promlčené dopravní nehodě bývalého policejního náměstka Miroslava Antla. Z dalších témat se listy zabývají mimo jiné spekulacemi o případném vstupu šéfa lidovců Miroslava Kalouska do vlády. Hospodářské noviny (HN) zaujaly životní osudy osmašedesátiletého muže, který je podezřelý z mnoha pumových útoků po celé republice.

Antl nebude za dopravní nehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu, potrestán, neboť se přestupek nepodařilo v zákonné roční lhůtě projednat. Bývalý náměstek si totiž nepřevzal opakované předvolání k projednání případu. "Výsledkem je to, že bourající opilec ani na den nepřišel o řidičák," píše v redakčním komentáři

"Až se budou historici přít, zda byl v roce 2003 v Česku právní stát, doporučuji jim nahlédnout do případu Miroslav Antl versus pardubický a hradecký magistrát," píše komentátor Práva Pavel Verner. Soudí, že věci mohly mít jiný konec, kdyby policie Antlův spis u sebe zbytečně půl roku "nesušila", než objevila, že jde jen o přestupek, který jí vyšetřovat nepřísluší. Podle Vernera je nicméně způsob, jakým se bývalý náměstek vyhnul trestu, ostudný. "Že někdejší Antlův boj za zákon skončil uhýbáním před zákonem, je zklamáním," podotýká Pavel Verner v pátečním Právu.


Lidové noviny (LN) se rovněž věnují úvahám o případném vstupu nedávno zvoleného šéfa KDU-ČSL Kalouska do koaliční vlády. Komentátor Petr Nováček soudí, že rozruch kolem něj je zatím předčasný. Situace by se nicméně usnadnila, "kdyby se například některá z ministryň rozhodla odstoupit či k tomu byla donucena"; další možností je uvažovaná výměna ministra zemědělství, zamýšlí se Nováček v Lidových novinách. Podle LN by však Kalousek na křeslo ministra jen těžko dosedal dychtivě. "Zvlášť pokud by mělo jít o ministerstvo zemědělství a jiné resorty s výjimkou financí, jež jsou ale pod Špidlovou záštitou nedotknutelným Sobotkovým tabu," uzavírá komentář LN.


Hospodářské noviny (HN) se zamýšlejí nad životním osudem nedávno dopadeného českého "bombera". Muže, který je podezřelý, že po České republice odpaloval nálože, nelze nazývat teroristou, míní autor poznámky. Podotýká, že bombového útočníka v životě potkala celá řada proher a nespravedlností. Zlomený, frustrovaný a ukřivděný muž to nakonec nevydržel a začal se společnosti mstít. Jeho řádění však postrádalo znaky teroristických aktů - jasný cíl, náboženský, politický nebo finanční motiv; byla to zoufalá msta, píšou HN. Dodávají, že je v zájmu společnosti všímat si lidí, kteří se neumí vyrovnat se svými životy. Terorismus je jistě hrozbou pro moderní společnost, pro někoho však představují větší hrozbu tíha moderní společnosti, míní.


Mladá fronta Dnes píše, že ruka berního úředníka skrytá v regálu prodejny nebo ve složence za služby bude za rok o poznání chamtivější než dnes. Vláda má pohromadě černou daňovou listinu a chce vybrat víc peněz od lidí, kteří nakupují nebo platí za služby. Vyšší daní bude zřejmě od příštího roku zatíženo jízdné ve vlaku, vstupenky do kina, pleny, psí krmení, kondomy, poplatky za vodu a další věci a služby. Už deset let se u těchto položek totiž vybírá nižší, pětiprocentní daň z přidané hodnoty. Jenže vláda zjistila, že pro své plány potřebuje víc peněz. Ministr financí Bohuslav Sobotka připojil plán, jak si změny představuje. Dnešní pětiprocentní přirážku chce zachovat jen u potravin, léků, novin, knih, dodávek tepla a stavebních prací u bydlení. Mladá fronta Dnes doplňuje, že daň z přidané hodnoty dopadá na poplatníka jako prostá cenová přirážka, těžko se jí uniká a pro českou vládu je nejvýnosnějším příjmem hned po sociálním pojištění.


Češi a Moravané - podle Hospodářských novin - utrácejí stále víc peněz za bydlení. Relativně stále méně pak za potraviny. Je to trend, který je typický pro obyvatele všech přistupujících zemí do Evropské unie. Experti se shodují, že bydlení bude hrát v budoucnu stále větší roli v rodinném rozpočtu všech nováčků unie. V EU totiž už řadu let stojí obyvatelstvo nejvíc peněz právě bydlení. Třeba Němcům nájmy, elektřina a voda spolknou až čtvrtinu výdajů. Čech v průměru měsíčně utratí 214 Eur - necelých 7000 korun. Pětinu dá na bydlení a za stejnou část si nakoupí potraviny. Tolik Hospodářské noviny.


Právo zjistilo, že ministru obrany Miroslavu Kostelkovi dělá starosti bezpečnost jeho kolegy Cyrila Svobody. Příští týden totiž musí vojenským speciálem zajistit dopravu ministra zahraničí do Iráku. Potíž je v tom, že oblast je nebezpečná a Kostelka má obavy, aby se vládní letadlo nestalo cílem útoku tamních ozbrojenců. Česká vládní letka nemá potřebné technické vybavení, které by uchránilo pasažéry před případným ostřelováním. A právě zařízení, která dokáží posádku varovat před odpálením rakety a navést ji na falešný cíl, loni zachránila před zásahem americké vojenské letadlo. Tolik deník Právo.


Ani dražší pojistné neodrazuje obyvatele jihočeských měst od bydlení u řeky - informují Lidové noviny. Ještě před rokem by inzerát na prodej domu blízko řeky působil jako špatný vtip. Dnes se ale s podobnými anoncemi roztrhl pytel. Krátká paměť Jihočechů na jednu stranu přihrává realitním kancelářím, na druhou stranu ale přidělává starosti radnicím. Ty se obávají, aby "zapomnětliví" obyvatelé nekladli odpor při připravovaných protipovodňových opatřeních a změnách územních plánů, píší Lidové noviny.

Deníky Bohemia zase připomínají, že kdyby dnes vtrhla voda do povodněmi postižených obcí, dopadlo by to stejně, jako před dvěma lety. Účinnými protipovodňovými opatřeními se zatím nemůže chlubit žádná z obcí na Mělnicku, Berounsku ani Příbramsku. Všude se stále zaměřují na odstraňování následků předloňské pohromy. Na budování ochranných zdí, hrází nebo nádrží nemají radnice peníze. Například obec Hořín, kde velká voda napáchala škody za 460 miliónů korun, by ochranná zeď přišla na 30 miliónů. Jak dodávají Deníky Bohemia, obec žádala loni na jaře o dotaci ministerstvo zemědělství. To jí ale dodnes ani neodpovědělo.


A ještě jeden pohled na stránky deníku Právo: Letošní stříbrný Slavík Petr Muk má svědčit v připravovaném procesu s gangem dealerů drog. Jeden z podezřelých mu totiž podle spisu obžaloby v roce 2002 několikrát poskytl kokain. Zpěvákovo vyjádření se Právu nepodařilo získat. Jeho manažerka vzkázala, že Petr Muk zveřejní své stanovisko k případu příští týden, až se vrátí ze zahraničí.


Místopředseda vlády Petr Mareš a ministryně školství Petra Buzková před schůzí vlády 7. ledna v Praze,  foto: ČTK
Českým ženám vládnou téměř výhradně muži - připomíná Mladá fronta Dnes. Na čtyři poslance připadá jediná kolegyně. V Senátu a ve vládě je poměr obou pohlaví ještě horší: jedna ku pěti. Rada pro rovnoprávnost mužů a žen proto posílá do vlády návrh na změnu volebního zákona, aby se do Poslanecké sněmovny a obecních zastupitelstev musel dostat stejný počet mužů a žen. Na české poměry je ten nápad tak revoluční, že si ho jen málokterý z politiků dovolí otevřeně podpořit. Pro návrh jsou jen sociální demokraté. ČSSD je totiž jedinou stranou v Česku, která má ve stanovách, že v jejím vedení musí být nejméně čtvrtina žen.


Česko chce přilákat turisty přes světové televize - píše páteční Právo. Právě propagace Česka v zahraničí a investice do rozvoje cestovního ruchu jsou prioritami státu v oblasti turismu na další dva roky. Krásy České republiky by se měly od dubna objevovat i na obrazovkách televizních stanic CNN a BBC, kde si stát zaplatil kampaň. Ministerstvo pro místní rozvoj na spoty vyčlenilo 30 miliónů korun. Reklamní kampaň nese název "Navštiv svého nového souseda" a v několika zemích Evropské unie bude Česko prezentovat jako nového člena.


Hospodářské noviny si vzaly na mušku povánoční slevy v obchodech. List zjistil, že prodejci často snižují ceny jen u málo prodejného zboží a slevami už lákají na jarní kolekce. Někteří obchodníci zároveň nabízejí neprodané věci z loňského léta.