Přehled tisku

Co píší české noviny? Například, že Ministerstvo práce a sociálních věcí - podle deníku Práva - chce nejpozději do dvou let skoncovat s podnikavci, kteří se rozhodli slušně žít na úkor českého sociálního systému, konkrétně na výplatě nemocenských dávek.

Ačkoli všichni zaměstnanci v Česku, kteří už byli nemocní, vědí, že redukce při výpočtu nemocenských dávek je tak vysoká, že se z nich dlouhodobě vyžít nedá, jsou tací, kteří zjistili opak. Chce to "jen" získat víc zaměstnání a v každém mít příjem kolem dvaceti tisíc korun. To je totiž příjem, který odpovídá maximální možné nemocenské ve výši 11 370 korun, kterou člověk může dostat za měsíc nemoci. Píše deník Právo.

Současný zákon umožňuje, aby člověk, který má více míst, dostával v době marodění nemocenskou z každého z tohoto zaměstnání. A tak se někteří lidé domluvili, navzájem si dali práci, získali tak pět zaměstnání po 20 tisících a druhý den onemocněli. Zjistilo to Právo.


Hluboké mrazy, které v posledních dnech uhodily, sice podle Lidových novin komplikují situaci silničářů či vodáren, ale energetické firmy si mnou ruce. Zvýšený odběr elektřiny pro ně totiž znamená vyšší tržby. ČEZ v zimě oproti létu prodá o 50 procent energie více. Podobná situace je i v jiných energetických sektorech. Energetické firmy i přes velké mrazy zatím nezaznamenaly závažné havárie na zařízení. Naopak s poruchami se potýkají vodohospodářské podniky. V mrazech, a posléze i při oteplování, se totiž může poškodit potrubí. Uvádějí Lidové noviny.


Sociální demokraté nechtějí, aby za ně Jana Vofová kandidovala na podzim na Jihlavsku v senátních volbách. Bývalá poslankyně v uplynulém týdnu rezignovala na post ředitelky střední školy pro administrativu EU a technického učiliště v Praze 9 kvůli chybám v hospodaření, které objevila kontrola pražského magistrátu, píše Mladá fronta Dnes. "Já myslím, že v tuto chvíli už asi její kandidatura není možná. Tu nálepku, ať se to prokáže, nebo neprokáže, už z ní nikdo nesejme. A měla by tedy problém v kampani," sdělil listu předseda krajského výkonného výboru ČSSD na Vysočině Zdeněk Chlád. Stanovisko Volfové se listu získat nepodařilo. Vofová podala rezignaci v pátek s tím, že za chyby bere zodpovědnost, ale ona sama žádné peníze nezpronevěřila. Pokud by neodstoupila, pravděpodobně by byla odvolána tento týden na návrh radního Jana Slezáka (ČSSD). "Jestliže tento krok zdůvodňuje tím, že měla problémy v účetnictví, tak ona byla ředitelka, ona za to zodpovídala a ona si to měla pohlídat," řekl Zdeněk Chlád Mladé frontě Dnes.


Moderátor severočeského rádia North Music Pavel Hájek, kterého loni ve studiu postřelila duševně nemocná žena, se opět objeví ve vysílání, napsala Mladá fronta Dnes. Po vážném zranění bojoval moderátor podle listu o život a šance, že se vrátí do práce, byly nepatrné. Jeho zdravotní stav se ale zázračně zlepšil a nyní již postupuje rehabilitaci, uvedl deník. Šéf programu Michal Sroka listu ale řekl, že Hájkův návrat ještě není úplně jistý, ale stanice s ním počítá. Hájek má podle deník chuť pracovat, ale normálně do práce zatím kvůli svému zdravotnímu stavu chodit nemůže. Zůstává totiž pořád na vozíku. North Music má sice bezbariérový vstup, ale Hájek prý doufá, že bude zase chodit. Rádio se po střelbě rozhodlo zpřísnit bezpečnostní opatření ve studiu i za cenu toho, že poruší předpisy. "Dali jsme na dveře mříže, které tam podle požárních předpisů být nesmějí. Hasiči nám asi dají pokutu, ale to se nedá nic dělat," řekl deníku obchodní ředitel rádia Libor Zajíček. Loni v květnu vtrhla do studia žena, která s legálně drženou zbraní začala střílet. V září nařídil soud střelkyni ochrannou psychiatrickou léčbu.


Poté, co důlní společnost OKD vzdala loni na podzim soutěž o hnědouhelnou společnost Sokolovská uhelná, obrací pozornost na polské šachty, informují Hospodářské noviny. Chce se zúčastnit jejich privatizace a posílit tak svou pozici jednoho z významných evropských producentů černého uhlí a koksu. Vlastníci OKD se konkrétně zajímají o dvě lokality v polské části hornoslezské kamenouhlené pánve. Jejich společná těžební kapacita přesahuje zhruba o tři miliony tun celkovou produkci OKD. Podle obchodního rady velvyslanectví Polské republiky v Praze Bernarda Blasczyka však samotný proces privatizace ještě nebyl nastartován. Expanze do Polska má OKD umožnit lépe konkurovat právě polskému palivu, které je díky výhodnějším geologickým a dobývacím podmínkám levnější, poznamenávají Hospodářské noviny.


Pátky jsou v jedné z poboček třebíčských speciálních škol výjimečné, píše Mladá fronta Dnes. Kromě dětí pobíhají po školních chodbách psi. Důvod? Škola rozjíždí zkušební projekt takzvané canisterapie, což je společná výuka dětí a psů. Ta má usnadnit vzdělávání žákům s poruchami učení. Díky zvířatům se školáci lépe uvolní, soustředí, naberou energii, ztratí zábrany. V současnosti se střídá při výuce šest psů, převažují zlatí retrívři. Páteční zpestření výuky využívá zatím 48 žáků. Terapii sleduje dětský psycholog. Už po prvních měsících jsou vidět pokroky. Výcvik psů je velmi tvrdý. Musí být vzorem trpělivosti. Nesmí být bázlivý nebo agresivní. Není divu, vždyť se na psa sesype deset dětí a všechny ho naráz hladí, tahají, muchlají, křičí mu do uší, on musí zachovat naprostý klid. Projekt běží od loňského září a na konci školního roku bude vyhodnocen, dodává Mladá fronta Dnes.