Přehled tisku

Komentáře čtvrtečních českých deníku se zaměřily na návrh poslanců ODS, aby poplatek za veřejnoprávní televizi platily všechny domácnosti, i když přijímač nevlastní. Návrh ODS, aby koncesionářský poplatek veřejnoprávní televizi platily bez rozdílu všechny domácnosti, má něco do sebe, stojí v komentáři Hospodářských novin. Je totiž takřka nemožné dopátrat se neplatičů, kterých je podle odhadů České televize asi 400 tisíc. Ačkoli je to rovnostářské, protože na veřejnoprávní televizi by přispívali i ti, kteří přijímač nevlastní, jde rozhodně o důstojnější návrh, než aby lidé museli dokládat notářsky ověřeným zápisem, že televizor nemají, píše list.

Komentáře čtvrtečních českých deníku se zaměřily na návrh poslanců ODS, aby poplatek za veřejnoprávní televizi platily všechny domácnosti, i když přijímač nevlastní. Návrh ODS, aby koncesionářský poplatek veřejnoprávní televizi platily bez rozdílu všechny domácnosti, má něco do sebe, stojí v komentáři Hospodářských novin. Je totiž takřka nemožné dopátrat se neplatičů, kterých je podle odhadů České televize asi 400 tisíc. Ačkoli je to rovnostářské, protože na veřejnoprávní televizi by přispívali i ti, kteří přijímač nevlastní, jde rozhodně o důstojnější návrh, než aby lidé museli dokládat notářsky ověřeným zápisem, že televizor nemají, píše list. O poplatcích mají poslanci hlasovat zhruba za 14 dnů. Schválený rozpočet České televize zřetelně počítá s jejich zvýšením, jinak to pro druhé pololetí roku vypadá s programem prabídně. Česká televize nerovnoměrným rozdělením rozpočtu mezi pololetí trochu vydírá, ale že se můžeme dočkat archivní smršti, o tom není sporu, tvrdí autor komentáře Hospodářských novin.

Plošné poplatky za televizi jsou podle Lidových novin v rozporu s liberálními principy, ke kterým se ODS hlásí. A nelze se zbavit dojmu, že je to jen další pokus o ovlivnění veřejného mínění, namítá list. Podotýká také, že středeční poslanecká debata na toto téma připomínala zápas psů o imaginární kost. Podstatou věci - jakou podporu potřebuje veřejnoprávní televize, aniž by musela šetřit na úkor kvality - se podle Lidových novin nikdo příliš nezabýval.


"Má vůbec stát budovu s dobrou minulostí," ptá se Mladá fronta Dnes v úvodu komentáře, který reaguje na informace, že prezident republiky Václav Klaus obývá vilu, která byla na základě Benešových dekretů vyvlastněna odsunuté německé rodině. Kdybychom prozkoumali osudy pražských vil, zjistíme možná, že vila "po Němcích" má nakonec ještě nejpřijatelnější historii, míní komentář listu. Stát ji zkonfiskoval v rámci válečných reparací na základě dohod vítězných stran po 2. světové válce. Konfiskace mnoha dalších objektů byla totiž důsledkem třídního boje. Říkalo se tomu zestátnění či znárodnění, připomíná Mladá fronta Dnes.


Mladá fronta Dnes ve svém dalším příspěvku kritizuje tu část sociální demokracie, která volá po zastavení reforem, protože straně klesají volební preference. Výborně, sociální demokracie tedy přestane pracovat, aby byla zase populární. Populární reformy totiž jen tak nevymyslíš, poznamenává ironicky komentátorka deníku. Pro tyto poslance ČSSD je důležitější vyhrát volby a zajistit si posty než pro voliče pracovat. Připomínají zubaře, který se dívá na pacientův zkažený zub. Místo aby jej léčil, potřese klientovi levicí, neb vrtáním by mu udělal bolest. Lepší, aby ho měl pacient rád, píše autorka komentáře Mladé fronty Dnes.


Firma Monsanto získala svolení k testům geneticky upravené takzvané Bt kukuřice. Ministerstvo životního prostředí nevyhovělo protestu hnutí Greenpeace a potvrdilo, že Monsanto může začít v tuzemsku s testy. "Rozhodnutí je konečné," potvrdila Hospodářským novinám mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Firma bude moci vysadit geneticky upravovanou kukuřici na další zkušební pole na řadě míst v ČR. Takzvanou Bt kukuřici zatím pěstuje pouze izolovaně na zhruba dvou a půl hektarech ve šlechtitelské stanici v Branišovicích u Znojma. Firma nyní může kukuřici dál zkoušet. Podle odborníků potrvají zkoušky přibližně tři roky. Ekologové z hnutí Greenpeace se pokusili rozhodnutí ministerstva o registraci Bt kukuřice zabránit. Napadli čtyři body týkající se například vzdálenosti polí s upravovanou kukuřicí od ostatních zemědělských pozemků. "Ministerstvo na naše připomínky nereagovalo. Nejsou stanoveny jasné podmínky pro pěstování a jejich dodržování," uvedla Magdalena Klimovičová z Greenpeace. Většina zemědělců chce podle Hospodářských novin používat upravenou kukuřici co nejdříve. V kukuřici je gen, který ji činí odolnou vůči škůdci motýlku zavíječi.


Poslanec Jiří Karas, jenž dal podnět k zahájení trestního řízení proti nakladatelství Fragment kvůli vydání publikace Gerharda Haderera Život Ježíše, která podle poslance hrubým způsobem uráží Ježíše Krista, potřebuje podle deníku Právo zřejmě studený obklad na čelo. Ježíše Krista urazit nelze, a to ani legráckou, ani provokujícím alternativním životopisem. Pokud to poslanec Karas neví, potřeboval by dále ještě kněze, který by ho posílil v jeho podivně chabé víře, píše deník Právo.


Vladimír Železný
Bývalý ředitel české soukromé televize Nova Vladimír Železný v těchto dnech vyjednává se skupinou PPF o vlastnictví televize. K dispozici má rozhodnutí soudu, podle kterého mu stále patří 60 procent ve společnosti CET 21 a PPF tedy neměla právo ho loni odvolat z funkce. PPF nyní musí s Železným svést o Novu další souboj, píše Mladá fronta Dnes. Železný údajně vyzval PPF k jednání o tom, co by mu za jeho nově nabytý podíl nabídla. "Doktor Železný žádný nový požadavek nevznesl. Bylo by to předčasné, protože jsme se proti rozhodnutí soudu odvolali," řekl nynější generální ředitel Novy Petr Dvořák. Frekvence schůzek Železného s představiteli PPF se v poslední době podle informací deníku zvýšila. "Železný se teď tváří jako absolutní král," cituje deník zdroj blízký vedení PPF. "Vůbec nechápe, že je náš velký dlužník, který jen shodou náhod není úplně přes palubu," dodává zdroj. PPF za Železného v září 2002 zaplatila jeho soukromý miliardový dluh firmě CME Američana Ronalda Laudera. Železný nyní část této sumy fakticky dluží PPF, uvádí deník. Tohoto dluhu by se rád údajně zbavil a výměnou za to by nabídl PPF svých 60 procent v televizi. "Tuší, že už se do Novy zpátky nedostane, ale snaží se získat, co jde," řekl deníku nejmenovaný zdroj z PPF.


Vysvědčení už nikdo nepřepíše a rodiče by to měli mít na paměti - upozorňuje spolu s odborníky Mladá fronta Dnes. Necelý milion školáků ve čtvrtek dostane vysvědčení. Někteří z nich vstávají se sevřeným žaludkem. Mají strach z reakce rodičů, pokud se jim známky nebudou líbit. Potíž je v tom, že v Česku většina rodičů nechodí pro ránu daleko. O tom, že fyzické trestání dětí považují Češi víceméně za běžnou záležitost, svědčí i ojedinělý průzkum agentury Universitas, jehož závěry list získal. Skoro každý druhý Čech míní, že dát dítěti facku nebo jej zbít rukou, je normální. Za násilí by to považovali jen tehdy, kdyby rodiče mlátili potomka příliš často. Tvrději přitom trestají muži. Mladá fronta Dnes doplňuje, že zatímco ženy častěji "hlasovaly" pro mírnější formy trestů, jako je třeba naplácat na zadek, muži rovnou sáhnou k facce nebo pohlavku.


Plzeňská botanička objevila v Česku zcela novou houbu - masenku lišejníkovou, píše deník Právo. V Česku byl nový druh houby naposledy nalezen ve 20. letech minulého století. Jednalo se o klouzek žlutavý. Masenka lišejníková připomíná dřevěný květ. Botanička ji sice našla už před třemi lety, ale teprve teď experti zjistili o jaký druh se jedná a že jde o český primát. Tato houba se vyskytuje v Severní Americe a v severozápadní Evropě. K nám se pravděpodobně dostala větrem. Jak ale odborníci deníku Právořekli, musela to být velká náhoda.