Přehled tisku

Deník Právo upozorňuje, že v Česku byl ze zločinného spolčování poprvé obviněn soudce. Neslavný primát patří severočeskému krajskému soudci Jiřímu Berkovi, který se v souvislosti s konkurzy na ZKL Klášterec nad Ohří a stavební podnik Ralsko spolčil se správcem konkurzní podstaty, soudním znalcem a dalšími dvěma osobami. Způsobili přitom škodu ve výši 76 miliónů korun. Jedná se o první kauzu, kdy při zločinném spolčení šlo o majetkovou trestnou činnost. Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se na soudce Berku zaměřili již v létě 2002. Po dalších deseti měsících vyšetřování získali důkazy o zločinném spolčení. Podle ředitele Útvaru Jiřího Pálky detektivové zabránili stamiliónovým škodám, podotýká deník Právo.

Deník Právo upozorňuje, že v Česku byl ze zločinného spolčování poprvé obviněn soudce. Neslavný primát patří severočeskému krajskému soudci Jiřímu Berkovi, který se v souvislosti s konkurzy na ZKL Klášterec nad Ohří a stavební podnik Ralsko spolčil se správcem konkurzní podstaty, soudním znalcem a dalšími dvěma osobami. Způsobili přitom škodu ve výši 76 miliónů korun. Jedná se o první kauzu, kdy při zločinném spolčení šlo o majetkovou trestnou činnost. Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se na soudce Berku zaměřili již v létě 2002. Po dalších deseti měsících vyšetřování získali důkazy o zločinném spolčení. Podle ředitele Útvaru Jiřího Pálky detektivové zabránili stamiliónovým škodám, podotýká deník Právo.


Cestování českých vládních politiků po světě je zbytečně drahé, píší Lidové Noviny. Ročně přijde státní pokladnu na mnoho desítek milionů korun. Letos by to mělo být téměř 80 milionů. Ministr zahraničí Cyril Svoboda a ministr obrany Miroslav Kostelka proto chtějí vládě navrhnout razantní úspory. Podle nich by měla vláda především omezit vládní letku a prodat velká letadla Tu-154 sovětské výroby. "Nemá smysl vozit po světě úplně zbytečně tuny šrotu a platit za to obrovské peníze, " řekl Lidovým novinám ministr Svoboda. Ministr obrany Miroslav Kostelka, jehož resort letku spravuje, uznává, že je příliš drahá, ji ale odmítá zrušit. Chce navrhnout vládě, aby se prodaly velké a nákladné letouny a zakoupily se levnější.


Český průmysl roste, lepší bilance však něco stojí, uvádí úterní Mladá fronta Dnes. Za loňský rok přibylo v průmyslu 38 tisíc nezaměstnaných. Příkladem jsou největší domácí železárny, ostravská Nová huť, která se loni rozhodla, že během tří let propustí 2400 lidí. Podle mluvčího podniku Iva Čelechovského je cílem výrazné zvýšení efektivity výroby. "Český průmysl bude i letos více pracovních míst likvidovat než vytvářet," soudí Miroslav Brabec z Raiffeisenbank v Mladé frontě Dnes.


Celý systém zdravotní péče musí být postaven na zcela jiných principech než dosud, uvádějí Lidové noviny. Ministryně zdravotnictví Marie Součková ale místo koncepčních, systémových změn vydává jednotlivá dílčí rozhodnutí, jejichž důsledkem je byrokratické úkolování. To práci lékařů jen dále komplikuje a prohlubuje propast mezi zdravotníky a potenciálními pacienty. Jestliže ale základem veškeré medicíny je vztah lékař - pacient, je jasné, že může spočívat buď ve spolupráci, vzájemném respektu a altruismu, nebo v konfrontaci, zvýhodňování jednoho na úkor druhých a parazitismu, dodává deník.


Sloužit v cizinecké legii mohou jen psychicky a fyzicky odolní jedinci. Pokud jsou z Česka, potřebují k tomu ještě povolení prezidenta republiky. To se, jak uvádí deník Právo, povedlo v posledních letech nejméně třem mužům. Nejčastějším cílem, kam novodobí žoldnéři směřují, je cizinecká legie ve Francii. Tam zamířil na základě souhlasu prezidenta Václava Havla i 22letý O. P. z Olomoucka. Prezident Václav Klaus za své roční působení v prezidentské službě podle mluvčího Hradu Petra Hájka podepsal dvě povolení. Ten, kdo v legiích slouží bez potřebné "propustky od prezidenta", se po návratu do Česka může dostat do vězení až na 8 let v době míru a ve válce až na 10 let.


Veterán druhé světové války Jan Horal, který v pátek dostane Řád britského impéria, není podle Mladé fronty Dnes tím, za koho se vydává. Muž, kterému královna Alžběta udělila jedno z nejvyšších vyznamenání, léta tvrdí, že byl pilotem britského Královského vojenského letectva - ve skutečnosti však za války jezdil v tanku. Hrdinové boje proti nacismu mu to však nemají za zlé a o jeho zásluhách, třebaže až poválečných, vyprávějí celé příběhy. "Pro mne je to zlatý chlap! Naší rodině pomáhal v dobách komunismu. Tatínkovi vozil ze Švédska nedostupné léky a i finančně nám vypomáhal,"říká Iveta Irvingová, dcera zemřelého pilota 311. československé bombardovací perutě RAF Jana Irvinga. A přispíval prý i tehdy, když Irvingova manželka těžce onemocněla. Ani stíhací eso druhé světové války František Peřina nedá na Horala nehledě na jeho nepravdivá tvrzení o službě v letectvu - dopustit: "Veteránům tu nikdo nepomohl a nepomáhá tolik jako Honza Horal." Mezi čtyřma očima však Horal podle deníku přiznává: "Jako tankista jsem bojoval proti nacismu. Ale dnes žijí jen tankisté z východní fronty, s nimiž nemám nic společného. Letci jsou mi bližší."


Již dvanáct let se táhnoucí spor mezi církví a státem o chrám svatého Víta bude pokračovat. Podle deníku Právo totiž odvolací senát pražského městského soudu v neveřejném jednání zrušil usnesení soudkyně Libuše Fritzové, která koncem loňského července soudní řízení o katedrálu i řadu dalších domů a pozemků na Pražském hradě zastavila. Tři ze čtyř žalobců v této dlouholeté kauze - Katolický metropolitní kostel u sv. Víta, Katolický kostel Všech svatých a Pražská proboštská benefice Metropolitního dómu - nejsou totiž podle ní evidováni v rejstříku církevních právnických osob ministerstva kultury, nemají proto právní subjektivitu. Její rozhodnutí ale před odvolacím senátem neobstálo. Případ se proto vrací zpátky obvodnímu soudu.


Předseda Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása (vpravo) a předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský u budovy Ústavního soudu v Brně, foto: ČTK
I tak vypadá život v "sociálním" státě: matka musí dát těžce postižené dítě do ústavu, protože nemá peníze, aby se o ně postarala. Od státu dostávala měsíčně 3500 korun, dítě nic a ústav 73 000 ročně. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, v pondělí proti státní posedlosti ústavy protestovala štafeta lidí, která vezla z Prahy do Brna ústavní stížnost. Zdravotně postižení lidé nebo rodiny s handicapovanými dětmi už léta nechtějí nic jiného, než aby jim stát dovolil "luxus" volby: být v ústavu, anebo doma se službami, které si koupí podle svého. Už tak mají oproti zdravým lidem omezenou možnost vybrat si jak, kde a s kým prožijí svůj život. Vyšší příspěvky pro rodiny či asistenty by samozřejmě něco stály. Ale stát, který přepjatě podporuje zdravé lidi na každém jejich kroku, který dá ročně jen na stavební spoření patnáct miliard, má kde brát. Cožpak je v 21. století přijatelné, aby matka musela odložit dítě do ústavu, protože stát je víc zabedněný než sociální? - ptá se deník.


Řádově o milióny korun podraží rekonstrukce české Národní budovy na newyorském Manhattanu. Důvodem je podle Práva nejen aktualizovaný odhad nákladů (původní činil 320 mil. Kč), tak odstraňování škod způsobených nedávným průsakem topných olejů ze sousedního objektu. Obnova Národní budovy je největší investiční akcí ministerstva. Budovu si postavili krajané v letech 1895-97. V uplynulých desetiletích chátrala a český stát ji od krajanských spolků odkoupil v roce 2001 za symbolický dolar. Zavázal se ji přitom obnovit a poskytnout jim jedno patro k bezplatnému využívání. Původní termín dokončení byl letos v létě, nyní je to nejdříve na podzim.


Na svátek svatého Valentýna poslali podle Lidových novin tuzemští uživatelé mobilních telefonů o pětinu více SMS než v běžný víkendový den. Zhruba stejný růst zaznamenaly mobilní sítě i loni. O desítky procent se však letos zvýšil zájem o posílání obrázků a fotografií prostřednictvím MMS. Firmy nabízely svým zákazníkům speciální pohlednice, loga či melodie nebo možnost hrát hry s valentýnskou tématikou.