Přehled tisku

penize_vejir.jpg

Mladá fronta Dnes ve svém komentáři kritizuje odboráře, že pro státní zaměstnance chtějí vymoci 13. a 14. platy. Český stát má přitom největší dluhy ve své moderní historii, deficit dosáhl půl bilionu korun. U zadluženého soukromníka by v tak truchlivé situaci bylo jasno, píše komentátor. V lepším případě by zaměstnancům vůbec nepřidával, v horším by propouštěl a v nejhorším zbankrotoval.

Mladá fronta Dnes ve svém komentáři kritizuje odboráře, že pro státní zaměstnance chtějí vymoci 13. a 14. platy. Český stát má přitom největší dluhy ve své moderní historii, deficit dosáhl půl bilionu korun. U zadluženého soukromníka by v tak truchlivé situaci bylo jasno, píše komentátor. V lepším případě by zaměstnancům vůbec nepřidával, v horším by propouštěl a v nejhorším zbankrotoval. Stát by se měl začít chovat jako firma s racionálně uvažujícím vedením. Třinácté a čtrnácté platy jsou protějšky prémií v soukromých podnicích. Když se chlebodárci nedaří, nevyplácí je. Ať je tedy stát, kterému se v hospodaření nedaří, také zruší. Měsíců, i přes rozličné historické návrhy reforem kalendáře, máme dodnes jen dvanáct, uvádí deník.


Činnost Ústavního soudu je ochromena, píší Lidové noviny. "Vrchní ochránce" české ústavnosti totiž pro malý počet soudců přerušil rozhodování svého pléna. Trojčlenné senáty budou sice nadále projednávat individuální stížnosti, zhruba třicítka klíčových kauz, kam patří například rušení neústavních zákonů nebo usnesení parlamentu, se ale zastaví. Tyto případy totiž musí projednávat desetičlenné plénum. Za krizi na Ústavním soudu mohou podle Lidových novin spory mezi Václavem Klausem a Senátem. Horní komora parlamentu za uplynulý rok odmítla už několik kandidátů na post ústavního soudce, které jí prezident navrhnul. Kritická situace v plénu, které má mít patnáct členů, nastala v pondělí, kdy zanikl mandát soudce Pavla Varvařovského. Soud má tak pouze jedenáct členů. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský pozastavení práce pléna zdůvodnil tím, že při tak nízkém počtu soudců by rozhodování nebylo spravedlivé.


Problémy s uplatněním na trhu práce mají podle deníku Právo už lidé po pětačtyřicítce. Prohlásila to předsedkyně Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů při Českomoravské konfederaci odborových svazů Dana Machátová. Rovné příležitosti na trhu práce nemají ale podle ní ani mladí, kterým se předhazuje nezkušenost. Dalším typickým problémem je vymahatelnost práva. Pracovněprávní spory trvají průměrně čtyři roky, ostatně zaměstnanci nejsou zvyklí domáhat se svých práv jako v zahraničí.


Protestní průvod vysokolškoláků v Olomouci,  foto: ČTK
Lidové noviny se věnují Týdnu neklidu, který na protest proti nízkým dotacím pro vysoké školství zahájili v pondělí studenti v Olomouci. Průvody, happeningy i diskusemi chtějí veřejnost vyburcovat k většímu zájmu o situaci vysokých škol. A především chtějí přimět politiky, aby kritickou situaci ve školství začali řešit. Týden neklidu, kterého se zúčastní devět ze čtyřiadvaceti vysokých škol v Česku, se má stát vůbec největší protestní akci vysokoškoláků od listopadu 1989. "Je prakticky patnáct let po revoluci a my jsme tam, kde jsme začínali," uvedl profesor olomoucké univerzity Jiří Štefanides. Ne všichni představitelé vysokých škol s Týdnem neklidu souhlasí. "Kdybych vyjádřil podporu, dal bych tím najevo, že si s univerzitou nevím rady," řekl například rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.


Česká spořitelna začala obvolávat klienty, kteří by mohli přijít o peníze kvůli podvodnému kopírování karet v bankomatech. Zablokovala i několik stovek karet a klientům je zdarma vymění. Podle Mladé fronty Dnes slibuje také vrátit peníze v případě, že lidé budou některé výběry ze svého účtu zpochybňovat. Spořitelna minulý týden objevila na šesti bankomatech stopy po zařízeních, která umějí přečíst magnetický kód z karty. Podvodníci se díky kamerám mohli dostat i k PIN. Jak uvedla mluvčí společnosti Klára Gajdušková, spořitelna však dosud nemá žádné signály, že by někdo zkopírovanou kartu použil. Případ vyšetřuje policie, stejný trik se v Česku zkoušel už dvakrát. V USA takto z bankovních účtů zmizí miliardy dolarů ročně, dodává deník.


Lidové noviny připomínají, že na vojnu k 30. březnu nastoupila poslední tisícovka nováčků. Ti u vojenských útvarů navíc stráví místo dvanácti měsíců pouhých devět. Od Nového roku totiž bude armáda plně profesionální. Konec odvodů platí pro všechny, tedy i pro ty, na které armáda zapomněla, nebo kteří se nástupu vyhýbají. U mužů, kteří chtějí vykonávat civilní službu, je situace trochu odlišná. Konkrétní datum, kdy civilkáři přestanou nastupovat, dosud nebylo stanoveno. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale doporučilo obcím, aby mladé muže nepovolávaly už od července. Škromachův resort současně připravil návrh zákona, který počítá s tím, že civilní služba oficiálně zanikne stejně jako základní vojenská 22. prosince.


Exprezident Václav Havel vystoupí vedle premiéra Vladimíra Špidly na slavnostním večeru, který v Národním divadle proběhne v předvečer vstupu Česka do EU. Deníku Právo to potvrdil Havlův tajemník Jakub Hladík. V komponovaném programu, jehož autorem je Jiří Suchý, mají vedle Gabriely Beňačkové a Nikolaje Giaurova účinkovat i špičkoví umělci činohry, opery a baletu nebo spisovatelé Ivan Klíma či Ludvík Vaculík. Moderování má být svěřeno Taťáně Medvecké a Štefanu Margitovi. Slavnostní program má být po Špidlově projevu zakončen Ódou na radost, upřesňuje Právo.


Mladá fronta Dnes poukazuje na otrocké podmínky, ve kterých ve středočeském Žebráku pracují ženy ze Severní Koreje. Padesát cizinek tady od roku 2001 šije pro italskou firmu Kreata spodní prádlo. Přijely sem legálně, většinu peněz, které vydělají, podle všeho ale odevzdávají ambasádě, a ještě k tomu na ně dohlížejí dva severokorejští ideologové. Do továrny ženy chodí v pravidelném dvojstupu, ubytovnu, kde všechny bydlí, samostatně opustit nesmějí. Policie případ, na který poukázala Mladá fronta Dnes i týdeník Respekt, prošetřuje. "Jde o velmi složitou záležitost," prohlásil ministr vnitra Stanislav Gross. Do pohybu se daly i další úřady, například ministerstvo zahraničí. Nakolik budou české instituce úspěšné, ukážou až příští dny: komunita severokorejských šiček je uzavřená a kontrolorům z úřadu práce už dříve všechny tvrdily, že vše dělají dobrovolně.


Vládní agentura CzechTourism chce podle Mladé fronty Dnes do roku 2010 z Prahy udělat třetí nejnavštěvovanější město v Evropě. Deníku to potvrdil ředitel agentury David Gladiš. Za šest let by tak pouze Paříž a Londýn měly přilákat více turistů než Praha. Ke splnění tak ambiciózního cíle by však muselo přispět zklidnění situace ve světě a obnovení ekonomického růstu v západní Evropě. Nyní je Praha podle odhadů někde na začátku druhé desítky návštěvnosti evropských metropolí.


Koncert španělského tenoristy Josého Carrerase otevře 6. dubna renovovanou ČEZ Arenu v Ostravě, která bude dějištěm hokejového mistrovství světa. Jak dále uvedly Lidové noviny, Carreras vystoupí v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, kterou bude řídit jeho dvorní dirigent David Gimenéz. Jeden ze tří nejslavnějších operních tenorů současnosti s filharmonií už několikrát vystupoval, a to například i ve spolupráci s Plácidem Domingem. Na koncert v Ostravě se již prodalo zhruba 6000 vstupenek. Při velkém zájmu je možné plochu upravit tak, aby vniklo ještě dalších 2000 míst.