Přehled tisku

Spor, který v Evropské unii vyvolaly návrhy německého kancléře Gerharda Schrödera na slaďování daní uvnitř unie, komentují Hospodářské noviny. Podle nich je premiér Vladimír Špidla jediným významným politikem z nových členských zemí EU, který názorům německého kancléře přitakává. Vystupuje tak jako exot.

Premiér Vladimír Špidla
Spor, který v Evropské unii vyvolaly návrhy německého kancléře Gerharda Schrödera na slaďování daní uvnitř unie, komentují Hospodářské noviny. Podle nich je premiér Vladimír Špidla jediným významným politikem z nových členských zemí EU, který názorům německého kancléře přitakává. Vystupuje tak jako exot. Všichni ostatní úvahy o daňovém koridoru rezolutně odmítají. A je jedno, jestli jde o vlády či opozice, levici či pravici. U našeho premiéra asi nejde o žádnou proněmeckou servilitu. Sociální stát je prostě pro Špidlu náboženstvím, píše list. Přitom pro všechny postkomunistické země je snižování a zjednodušování daní věcí národního zájmu. Nemám-li německou infrastrukturu, německý právní stát a německé soudy, mohu lákat investory nízkými mzdami a jednoduchými daněmi. Jedině tak se bude dařit vytvářet pracovní příležitosti a ty jsou důležitější než chiméra sociálního státu. Snížit nezaměstnanost je pravý národní zájem. A navíc nižší daně nemusí znamenat nižší inkaso, většinou je to naopak, píší Hospodářské noviny. Naznačují ale ještě jednu variantu. Špidla ví, že Schröder nemá se svými představami žádnou šanci. Každá země EU má právo návrhy na harmonizaci daní vetovat a s železnou jistotou jich tak bude činit hned několik. Špidla tedy může sázet na to, že si kancléře na rozdíl od ostatních neznepřátelí a udrží dobré vztahy mezi oběma státy a hlavně mezi oběma sociálními demokraciemi. Ale na to je asi český premiér příliš čestný, takové politické rafinovanosti není zřejmě schopen. Potíž je možná též v tom, že premiér je historik - archeolog, ekonomii pořád moc nerozumí a vybírá si poradce, kteří jí nerozumí také, soudí Hospodářské noviny.


Hospodářské noviny také konstatují, že obchod s cizinou po našem vstupu do Evropské unie téměř zkolaboval. Na celnicích čekaly marně desítky neodbavených kamiónů. České počítače si totiž nerozumějí s bruselským serverem. A z něj celníci odečítají celní sazby. Server, na který se od 1. května začali připojovat celníci ze všech deseti nových zemí Unie, byl přetížen a spojení s Českem odmítal. Potíže měli například dovozci vín, kteří nabízejí restauratérům dodávky do 24-ti hodin od objednání. Přišli o tržby a pověst a hrozí jim statisícové penále. Obavy Hospodářské komory, že by mohly žádat náhradu škody, se ale asi nenaplní. Více se jim vyplatí zachovat dobré vztahy s celníky.


Vstup do Evropské unie zlevnil dovoz ojetých automobilů z ostatních členských zemí. Jak píše deník Právo, v případě, že jde o dovoz pro vlastní potřebu, není třeba platit daň z přidané hodnoty. Vznikla tak obava, zda se po zrušení celních kontrol nestane dovoz natolik nekontrolovatelný, že výrazně přibude vraků. Zcela jistě se u nás objeví automobily, které nebudou splňovat technické normy, budou po rozsáhlých haváriích nebo budou mít nelegální původ. Policie však bude proti dovozu takových aut bezbranná. Soukromé osoby, které si ojetinu koupí v některém členském státě Unie, budou povinny vůz přihlásit pouze na odborech dopravně správních agend na radnicích. Tyto odbory ale pod pravomoc policie nespadají.


Lidové noviny píší o cestování českých poslanců. Sněmovna tají informace o letech jednotlivých zákonodárců na vnitrostátních linkách. Odůvodňuje to tím, že hájí bezpečnost poslanců. Avšak za rok 2002, kdy údaje ještě zveřejnila, se ukázalo, že dva poslanci za rok použili letecké spojení mezi Prahou a Ostravou více než třicetkrát. Nyní, zřejmě aby zákonodárce nikdo ani slovem neohrozil, parlament čísla tají. Vždyť bydliště poslanců je obvykle známé, stejně jako adresa jejich kanceláří. Proč by je tedy ohrožovalo zveřejnění jejich leteckých cest?, táže se list. Takové chování jen posiluje nedůvěru občanů v parlament a nahrává populistům. Největšími škůdci dobré pověsti sněmovny jsou sami její členové, píší Lidové noviny.


Některé léky jsou v Česku nedostupné. Ministerstvo financí se totiž nedohodlo s jejich výrobci na ceně. Systém českého zdravotního pojištění není s to unést jakékoliv ceny léků, tvrdí Radek Němeček z ministerstva financí. V praxi však musí lékaři kvůli nedostupnosti některých preparátů někdy volit léčbu, která je nakonec ještě dražší, informuje Mladá fronta Dnes. Ministerstvo financí se například nedohodlo na ceně s výrobci léků na těžký ekzém či poruchu srážlivosti krve. Firmy nepřistoupily na cenu, kterou jim ministerstvo za jejich preparáty nabídlo. Léky proto na trhu chybí. Nedávno se porodnice v České republice kvůli sporům mezi ministerstvem financí a farmaceutickými firmami potýkali s nedostatkem fibrinogenu - důležitého přípravku, který se používá při velkých ztrátách krve. Ministerstvo financí nakonec po jednání s ministerstvem zdravotnictví cenu za fibrinogen zvýšilo a koncem května už by měl být životně důležitý přípravek dostupný. Oba resorty budou údajně brzy jednat také o dalších nedostatkových lécích, uzavírá list.


Výkony českých hokejistů na mistrovství světa zaujaly některé vládní představitele natolik, že jsou ochotni zapomenout na spory s šéfem Sazky Alešem Hušákem a mají zájem do vysočanské haly Sazka Arena jít. Píše to Mladá fronta Dnes s tím, že účast na finálovém zápase nevyloučil premiér Vladimír Špidla, do haly na finále chce jít i vicepremiér Petr Mareš. Loterijní společnost účast vrcholných politiků na takových akcích považuje za logickou a podle mluvčího Zdeňka Zikmunda jsou vítáni i další členové vlády. Zatímco ještě na konci března generální ředitel Sazky Hušák tvrdil, že Špidla není v hale vítán, dnes už to loterijní společnost vidí jinak, píše list. Vláda se dostala do konfliktu se Sazkou poté, že Hušák na konci března řekl, že premiér Vladimír Špidla není vítán na slavnostním otevření haly Sazka Arena, ve které se na mistrovství světa v ledním hokeji koná. "Nevidíme důvod, proč bychom ho tam zvali. Ostatně vy si taky nezvete do obýváku toho, koho nemáte rád," uvedl tehdy. Neskrýval, že postoj Sazky je odvetou za vládní rozhodnutí, kdy ministři odmítli poskytnout státní záruku na šestimiliardový úvěr Sazce na pokračování stavby haly. Zatímco někteří politici podle Mladé fronty Dnes trvají na tom, že dokud se Hušák za své výroky neomluví, na hokej osobně nepůjdou, premiér prý dal dokonce najevo, že o žádném sporu s Hušákem již nechce mluvit. Podle něj nikdy žádný vážný konflikt mezi vládou a Sazkou nebyl.

Atraktivní výdělek umí podle Hospodářských novin zajistit reklama odvysílaná během půlminutového přerušení hry při hokejovém mistrovství světa. Je třikrát účinnější než před začátkem filmu a vydělá statisíce. Přerušování hokeje reklamou začalo v USA, kde majitelé hal potřebovali čas pro inzeráty na obřích obrazovkách. Přestávky se dostaly do pravidel, a proto je může vysílat i veřejnoprávní televize, která jinak má reklamu vkládanou do pořadů zakázanou. Ačkoliv pravidla pro mistrovství světa povolují až čtyři reklamní přestávky v každé třetině, Česká televize je vysílá pouze jednou za třetinu. Diváci se nepřesytí, u krátkého spotu nepřepínají na jiný kanál a reklamu tak vidí hodně lidí. Přitom právě z reklamy, odvysílané uprostřed třetiny, bude podle Hospodářských novin pocházet přibližně každá desátá koruna, kterou si Česká televize při letošním šampionátu hokejovou reklamou vydělá. Cena za jednu reklamu vysílanou o komerční přestávce při přenosu z mistrovství světa činí podle listu asi 300 tisíc korun, nejvíc ji využívá Škoda Auto, Budvar, Eurotel a Česká pojišťovna.


Mladá fronta Dnes se zaměřila na dětské gangy, které sužují hlavní město. Mnoho dětských gangsterů si vykrádáním aut a bytů shání prostředky na drogu. Přepadávají mladší spolužáky a šikanují nebo vynucují peníze. Jen loni spáchaly děti 413 trestných činů. Žene je k tomu nuda a někdy i touha po dobrodružství. Pachatel, kterému je 13 let, přitom není žádnou výjimkou - objevují se i mladší, kolem 11-ti let! Nezletilé party řádí především v centru a také na velkých sídlištích na okraji metropole. Za výchovu dětí jsou podle zákona odpovědní rodiče. Nedodržování tohoto zákona se však skoro vůbec nepostihuje. Úřady proto stále častěji volají po snížení věkové hranice trestní odpovědnosti.