Přehled tisku

Cyril Svoboda, Petr Mareš a Vladimír Špidla (zleva), foto: ČTK

Před jednoznačnou volbu postavili podle Mladé fronty Dnes ve čtvrtek sociální demokraté premiéra a šéfa strany Vladimíra Špidlu. Pokud se na pátečním jednání předsednictva ČSSD vzdá sám funkce předsedy, má šanci zachránit pozici premiéra. V opačném případě mu o týden později na mimořádném jednání vyjádří nedůvěru širší vedení strany, a to i za cenu, že padne vláda ČSSD.

Cyril Svoboda,  Petr Mareš a Vladimír Špidla  (zleva),  foto: ČTK
Před jednoznačnou volbu postavili podle Mladé fronty Dnes ve čtvrtek sociální demokraté premiéra a šéfa strany Vladimíra Špidlu. Pokud se na pátečním jednání předsednictva ČSSD vzdá sám funkce předsedy, má šanci zachránit pozici premiéra. V opačném případě mu o týden později na mimořádném jednání vyjádří nedůvěru širší vedení strany, a to i za cenu, že padne vláda ČSSD. Podle Richarda Dolejše, šéfa středočeské organizace sociální demokracie a blízkého spolupracovníka Stanislava Grosse, není možné, aby v čele vlády stál člověk, který by nedostal důvěru sociální demokracie. Grossovi lidé počítají s tím, že pokud by premiér Špidla složil i funkci předsedy vlády, pověřil by prezident Václav Klaus sestavením vlády právě Grosse. Premiér však zřejmě požádá ústřední výkonný výbor ČSSD, aby se nehlasovalo o důvěře každému členovi nejužšího vedení zvlášť, ale o všech v jednom "balíku". Pak by spolu se Špidlou padl i Gross, uvádí deník.


Klíčový důkaz, kvůli kterému před šesti týdny prohrál František Oldřich Kinský spor o palác na Staroměstském náměstí v Praze, podle Lidových novin neexistuje. Pražský magistrát totiž potvrdil, že konfiskační výměr, na jehož základě měl v roce 1947 Kinský přijít o majetek, nemá v archivu. Donedávna přitom tvrdil, že originálem disponuje a posílal soudům jeho údajnou xerokopii s orazítkovaným přípisem, že "doklad doslova souhlasí s listinou, uloženou v archivu magistrátu". Kinského požadavek na palác zamítla pražská soudkyně právě na základě této kopie. Kinského šance získat palác zpět tak výrazně vzrostly.


Reinhard Heydrich,  foto: Bundesarchiv,  Bild 146-1969-054-16 / Hoffmann,  Heinrich / CC-BY-SA / Wikimedia Commons 3.0
Mýtům kolem smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je podle Mladé fronty Dnes konec. Historik Vojtěch Šustek našel v Ústředním státním archivu pitevní protokol, o němž se vědci desetiletí domnívali, že se ztratil anebo byl záměrně zlikvidován. Ze zprávy o pitvě provedené 4. 6. 1942 v městské nemocnici Bulovka vyplývá, že příčinou jeho smrti byla sepse. Význam unikátního pitevního protokolu spočívá v tom, že definitivně vyvrací zažitá tvrzení o podílu šéfa německé rozvědky admirála Wilhelma Canarise či druhého muže nacistického Německa Heinricha Himmlera na Heydrichově smrti. Canaris či Himmler podle těchto spekulací nařídili lékařům, aby šéfa gestapa špatně léčili, čímž by se zbavili konkurenta v boji o moc.


I v Praze se slavily narozeniny britské královny Alžběty II., uvádí Mladá fronta Dnes a připomíná, že je to ta nejangličtější slavnost, kterou Praha každoročně zažívá. Do zahrad britské ambasády pod Pražským hradem ve čtvrtek proudila řada prominentních hostů a přátel Británie, aby tu oslavili královniny narozeniny a se sklenkou ginu či whisky na závěr zazpívali hymnu God save the Queen. Její skutečné narozeniny jsou přitom 21. dubna, ale protože v tu dobu nepanuje v Evropě ani v Británii příliš pěkné počasí, oficiální svátek byl přenesen na červen. Aby se zajistilo slunečné počasí, ctí každý britský velvyslanec v Praze, nyní je to velvyslankyně Anne Pringleyová, tradiční rituál: večer před dnem konání recepce si zuje boty, vstoupí do fontány na zahradě velvyslanectví a sošce andělíčka "věnuje" sklenku s whisky. V posledních letech kouzlo fungovalo, dodává deník.


Nedělní finále soutěže Česko hledá superstar by z provozu mohlo vyřadit mobilní sítě. Podle deníku Právo mobilní operátoři odhadují, že padne dosavadní rekord 1,5 miliónu odeslaných hlasovacích SMS. A pokud si jejich odesílání uživatelé nerozloží do celé doby určené pro hlasování, hrozí momentální kolaps. Podle mluvčího televize Nova Daniela Plovajka by mohl svou esemesku v jeden okamžik zaslat až jeden milión fanoušků. Operátoři proto doporučují divákům, aby SMS posílali postupně během celé hodiny a nezačínali hlasovat hned po zahájení. V soutěži Česko hledá superstar již diváci odeslali deset milionů textových zpráv.


Čeští králové se asi obraceli v hrobě, píše Mladá fronta Dnes. Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě si zvykli turisté jíst a pít, chovají se tam hlučně, nesnímají si před vstupem čepice, a dokonce tam podřimují. Nedůstojné poměry v katedrále byly trnem v oku lidoveckému poslanci Jiřímu Karasovi. Napsal dopis přímo prezidentovi Václavu Klausovi a byl vyslyšen. Hrad vypověděl smlouvu firmě, která zajišťuje v chrámu pořadatelskou službu. "Je fakt, že pořadatelská služba nebyla na úrovni. Byli jsme s ní nespokojeni dlouhodobě," uvedl mluvčí prezidentské kanceláře Weigl. "To je skvělé," reagoval poslanec Karas, když se o vypovězení smlouvy dozvěděl. Dodal, že k napsání dopisu ho inspirovali i čeští krajané žijící v Americe, které chování turistů v katedrále šokovalo.


Tématem letošního ročníku festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran, který v Praze zahajuje právě tento pátek, je Argentina. Jak uvádějí Lidové noviny, právě zde totiž žije čtvrtá největší židovská komunita v současném světě. Novinkou pátého ročníku festivalu je divadelní sekce, filmová uvede jedenáct premiér a hudební představí podle pořadatelů to nejlepší z uplynulých čtyř ročníků. Díla argentinských umělců se objeví v každé z nich. Argentiny se bude týkat i diskuse o odtajnění archivů z dob Peronovy vlády, kdy země poskytovala azyl nacistickým zločincům. "Praha, kdysi průsečík kultury české, židovské a německé, je dnes - po dlouhých letech nucené odmlky - opět velmi zajímavým kulturním místem na mapě Evropy. Teď se tu toho děje možná mnohem víc než v Paříži. Náš festival se snaží přispět k opětovnému prolínání kultur," řekl pro Lidové noviny prezident festivalu Arnošt Lustig.


Sláva každoroční vizovické soutěže v pojídání trnkových knedlíků podle deníku Právo zřejmě sahá až za velkou louži. Rosťa Širmer, jeden z nejúspěšnějších soutěžících, který roce 2001 za hodinu spořádal 161 knedlíků, dostal totiž pozvánku na nejprestižnější událost v jednorázovém přejídání - světovou soutěž v pojídání párků v rohlíku v New Yorku. Jedlík Rosťa by byl historicky prvním českým účastníkem a čekali by ho soupeři z USA, Kanady, Anglie nebo Německa. Američané poslali Širmerovi pozvání a zavázali se mu uhradit letenku i celý pobyt v USA. Při cestě pro víza jej ale na americkém konzulátu v Praze čekala ledová sprcha. Úředníci mu odmítli vízum do Ameriky dát, protože prý neskýtá dostatečné záruky, že by ve Spojených státech nezůstal. Další možnost požádat o vízum má tak za rok. "Vážně nejsu věřící, ale ve středu jsem viděl Boha - je to Američan," dodal rozhořčeně Širmer v deníku.


Česko sice podle deníku Právo udělalo v boji proti nelegálnímu obchodování s lidmi pokrok, musí ale dále pokračovat. Potvrdil to Benjamin A. Rockwell, druhý tajemník velvyslanectví USA v Praze. Z bývalých zemí východního bloku dopadla podle něj Česká republika spolu s Polskem a Litvou nejlépe. USA však nadále varují Česko před snahou zlegalizovat prostituci. Rockwell tak připomněl americkou kritiku návrhu českého zákona o prostituci, který podle Washingtonu může přispět k růstu sexuálního vykořisťování. Kritika se objevila ve zprávě amerického ministerstva zahraničí o nelegálním obchodu s lidmi ve světě. "Legalizace prostituce nás velmi znepokojuje," zdůraznil Rockwell. I když návrh zákona umožňuje nabízet sexuální služby jen občankám z EU, Rockwell to považuje za nekontrolovatelné.