Přehled tisku
Prezident Václav Klaus je ochoten akceptovat vládu opírající se o 101 poslaneckých hlasů. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Těsná většina 101 z 200 hlasů se ve sněmovně znovu zformovala po rezignaci bývalého unionisty Mariana Bielesze na poslanecký mandát. V poslaneckých lavicích jej nahradí unionista Zdeněk Kořistka, který se pokračování kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU nebrání.
Prezident Václav Klaus je ochoten akceptovat vládu opírající se o 101 poslaneckých hlasů. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Těsná většina 101 z 200 hlasů se ve sněmovně znovu zformovala po rezignaci bývalého unionisty Mariana Bielesze na poslanecký mandát. V poslaneckých lavicích jej nahradí unionista Zdeněk Kořistka, který se pokračování kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU nebrání. Klaus podle listu naznačil, že vznik takové vlády nebude blokovat. Na dotaz, zda mu bude pro jmenování premiéra stačit, když úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross přijde s podporou 101 hlasů, totiž odpověděl, že by "stojedničku" musel akceptovat.
Deník Právo ale upozorňuje, že ani po odchodu Bielesze nemá koalice ještě vyhráno. K přehlasování Senátu či případného prezidentského veta jí totiž bude chybět sociální demokrat Miloslav Vlček, který je dlouhodobě vážně nemocen. Na jednání sněmovny již několik měsíců nedochází a mandátu se vzdát nechce. Klaus již podle deníku opakovaně vyzýval mateřskou ODS, aby z lidských důvodů Vlčka "vypárovala". Špičky občanských demokratů však toto gentlemanství zatím odmítají, píše Právo.
Trojice bratrů z nechvalně proslulého kladenského klanu Olahů zůstane nadále za mřížemi. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, jehož senát ve čtvrtek zamítl stížnost proti uvalení vazby na třetího z trestně stíhaných sourozenců. Podle předsedkyně senátu existuje obava, že by mohl pokračovat v trestné činnosti, píší Lidové noviny. Dvojici bratrů Olahových, kteří se nechali přejmenovat na Mezei a Wait, zadrželi policisté 25. května. Oba byli obviněni z podvodu a vydírání. Podle kriminalistů z oddělení organizovaného zločinu vybrali nejméně ve třech případech od kladenských podnikatelů takzvané výpalné.
Státu hrozí další žaloba v kauze Diag Human. Tato společnost se cítí poškozena tvrzením členů sněmovní vyšetřovací komise, kteří uvedli, že s ní dánská firma Novo Nordisk přestala spolupracovat kvůli nesplaceným dluhům. Společnou žalobu na český stát i Novo Nordisk připravuje švýcarský advokát Diagu. Informuje o tom deník Právo. Předsedkyně komise Hana Šedivá (ČSSD) přivezla před několika týdny z Dánska dokument, který měl podle ní a některých dalších politiků dokázat, že Diagu nevznikla škoda kvůli nepříznivému vyjádření někdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara, ale kvůli nesplaceným pohledávkám. Z materiálu, jehož kopii má deník k dispozici, však údajně nic podobného nevyplývá. Podle oslovených právníků nemůže dokument ani minimalizovat škody pro stát v arbitráži, natož zvrátit spor, píše list.
Nesplněným snem zůstane touha Jaroslava Huleše stát se mistrem světa v závodech silničních motocyklů. Ve čtvrtek dopoledne zemřel na následky vážných zranění, která utrpěl před týdnem při pokusu o sebevraždu. Vzpomínku mu věnují Lidové noviny. Nejúspěšnější český motocyklový reprezentant od dob Františka Štastného se pokusil vzít si život minulý pátek, v den svých třicátých narozenin. Od té doby ležel v kritickém stavu na oddělení ARO v nemocnici v Písku.
Rychlovlaky Pendolino, které měly původně vozit cestující již před šesti lety, České dráhy letos do provozu nenasadí. Uvádí to Hospodářské noviny. "Vlak má velké technické potíže, kvůli nimž mu chybí homologizace," uvedl pro deník vysoký úředník ministerstva dopravy. Projekt rychlovlaku, který už stál více než dvě miliardy korun, si tak podle listu vyžádá další desítky milionů navíc. "Připravujeme variantu, která s Pendoliny nepočítá,"řekl listu mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Není podle něj dosud jasné, zda dohodnuté mezinárodní služby pokryjí ČD vlaky sestavenými z vlastních vagonů nebo si pronajmou celé soupravy v zahraničí. S nasazením rychlovlaků totiž počítá nový mezinárodní grafikon, který bude platit od 12. prosince.
Slavná pivnice Masné krámy se z dřívější chlouby stává naopak ostudou Českých Budějovic. Píší o tom Lidové noviny. Restaurace, o které se zmiňuje řada světových turistických průvodců, je už dva roky uzavřena. Spor o Masné krámy navíc vyvolává hádky mezi městskými zastupiteli. Ti se přou o to, kdo je za současný stav pivnice odpovědný. Masné krámy uzavřel před dvěma roky kvůli technickému stavu okresní hygienik. Město, které tehdy vlastnilo necelou třetinu restaurace, se přitom dohodlo na prodeji svého podílu národnímu podniku Budějovický Budvar. Pivovar měl celou pivnici zrekonstruovat a sám provozovat. Ostatních jedenáct spoluvlastníků pak údajně souhlasilo s tím, že budou od pivovaru dostávat nájem. "Pouze jeden ze spoluvlastníků však dohodu nedodržel, začal náhle uplatňovat své předkupní právo na městský podíl, a tak zavinil následné komplikace," tvrdí radní za KDU-ČSL Rudolf Vodička.