Přehled tisku

Rodící se vláda slibuje, že rodinám s dětmi pomůže sehnat bydlení. Jak ale zjistila Mladá fronta Dnes, mladí lidé by svůj bytový problém řešili úplně jinak, než plánuje koalice. Ta totiž v oprášené podobě slibuje novomanželské půjčky, chce zvýšit dávky na mateřské či zavést společné zdanění manželů. Podle mladých párů, které deník oslovil, by ale skutečnou pomocí bylo uvolnění nájmů.

Stanislav Gross, foto: ČTK
Premiér Stanislav Gross se sice dosud zdráhal zveřejňovat jména budoucích ministrů, aby si tak nezmenšil svůj manévrovací prostor pro koaliční jednání, jak ale uvádí deník Právo, televizním moderátorům přeci jen podlehl. V publicistickém pořadu, který Česká televize vysílá pozdě v noci, Gross potvrdil, že by v nové vládě rozhodně chtěl mít dosavadního ministra financí Bohuslava Sobotku i ministra kultury Pavla Dostála. Toto vyjádření hned druhý den prohlásil za chybu. Ospravedlnil se tím, že byl ovlivněn pozdní hodinou, náročným denním programem a velikou "dotěrností" redaktora. "Již tu chybu neučiním," uvedl Gross v úterý po jednání koaličních šéfů.


Mezi dosavadní ministry, jejichž pozice je ohrožena, patří podle Lidových novin i šéfka resortu školství Petra Buzková. Školství je jedním z mála resortů, které je sociální demokracie ochotna přepustit ostatním stranám. Jak ale deník uvádí, Buzková má silné zastánce. Za její setrvání ve funkci na schůzce s premiérem Grossem lobbovali rektoři vysokých škol a podpořit ji přišlo i vedení Akademie věd. Akademici si spolupráci s Buzkovou, která se snaží prosadit více peněz pro vysoké školy, pochvalují. Při jednáních o vládě se spekuluje o tom, že Petra Buzková by se mohla stát ministryní spravedlnosti. Na její místo by mohl nastoupit místopředseda Unie svobody - DEU Karel Kühnl.


Rodící se vláda slibuje, že rodinám s dětmi pomůže sehnat bydlení. Jak ale zjistila Mladá fronta Dnes, mladí lidé by svůj bytový problém řešili úplně jinak, než plánuje koalice. Ta totiž v oprášené podobě slibuje novomanželské půjčky, chce zvýšit dávky na mateřské či zavést společné zdanění manželů. Podle mladých párů, které deník oslovil, by ale skutečnou pomocí bylo uvolnění nájmů. Právě na jejich regulaci mladé rodiny nejvíc doplácejí. Pro deregulaci nájmů v anketě MF DNES hlasovala třetina mladých rodin. Víc než devadesát procent z nich míní, že vláda by měla místo vymýšlení nového typu půjčky investovat peníze do podpory hypoték tak, aby byly dostupnější i pro lidi s nízkým příjmem.


Vysocí státní úředníci podle deníku Právočasto ignorují povinnost přiznat svůj majetek. Zákon o střetu zájmů přitom vyžaduje přiznání nejen od poslanců, senátorů a členů vlády, ale také od funkcionářů, kteří stojí v čele ústředních úřadů a kteří jsou do svých funkcí jmenováni vládou. Veřejnosti tak zůstává utajeno, jak jsou na tom např. šéfové Českého statistického úřadu Jan Fischer, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář, Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš nebo Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Někteří z úředníků přiznali, že o své zákonné povinnosti téměř nic nevědí anebo si myslí, že když nic nemají, nemusí přiznání posílat. Například Dana Drábová připustila, že k pochybení z její strany došlo, podle ní však dary státní úředník nebere, a zejména ne státní dozor. Stejně jako politikům nehrozí úředníkům v případě porušení zákona žádný postih.


Sporům o to, zda má být bratřím Mašínům uděleno státní vyznamenání, se obsáhle věnuje Mladá fronta Dnes. Debatu přes oceán sleduje i Ctirad Mašín, který se spolu se svým bratrem Josefem a Milanem Paumerem prostříleli v 50. letech z komunistického Československa na Západ. Jak ale v rozhovoru pro deník říká, nijak ho tento spor nevzrušuje. "Když tolik lidí, ke kterým mám respekt, říká, že si zasloužíme vyznamenání, je to samo o sobě vyznamenání," říká dnes čtyřiasedmdesátiletý Mašín. Návrat domů neplánuje, přestože jeho trestní stíhání bylo promlčeno. "I kdybych u vás měl majetek za sto milionů dolarů, české občanství nechci," rezolutně prohlašuje starší z obou bratrů. Na udělení Medaile Za hrdinství jeho odbojovou skupinu navrhl Senát. Nyní o něm musí rozhodnout prezident Václav Klaus. Odpůrci Mašínů podle deníku připomínají, že za nimi zůstalo šest mrtvých.


Jihomoravský obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp, který kvůli stíhání za nelegální obchod se zbraněmi utekl před měsícem do africké Libérie, byl napojen na některé arabské teroristické organizace. Podle Mladé fronty Dnes, která má k dispozici dokumenty BIS, Kopp dokonce pomáhal teroristické organizace vyzbrojovat. Byl v kontaktu s překupníky, kteří dodávají zbraně militantnímu palestinskému hnutí Hamas. V letech 1995 a 1996 jednal o dodávce 25 tisíc samopalů a 12 milionů nábojů, které měly jít Hamasu přes několik zprostředkovatelských firem. Tehdejší šéf brněnské expozitury tajné služby BIS František Bublan potvrdil, že BIS na případu Dalibora Koppa skutečně pracovala, ale že neví, jak celá operace dopadla. Bublan je nyní ředitelem jiné tajné služby - civilní rozvědky, která na rozdíl od BIS operuje v zahraničí, připomíná Mladá fronta Dnes.


Česká republika si opět vysloužila kritiku Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důvodem jsou podle deníku Právo tentokrát průtahy v soudním řízení. Ostravským soudům trval trestní proces s vyděračem téměř pět let, od června 1997 do března 2002. Tak dlouhé hledání spravedlnosti označil Evropský soud za nepřiměřené. Přemyslu Pflegerovi, který se procesu účastnil jako poškozený a který si ve Štrasburku na jeho délku stěžoval, proto přiřkl za utrpěnou morální újmu tisíc eur. Dalších 600 eur mu bude muset stát zaplatit jako náhradu nákladů řízení. Sám Pfleger ale požadoval ve Štrasburku jako spravedlivé zadostiučinění sumu stonásobně vyšší a pětkrát vyšší byla i částka, kterou žádal jako náhradu za náklady řízení, uvádí deník. Verdikt je třiadvacátý, který Česko ve Štrasburku prohrálo, a dvanáctý, kdy důvodem odsuzujícího rozsudku je pomalost české justice.


Superrychlé počítače, teleportace nebo molekulární motory. Do vývoje těchto ne zcela srozumitelných oblastí zasahuje práce předních světových vědců, kteří se nyní sjeli do Prahy na konferenci o kvantové fyzice. Mezi návštěvníky je loňský laureát Nobelovy ceny, britský profesor Anthony Leggett. Do Prahy přijel mimo jiné i slavný rakouský fyzik Anton Zeilinger, který se zabývá teleportací. Tento jev znají například fanoušci Star Treku jako způsob, jímž hrdinové cestují mezi galaxiemi rozloženi na atomy, připomínají Lidové noviny.


Do Česka v prvních měsících roku přijelo o čtvrtinu více cizinců než před rokem. Za leden až březen navštívilo tuzemsko 1,4 milionu turistů. Podle Mladé fronty Dnes si tak po dvou hubených letech hoteliéři a obchodníci mnou ruce. "Je to pro nás náplast za minulá léta," říká například Monika Vlková z pražského hotelu Paříž. Příval turistů má na svědomí klidnější bezpečnostní situace ve světě a větší propagace Česka v zahraničí. Tuzemské památky lákají nejvíce Němce, kterých zatím letos dorazilo 400 tisíc a za tři měsíce tu utratili čtyři miliardy korun. Celkem turisté v Česku za čtvrt roku utratili podle statistik přes 22 miliard korun. Loni cizí turisté do Česka "přivezli" sto miliard korun, připomíná Mladá fronta Dnes.


Až desítky miliard může podle Mladé fronty Dnes získat Česko od Evropské unie na vyčištění řek, půdy i vzduchu. Jen na léta 2004 až 2006 má Brusel pro Prahu připraveno dvanáct miliard korun. "Má to jediný háček: obce musí nabídnout kvalitní ekologické projekty, například na čističky odpadních vod, aby jim unie ty peníze dala," připomíná náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný. V opačném případě Česko o peníze na čistou přírodu přijde. Státní fond životního prostředí eviduje k dnešku několik set projektů, na něž česká města a obce žádají Evropskou unii o dotace. Evropská unie je podle expertů připravena investovat do roku 2010 do české ekologie celkem 70 miliard korun.


Jak uvádí Mladá fronta Dnes, hokejista Jaromír Jágr nenastoupí na podzim za klub CSKA Moskva. Právě tenhle slavný armádní tým o českého útočníka dlouho projevoval zájem pro případ, že kvůli výluce nezačne NHL. "Chtěli, aby tam Jaromír odehrál celou sezonu bez ohledu na to, zda NHL se zpožděním začne či nikoliv. To je pro nás nepřípustné," řekl pro oficiální web hokejového svazu Jágrův osobní trenér Marian Jelínek. Hokejista má z Ruska další nabídky. Přípravu na příští ročník odstartoval na kladenském ledě a připouští, že by tam mohl hrát extraligu.