Přehled tisku

Milada Emmerová, foto: ČTK

Zastupitelé Královéhradeckého kraje požadují odstoupení z funkce a omluvu od ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, která se v pondělí v Hradci Králové hanlivě vyjádřila o kvalitě broumovské nemocnice. Nemocnice také zvažuje podání trestního oznámení pro pomluvu, informuje Mladá fronta Dnes. V neoficiální debatě v jedné z královéhradeckých restaurací v rámci předvolební kampaně ČSSD Emmerová před reportéry Mladé fronty Dnes řekla, že by si v broumovské nemocnici nenechala ani ostříhat nehty.

Páteční české noviny se vracejí zejména ke čtvrtečnímu jednání poslanců o novele trestního zákona. Sněmovna zákon projednala v prvním čtení a pustila jej do čtení druhého. Trestní zákoník je jedním z nejvýznamnějších zákonů, který poslanci za poslední léta projednávají, shodují se novináři. Řada zákonodárců ovšem má k úpravě výhrady, připomínají deníky.

Veřejnost netrpělivě čekala na změnu trestního zákona a doufala hlavně v jeho přitvrzení, píše v úvodu svého komentáře deník Právo. Trestní sazby jsou příliš nízké a Česko má pověst země pro některé druhy kriminality zaslíbené. Autor si myslí, že ani po případném přijetí zákona nebudou lidé zcela spokojeni. Je škoda, že v návrhu chyběl - asi pro zachování koaličního klidu - lidovecký návrh Dvakrát a dost, míní list.

Lidové noviny si zase všímají finanční a administrativní náročnosti chystaného zákona. Připravovaný zákon je nejen rozsáhlejší než nesčíslněkrát novelizovaný trestní zákon komunistický, ale podle mnoha indicií bude i jeho uvedení v život náročnější administrativně, a tedy i finančně, upozorňují Lidové noviny.

Během debaty ve sněmovně se na adresu novely trestního zákona ozvala řada kritických hlasů, píše Mladá fronta Dnes. Jak by ne, tady se píší pravidla hry s názvem život, míní list. Připomínek je tolik a jsou natolik závažné, že se skoro zdá, že práce na novém zákoníku byla zbytečná, pokračuje komentátor. Podle listu je nyní nutné věřit, že po připomínkách bude mít Česko kvalitní trestní zákon. Není však důvod doufat, že zákoník vyřeší hlavní problémy české justice - pomalost, nízkou důvěryhodnost a samostatnost soudců, tvrdí Mladá fronta Dnes.


Sociálně demokratický poslanec Michal Kraus se zasadil o to, aby mládežnický fotbalový klub, za který hraje jeho syn, dostal dotaci 15 milionů korun. Sdružení, které má peníze získat, navíc spadá pod Sportovní klub Kladno, jehož je poslanec Kraus prezidentem. Poslanec dotaci dokázal prosadit do návrhu státního rozpočtu na rok 2005, píšou Lidové noviny. "Nemám z toho žádné požitky ani výhody. Dělám to hlavně proto, že tam hraje můj syn," vysvětlil Kraus důvod, proč se stal prezidentem klubu a proč sdružení k penězům pomohl. Klub přitom dostal dotaci už letos, stát mu poskytl 18 milionů korun, uvedly Lidové noviny. Dotaci má získat občanské sdružení, které se zabývá prací s mládeží. Hodlá ji použít na rekonstrukci a dostavbu Sportovního centra pro mládež SK Kladno. Podle předsedy poslaneckého podvýboru pro tělovýchovu Petra Bradského však často dotace na mládežnický sport směřují přímo klubu. "Napíše se to na bohulibou činnost, na občanské sdružení, třeba na šatny pro mládežníky. Fakticky to ale dostává akciová společnost, tedy klub," řekl listu Bradský. Kraus se proti tomu ohrazuje. "Peníze do klubu nejdou. Financování klubu a občanského sdružení je přísně oddělené," odporuje. Poslanec připouští, že kladenskému sdružení poradil, jak se k penězům dostat. Podle svých slov by však v této věci pomohl každému, kdo by ho o to požádal. Podle deníku je běžné, že se poslanci snaží "propašovat" do rozpočtu položky na projekty ve svých regionech. Většinou se tak ovšem děje až, když se návrh rozpočtu dostane na stůl rozpočtového výboru, píší Lidové noviny.


Poslanec US-DEU Zdeněk Kořistka, který obvinil z politické korupce vyslance ODS Marka Dalíka a Jana Večerka, na zkoušce na detektoru lži několikrát zaváhal. Podle výsledků této zkoušky, které zveřejnily Hospodářské noviny, detektor zpochybnil například Kořistkovu kladnou odpověď na otázku, zda je jeho tvrzení o úplatku pravdivé. Poslanec prý lhal také například v tom, že úplatek padl na schůzce v ostravském hypermarketu. Na druhou stranu v případě otázky, zda někdy dostal nabídku deset milionů korun, Kořistka obstál. Když však následně tvrdil, že nabídka padla na schůzce v Ostravě, přístroj mu neuvěřil, píše list. Detektor lži některé Kořistkovy reakce hodnotil jako nevěrohodné. Neznamená to však, že si úplatek vymyslel, spekulují Hospodářské noviny. Některé údajně nevěrohodné odpovědi totiž naznačují, že nabídka úplatku mohla padnout jindy a za jiných okolností. Tomu nasvědčuje také detektorem zpochybněné Kořistkovo tvrzení, že na schůzku přijel sám. Také kriminalisté si podle deníku myslí, že Kořistka někoho kryje.


Milada Emmerová,  foto: ČTK
Zastupitelé Královéhradeckého kraje požadují odstoupení z funkce a omluvu od ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, která se v pondělí v Hradci Králové hanlivě vyjádřila o kvalitě broumovské nemocnice. Nemocnice také zvažuje podání trestního oznámení pro pomluvu, informuje Mladá fronta Dnes. V neoficiální debatě v jedné z královéhradeckých restaurací v rámci předvolební kampaně ČSSD Emmerová před reportéry Mladé fronty Dnesřekla, že by si v broumovské nemocnici nenechala ani ostříhat nehty. Emmerová však tyto výroky prostřednictvím svého mluvčího popřela. "Paní ministryně striktně odmítá, že by se v jakékoli konkrétní rovině vyjadřovala k péči v broumovské nemocnici negativně," uvedl mluvčí ministerstva Vítězslav Klíma. Připustil však, že se o úrovni a financování malých nemocnic debatovalo. Krajský zastupitel ČSSD Miloslav Mrština, který se setkání v restauraci také zúčastnil, výroky Emmerové nepopřel, uvedl však, že padla v obecné diskuzi o malých nemocnicích. Broumovská nemocnice se cítí výrokem ministryně dotčena. "Paní ministryni posílám stížnost. Svým výrokem nás poškodila, navíc u nás nikdy nebyla. Zvažujeme také, že podáme trestní oznámení pro pomluvu," uvedl pro Mladou frontu Dnesředitel broumovské nemocnice Miroslav Švábl.


Do Česka míří německá společnost InnoFlex, která je podezřelá, že funguje na principu takzvaného letadla. Píší to Hospodářské noviny. Firma začíná v tuzemsku hledat obchodní zástupce, její inzeráty se již několik měsíců objevují v tisku a na inzertních serverech médií. Její zakladatelé, bratři Robert a Thomas Mundtovi, nyní stojí právě kvůli svému podnikání před berlínským soudem. V Německu nalákali tisíce lidí, kteří však za své peníze nedostali slíbené služby. Pokud se u soudu prokáže, že šlo o pyramidovou hru, hrozí jim až dva roky vězení. Firma má nyní pobočky například v Rakousku, Švýcarsku nebo Polsku. InnoFlex v těchto zemích nabízí možnost slev na volání, po liberalizaci trhu také zlevněnou elektřinu a plyn. Pokud má však klient o službu zájem, musí zaplatit administrativní poplatek 77 eur, v přepočtu téměř 2500 korun. Zákazník se může stát manažerem firmy, který má oprávnění získávat do systému nové zájemce na spolupráci. Pokud se tak rozhodne, musí nejdřív zaplatit téměř 1200 eur, tedy téměř 38.000 korun. "Praktiky této firmy jsou typickým příkladem pyramidové hry," řekl Bohuslav Blažek, který tento druh podnikání sleduje. Slevy, které firma nabízí, činí až 30 procent, což je podle odborníků nadsazené. "Takové slevy jsou podezřelé," tvrdí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V Německu, Švýcarsku i Rakousku firma čelí stížnostem. Varují před ní i úřady práce, uvádějí Hospodářské noviny.


V žebříčku 50 nejmocnějších žen v byznysu mimo USA amerického časopisu Fortune se objevilo české jméno. Na padesátém místě se objevila osmapadesátiletá generální ředitelka státem ovládané společnosti ČEPS Ludmila Petráňová, píší Lidové noviny a připomínají, že ČEPS provozuje přenosovou soustavu elektrické energie v Česku. "Je to pro mě příjemné překvapení," reagovala Petráňová. Vystudovala jadernou fyziku a pracovala v několika průmyslových, finančních a energetických firmách. Spolu s Polkou Wandou Rapaczynskou, která se ocitla na 48. místě, zastupují v žebříčku jako jediné východní Evropu. Rapaczynska je ředitelkou firmy Agora, jedné z největších mediálních skupin ve středí Evropě. Skupina vlastní rádia, časopisy i deník Gazeta Wyborcza. Na prvním místě skončila šéfka francouzské energetické společnosti Areva Anne Lauvergeonová. Druhé místo získala prezidentka největšího čínského výrobce oceli Šanghaj Baosteel Sie Čchichua. První trojici uzavírá výkonná ředitelka mediální skupiny Pearson Marjorie Scardinová, uvádějí Lidové noviny.


Norodom Sihamoni,  foto: ČTK
Prince Norodoma Sihamoniho, který v letech 1962-75 žil v Praze a absolvoval tu základní i střední školu a vystudoval konzervatoř a balet na Akademii múzických umění, vybrala v Phnompenhu devítičlenná Trůnní rada za nového kambodžského krále, píše deník Právo. Učinila tak poté, co Sihamoniho otec, 81letý král Norodom Sihanuk, šokoval Kambodžany minulý týden oznámením o abdikaci. Sihamoni, který se věnoval také choreografii a filmu, ve svém životopise uvádí, že hovoří khmérsky a plynně francouzsky a česky, jako dobrou pak označuje znalost ruštiny a angličtiny. S ruštinou se evidentně blíže seznámil rovněž při studiích v Praze. Jak deníku Právo potvrdil z thajského Bangkoku, odkud zastupuje Česko také v Phnompenhu, velvyslanec Jiří Šitler, v posledních letech jezdil Sihamoni poměrně často do Prahy na soukromé cesty.