Přehled tisku

Foto: ČTK

Hlavní české deníky se věnují kampani před nadcházejícími krajskými volbami a metodám, které zvolily nejsilnější politické strany. Zaměřily se na ně i Lidové noviny. Naznačují, že občanští demokraté vzali vážně metodu, jíž ČSSD oslovuje voliče, a připravili svou odpověď. List ve své poznámce poukazuje na to, že týden před volbami "nasadila" ODS hokejistu Jaromíra Jágra.

Foto: ČTK
Hlavní české deníky se věnují kampani před nadcházejícími krajskými volbami a metodám, které zvolily nejsilnější politické strany. Zaměřily se na ně i Lidové noviny. Naznačují, že občanští demokraté vzali vážně metodu, jíž ČSSD oslovuje voliče, a připravili svou odpověď. List ve své poznámce poukazuje na to, že týden před volbami "nasadila" ODS hokejistu Jaromíra Jágra. Funkcionářům ČSSD však přišlo Jágrovo angažmá jako "typický příklad klientelismu" a nařkli vzápětí hokejistu z korupce, píše deník. Pochybuje ale o tom, že by měl nejlépe placený Čech něco podobného zapotřebí. Pochybnosti, které chtějí vyvolat okolo Jágrova volebního angažmá sociální demokraté, se mohou navíc obrátit proti nim samým. Výkřiky o hysterii, špinavých praktikách a lžích si sociální demokraté v kontextu kampaně příliš nepomohli, dodává list.


Nad výsledky průzkumu rakouského institutu Imas, podle kterých lidé v českých zemích žijí v nesnadné době a jejich nálada je špatná, se zamýšlí Právo. Zmíněné pocity plynou podle listu mimo jiné z toho, jak málo se v českých zemích cení slova vyřčená lidmi v politice, kteří by je měli úzkostlivě vážit. Autor uvádí rozdílný příklad ze zahraničí: "Italský politik Rocco Buttiglione řekl pohrdavá slova o homosexuálech a ženách před Evropským parlamentem, europoslancům se zvedl adrenalin a italský macho přišel o kariéru evropského komisaře". To středočeský hejtman, občanský demokrat Petr Bendl zamíchal do jednoho hrnce národní socialisty a sociální demokraty v Německu, českou policii častuje podle hitlerovského gestapa a - nic. "V tomto směru jako bychom to do Evropy měli ještě oklikou přes Mongolsko," poznamenává komentátor Práva.


Podle Mladé fronty Dnes roste počet lidí, kteří věší živnost na hřebík. Proti loňsku podniká o 15 tisíc lidí méně. Podle statistiků ubývá podnikatelů od počátku roku zejména kvůli zavedení minimální daně a odvodů. Nejvýrazněji se snížil proti loňsku počet lidí v zpracovatelském průmyslu a v činnostech souvisejících s pronájmem nemovitostí.


České úřady opakují chyby, kvůli kterým přestaly proudit peníze z evropského fondu Phare. Prokázal to audit společnosti PricewaterhouseCoopers, která na žádost ministerstva financí zjišťovala, zda česká pravidla pro čerpání peněz z fondů EU nejsou nastavena špatně. Píšou to Hospodářské noviny. Česká ministerstva podle listu zatím nedala záruky, že se miliardy eur z fondů neztratí nebo že je příjemci nepoužijí v rozporu s pravidly. I když resorty o výsledcích auditu vědí, dosavadní nálezy podle deníku tají. "Nepsaná dohoda je, že se výsledky zveřejní, až budou chyby odstraněny. A rozhodně se to nepustí před volbami," potvrdil HN nejmenovaný pracovník jednoho z ministerstev. Podle informací HN má nejzávažnější chyby ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministr Škromach však závažnost zjištění odmítl. Připustil, že nějaké nesrovnalosti byly, většinu z nich se už ale podařilo odstranit.


Vysoké Tatry
Turistická sezona nezačala šťastně, uvádí Mladá fronta Dnes. Sedm Čechů zemřelo ve slovenských horách, pět horolezců usmrtila lavina v Kyrgyzstánu, u korsických břehů našel smrt zpěvák Karel Zich. Konečná bilance, která byla zveřejněna v pondělí, je však lepší než ta loňská. Zatímco vloni v létě nalezlo v cizině smrt 162 lidí, letos to bylo o čtyřicet méně. Také méně bourali na silnicích - letos bylo o šest set nehod méně. Během léta konzulové řešili na čtyři sta zatčení kvůli krádežím, napadení, pašování vzácných zvířat či drog. "Oblíbenou" destinací českých pašeráků drog se stal Ekvádor, kde je zadržováno sedm Čechů.


Podle Lidových novin chce ministr spravedlnosti Pavel Němec, aby soudci při vyhlašování rozsudku sami rozhodli, jestli mají média právo zveřejnit jména například malých vrahů. Zákon, který platí od ledna, jim to totiž zakazuje. Ve stejném zákoně je ale věta, která soudce mate. Vykládají si ji tak, že za určitých okolností mohou identitu nezletilého kriminálníka zveřejnit už teď. V inkriminované pasáži se píše, že v případě těch nejzávažnějších trestných činů nemusí soudce anonymitu mladistvého kriminálníka tak úplně respektovat. Připouští to i prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Resort spravedlnosti to nezpochybňuje. Podle mluvčího ministerstva je toto ustanovení poměrně vágní a soudci je právě pro tuto vágnost nepoužívají. Chtějí však soudcům dát jasnou možnost, aby mohli ve výjimečných případech identitu odtajnit, dodávají Lidové noviny.


Hradec Králové
Ještě do konce letošního roku by měl v hale hlavního železničního nádraží v Hradci Králové vyrůst supermarket a stánky drobných prodejců by měly postupně zmizet. Obchod v hale chce vybudovat řetězec Pont, který již působí na několika velkých nádražích v republice. Uvedla to Mladá fronta Dnes v příloze pro Hradecký kraj. "Hala je kulturní památka a stánky se do ní nehodí. Jejich provozovatelům budou postupně končit smlouvy, které již neprodloužíme," řekl vrchní přednosta Správy dopravní cesty Českých drah v Hradci Králové Petr Končický. Konec stánků na nádraží některé podnikatele citelně zasáhne. "Ztráta to bude velká, protože ze stánku na nádraží máme jednu z největších tržeb," řekl spolumajitel hradecké pekárny U Koruny Jiří Kostlán, který má na nádraží osm let stánek s pečivem potravinami.


Spotřebitelé stále méně nakupují v malých obchůdcích, píší Deníky Bohemia. Naopak strmě stoupá obliba nákupních center. Alespoň jednou týdně do nich zajde polovina obyvatel a stráví tam v průměru jednu až dvě hodiny. Čtvrtina lidí dokonce ve svém oblíbeném nákupním centru tráví více než dvě hodiny. Podle jedné z nakupujících se to za méně než hodinu ani stihnout nedá. Například zboží v regálech je neustále přemísťováno. To je jednou z metod obchodníků, jak upozornit zákazníka na jiné zboží, kolem kterého musí projít. Zvyšuje se i průměrná útráta, dosahuje 1640 korun. Do center se nechodí jen za nákupy. To, jak dlouhou dobu tam lidé stráví, závisí především na tom, jaké další služby najdou. Ve výhodě jsou centra s velkou obchodní pasáží, řadou restaurací, v ideálním případě multikinem.


Právo připomíná, že kouzlo svátku Dušiček se vrací. Záplava květin, věnců, květinových mís, tisíce plamínků zapálených svící, davy lidí - to je obraz většiny českých hřbitovů těchto dní. Místa posledního odpočinku navštěvuje poslední dobou stále více osob. Podle ředitele Správy pražských hřbitovů Vojtěcha Grametbauera letošní svátek překonává co do počtu příchozích ty minulé. Podle něj je důležité si připomenout svou historii, své mrtvé. Ve všech kulturách se na ně vzpomínalo. Radost udělaly letošní Dušičky i prodejcům výzdoby. Například na výzdobu hrobů vynaloží rodina v Českých Budějovicích v průměru 400 korun. Lidé mají zájem především o levnější věnce a kytice.