Přehled tisku

Lídr ODS Mirek Topolánek, foto: ČTK

Všechny české deníky se vracejí ke krajským volbám a prvnímu kolu voleb do Senátu ČR. Právo si klade otázku, zda se v sociální demokracii po volebním neúspěchu rozhoří znovu vnitřní boj. Premiéru Stanislavu Grossovi však podle listu uvnitř strany zatím žádný vážný konkurent nevyrostl. Podle poslance Jana Kavana však debakl sociální demokracie ve volbách povede k nepříjemné a bolestné vnitrostranické diskusi. I pro Kavana, který nedávno vyzval expremiéra Miloše Zemana k návratu do politiky, je ale favoritem na předsedu strany stále Stanislav Gross.

Lídr ODS Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Všechny české deníky se vracejí ke krajským volbám a prvnímu kolu voleb do Senátu ČR. Právo si klade otázku, zda se v sociální demokracii po volebním neúspěchu rozhoří znovu vnitřní boj. Premiéru Stanislavu Grossovi však podle listu uvnitř strany zatím žádný vážný konkurent nevyrostl. Podle poslance Jana Kavana však debakl sociální demokracie ve volbách povede k nepříjemné a bolestné vnitrostranické diskusi. I pro Kavana, který nedávno vyzval expremiéra Miloše Zemana k návratu do politiky, je ale favoritem na předsedu strany stále Stanislav Gross.

Drtivé vítězství ODS ve volbách zatím neohrožuje existenci koaliční vlády ani podle Mladé fronty Dnes. A to i přes Grossovo předvolební ujišťování, že způsob, jak lidé vnímají ČSSD, je pro něj podstatnější než pokračování nynějšího vládního uspořádání. Podle Grosse však k velké změně oproti současnému stavu nedošlo. Ve většině krajů jsou pravicové koalice již dnes. Šéf lidovců Miroslav Kalousek dodává, že síla vlády se stále opírá o její většinu ve sněmovně. Podle deníku je ODS favoritem příštích parlamentních voleb a kandidátem na budoucího premiéra bude velmi pravděpodobně její současný lídr Mirek Topolánek.

Stanislav Gross,  foto: ČTK
Lidové noviny upozorňují, že ve všech krajích skončila ČSSD až za komunisty. Sociální demokracie se teď podle listu ptá, jak se to mohlo stát? Podle místopředsedy strany ministra Zdeňka Škromacha je to důsledek nízké volební účasti. K volebním urnám přišlo o víkendu jen necelých třicet procent voličů. Občanská demokratická strana i komunisté přitom podle něj mají pevnější voličskou základnu. Škromach však připouští, že si za tuto situaci mohou sociální demokraté zčásti i sami částečnou nečitelností svého programu i tím, že se levicověji orientovaní voliči kvůli "nešťastné" vládní koalici přiklánění spíše ke komunistům. To však popírá místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Voličů, kteří by před ČSSD dali při nízké volební účasti přednost komunistům, nebylo podle něj zas tolik.

Deník Právo informuje o účasti iráckých pozorovatelů, kteří sledovali ve třech českých krajích průběh krajských a senátních voleb. Chtěli zde blíže poznat průběh voleb, sčítání hlasů i kontrolu výsledků, protože Irák čekají v lednu první demokratické volby do prozatímního Národního shromáždění. Iráčany však překvapila nízká volební účast v Česku i to, že na volby nedohlížela policie. Podle Petry Kuchyňkové z Centra pro studium demokracie a kultury, které pobyt Iráčanů v Česku organizuje, je pro ně nepřítomnost policistů u voleb nepředstavitelná, stejně jako fakt, že volby v Česku proběhly v klidu, nikdo je nenarušil a všude vládnul pořádek, dodává Právo.


Jaromír Jágr,  foto: ČTK
O dalším angažmá největší současné hvězdy české extraligy je rozhodnuto, uvádějí Lidové noviny. Jaromír Jágr, který v době výluky NHL hraje za tým Kladna, odchází do ruského Omsku. Podle Jágrova osobního trenéra Mariana Jelínka obě strany již podepsaly kontrakt. Finanční podmínky kontraktu sice zůstávají tajné, ale Jágr by měl být nejlépe placeným hráčem ruské superligy. Jeho úkolem bude podpořit ambiciózní plány týmu, který zatím figuruje na 12. místě tabulky v ruské superlize. Ani podpora miliardáře Romana Abramoviče a rozpočet 30 milionů dolarů však zatím nestačí k naplnění vysokých cílů.


Několik desítek lidí, kteří v pátek v Praze zhlédli krasobruslařskou show, podalo na pořadatele akce trestní oznámení. Na ledě se totiž neobjevila hlavní hvězda show, trojnásobný mistr světa Jevgenij Pljuščenko. Jeho vystoupení přitom bylo v programu. Pljuščenkovi jako amatérskému sportovci zakázala účast na show Mezinárodní bruslařská unie, píše pondělní Právo. Jak pro list uvedla mluvčí pražské policie, padesátka osob odešla ze Sazka Arény a už během sobotní noci podala trestní oznámení. Podle deníku Blesk věděl šéf pořádající firmy Zaffiro Roberto Cosso o tom, že Pljuščenko na show Art on Ice nevystoupí, již od čtvrtka. Diváci se to však dozvěděli až v hale. Cosso se brání a tvrdí, že do poslední chvíle věřil, že slavný krasobruslař vystoupí. Zákaz je podle Cossa odvetou za to, že krasobruslař odmítl startovat na soutěži v Japonsku, která se konala ve stejném týdnu jako show v Praze. Asi devíti tisícům diváků se omluvil i sám Pljuščenko. Podle MfD dostalo 67 diváků, kteří po oznámení jeho neúčasti odešli, vstupné zpět. Lidem, kteří na show zůstali do konce však Cosso peníze vrátit nechce.


Až 15 tisíc korun ročně by mělo podle rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma dělat školné na českých vysokých školách. Jak ale rektora cituje deník Právo, tyto poplatky není možné zavést bez fungujících sociálních opatření pro uchazeče z méně majetných rodin. Výši školného by neměl určovat stát, ale samy školy. Wilhelm se na tom shodl se zástupci německých univerzit.


Udržet noční prodej v supermarketech i prodej o svátcích chce podle Lidových novin udržet místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Neomezenou otevírací dobu dokonce považuje za konkurenční výhodu Česka proti sousednímu Německu či Rakousku. S omezením prodeje v supermarketech počítá návrh zákona od skupiny komunistických a sociálnědemokratických poslanců. Proti návrhu se již vyslovily opoziční ODS, Sdružení českých spotřebitelů či provozovatelé obchodních řetězců. Argumentují zejména tím, že na omezení prodejní doby v supermarketech by doplatili především zákazníci. Předloha má zřejmě slušnou šanci na schválení, dodává deník.


Ilustrační foto
Dnešek od doby před listopadem 1989 dělí větší propast, než si myslíme, píše Mladá fronta Dnes. V další části svého seriálu k 15. výročí listopadové revoluce se zabývá porovnáním, kdy mladí lidé uzavírali manželství a zakládali manželství za totality, a jak se chovají dnes. Ženy se vdávaly průměrně v jedenadvaceti, připomíná deník, a o rok později měly dítě. Mužům bylo při svatbě necelých čtyřiadvacet. Každé třetí manželství končilo rozvodem, a to nejčastěji do tří let po svatbě. Žen, které se stihly vdát a povít dítě ještě před dvacátými narozeninami, bylo skoro dvacet procent. Československo proto v Evropě patřilo k zemím s nejvyšším počtem mladých matek. Dnes je mužům před oltářem přes třicet. Jejich nevěsty oslavily sedmadvacátiny. Průměrný věk matek prvního dítěte je šestadvacet, což není statistická chyba: jen to znamená, že přibylo lidí, kteří spolu žijí "na hromádce". Přibylo i párů, které se rozvádějí po letitém manželství - je jich 40 procent, oproti někdejším 24. Celkem dnes zkrachuje každé druhé manželství. "Společnost se změnila tak zásadně, že se už patrně nikdy nevrátí klasický ideál lidovců - model rodiny z padesátých šedesátých let, ať se stát snaží o propopulační opatření, jak chce," komentuje změny Felix Koschin z katedry demografie Vysoké školy ekonomické v Praze.


Sníh v Krkonoších,  foto: ČTK
Česko zasypal první sníh, uvádějí Lidové noviny. Horská střediska hlásí mezi pěti až deseti centimetry mokrého sněhu. Na některých místech o víkendu už musely vyjet sypače. Silničáři na celém území republiky i letos tvrdí, že jsou na zimu připraveni. Přesto, že mají situaci zatím pod kontrolou, varují silničáři řidiče před vytvářením sněhových jazyků. S posledními přípravami finišují i horská střediska. Sníh totiž pokryl v sobotu a v neděli většinu lyžařských středisek v Krkonoších, na Šumavě, v Jizerských horách, Beskydech i v Jeseníkách. Milovníky sjezdového lyžování ovšem čeká letos další zdražení. Například skiareál Špindlerův Mlýn zdraží denní jízdné pro dospělého v hlavní sezoně na 650 korun. Ve vedlejší sezoně přijde den lyžování o 100 korun levněji.