Přehled tisku

Rozložení mandátů v Senátu před volbami a po volbách, foto: ČTK

Všechny české deníky se věnují výsledkům senátních voleb. Se ziskem 18 křesel v nich triumfovala opoziční ODS, sociální demokraté nezískali ani jeden ze 27 mandátů. Komentátoři uvažují nad tím, jak prohrané volby poznamenají další osud vládní strany. Podle Mladé fronty Dnes bude kabinet Stanislava Grosse už pouze přežívat. "Pokud tedy nebudou předčasné volby, o kterých hovoří už i část ČSSD," dodává deník. Zdecimovaná sociální demokracie se podle listu těžko odváží přijít s řešením vysoké nezaměstnanosti, reformou zdravotnictví či důchodovou reformou. Země tak promarní dlouhou dobu, nežli dospěje k novým reformám.

Rozložení mandátů v Senátu před volbami a po volbách,  foto: ČTK
Důsledky senátních voleb rozebírá také sloupek Hospodářských novin. Podle něj zesílí napětí uvnitř vládní koalice. ODS nyní může v Senátu sama blokovat ústavní zákony. Větší slovo než ČSSD budou při projednávání nových zákonů v horní komoře parlamentu mít vedle ODS lidovci a Klub otevřené demokracie. Podle Hospodářských novin je také možné, že sociální demokracie bude hledat nějaký typ dohody s ODS, jež by obtížné "trpaslíky" včetně těch koaličních vyřadila.

Lidové noviny se pozastavují nad Grossovými slovy o tom, že sociální demokracie v budoucnu zváží zrušení Senátu. Podle premiéra přivedla stranu k této úvaze nízká účast voličů. "Je to, jako kdyby čeští hokejisté, olympijští vítězové z Nagana, chtěli po propadáku na mistrovství světa zrušit tento světový šampionát a dál hrát jen olympijské turnaje," píše autor poznámky. "Kyselé hrozny se tomu říká. Přesněji řečeno dětinská snaha odvést pozornost jinam," poznamenává k témuž komentátor Práva.


V souvislosti s výsledky senátních voleb deník Právo také podotýká, že díky úspěchu ODS výrazně stouply šance Václava Klause, že bude v roce 2008 zvolen prezidentem na dalších pět let. Pokud se totiž strany nedohodnou na přímé volbě hlavy státu, bude to zase právě Senát, kdo o ní spolurozhodne. Před necelými dvěma lety se volba prezidenta kvůli roztříštěnosti politických sil v horní komoře dramaticky protahovala. Klausovo zvolení v té době blokovali zejména zástupci někdejší čtyřkoalice. Bývalý šéf ODS zvítězil až ve třetím kole třetí volby. Do roku 2008 se ale budou konat ještě jedny volby do třetiny Senátu, v nichž bude mít ODS velmi blízko k získání nadpoloviční většiny. Klausovým příznivcům by pak stačilo vyjednat pro současného prezidenta podporu ve Sněmovně a jejich favorit by mohl být zvolen už v prvním kole.


Odboráři dostali provizi za změnu stravenek, píše Právo. Ačkoli Odborové sdružení železničářů dlouhá léta využívalo služeb různých dodavatelů poukázek na jídlo, náhle všem vypovědělo smlouvy. Výhradním dodavatelem v celé síti Českých drah se tak stala francouzská firma Le Cheque Déjeuner. Ta měla odborářům vyplatit blíže neupřesněnou částku, za kterou si chce například organizace v Ústí nad Labem koupit osobní auto. Sami odboráři na tom nevidí nic špatného. Jejich předseda Jaromír Dušek řekl, že se provize berou v republice jako samozřejmost.


Kvalifikovaných řemeslníků v Česku podle Lidových novin ubývá. Instalatéři, tesaři, elektrikáři či pokrývači odmítají zakázky - nemají na ně jednoduše čas. Rozvoj stavebnictví v posledních třech letech způsobil, že se mistři svých oborů uplatňují především při práci na velkých novostavbách. Na menší opravy, jako je kapající kohoutek nebo výměna zásuvky, si zájemci musí počkat. Dokonce ani v regionech s nejvyšší nezaměstnaností není situace lepší. Řemeslníci jsou zkrátka na trhu práce nedostatkové zboží a často je nahrazují cizinci, uzavírají Lidové noviny.


Listopad 1989
Mnoho dnešních studentů neví, co se událo 17. listopadu před 15-ti lety. Vyplývá to z ankety Mladé fronty Dnes mezi žáky dvou gymnázií. Ti odpovídali, že ten den mají volno a že "se to komunistům nepovedlo". "Lidé šli do ulic protestovat proti prozatímní vládě," nebo "Lidé cinkali klíči a chtěli restituce," - i takhle odpovídali budoucí maturanti. Za neznalost však nemohou jen oni: v hodinách dějepisu na události z roku 89 zbývá často jen chvilka, někdy se světové i tuzemské dění po roce 68 neprobere vůbec. V učebnici pro deváté třídy se listopadová revoluce vměstnala do tří odstavců. Česká republika navíc věnuje historii nejméně vyučovacího času v Evropě. V cizině se děti dějepis učí tři i více hodin týdně, u nás to mnohde nejsou ani dvě. Změna k lepšímu se však nechystá - hodin dějepisu má spíš ubývat, upozorňuje Mladá fronta Dnes.


Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová,  foto: ČTK
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nezměnila svůj názor na vůdčí roli státu v českém zdravotnictví. Uvádějí to Lidové noviny v souvislosti s koncepcí zdravotní péče, kterou ministryně představila veřejnosti toto pondělí. Základní myšlenkou stostránkového návrhu, který podle informací listu vypracoval ředitel Institutu zdravotnické politiky a ekonomiky Petr Háva, je posilování role státu ve zdravotnictví. Emmerová například žádá zvýšení dohledu nad zdravotními pojišťovnami. Přitom už dnes ministerstvo svými zásahy do tvorby cen ovlivňuje asi tři čtvrtiny výdajů pojišťoven. Zhruba polovina ze 188 miliard korun jde na úhrady lůžkovým zařízením, 25 procent činí výdaje na léky a zdravotnické prostředky. Tyto náklady by chtěla Emmerová snížit zavedením zdravotních knížek. Lékaři by do nich pacientům zapisovali, jaká vyšetření a léky předepsali. Ministryně tak chce zahrnuti dosavadní praxi, kdy především starší lidé užívají hromadí doma velké množství léků.


Policisté vyšetřují ojedinělý případ obchodování s dětmi v Česku. Jak informuje pondělní Mladá fronta Dnes, devětadvacetiletou ženu z Prahy, která před dvěma týdny císařským řezem porodila v třebíčské nemocnici, podezírá policie z toho, že chtěla novorozence prodat. Matku s dítětem policisté zadrželi na sportovním letišti u Třebíče chvíli poté, co opustila porodnici. Listu se podařilo zjistit, že ve vazbě už dva týdny sedí další žena, která pro matku a dítě měla do Třebíče přijet. Policisté předpokládají, že se podílela na zprostředkování obchodu. Spolu s ní už policisté obvinili další tři lidi. "Třebíčský" případ přitom podle policie není jediný. Nejméně ještě v jednom případě mají policisté konkrétní podezření. Podle některých informací se na obchodu s dětmi podíleli lékaři, policie to však nepotvrdila. "Zatím nebudeme zveřejňovat žádné informace,"řekla policejní mluvčí Daniela Razímová. Není tedy jasné ani to, kdo byl předpokládaným kupcem. Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí je přesvědčena, že případů, kdy se matky rozhodnou prodat dítě, je v Česku pár desítek do roka. Podle ní existuje i způsob, jak to udělat "téměř legálně": matka prohlásí zájemce o koupi dítěte za biologického otce a ten si je pak může legálně odnést. Podobným "transakcím" nahrává i skutečnost, že na adoptované dítě se v Česku stále dlouho čeká.


Pokud v příštím roce dojde k úplné liberalizaci obchodu s textilem, hrozí podle deníku Právočeským textilkám razantní útlum produkce a propouštění. Podle generálního ředitele Slezanu Frýdek-Místek Miroslava Balcara přijde kvůli českým a evropským politikům textilní průmysl v České republice o zhruba 40 tisíc pracovních míst. Kvůli dovozům levného textilu hlavně z Číny se největší výrobce látek v zemi dostává do problémů už nyní. Slezanu ubývá zakázek a na přelomu roku propustí sto třicet lidí. Od 1. ledna přitom mají být zcela zrušeny dovozní kvóty na asijský textil. Vedení firmy spolu s ostatními textilkami proto žádá vládu a Brusel o pomoc. "I toto je výsledek liberalizace světového obchodu, který Evropská unie před deseti lety vyjednala v rámci WTO," upozornil poslanec ČSSD Jan Mládek. Jediné, co lze podle Mládka dělat, je tlačit na Čínu, aby upustila od praktik nekalé soutěže a státních podpor výrobcům textilu.


Jen za letošní rok stoupl počet mobilních telefonů v Česku o více než půl milionu. Dnes je tu podle Mladé fronty Dnes přes deset milionů mobilů. Na každého obyvatele tak připadá jedno mobilní číslo. Podle odhadů operátorů ale stále existuje zhruba pětina lidí, která žádný mobilní telefon nemá. Naopak zhruba 15 procent majitelů mobilů má více telefonních čísel. Odborníci odhadují, že po masivní vánoční kampani by se počet aktivních mobilních telefonů mohl do konce roku zvýšit na 10,5 milionu. Nejvíce nových zákazníků letos ulovil nejmladší Oskar, polepšil si o 200 tisíc klientů. Bez rozdílu operátora však klesá průměrný měsíční příjem na jednoho zákazníka. Proto se mobilní společnosti už nesoustřeďují jen na získávání nových zákazníků, ale spíše na nabídku nových služeb svým dosavadním klientům. Důraz přitom kladou na datové a multimediální služby, ale třeba i na nabídku her pro mobilní telefony.


Češi mají nejdelší pracovní týden v Evropské unii. V práci tráví více než 42 hodin týdně, téměř o pět hodin tak překračují unijní průměr. Jak přitom uvádí deník Právo, dlouhý pracovní týden v Česku souvisí s mizivým využíváním částečných pracovních úvazků. Nízká mzda nutí i ženy pracovat na plný úvazek, zatímco v západní Evropě si ženy mohou díky vysokým příjmům svých mužů dovolit zkrácenou pracovní dobu. Mnoha Čechům se navíc práce na částečný úvazek vůbec nevyplatí třeba kvůli vysokým nákladům na dojíždění. Vysoká míra zdanění navíc způsobuje, že lidé raději volí různé melouchy a práci na černo. V některých regionech se navíc nedaří vytvořit podmínky pro rozvoj podnikání. Kvůli regulovanému trhu s byty se mnoho lidí nemůže přestěhovat a dojíždění do práce ztěžuje zanedbaná síť silnic.


Velká kunratická,  foto: ČTK
Před půl rokem byl v kómatu, žil jenom díky přístrojům a čekal na dárce srdce. V neděli vyběhl s číslem 818 na trať legendární Velké kunratické, svátku všech běžců. "Báječný pocit," pochvaloval si podle Mladé fronty Dnes Stanislav Babák, když proběhl cílem. Devětačtyřicetiletý inženýr z Jičína běžel závod s transplantovaným srdcem. Šílenec, hazardér, nebo zázračný robocop? - ptá se deník. "Ale ne, žije normálním životem. Jeden náš pacient už absolvoval dokonce dva olympijské triatlony," uvedl profesor Jan Pirk, uznávaný kardiochirurg, který Babáka operoval. Ale pro jistotu běžel po boku svého pacienta. "Při seběhu jsem ale brzdil," přiznal Stanislav Babák. "Byl to spíš takový indiánský běh." Svému osobnímu rekordu z konce osmdesátých let se nepřiblížil. Letošní kunratickou uběhl za 34 minut 48 sekund, připomíná deník.