Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek hodlá navrhnout, aby nájemné rostlo v příštích pěti letech nejvýše o deset procent ročně. Postupně má nájemné růst až na úroveň tří procent z tržní ceny nemovitosti. Jak uvádí deník Právo, Paroubek předloží tento plán k veřejné diskusi na sobotním zasedání ústředního výboru ČSSD. Ministerstvo však chce postupovat opatrně.

Osvětim,  foto: ČTK
Čtvrteční tisk se věnuje 60. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Hospodářské noviny připomínají, že ještě před deseti lety by byla vzpomínková slavnost v Osvětimi v dnešní podobě nemyslitelná. "Zatímco v roce 1995 se kvůli rozepřím konaly ceremoniály dva, nyní se do někdejší továrny na smrt sjelo několik desítek šéfů států a vlád," konstatuje list. Podle deníku tak s odstupem času začíná převládat společný pohled na zločiny proti lidskosti, páchané za druhé světové války. V mnoha dalších věcech se ale politici neshodnou. Jinak by nebylo možné, aby byl tak velký rozdíl v tom, kolik pozornosti se věnuje Osvětimi ve srovnání se souostrovím Gulag, dodávají Hospodářské noviny.


Tisk se věnuje také rozhodnutí Ústavního soudu o platnosti senátních voleb v Praze 11. Ústavní soudci ve středu rozhodli, že senátní volby v tomto obvodu se nebudou opakovat. Anulovali tak verdikt Nejvyššího správního soudu, který výsledek hlasování na návrh lidoveckého kandidáta Antonína Zápotockého loni v prosinci zrušil. Zápotocký si přitom stěžoval na neregulérní volební kampaň kandidáta ODS Jana Nádvorníka. Ten ale nyní, po rozhodnutí Ústavního soudu, bude senátorem za Prahu 11. Podle komentátora Mladé fronty Dnes odpovídá rozhodnutí ústavních soudců elementárnímu citu pro spravedlnost. Zápotocký byl podle listu první, kdo rozjel konfrontační styl volební kampaně. Jiný názor zastávají Lidové noviny. Podle nich k nejvášnivějším kritikům rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ohledně voleb v Praze 11 patřil prezident Václav Klaus. "Ústavní soud se šesti Klausovými favority pokládá 'volnou soutěž' při volbách za natolik důležitou věc, že prokazatelné zneužití anonymního dopisu sice považuje za faul, ale malý. Tím dává politikům návod, jak 'čestně a poctivě' soutěžit, aby jim u toho soudy nepřekážely," píše autor glosy v Lidových novinách.


Podle Mladé Fronty dnes je původ peněz, kterými premiér Stanislav Gross zaplatil svůj byt, nejasný. Gross už čtrnáct dní tvrdí, že mu jeho strýc daroval na koupi nemovitosti přes jeden milion korun. František Vik, bývalý voják z povolání, je měl získat prodejem domu. Grossův strýc to ale v rozhovoru pro deník nepotvrdil. Peníze, které půjčil synovci na byt, si prý vypůjčil od příbuzných z ciziny. O roli svého strýce při financování bytu začal Gross mluvit před dvěma týdny, kdy Mladá Fronta začala pátrat po původu peněz na byt. Gross pak, po dohodě se strýcem, jméno svého sponzora zveřejnil.


Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek hodlá navrhnout, aby nájemné rostlo v příštích pěti letech nejvýše o deset procent ročně. Postupně má nájemné růst až na úroveň tří procent z tržní ceny nemovitosti. Jak uvádí deník Právo, Paroubek předloží tento plán k veřejné diskusi na sobotním zasedání ústředního výboru ČSSD. Ministerstvo však chce postupovat opatrně. Podle Paroubka v nájemních bytech bydlí i lidé v obtížné sociální situaci. Těm, kdo nebudou mít na zaplacení vyššího nájemného, by stát měl pomoci. Pokud náklady na bydlení u nich přesáhnou 30 procent z jejich čistých příjmů, stát by uhradil to, co oněch 30 procent přesahuje. Případné spory o výši nájemného pak budou řešit speciální smírčí komise při obcích, píše se v Právu.


Hospodářské Noviny informují o diskriminaci takzvaných slovenských důchodců. Jsou to čeští občané, kteří před rozdělením federace pracovali u slovenských firem. Teď dostávají nižší, slovenské důchody. Důchodců se zastal i Ústavní soud. Odmítl totiž rozsudek nižší instance, který dal zapravdu České správě sociálního zabezpečení. Ta nechtěla důchodcům pracujícím na Slovensku zaplatit vyrovnávací příspěvek. Někteří z postižených důchodců se přitom už odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jak pro Hospodářské noviny dodal jeden z takzvaných slovenských důchodců: musel bych žít ještě aspoň čtyřicet šest let, abych si vybral peníze které jsem odvedl do důchodového fondu.


Česká koalice proti tabáku představila nový projekt Nekuřácký podnik. Jak uvádí Právo, podnik Kostal zavedl nekuřácké prostředí v celém areálu firmy. Navíc svým zaměstnancům, kteří se rozhodnou závislosti na nikotinu zbavit, zaplatí až tři čtvrtiny ceny léčby. Půjde o statisíce korun. Podle představitelů firmy zaměstnanci s nekuřáckým prostředím souhlasí. Nekuřáci se tak dočkají čistého ovzduší.


Vláda finančně podpoří obchodní expanzi do Číny. Píšou to Hospodářské Noviny. České firmy a zboží totiž v posledních letech ztratily své výsadní postavení na čínském trhu. Ministr průmyslu Milan Urban se o tom minulý týden přesvědčil na vlastní oči, když s českými podnikateli absolvoval obchodní cestu do Číny. Podle Urbana by měla vzniknout silná exportní společnost, která by české výrobky propagovala. Stát pak firmám, které se s exportním podnikem dohodnou, uhradí část nákladů. Kolik peněz to konkrétně bude, rozhodne každoročně Poslanecká sněmovna.


V rýnovickém vězení objevila loni ostraha 36 mobilů, které někdo propašoval nebo se pokusil do věznice pronést. Oproti předchozímu roku je to o čtyři mobily více. Píše o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes. Někteří vězni schovali telefonní aparáty do důmyslných skrýší. "Díky pravidelným prohlídkám jsem našli mobil například v prášku na nádobí, v podrážce boty nebo pod deskou stolu," vyjmenovala úkryty tisková mluvčí věznice Monika Králová. Čtyřikrát se zaměstnancům podařilo zabránit tomu, aby se na cely dostaly drogy. Ty do vězení pašují nejčastěji návštěvy odsouzených nebo přicházejí v balících. "Ve dvou případech našli psovodi v balících pervitin. Odesílatelé jej ukryli do pantoflí," upřesnila Králová. Někteří odsouzení se dokonce pokoušeli vypěstovat si drogy sami. Drogy jsou ve věznicích nebezpečné, poněvadž pod jejich vlivem vězni někdy ohrožují nejen spoluvězně na celách, ale také zaměstnance věznice, upřesňuje deník.


Bývalého vysokého důstojníka policejního prezidia Jiřího Pavlíka, který čelí obvinění z vyzrazení tajných informací, čeká soud. Informuje o tom deník Právo. Někdejší člen užšího vedení plzeňské expozitury útvaru boje s organizovaným zločinem čelí podle deníku obvinění, že předával tajné informace člověku, o kterého se zajímali jeho podřízení kvůli podezření z trestné činnosti. Na odhalení se podíleli právě Pavlíkovi kolegové, píše Právo. Poté, co byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, požádal Pavlík o uvolnění ze služebního poměru. Jeho nadřízený mu ale nevyhověl a za hrubé porušení služební přísahy jej propustil bez nároku na výslužné.


Podnikatelé z jižních Čech zneužili k podvodu jméno režiséra Zdeňka Trošky. Koncem roku pořádali falešné konkurzy do komparsu pro natáčení nové režisérovy pohádky Tři tovaryši. Troška si však žádnou agenturu pro hledání nových tváří nenajal. Jak informuje Mladá fronta Dnes, případ vyšetřují táborští policisté. V Táboře, Soběslavi a Prachaticích při konkurzech na role do neexistující pohádky pořadatelé od zájemců vybírali 120 korun. V Soběslavi podle deníku nechali za 600 korun adepta vyfotografovat s tím, že za další půlrok se bude muset fotografování za nový poplatek opět zopakovat. Režisér už kvůli případu vypovídal na policii. "Vím o dvou podnikatelích, že se takhle chovali. Lidem říkali, že zařizují nábor do reklamy, ale hlavně do mého nového filmu," řekl listu Troška. Netuší ale, kolik lidí bylo takto podvedeno.


Jak uvádí Mladá fronta Dnes, mnoho návštěvníků Špindlerova Mlýna se nyní po mimořádném úspěchu komedie Snowboarďáci snaží vypátrat boudu Inka, kde se odehrávají klíčové scény filmu. Horskou chatu však již nenajdou, protože ji její majitel nechal ihned po natáčení zbourat. "Na jejím místě teď vyrůstá nový bytový dům," řekl dlouholetý provozovatel chaty Oldřich Žila. Hrubá stavba je už hotova. Žila je přesvědčen, že nečekaný úspěch filmu by typické krkonošské chatě zajistil hosty na mnoho let dopředu. "Kdyby nám Inku nezbourali, tak by to určitě byla bomba. Snowboarďáci by nám udělali tak úžasnou reklamu, že lepší si ani nejde představit. Byl bych za vodou," řekl Mladé frontě Dnes.