Přehled tisku

0:00
/
0:00

V centru pozornosti je loňský čtyřprocentní růst ekonomiky. Ta rostla nejrychleji za osm let, k dalšímu zrychlení jsou ale nutné reformy, shodují se hlavní české deníky. Podle Lidových novin hospodářství roste díky členství v Evropské unii, které zjednodušilo přístup českých firem na evropský trh. Špatnou zprávou je ale podle listu to, že ani rekordní příliv investic nevytváří nová místa. Za ekonomickým tempem zaostávají i mzdy.

V centru pozornosti je loňský čtyřprocentní růst ekonomiky. Ta rostla nejrychleji za osm let, k dalšímu zrychlení jsou ale nutné reformy, shodují se hlavní české deníky. Podle Lidových novin hospodářství roste díky členství v Evropské unii, které zjednodušilo přístup českých firem na evropský trh. Špatnou zprávou je ale podle listu to, že ani rekordní příliv investic nevytváří nová místa. Za ekonomickým tempem zaostávají i mzdy. "Příliš radosti nepřináší ani zjištění, že Česko už dávno není oslavovaným premiantem. Rychleji roste například slovenská a polská ekonomika. Slovensko i pobaltské státy provádějí nutné reformy, které jsou zárukou dlouhodobého růstu. Česká vláda se však ani za patnáct let nezbavila socialistického dědictví v podobě regulovaného nájemného a mluvit o stavu českého soudnictví by už bylo úplně zbytečné," podotýkají Lidové noviny.

Deník Právo konstatuje, že česká ekonomika je na tom velmi dobře, poukazuje ale, že přesto nám to všechno zatím není nic platné. "V době, kdy je optimální situace se pustit do ekonomických reforem a shodnout se na hlavních směrech, kterými se má ekonomika ubírat, máme jiné starosti. Hlavní politické strany se vzájemně vybíjejí, využívajíce kauzu strýce Vika, podnikání Barkové a postoje premiéra. O ekonomice se bavíme, jen když politické strany trumfují svými diametrálně odlišnými volebními programy a názory," podotýká Právo. Ekonomika zatím naštěstí roste. Mohla by však při vší nezávislosti na politice růst podstatně víc, kdyby se dobrý výkon podpořil nutnými opatřeními a reformami ze strany státu. Toho se ale v Čechách za současné politické situace rozhodně nedočkáme, píše Právo.


Logo KDU-ČSL
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek je podle Hospodářských novin napojen na působení zkrachovalé společnosti svého švagra Lubomíra Kašáka více, než dosud přiznával. Šéf lidovců minulý měsíc uvedl, že mu Kašák půjčil 860.000 korun na rodinný dům v Bechyni. Deník ale zjistil, že dům postavila přímo Kašákova firma IDOS. Kalouskův dům přitom stavěla ve stejné době, kdy se IDOS podílel na stamilionové zakázce na rekonstrukci pražské vodárny v Podolí. Tehdejší ředitel Kašákovy firmy Milan Čmuchař je dnes přesvědčen, že se stavba Kalouskova domu dala "rozpustit" do akcí, jež provázely opravu vodárny. "IDOS měsíčně fakturoval za práci na vodárně čtyři až šest milionů. A v tom se balík cihel ztratil raz dva," uvedl Čmuchař. Kalousek ale tvrdí, že má faktury za 2,2 milionu, které mu IDOS za práci na domě vystavil, a všechno prý splatil. Mladá fronta Dnes pátrala v dodacích fakturách z roku 2003 po obchodních aktivitách rodinné přítelkyně premiéra Grosse Libuše Barkové. Deník zjistil, že pivo, tvrdý alkohol, džusy, minerálky a cigarety určené pro restauraci s masážním salonem na Proseku vozí dodavatelé na adresu nevěstince v Nuslích. Barková se v deníku brání, že nevěstinec neprovozuje, že veškeré zboží - převzaté veřejným domem - okamžitě vlastním autem převáží do své restaurace na Proseku nebo až do jižních Čech, kde má ve vesničce Buzice další restauraci. Právě spojení Barkové s nevěstincem a skutečnost, že tato žena přímo podniká s premiérovou ženou Šárkou Grossovou, se stalo podle Mladé fronty Dnes rozbuškou ve vládní koalici.


Deníky se věnují i kauze vydavatele českého překladu Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zítka. Zítkovi loni v lednu pražský městský soud vyměřil za podporu a propagaci hnutí potlačujících lidská práva tři roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. Zpřísnil tak o dva roky trest, který mu uložil Obvodní soud pro Prahu 7. Nejvyšší soud nyní všechny předchozí verdikty obecných soudů zrušil. Lidové noviny se pozastavují nad tím, že Zítko knihu před soudem označil za hloupou. Dodal, že vydání hloupé knihy zesměšní jejího autora a že nic jiného o tomto díle ani neslyšel. Podle Lidových novin jsou ale hloupé spíše zákony, které vydávání podobných knih kriminalizují.


Foto: Evropská komise
Podle deníku Právo daly bruselské úřady práci zatím jen stovce Čechů. Přitom v institucích Evropské unie pracuje 39 tisíc lidí. Na evropskou pracovní nabídku netrpělivě čekají další desítky českých uchazečů, kteří úspěšně prošli náročnými konkursy. Práce v Unii je lákavá vysokou mzdou - vysokoškolák bez praxe běžně dostane nástupní plat 4 tisíce eur - tedy 120 tisíc korun. Čeští čekatelé se dozvěděli o úspěšném složení přijímacího konkursu a zařazení do rezervních seznamů už v listopadu, ale většina z nich nedostala od té doby žádné pracovní nabídky ani informace. Přitom seznamy jsou platné jen do konce roku.


Čeští soudci podle Lidových novin ostře kritizují prezidenta za to, že odmítl jmenovat jejich kolegy, protože jim ještě nebylo třicet let. Krok Václava Klause prý připraví českou justici o budoucí elitu. Podle kritiků navíc přijdou nazmar peníze, které již český stát do výchovy budoucích soudců vložil. Z čekatelských míst tak odejde celkem dvaatřicet mladých lidí. Hrozí, že se do justice už nevrátí. Podobný osud hrozí u dalších osmačtyřiceti čekatelů. Podle předsedy Obvodního soudu pro Prahu 1 Libora Váni přitom všichni museli absolvovat velmi těžké zkoušky, kterými prošel jen každý pátý uchazeč. O odmítnuté čekatele nechce přijít ani ministr spravedlnosti Pavel Němec. Rozeslal jim proto dopis s prosbou, aby z justice neodcházeli. Nabízí jim místa vyšších soudních úředníků nebo státních zástupců.


Na tzv. No Fly List, tedy seznam nežádoucích lidí, kteří by mohli být propojeni s teroristy, daly Spojené státy i čtyři Čechy. S odkazem na Hospodářské noviny o tom píší Lidové noviny. Seznam, který vydává americký úřad pro bezpečnost dopravy, obsahuje jména přibližně 45 tisíc osob z celého světa. Lidé z tohoto seznamu nesmějí být vpuštěni na paluby letadel mířících do USA. Totožnost čtyř Čechů odmítají americké úřady zveřejnit, podle neoficiálních zdrojů ale všichni pocházejí ze západočeských lázeňských měst.


Novinkou v českých nemocnicích je zavádění tzv. identifikačních štítků pro pacienty. Jak uvádí deník Právo, tyto štítky mají snížit riziko, že dojde k záměně pacientů, léků nebo krve, a usnadnit práci zdravotníkům. Štítky na zápěstí zatím dostávají všichni hospitalizovaní pacienti v pražské Nemocnici Na Homolce a v Ústřední vojenské nemocnici. Sami je nemohou sundat a zdravotníci jim je odstraní až při odchodu z nemocnice do domácí péče. Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové je používání identifikačních štítků podmínka mezinárodní certifikace nemocnice.


Most pro veverky chce podle Mladé fronty Dnes postavit severočeský Sokolov. Visutý most má nad frekventovanou silnicí spojit dva městské parky, a zabránit tak tomu, aby veverky nehynuly pod koly aut. Lanová konstrukce bude napnutá mezi stromy šest metrů nad asfaltem. Aby se hlodavci propylenových vláken nelekli, obroste lanoví břečťanem. Na lávku, která bude stát 30 000 korun, přispěje pivovar Staropramen v rámci projektu na ochranu životního prostředí. S nápadem přišel starosta Karel Jakobec, který doufá, že se veverky naučí most využívat. Sokolovští úředníci ale nevědí, jestli veverky jejich dobrý záměr pochopí. "Je to improvizace, která může a nemusí vyjít. Nic takového jsem ještě neviděl," míní přírodovědec Petr Krása.