Přehled tisku

Foto: Evropská komise

Komentáře čtvrtečních novin se věnují hlavně výsledkům bruselského summitu hlav států 25 zemí Evropské unie. Ten přinesl kromě jiného změkčení podmínek takzvaného paktu stability. Podle názoru Mladé fronty Dnes byly na summitu EU obětovány nadnárodní projekty národním zájmům. "Summit ukázal i to, kdo je pánem Evropy. Nikoli Brusel, tedy komise nebo parlament, nýbrž sjezd hlav národních států," píše MfD. Dobrou zprávou je, že do budoucna se nikdo nemusí obávat, že by Brusel narušil národní suverenitu.

Foto: Evropská komise
Komentáře čtvrtečních novin se věnují hlavně výsledkům bruselského summitu hlav států 25 zemí Evropské unie. Ten přinesl kromě jiného změkčení podmínek takzvaného paktu stability. Podle názoru Mladé fronty Dnes byly na summitu EU obětovány nadnárodní projekty národním zájmům. "Summit ukázal i to, kdo je pánem Evropy. Nikoli Brusel, tedy komise nebo parlament, nýbrž sjezd hlav národních států," píše MfD. Dobrou zprávou je, že do budoucna se nikdo nemusí obávat, že by Brusel narušil národní suverenitu. I po případném přijetí ústavní smlouvy budou o všech důležitějších věcech rozhodovat hlavy států. "Špatné zpráva je, že takové rozhodování je složité a jeho výsledkem jsou kompromisy, které sice nikoho zásadně nepoškozují, na druhou stranu s nimi však nikdo není spokojen. Evropa zůstává bohatá a demokratická, ale přešlapuje na místě," dodává deník.


Tisk také glosuje předsjezdovou atmosféru v ČSSD. Sjezd sociální demokracie proběhne o velikonočním víkendu v Brně. Podle komentáře Práva půjde o nejdůležitější rokování sociálních demokratů od čtyřicátých let minulého století. V Brně svedou boj o předsednické křeslo premiér Stanislav Gross a ministr práce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle komentátora Práva budou delegáti vybírat mezi možností nejhorší a špatnou. "Ta nejhorší se pojí se zvolením Zdeňka Škromacha předsedou ČSSD. Kdyby byl bývalý premiér a šéf sociální demokracie Miloš Zeman schopen upřímnosti, musel by konstatovat, že je to muž s 'největším intelektuálním deficitem' ve vedení strany," poznamenává autor glosy.


Podle Lidových novin má část poslanců sociální demokracie plán, jak Miloše Zemana dostat na sjezd. Poslanci totiž chtějí prosadit usnesení, které by jej k účasti vyzvalo. "Předpokládám, že takové usnesení na sjezdu padne a že pak Zeman přijede," řekl deníku šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. Zeman již potvrdil, že by usnesení uposlechl. Pozvání do Brna dosud odmítal, neboť by se prý musel setkat s lidmi, kterých si neváží. Nyní však prohlašuje, že sjezd je pro každého člena sociální demokracie nejvyšší autoritou, takže kdyby takové usnesení bylo přijato, na sjezd by přijel. Vymiňuje si však, že v Brně dostane větší prostor k tomu, aby se mohl vyjádřit k současné situaci ve straně.


Podle Lidových novin a Mladé fronty Dnes vzniká uvnitř ČSSD nová levicová frakce, která by v rámci strany prosazovala tradiční levicovou sociálnědemokratickou politiku. "Ustavena by měla být po sjezdu ČSSD," řekl Mladé frontě exministr zahraničí Jan Kavan, který sám kandiduje na místopředsedu strany a je považován za jednoho z neformálních lídrů levicového křídla. Podle Lidových novin by platforma měla vznikat již na sjezdu. Poslanec Vladimír Laštůvka deníku řekl, že pokud se na sjezdu objeví náznaky, že chce strana vykročit jiným směrem, "budou snahy udržet tradiční pozici ČSSD". Lidové noviny informují i tom, že Škromach vydal vlastním nákladem brožuru pro delegáty sjezdu, v níž shrnul své názory na chod strany i vize do budoucna.


Univerzitní profesoři požadují demisi premiéra Stanislava Grosse, píše Mladá Fronta Dnes. Když Gross sestavoval v létě vládu, šel pro radu za vysokoškolskými hodnostáři. Pedagogové teď sepsali výzvu, aby odstoupil. Pod dopis premiérovi se podepsalo přes sedmdesát vysokoškolských učitelů a vědců. Jejich identita je zatím tajná, ale jsou mezi nimi lidé z ČVUT i Karlovy Univerzity. Za výzvou stojí fyzik z pražské ČVUT Ladislav Hlavatý se svými přáteli. Dopis chtějí předat premiérovi osobně. Podle mluvčí vlády Věry Duškové není jisté, jak premiér zareaguje. Možná si ho učitelé budou muset ve sněmovně sami odchytit, řekla mluvčí pro Mladou frontu Dnes.


Zatímco české firmy se stále víc podobají těm ve starších zemích EU, čeští zaměstnanci mají ke svým kolegům ve vyspělých státech zatím daleko. V českých firmách je mnohem méně lidí, kteří podporují výkonnost celého týmu, zato v takzvaných potížistech mají Češi převahu. S odvoláním na výsledku průzkumu společnosti TNS AISA to píše Mladá fronta Dnes. Takzvaných tahounů je v EU v každé firmě zhruba pětina, ale v tuzemsku je to jen 13 procent. Naproti tomu v každé firmě je víc než polovina potížistů, kteří do práce nechodí rádi a podle toho vypadá jejich výkon. V EU jich je v průměru jen 37 procent. Českým zaměstnancům chybí proti jejich západoevropským protějškům chuť rozhodovat a nést zodpovědnost. Méně také dbají na to, aby měli jasně vymezené pracovní povinnosti. Podle sociologů mohou za tyto rozdíly i samy české firmy. Z průzkumu totiž také vyplynulo, že čeští zaměstnanci často nevidí možnost postupu v práci, postrádají jasná pravidla pro povýšení i pro odměňování za konkrétní výkony. Také jim chybějí informace o tom, co si myslí nadřízení o jejich práci.


Hospodářské noviny kritizují snahu některých poslanců, kteří chtějí zrušit povinnost manažerů veřejně obchodovaných firem zveřejňovat své příjmy. Tento návrh ve sněmovně opět předložil poslanec ODS Pavel Suchánek. "V únoru vpašoval Suchánek paragrafy, podle kterých veřejnost ani akcionáři nemají na informace nárok, do zákona o spotřební dani. Nepovedlo se. Včera je zase vložil při druhém čtení do zákona, na základě kterého má zaniknout Fond národního majetku. Kdy už konečně skončí v českém parlamentu používání neuvěřitelných metod, kdy se k sobě letují paragrafy, co spolu vůbec nesouvisí?" ptá se deník. "Politici vybírají lidi do vedení polostátních firem. O jejich platech rozhodují také lidé dosazení politiky. Ale šéfové firem pak rozhodují o výdajích na sponzoring a marketing a nejspíš se najde způsob, jak politiky odměnit. Politika chránící vypasené kocoury je ale v rozporu se světovými trendy, navíc odporuje loňským doporučením Evropské komise," uzavírají Hospodářské noviny.


ODS se distancovala od postoje šéfa Senátu Přemysla Sobotky, který v úterý vyslovil "měkké ano" euroústavě. Informuje o tom Právo. Vůbec poprvé tak Sobotka veřejně prolomil nesouhlas činitelů ODS s euroústavou. "Já říkám měkké ano. Tak jako lisabonská kritéria se zdála velmi tvrdá a měla postihovat země, které je nedodržují. Najednou se to dokázalo změkčit. Věřím, že i tato ústava nebude ve svém důsledku tak tvrdá, jak zní," zdůvodnil svůj postoj Sobotka. Po setkání s velvyslanci zemí EU a kandidátských států Sobotka rovněž řekl, že tvrdě odmítavý názor na euroústavu už nemá ani jeho strana, která je považována za největší kritiky tohoto dokumentu. "To je zcela izolovaný názor, který nesdílím," řekl listu předseda ODS Mirek Topolánek. V ODS se podle Topolánka vede permanentní diskuse o rizicích přijetí či nepřijetí ústavní smlouvy, stranický zamítavý postoj se však nemění.


Největší tuzemský výrobce střelných zbraní, společnost Česká zbrojovka, získala prostřednictvím své dceřiné společnosti CZ-USA stoprocentní kontrolu nad americkým výrobcem krátkých palných zbraní Dan Wesson. Píše to deník Právo. Výrobky pod značkou Dan Wesson budou i nadále určeny hlavně pro severoamerický trh. Česká zbrojovka získala nákupem jak samotnou značku Dan Wesson, tak i výrobní kapacity a hmotný majetek společnosti. Podle vedení české firmy bude hlavním úkolem obnovit prestiž značky a postupně oživit prodej její nové americké akvizice, uvedlo Právo. Zakladatel firmy Dan Wesson byl podle firemních webových stránek vnukem Daniela Wessona, který spolu s Horacem Smithem v roce 1852 založil značku Smith & Wesson. Ta je nyní jedním z největších výrobců ručních palných zbraní v USA, připomíná deník.


Poučila nedávná nehoda na Karlově náměstí v Praze řidiče tramvají? To se snažila zjistit Mladá Fronta Dnes. Odborníci považují za příčinu smrtelné nehody tramvaje nepřiměřenou rychlost. Kvůli ní přišli o život dva lidé, další o něj bojují. Deník proto pomocí radaru zjišťoval, zda řidiči tramvají dodržují povolenou rychlost. Ukázalo se, že ano. Řidiči teď jezdí pomaleji a opatrněji. Potvrzuje to i mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová. Žádné speciální příkazy jsme jim ale nedávali, řekla Mladé Frontě Dnes.


Ministr kultury Pavel Dostál uvolnil pozastavené dotace Literárním novinám. Podle listu Právo to ministr napsal jejich šéfredaktorovi Jakubu Patočkovi. Patočka je členem Strany Zelených a ministr Dostál si nebyl jistý, zda zůstane zachována nezávislost Literárních novin. Proto dotaci pozastavil. Po rozhovoru s Alexandrem Klimentem, předsedou výboru společnosti, která Literární noviny vydává, ale svůj názor přehodnotil. Dostál Právuřekl, že byl Klimentem, spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem a dalšími lidmi, kterým věří, ujištěn, že se zpolitizování týdeníku nemusí obávat. Literární noviny jsou v nejisté situaci, protože 11 ze 16 redaktorů a zaměstnanců odešlo nebo ukončilo spolupráci. Redaktoři jsou dlouhodobě nespokojeni se způsobem práce šéfredaktora. Podle jejich názoru se Patočka kvůli svému politickému angažmá už dva roky vedení časopisu téměř nevěnuje.


Výstavbu luxusního hotelu v těsné blízkosti státního zámku Sychrov plánuje liberecká společnost Aréna Syner. Komfortní zařízení má přilákat do kraje především movité zahraniční návštěvníky a rozvinout kongresovou turistiku. Píše o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes. Hotel s 88 lůžky a s podzemním kongresovým sálem chce Aréna Syner vybudovat na místě dnes již rozpadlé jízdárny Rohanů. Firma už získala územní rozhodnutí a stavět chce již letos v létě. Při vybudování hotelu počítá s penězi ze strukturálních fondů Evropské unie. Pokud by hotel stál odhadovaných 100 milionů korun, mohla by firma získat dotaci až 40 milionů korun. Luxusní hotely s kongresovým zázemím v Libereckém kraji téměř nejsou. Úplně v něm chybí pětihvězdičkový hotel. Projekt s hotelem na Sychrově podpořili radní Libereckého kraje. "Aréna Syner se zavázala, že svůj hotel Libereckému kraji přednostně poskytne pro odborné, společenské a kulturní akce. Našim oficiálním hostům nabídne zvýhodněné ubytování," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Linda Futerová.