Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Druhé kolo senátních voleb podtrhlo výprask, který vládní strany utržily před týdnem, píše komentátor Lidových novin.

Foto: ČTK
Druhé kolo senátních voleb podtrhlo výprask, který vládní strany utržily před týdnem, píše komentátor Lidových novin. Protože TOP 09 dávno dosnila sen, v němž je královnou české pravice, soustředí se čichači krve na ODS. Ta má podle komentátora evidentní problém: neumí své voliče přimět, aby se zvedli a šli volit, ačkoliv jim musí být jasné, že předseda strany bude dál oslabovat. Voličská revolta byla namířena hlavně proti ODS, upozorňují Hospodářské noviny. Vždyť Nečasova strana dosáhla v krajských volbách historicky nejhoršího a v senátních volbách druhého nejhoršího výsledku. Ale ať teď ODS udělá cokoliv, bude to podle listu špatně. Pokud Nečas přežije kongres, nabude jeho premiérský plamínek trvanlivosti svíce ve větru, píše komentátor listu.

Deník Právo svůj komentář nazval "Šampaňské bez bublinek." Sociální demokracie po volbách slavila, ale její šampaňské postrádalo hravé bublinky, píše komentátor. Prvním problémem byla nízká volební účastí, která překročila 18 procent. Sociální demokraté tak nemají ani zbla jistoty, že při vyšší účasti v dalším volebním klání budou stejně úspěšní, píše list. ČSSD hledá způsob budoucí spolupráce s komunisty na krajské úrovni a později i na celostátní. Její noční můrou je stav, kdy by se nelišila od komunistické strany, píše komentátor Práva. Strana také při nejlepší vůli nedokáže naplnit představy mnoha voličů o tom, že dobře bude všem. Otázkou také je, jak strana zdůvodní úspory.

Pokračováním vzkazu etablovaným stranám, který zazněl v krajských volbách, je především fakt, že více než jindy uspěli kandidáti, kteří od velkých stran stojí daleko nebo ještě dál - od velkoústého obchodníka Tomia Okamury přes Libora Michálka či Elišku Wagnerovou po "Ostravaka" a horolezce Leopolda Sulovského, podotýká deník E15. "Senátní invaze nezávislých osobností, v žargonu legislativního procesu můžeme říci ´neřízených střel´, je dalším jasným signálem etablovaným politikům, že jejich konání je čím dál méně zajímavé," míní komentátor E15.


Lozang Sanggjä,  foto: ČTK
Rozhovor s exilovým premiérem Tibetu, který je hostem konference Forum 2000, přinášejí Lidové noviny. Lozang Sanggjä listu řekl, že v dobrém vzpomíná na bývalého prezidenta Václava Havla. Podle něj v době, kdy ekonomika a byznys dominují politickému rozhodování, představoval Havel unikátní hlas. Podle tibetského premiéra hájil svobodu i na úkor své vlastní. Vyjádření premiéra Petra Nečase, který řekl, že návštěva duchovního vůdce dalajlamy v Praze by ohrozila český export, bylo podle něj nešťastné. Vyjádření bude kompromitovat české morální hodnoty, řekl premiér Lidovým novinám. Výrok byl podle něj nevhodný a mimo kontext. Česká republika je středně velkou zemí se středně velkou ekonomikou, ale má zvláštní status země Václava Havla - jde o značku unikátní po celém světě, vyjádřil se tibetský premiér. Podle tibetského premiéra si v otázce Tibetu a jeho vztahu k Číně váží vyjádření českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který vyjádřil nad situací v Tibetu "vážné znepokojení." Chce, aby mezinárodní společenství tlačilo na Čínu, aby se otázka Tibetu vyřešila mírově a dialogem.


Foto: CorelDraw / Archiv ČRo 7 - Padia Praha
Největší zpracovatel ropy v Česku, petrochemický holding Unipetrol, má problém s nákupem suroviny z ropovodu IKL. Uvádějí to Hospodářské noviny. Rafinerie v Kralupech nad Vltavou zastaví kvůli nedostatku ropy tento týden výrobu, protože ropa chybí na několik dnů provozu, uvádí list. Unipetrol, který je majoritním vlastníkem dvou fungujících českých rafinerií v Litvínově a Kralupech, tak zpracuje méně ropy. Holding bude situaci od čtvrtka řešit odstávkou, kterou původně plánoval kvůli pravidelné údržbě až na listopad. Nedostatek ropy ale může trvat až do konce roku, může tak postihnout i provoz litvínovské rafinerie. To vše by podle analytiků mělo dopad na hospodaření Unipetrolu, pokud by se firmě nepodařilo situaci vyřešit zvýšenou dodávkou z ropovodu Družba, napsaly Hospodářské noviny.


Miloš Zeman,  foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Deník E15 přináší rozhovor s Milošem Zemanem, bývalým předsedou vlády a kandidátem na českého prezidenta. Zeman kritizuje bývalé politiky jako je Stanislav Gross nebo Martin Bursík. Láska k mladé generaci politiků už vyprchala, nejdříve by měli jít do komunální politiky, uvedl Zeman. Když se osvědčí, ať postoupí na další příčku, řekl bývalý premiér listu E15. Sám sebe označuje za eurofederalistu, z eurozóny by podle svého názoru vyloučil Řecko, které si žilo nad poměry a falšovalo statistiky. Preferoval by doplnění sankčních mechanismů Evropské unie, tedy finanční ústavy nebo dluhové brzdy. Tým spolupracovníků současného prezidenta Václava Klause by Zeman nechal podle svých slov v současné podobě. Hradní tým má být založen na principu profesionality, řekl listu E15. Chyba prezidentské ochranky jako v severočeské Chrastavě, kdy na prezidenta Václava Klause zaútočil muž plastovou pistolí, by se neměla opakovat. Členové prezidentské ochranky by měli být odsouzeni k hlídkové službě v nějaké zapadlé obci, míní Miloš Zeman.


Mariánský sloup v Praze na přelomu 19. a 20. století,  zdroj: Wikimedia Commons
Návrat mariánského sloupu na pražské Staroměstské náměstí se odkládá, píší Lidové noviny. Obnovená památka by se tu měla objevit v létě příštího roku, původně plánovaná doba byla do konce tohoto roku. List připomíná, že sloup byl vztyčen roku 1652. Na svém místě stál 266 let, v roce 1915 byl nedaleko odhalen pomník Jana Husa. 3. listopadu 1918 sloup strhl dav, který ho považoval za znak katolické a rakouské nadvlády. O jeho návrat usiluje Společnost pro obnovu mariánského sloupu, idea má ale i své odpůrce. Proti se postavila s například společnost Veritas, protože považuje vysvěcení sloupu za politický akt po bitvě na Bílé hoře. Vedení města ale plánuje znovuvztyčení, které má být odrazovým můstkem pro revitalizaci celého Staroměstského náměstí. Proběhnout má podle Lidových novin i archeologický průzkum. List připomíná, že rekonstrukcí projde i pomník Jana Husa, který bude stát v blízkosti obnoveného sloupu. Od roku 1915, kdy stojí na náměstí, ho totiž nikdo nerestauroval.


Foto: Michal Zacharzewski / Stock.XCHNG
Profesionální sportovci mohou své povolání vykonávat jako živnostníci a finanční úřady to musí akceptovat. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle listu to vyplývá z rozsudku Nejvyššího správního soudu, který vyhověl kasační stížnosti bývalého fotbalisty pražské Sparty Jiřího Homoly. Stát by podle soudu neměl nikoho nutit do zaměstnaneckého poměru v situaci, kde by to nebylo výhodné ani pro pracovníka, ani pro zaměstnavatele. "Pokud se sportovec s klubem domluví, že chce být zaměstnanec, nic proti tomu, je to možné. Pokud bude mít smlouvu jako osoba samostatně výdělečně činná a oběma stranám to bude vyhovovat, pak by do toho stát neměl vstupovat nějakým omezujícím způsobem," uvedl pro Hospodářské noviny soudce Vojtěch Šimíček. Homola měl podle finančních úředníků doplatit daně za vybavení, které mu poskytl klub. Zároveň ale úřady nechtěly uznat peníze, které klubu zaplatil, jako náklady. Nebylo totiž jasné, zda lze činnost profesionálního fotbalisty vykonávat jako osoba samostatně výdělečně činná, nebo musí být hráč zaměstnancem klubu. Podobným způsobem rozhodl soud i v případě hokejisty Jaroslava Mrázka, napsaly Hospodářské noviny.


Foto: National Cancer Institute / Wikimedia Commons
Jak zachránit více žen s nádory? Tématu se věnuje Mladá fronta Dnes. Čeští patologové přišli na to, že pokud se změní testy, které určují rakovinu prsu, budou moci vyléčit i další ženy. Většina laboratoří používá levný test. Ten určuje, zda má žena patřičný receptor a tudíž zabere lék Herceptin. Mnoho žen, které ale propadly sítem testů, příslušný receptor mají a testy ho nezjistily. Aby lékaři zachránili více pacientek, stačí podle deníku málo: nasadit druhý a dražší typ testu. Takové re-testy mohou pomoci minimálně šesti až sedmi procentům nemocných žen s nádory prsu, řekla deníku onkoložka Jana Prausová. Díky této studii už lékaři problematiku řeší se zdravotními pojišťovnami, zda by platily dražší léčbu. Rakovina prsu je nejčastěji se vyskytující rakovinné onemocnění žen v ČR, dodává Mladá fronta Dnes.