Přehled tisku

Roman Janoušek, foto: TV Nova
0:00
/
0:00

Protikorupční policie bude vyšetřovat některé z aktivit lobbisty Romana Janouška. Dovedly ji k tomu zveřejněné odposlechy hovorů mezi ním, někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem a bývalým ředitelem odboru obchodních aktivit pražského magistrátu Peterem Ďuricou, napsala Mladá fronta Dnes.

Roman Janoušek,  foto: TV Nova
Protikorupční policie bude vyšetřovat některé z aktivit lobbisty Romana Janouška. Dovedly ji k tomu zveřejněné odposlechy hovorů mezi ním, někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem a bývalým ředitelem odboru obchodních aktivit pražského magistrátu Peterem Ďuricou, napsala Mladá fronta Dnes. "Ukončili jsme vyhodnocování všech poznatků. A mohu říct, že se budeme zabývat dvěma případy, které z vámi zveřejněných odposlechů vyplynuly,"řekl deníku ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Jde o prodej pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a detektivy bude také zajímat, zda a jak Roman Janoušek zasahoval do řízení o změnách územního plánu. Prodejem pozemků stát přišel zřejmě o desítky milionů korun a v případě změn územního plánu se ukázalo, že o nich Janoušek rozhodoval v kavárně Obecního domu, píše Mladá fronta Dnes.


David Rath
Na český knižní trh se 9. října dostane kniha, kterou napsal ve vazbě poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath, jenž čelí podezření z korupce. Knihu s názvem Přisedněte si… vydá nakladatelka a manželka někdejšího premiéra Petra Paroubková, editorkou rukopisu byla bývalá Rathova mluvčí Berill Mascheková. Uvedl to bulvární deník Blesk. "Chceme knihu vydat v nákladu 5000 až 10.000 kusů,"řekla listu Petra Paroubková. Ona sama Davida Ratha ve vězení prý nenavštívila, knížku spolu ladili jen v dopisech. Kriminalisté Davida Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Počátkem září pak Sněmovna vydala poslance Ratha ke stíhání i kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.


Lidové noviny píší o církevních restitucích. List uvádí, že stát prý podle církví prodává jejich budoucí majetek třetím osobám. Pozemkový fond nabízí i půdu, která má být až do vyřešení restitucí blokována, a soudy to údajně nezajímá. Premonstráti z kláštera v Teplé se na soud obrátili a neuspěli. Majetek prý ještě není jejich a nemají tak právo domáhat se zákazu převodu. Pozemkový fond se brání, že prodává pouze pozemky, které nejsou blokovány a jsou řádně proveřeny. Kdyby se ukázalo, že stát prodal pozemek i s blokačním paragrafem, může církev žádat nápravu. "Pokud dojde k porušení zákona o půdě, je taková smlouva absolutně neplatná,"řekla Lidovým novinám mluvčí Pozemkového fondu Monika Machová.


Foto: Ivan Prole / Stock.XCHNG
Zájem Čechů o stavební spoření klesá, píší Hospodářské noviny. Počet nově uzavřených smluv se meziročně propadl o pětinu. Lidé o stavební spoření přestávají mít zájem. Mohou za to i opatření vlády z loňska. Státní podpora se totiž snížila na maximálně dva tisíce korun za rok. Navíc ministři plánují, že zruší možnost využít podporu na cokoliv. Lidé by měli mít ale možnost převést podporu včetně úspor do penzijního připojištění. Stavební spoření klesá, hypotéky ale naopak posilují. Banky hlásí meziroční růst o 6 a půl procenta, uvádějí Hospodářské noviny.


Ministr spravedlnosti Pavel Blažek stáhl čtyři kárné žaloby na soudce podané jeho předchůdcem Jiřím Pospíšilem (oba ODS), píše Mladá fronta Dnes. Žaloby byly proti soudcům Vladimíru Mikulovi z Děčína, Benu Eichlerovi z Mostu, Janu Kozákovi z Krajského soudu v Brně a Stanislavu Bernardovi z Městského soudu v Praze. "Nechali jsme si udělat analýzu, ze které vyplývá, že ministerstvo bylo v těchto sporech příliš často neúspěšné. Podle nás je to tím, že některé žaloby byly zbytečné,"řekl deníku náměstek ministra Daniel Volák. Podle něj exministr Jiří Pospíšil podal loni 13 kárných žalob proti soudcům, ale uspěl jen ve dvou případech. "Vždy jsem se řídil doporučením našich právních expertů a kárné žaloby podával jen tam, kde to oni uznali za nutné," sdělil deníku Jiří Pospíšil. Podle Daniela Voláka by nyní měli běžné prohřešky důsledněji řešit předsedové soudů a vedoucí státní zástupci. Ministr by se měl zabývat pouze závažnými případy celostátního významu, řekl Mladé frontě Dnes.


Armáda dvě třetiny svého rozpočtu projí - noční můra se vyplnila, píše deník E15. Českému vojsku podle listu chybí peníze na výcvik a modernizaci. Peníze jdou totiž hlavně na platy, sociální dávky a důchody. Je to trend, který už trvá několik let. Takzvané mandatorní, tedy povinné výdaje se loni vyšplhaly na 52 procent, letos to bude 58 procent. Bez zásahu hrozí armádě podle listu postupný úpadek. Podle listu je ve světě hodně příkladu, jak situaci řešit. Například zlaté pravidlo americké armády, že mandatorní výdaje mohou spolknout nejvýš polovinu rozpočtu, aby na provoz zůstalo 30 procent a na investice 20 procent. Podle českého ministerstva obrany už se připravuje opatření, které projedná vláda. Cílem je uvolnit další zdroje pro rozvoj armády, uvádí deník E15.


Nové filmové zpracování knih s hlavní hrdinkou Angelikou se bude natáčet v České republice. Píše to Mladá fronta Dnes. Francouzské historické dobrodružné romány již byly předlohou pro filmovou sérii ze 60. let. Nová verze se bude skládat ze dvou částí nazvaných Násilím provdaná za hraběte de Peyrac a Angelika na Dvoře zázraků a ve Versailles, první díl má mít premiéru v roce 2014, uvedl deník. Snímky podle knih odehrávajících se v polovině 17. století využijí malebného prostředí v Telči, Praze, Kroměříži a na hradě Pernštejně. Již se koná konkurz na čtyři stovky komparzistů v hotelu Černý orel v Telči, kde se bude točit od 22. do 30. října, uvedla Mladá fronta Dnes. Podobně jako starší série filmů s Angelikou budou nové snímky vznikat v koprodukci. Podílet se na nich budou filmaři z Francie, Německa, Belgie, Rakouska i Česka. Ústřední herecká dvojice bude podle deníku z Francie, Angelikou se stane zatím nepříliš známá třiadvacetiletá Nora Arnezederová a hraběte de Peyraca si zahraje dvaašedesátiletý Gérard Lanvin.