Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Braňme svoji lihovou svobodu, zní ironický titulek komentáře Hospodářských novin. Částečná prohibice nemůže trvat donekonečna, ale až skončí, bude ten pravý čas bavit se o tom, zda z ní něco nezachovat, píše list.

Foto: ČTK
Braňme svoji lihovou svobodu, zní ironický titulek komentáře Hospodářských novin. Částečná prohibice nemůže trvat donekonečna, ale až skoční, bude ten pravý čas bavit se o tom, zda z ní něco nezachovat, píše list. Měli bychom se ohlížet do zemí, kde s tvrdým alkoholem zacházejí podle toho, čím je - tedy tvrdou drogou. V liberálním Česku se situace snadno vymkla z rukou. To ovšem není náhoda, ale pravidlo místní verze svobody. Patrně to má souvislost s jinými tuzemskými specifiky, jako ojedinělým počtem heren, v nichž lze svobodně prohrát sociální dávky, konstatuje komentátor. Kdo si chce vypálit oči nebo se zabít pančovanou vodkou, nakonec to dokáže. Ale snad by mu to mohl stát alespoň částečně ztížit. Zákaz stánkového prodeje alkoholu by mohl být první a celkem jednoduchý krok, konstatují Hospodářské noviny.


Václav Klaus  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: Vláda ČR
Mladá fronta Dnes shrnuje dění posledních týdnů na české politické scéně titulkem "Nečas se smaží a Klaus dál přitápí." Klaus podle deníku odstřeluje vládu v čas nejméně vhodný pro premiéra Nečase. Za poslední měsíc zamítl už tři zákony. Premiér tedy bude potřebovat 101 hlasů, které se mu shánějí stále obtížněji. Těžší než zákon o sociálně právní ochraně dětí, který Klaus vrátil s tím, že je bezcitný a surový, bude novela o energetických štítcích. Ve sněmovně prošla hlasy pouhých 93 poslanců, píše Mladá fronta Dnes. Klaus má výhrady k církevním restitucím a kritizuje i vládní balíček daňových zákonů. Tím dává větší sílu rebelům v ODS. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg listu řekl, že mu to připomíná situaci z roku 2009, kdy za vlády premiéra Topolánka Klaus měl podle Schwarzenberga několik spřátelených poslanců. Deník se věnuje i situaci kolem takzvaných vnitrostranických rebelů, kteří zkomplikovali jednání o vládním balíčku. Petr Nečas s nimi začal oficiálně vyjednávat, a to i neformálně, píše list.


Foto: Ministerstvo obrany ČR
Švédové předložili ministerstvu obrany nabídku na pronájem stíhaček Gripen, Ministerstvo s ní ale není spokojeno, píše deník Právo. Začalo chystat vypsání výběrového řízení. Pokud švédská strana neustoupí, bude se ministerstvo snažit domluvit tříletý pronájem. Oficiální jednání začnou podle deníku tento pátek, kdy se setká ministr obrany Vondra se svou švédskou kolegyní Enströmovou. Česká obrana přitom vyjednává se Švédy už od jara. První kolo jednání skončilo ale krachem, připomíná list. Švédská strana nechtěla slevit a požadovala za pronájem 14 stíhaček stejnou sumu, jakou Česko platí dnes, tedy 2 miliardy ročně. To ale vláda odmítla. Premiér Nečas uvedl, že jednání budou pokračovat do listopadu. Desetiletý pronájem Gripenů vyprší v roce 2014, nyní stíhačky chrání vzdušný prostor Pobaltí, připomíná list.


Známý americký právník Edward Fagan se opět angažuje v Česku, píše Mladá fronta Dnes. Na státu chce vymoci peníze za majetek bývalých jednotných zemědělských družstev. Fagan zastupuje skupinu lidí, kteří nedostali vyrovnání za podíl v JZD. Později neuspěli s žádostmi o odškodnění na ministerstvu zemědělství ani se stížností u Evropského soudu pro lidská práva, píše list. Podle zákona z roku 1992 dostali podílníci družstev věcné vyrovnání. Ostatní měli dostat peníze, ale až po uplynutí sedmileté lhůty. Mezitím ovšem mnoho družstev zkrachovalo, nebo byl jejich majetek převeden na jiné firmy. Lidé, kteří tak o peníze přišli, již dříve uvedli, že vyvedení majetku umožnil stát. Fagan v úterý s několika žadateli o odškodnění předal na ministerstvu zemědělství petici a dopis pro ministra Petra Bendla. Úřad se bude prohlášením zabývat, ale zaplatit odmítá, uvedl deník.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radio Praha
Výrobu aut v Česku ničí krize, upozorňují Lidové noviny. Například automobilka v Kolíně, která byla největší zahraniční investicí "na zelené louce" v Česku, propustila už 400 lidí. Továrnu, která vyrábí malá auta, dusí krize. Klesá totiž poptávka ze zahraničí. Pokles výroby v Kolíně brzdí celý český automobilový průmysl, připomíná list. Výroba aut v ČR představuje celou pětinu českého průmyslu a zaměstnává 120 tisíc lidí. Letos do srpna sice vzrostla, ale pouze nepatrně. Bez započítání kolínské automobilky vzrostla produkce dalších dvou výrobců osobních aut. Podle Martina Jahna ze Sdružení automobilového průmyslu můžeme očekávat produkci nejvýše na úrovni loňského roku, citují Lidové noviny. Celkově se ale v Česku prodalo o čtyři tisíce aut více než loni.


Foto: Sanja Gjenero / Stock.XCHNG
Na penzi si spoří nejvíce Čechů v historii, všimly si Hospodářské noviny. Jde o celkem 4,7 milionu lidí. To je jen o necelého půl milionu méně, než je v Česku ekonomicky aktivních lidí, upozorňuje list. Jen za první půlrok vzrostl počet smluv o 142 tisíc. Lidé si také výrazně zvyšují částku, kterou si odkládají na stáří. Od začátku příštího roku se totiž celý systém radikálně mění. Do rodinných financí se důchodová reforma promítne nejen zájemcům novým, ale i těm, kteří si spoří, upozorňují Hospodářské noviny. Na změnách vydělají ti, kteří jsou ochotni si odkládat víc. Stoupla maximální výše státní podpory a přibývá lidí, kteří na ni dosáhnout. V současnosti činí 230 korun měsíčně. Populace stárne, připomíná list. Dnes na jednoho důchodce vydělávají dva pracující. V roce 2050 ale už to bude statisticky méně než dva lidé. Současnou penzijní reformu ale provází řada otazníků, sociální demokraté plánují zrušit tzv. druhý pilíř.


Armáda chce lovit "civilisty" z televizní obrazovky, píší Lidové noviny. Díky nové státní obranné koncepci by se totiž mohly vrátit do veřejnoprávních médií armádní magazíny. O jejich podobě vojsko diskutuje mezi vojskem a vedením České televize. Český rozhlas podle deníku o armádním pořadu neuvažuje. Armádu v tuzemských médiích zprofanoval ideologický televizní pořad Azimut, ten ale vymizel a nyní je mrtvo. Nová česká obranná strategie také počítá s posílením povědomí o armádě, posíleny budou i aktivní zálohy. Záložáci jsou totiž podle autorů strategie názoroví vůdci pro určitou skupinu. Podle Alexandra Vondry jen armáda občany neochrání, ale je to věcí a povinností všech. Podle nové strategie se také bude více dbát na výstavbu specializovaných jednotek Volné peníze se budou posílat třeba chemikům na speciální operace. "Budujeme na tom v rámci Severoatlantické aliance českou značku," uvedl podle Lidových novin resort.


Kulatiny | Foto: Barbora Němcová,  Radio Prague International
Lesnický sektor se propadl do stamilionových ztrát, píše ekonomický deník E15. Na jedné straně je tu loňský rekordní zisk státních Lesů ČR ve výši 5,3 miliardy korun hrubého, na straně druhé pak celková ztráta 400 milionů korun. Tu loni zaznamenaly lesnické firmy zabývající se těžbou dřeva a výsadbou stromů. V předchozích letech se přitom obor pohyboval v zisku, píše list. Ztrátu za celý sektor vyčíslily lesnické asociace v analýze, se kterou se obrátily na vládu a vybraná ministerstva. Hospodářské výsledky firem byly loni podle výkonného ředitele Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Václava Šebka výrazně ovlivněny pozdním zahájením prací na počátku roku, kdy ještě nebyly dokončeny tendry Lesů ČR. „Dále to byly spory kolem navyšování cen dřeva ve smlouvách se státními lesy,"řekl deníku E15Šebek. Tendry jsou od loňského roku nastaveny tak, že jediným kritériem pro vítězství je pouze cena. To je důvodem rekordního zisku Lesů ČR. Lesnickým firmám to na druhé straně přineslo ztráty a některým i nedobrovolný konec, shrnuje deník E15.