Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky komentují neúspěch vládní koalice při středečním hlasování v Poslanecké sněmovně o vládním stabilizačním balíčku, který nepodpořilo šest rebelujících poslanců ODS. Kabinet chce předložit totožný návrh a spojit s ním vyjádření důvěry vládě, což by se stalo poprvé v historii českých vlád.

Petr Nečas a Karolína Peake na zasedání Poslanecké sněmovny,  foto: ČTK
České deníky komentují neúspěch vládní koalice při středečním hlasování v Poslanecké sněmovně o vládním stabilizačním balíčku, který nepodpořilo šest rebelujících poslanců ODS. Kabinet chce předložit totožný návrh a spojit s ním vyjádření důvěry vládě, což by se stalo poprvé v historii českých vlád. Premiér a předseda ODS Petr Nečas ale připustil, že kontroverzní návrh ještě může doznat změn ve Sněmovně. Volba, před kterou stojí česká pravice, a speciálně ODS, je podle názoru autora článku v Hospodářských novinách (HN) velmi jednoduchá. "Buď bude mít vyšší daně, a k tomu ještě chvíli vlastní vládu, a nebo vyšší daně a vládu levice k tomu. Není to úplně těžké rozhodování, jde jen o to najít způsob, který by všem aktérům umožnil udržet si přijatelně svou tvář," píše.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes (MfD) se mýlí ten, kdo si myslí, že smyslem vzpoury poslanců ODS je starost o vyrovnání státních financí. Mýlí se podle něj také každý, kdo si myslí, že existuje nějaký správný návrh daňových změn, které bez bolesti a správně vyřeší státní dluh. Existuje mnoho možných zásahů do daňového systému. Ve skutečnosti opravdu dobrá je pouze ta reforma, která nenastane. Ta nikomu neublíží. Všechny, které se prosadí, ano, píše list. Každá vláda, prává či levá, by musela, kdyby teď vládla a chtěla snižovat státní dluh, udělat plus minus něco podobného jako ta Nečasova. To všichni politici dobře vědí. Nečas je ten, na koho břímě padlo, ostatní si ho mohou vychutnat. A v tom je smysl rebelie: využít ji pro své cíle, pro svou pozici, pro hašení svého hněvu. O státní kasu nejde, ta vydrží všechno, jde o oblibu u voličů, o slávu jména, o budoucnost politika," pokračuje komentář Mladé fronty Dnes.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Podle komentáře v Lidových novinách (LN) je jen matoucí shoda okolností, že se proti zvýšení daní zvedla v klubu ODS revolta. "Proč? Zaprvé, většina rebelů v průběhu své kariéry nezanechala viditelné stopy sebemenšího zájmu o ideovou, programovou část politiky. A zadruhé - a především -, kdyby jim šlo o to co říkají, snažili by se odpovědnost za hospodářský pokles pověsit na krk ministru financí ze soupeřící strany a svému předsedovi by nabízeli východisko. Žádnou takovou snahu ale u nich nevidíme," míní. Zhrzenost a touha po odvetě jako motivy, které jsou přičítány rebelujícím poslancům ODS i podle autora dalšího komentáře v Hospodářských novinách. Jenže odpor k Nečasovi má podle něj zřejmě i jiný pádný důvod. "Ono totiž přituhuje nejen kolem oranžových hejtmanů, ale i některých představitelů ODS, kteří se ve spojení s vlivnými zákulisními hráči pustili do korupčních dobrodružství. Jen si připomeňme: policie v pražském dopravním podniku, zátah v CzechInvestu, Hegerovo trestní oznámení v kauze IZIP nebo nejčerstvější zatčení ředitele dotačního úřadu Severozápad a člena výkonné rady ODS Zdeňka Markvarda," píše komentátor v Hospodářských novinách.


I takové řešení, v němž by se církve vzdaly majetku, je možné. Stát ale musí začít nové kolo rozhovorů o majetkovém vyrovnání. Jak uvádí Lidové noviny, někteří církevní představitelé si po neustálých odkladech církevních restitucí dovedou představit, že by stát začal znovu jednat s církvemi o jiných variantách majetkového vypořádání. A to včetně možnosti, že by církve nakonec nedostaly fyzicky zpět vůbec žádný majetek, který jim zabavili komunisté. Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla i taková možnost přichází v úvahu, ovšem za předpokladu, že stát najde jiné řešení, jak do budoucna upravit svůj vztah k církvím a náboženským společnostem. Fakt, že stát blokuje nakládání s církevním majetkem a zároveň odmítá problém řešit, ubližuje podle Rumla především celému Česku a až v druhé řadě církvím. Sněmovna projednávání zákona ve středu odložila.


Foto: Philippe Ramakers / Stock.XCHNG
Osmdesát procent Čechů by neváhalo v případě potřeby přijmout práci bez smlouvy. I když za to hrozí vysoké pokuty. Mladá fronta Dnes uvádí příklad: Jana má dvě práce - jednu na částečný úvazek v mateřské škole, kde si vydělá zhruba šest tisíc měsíčně. Dvakrát týdně pracuje ve vinárně, za devět tisíc měsíčně. Bez černého přivýdělku bych určitě nevyšla, takže jsem za něj ráda, dodává. Majitel dává peníze každý večer na ruku, může si nechat i dýška. Načerno pracuje spousta lidí. A zdaleka to nejsou jen cizinci a ti bez vzdělání. S rostoucí nezaměstnaností přibývá mezi nelegálními pracovníky i vysokoškoláků. Navíc podle průzkumu společnosti LMC mezi dvěma tisíci respondenty se lidé práci načerno vůbec nebrání. V případě potřeby by ji neváhalo přijmout 80 procent dotázaných. Více než dvě třetiny považují nelegální zaměstnávání za vhodné řešení. Tvrdí, že je to jednoznačně lepší než nezaměstnanost. Nejčastěji se černá práce objevuje v oblasti stavebnictví, maloobchodě, pohostinství a ubytovacích službách.


Ústavní soud zatrhl stěhování dětí jako koťat, uvádí komentář Lidových novin. Střídavě pečovat o děti mezi Českem a Novým Zélandem je nesmysl. Pro osmileté děti by to znamenalo co půl roku stěhování přes půl zeměkoule, 'přepínat' dorozumívací jazyk, měnit školu i kolektiv kamarádů, uvedl ve středu Ústavní soud. Krajský soud v Praze teď bude muset zvážit, co je pro děti prospěšné. Momentálně mocně protěžovaná a módní střídavá péče totiž není zdaleka ideální a nemusí to být zrovna střídání v tak extrémním intervalu času, vzdálenosti a kulturního prostředí. Co se asi dozví dítě o druhém z rodičů pěkného, když se neshodnou ani na tom střídání? Sympatické je, že Ústavní soud nižším instancím vzkázal, že děti nejsou domácí mazlíčci, které může jeden z rodičů libovolně přemisťovat, dodává komentář Lidových novin.


Stát připravuje tendr na zajištění provozu železničních komunikačních zařízení, jehož vítěz získá kontrakt na čtyři roky za zhruba dvě miliardy korun. Vypsání soutěže se předpokládá na podzim, informuje deník E15. Vítězná firma bude muset železnici zajistit bezchybný provoz například datových, rádiových a telefonních sítí, ale také třeba požární signalizace, hodin nebo informačních tabulí. Ministr dopravy Pavel Dobeš musí ovšem získat pro svůj záměr souhlas vlády, který je pro takto velké zakázky potřeba, upozornil deník.


Statut bojovníka proti komunistickému režimu zatím získal jen každý pětadvacátý žadatel. Jak píše deník Právo, na ministerstvo obrany, které osvědčení vydává, se totiž obracejí i lidé, kteří proti režimu nikdy nevystupovali. Zlákala je ale vidina sto tisíc korun odškodného. Problém je, že tito fantaskní žadatelé zatěžují agendu natolik, že skutečně oprávnění žadatelé musejí čekat zbytečně dlouho. Z 3610 lidí zatím uspělo jen 154, a to ještě na řadu nepřišly očekávané složité případy typu bratří Mašínů nebo těch, kteří třeba byli v StB, ale změnili názor a šli proti režimu. Právo podotýká, že o statut odbojáře se přihlásil i člověk, který byl odsouzen za to, že tloukl svou bývalou manželku. Dnes to vykládá tak, že to bylo za to, že přisluhovala komunistům, uvedl šéf etické komise Jiří Kaucký. Podle jeho je vždy důležitá pohnutka činu, zda sledovala cíl zničit komunismus. Rozhodně to není ani příklad, že někdo způsobil újmu na zdraví předsedovi vesnické organizace KSČ, protože mu chodil za ženou.


Jste žena a máte uzavřené životní pojištění? V tom případě budete připlácet pojišťovně až o tisícikorunu měsíčně více. Jak píší Lidové noviny, pojišťovny již chystají nové ceníky, které v některých případech koncem roku zdraží životní pojištění ženám až na dvojnásobek. Až dosud totiž mají ženy pojištění výrazně levnější než muži. Statisticky se totiž dožívají vyššího věku a proto jsou z pohledu pojišťoven méně rizikovou skupinou než muži. Od 21. prosince musí pojišťovny v EU na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora přestat nabízet rozdílné sazby pojištění pro muže a ženy. U starších klientek může být reálné navýšení pojistného až o sto procent. Jak píše sloupek Lidových novin, je to stejné jako kdyby EU nakázala, aby se za pojištění proti povodni v domě u Labe v Děčíně a poštovny na nejvyšší hoře Sněžce platilo stejně. Právě tak lze popsat další z euroregulací, která tentokrát postihne pojišťovací trh. Eurobyrokraté soudí, že ženy jsou v Evropě diskriminovány. A tak se jim vydávají na pomoc, hlava nehlava. Možná se dočkáme, že Brusel nařídí mužům, že musí v kuchyni trávit stejně času jako ženy. Nakonec, proč ne?


Pro trojici mladíků je cestování za dobrou architekturou, uměním a designem životním snem. Nyní se jim ho podařilo proměnit v roční profesi. Jak uvádí Hospodářské noviny, s filmovou kamerou vyrazí po evropských velkoměstech a cestu jim zaplatí velké firmy. Nejedná se však o běžný sponzoring, ale z pohledu podniků o sofistikovaný marketing, díky němuž mohou namířit propagaci na svou cílovou skupinu. V českých podmínkách se tato forma marketingu začala objevovat zhruba před třemi roky, ale v posledních měsících výrazně sílí. Právě originální příběhy se nejlépe hodí pro tzv. virální marketing. Ten využívá sociálních sítí. Loni jedna z firem už podporu neotřelého nápadu vyzkoušela na vodácích, kteří splavovali všechny tuzemské řeky. A letos do toho šla podruhé. Dala spacáky dvojici absolventek architektury, které pěšky obcházejí české hranice. Pro firmu je to drobný výdaj, zato se její logo objevilo na poměrně navštěvovaných webových stránkách dvojice turistek, o jejichž putování píší média a lidé, kteří se k nim cestou přidávají, se nenásilně dozvědí o firemní značce.


V pondělí začíná mimořádný projekt, který má více pražských dětí přivést na hřiště a do tělocvičny. Jak píše Mladá fronta Dnes, pěšky ujde pár kroků denně, stravuje se po fast foodech, takže se pěkně kulatí, a pocit vítězství zná leda z počítačové hry nebo PlayStationu. Takhle nějak vypadá průměrné české dítě. A ani ty pražské nejsou výjimkou. Jak z toho ven? Pomoc nabízí pražský Týden náborů do sportovních klubů. Akce, jež potrvá ve zhruba stovce pražských klubů celý týden, má dva cíle: přitáhnout dítě ke sportu a podpořit kluby, kterým ubývají členové. Nabídka sportovních odvětví je pestrá. Dítě nemusí mít nutně schopnosti Jaromíra Jágra či Usaina Bolta. Dveře jsou otevřeny pro každého. Dítě si zkrátka sport vyzkouší a uvidí, zda ho zaujme natolik, že se přihlásí do klubu.