Přehled tisku

Jan Kubice a Petr Lessy
0:00
/
0:00

Ministr vnitra Jan Kubice zahájil další kázeňské řízení s policejním prezidentem Petrem Lessym. Mimo jiné mu vyčítá i to, že "nedostatečně dodržuje služební zdvořilost", píše Mladá fronta Dnes. Šéf policie podle Jana Kubiceho také pozdě dodal ekonomické analýzy týkající se možných úspor v policii. Ministrovi se nelíbí ani Lessyho údajné neoprávněné obsazení volných míst služebních funkcionářů s příplatkem.

Jan Kubice a Petr Lessy
Ministr vnitra Jan Kubice zahájil další kázeňské řízení s policejním prezidentem Petrem Lessym. Mimo jiné mu vyčítá i to, že "nedostatečně dodržuje služební zdvořilost", píše Mladá fronta Dnes. Šéf policie podle Jana Kubiceho také pozdě dodal ekonomické analýzy týkající se možných úspor v policii. Ministrovi se nelíbí ani Lessyho údajné neoprávněné obsazení volných míst služebních funkcionářů s příplatkem. Slovy o nedostatečné služební zdvořilosti pak Jan Kubice reaguje na nedávný Lessyho rozhovor v deníku Právo, kde prý policejní prezident uvedl některé skutečnosti, které mohly ohrozit ministrovu vážnost u občanů. Policejní prezident uvedl, že jej Jan Kubice vydírá. Petr Lessy tvrdí, že jeho výroky byly vytržené z kontextu, redakce listu to odmítá. Kvůli Lessyho výrokům se ministr Kubice dokonce před několika dny obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů, píše Mladá fronta Dnes.


Foto: Evropská komise
Česko patří k evropským zemím, kde počty migrantů rostou nejrychlejším tempem, uvádí deník Právo. Podle listu čísla mluví jasně. V roce 1994 tu žilo kolem 140 tisíc cizinců, teď půl milionu. Čechům podle studie Sociologického ústavu Akademie věd na barvě pleti nezáleží, víc jim záleží na tom, aby se cizinci naučili česky a mohli se tak asimilovat do většinové společnosti. Autoři studie tvrdí, že díky tomu, že naše země není otevřeně xenofóbní, nedochází ke stupňování etnického napětí nebo k antimigrančním náladám. Česko je zejména pro občany východních zemí atraktivní nejen svým sociálním systémem, ale i blízkostí k vyspělým evropským zemím. Naše republika se tak může stát určitou přestupní stanicí, umožňující se bez problémů v dalších letech integrovat do západoevropské společnosti. Dá se předpokládat, že počty migrantů do Česka v příštích letech zesílí, píše deník Právo.


Zhruba pětina z těch, kteří byli osloveni úřady práce, aby "si zasloužili" dávky, na veřejně prospěšné práce nenastoupila. To je opravdu hodně na to, abychom si mohli myslet, že jsou to nemakačenkové a simulanti, píše autor Sloupku Lidových novin a pokračuje: Mnozí mohou mít pro odmítnutí práce naprosto legitimní důvody. Co je však horší, již po půl roce se ukazuje, že zákon je nedomyšlený a míjí se svým účinkem. Z nezaměstnaných jsou vyráběni nevolníci. Za veřejně prospěšné práce totiž tito lidé nedostanou žádnou odměnu. Platí-li doposud v naší kultuře, že dělník je hoden mzdy své, jednáme přinejmenším proti dobrým mravům. Obce se příležitosti chopily s nebývalou iniciativou a ukazuje se, že místo aby příležitosti k práci vytvářely, jen rozhojňují počty nezaměstnaných. Ono se totiž vyplatí propustit půlku pracovníků technických služeb nebo uklízeček v úřadech a nahradit je "otroky zadarmo". Tenhle přístup prozíravého hospodáře obcím umožňuje zákon, nicméně je to neslušné, protože dotyčný pracuje, aby odvrátil podezření z příživnictví, a zároveň mu nejsou přiznána elementární práva. Necháme-li to tak, v dalším kroku obce propustí všechny zaměstnance a služby zajistí silami otroků, třeba z Mongolska, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Vláda pomůže firmám a dá jim dotace na pracovní místa, zhruba 800 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak chce omezit propouštění ve firmách, které nemají dost práce pro své zaměstnance, píše Mladá fronta Dnes. Příspěvek, který mohou dostat, může být až 31 tisíc korun měsíčně na jednoho zaměstnance. O peníze si společnosti budou moci zažádat od půlky září. Aby dotaci dostaly, budou muset zaměstnavatelé doložit, že pro lidi nemají práci na jeden až tři dny v týdnu. Místo práce se budou zaměstnanci školit, nebudou sedět doma. Peníze půjdou z Evropského sociálního fondu. Kolik pracovních míst projekt zachrání, nedokáže nikdo říct. "Dá se to odhadnout, ale nedá se to prokázat," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Vláda se zavedením příspěvku otálela. "Opatření přichází pozdě," kritizuje zdržení předsedkyně Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová, uvádí Mladá fronta Dnes.


Skotská společnost Menzies Aviation, která koupila od Letiště Praha odbavování letadel, propustí 50 zaměstnanců. O práci přijdou už v září, píše deník E15. Menzies, konkrétně její dceřiná firma Czech GH, se stane majitelem handlingu 1. září. Smlouvu již podle deníku schválil antimonopolní úřad. Odbavovací služby na pražském letišti mají v současné době zhruba 120 zaměstnanců. Nový majitel tak propustí téměř polovinu z nich. "Poslali jsme úřadu práce společně s Letištěm Praha oznámení o hromadném propouštění,"řekl deníku jednatel firmy Daniel Kadlec. Informaci potvrdila také mluvčí letiště Eva Krejčí. Menzies na Ruzyni podniká už deset let a její podíl na trhu odbavování neustále roste. Od letošního roku k ní přišel například Travel Service, který dosud využíval služeb handlingu Letiště Praha. Firma patří pod skotskou společnost John Menzies. Ta zaměstnává přes 16.000 lidí ve 117 zemích, píše deník E15.


Plzeňská Škoda Transportation letos dodá Praze místo původně dohodnutých 34 tramvají jen 17 souprav. Dohodu o změně dodávky firma podepsala se zástupci pražského dopravního podniku (DPP) v úterý. DPP tak letos ušetří zhruba miliardu korun, píší Lidové noviny. "Pro Škodu nebude snížení objemu zakázky jednoduché, znamená přeskupení výrobních kapacit i lidí a nemalé finanční výdaje, ale jsme rozhodnuti našemu partnerovi vyjít vstříc,"řekl listu ředitel Škody Transportation Josef Bernard. Zástupci DPP ani hlavního města nechtěli novou dohodu komentovat. Kontrakt na dodávku 250 nových tramvají uzavřela Praha v roce 2006, jeho hodnota je zhruba 19 miliard korun. Tramvaje, které měla Praha původně dostat už letos, dodá Škoda Transportation v roce 2018. Jednání o odložení dodávky trvalo podle Lidových novin asi dva měsíce. Dohoda je pro Prahu výhodná, protože nebude muset platit penále za nedodržení původní smlouvy. DPP se aktuálně potýká s nedostatkem financí. "Bylo by kontraproduktivní striktně se držet smlouvy. Praha je pro nás významný partner," sdělil deníku Josef Bernard.


Získá-li pětinásobný paralympijský vítěz ze Sydney, Atén a Pekingu Jiří Ježek v Londýně jakoukoli další medaili, stane se nejúspěšnějším handicapovaným cyklistou paralympijské historie, píše autor 99 Slov Hospodářských novin. Čeští sportovci jedou na letošní paralympiádu obhajovat 27 medailí z Pekingu. Jiří Ježek přivezl před čtyřmi roky dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Celkem jich má devět a kolem desáté by byla velká sláva, stal by se rázem takovým naším cyklistickým Michaelem Phelpsem. Česká výprava čítá 47 reprezentantů v atletice, boccie, cyklistice, lukostřelbě, plavání a stolním tenise. Podaří se Jiřímu Ježkovi a dalším zvítězit aspoň šestkrát jako v Pekingu?Nesmyslná otázka. Oni už vyhráli, konstatuje na závěr autor 99 Slov Hospodářských novin.