Přehled tisku

Foto: www.jan-fischer.cz
0:00
/
0:00

Jen Miloš Zeman a nově i Jan Fischer mají podporu 50 tisíc voličů. Ostatní kandidáti na prezidenta musí sbírat dál, píší Lidové noviny. Jistotu účasti ve volbách pak mají straničtí kandidáti. Naopak zbylá devítka kandidátů postupuje pomalu. Zřejmě nejblíže vysněné hranici jsou dvě ženy - Zuzana Roithová a Jana Bobošíková, které sehnaly třetinu, respektive polovinu potřebných hlasů. Podle Bobošíkové se lidem často nelíbí, že musí uvádět adresu. Všechny volební týmy přesto věří, že do konce října podporu seženou.

Foto: www.jan-fischer.cz
Jen Miloš Zeman a nově i Jan Fischer mají podporu 50 tisíc voličů. Ostatní kandidáti na prezidenta musí sbírat dál, píší Lidové noviny. Jistotu účasti ve volbách pak mají straničtí kandidáti. Naopak zbylá devítka kandidátů postupuje pomalu. Zřejmě nejblíže vysněné hranici jsou dvě ženy - Zuzana Roithová a Jana Bobošíková, které sehnaly třetinu, respektive polovinu potřebných hlasů. Podle Bobošíkové se lidem často nelíbí, že musí uvádět adresu. Všechny volební týmy přesto věří, že do konce října podporu seženou. Nejlepší možností, jak se mohou prezidentští kandidáti vyhnout zpochybnění svých peticí kvůli falešným podpisům, je dostatečná rezerva podepsaných lidí. Podle právníků by měli ještě před tím, než odevzdají petiční archy k prověření, nasbírat podpisy alespoň deseti tisíc lidí navíc.

Miloš Zeman
Prezidentským kandidátům se věnuje i Mladá fronta Dnes. Jak píše, Miloši Zemanovi rostou preference v boji o Hrad. Když expremiér Zeman pohořel se Stranou práv občanů v posledních volbách do Sněmovny, oznámil, že se jako 'starý jezevec vrací do své nory na Vysočině'. Uběhly dva roky a kandidát na hlavu státu může reálně uvažovat o 'návratu z nory'. Na favorita Fischera ztrácí jen 1,4 procenta. V případě Miloše Zeman jde o dlouhodobý trend, obliba mu roste už několik měsíců. Stává se zajímavým kandidátem pro levicového voliče včetně příznivců sociální demokracie, uvedl Jan Herzmann ze společnosti ppm factum, která je autorem průzkumu. Podle sociologů mají navíc oba kandidáti Firscher i Zeman šanci dále posilovat.


Foto: www.army.cz
Vojenská rozvědka řeší už dva případy Afghánců, kteří přijeli cvičit do Česka, ovšem do své vlasti se nevrátili. Nejspíš utíkají dál na západ, spekuluje se i o přípravě teroristického útoku. Jak uvádí Lidové noviny, do Pardubic přiletěl voják z Kábulu spolu s dalšími třiadvaceti vojáky. Na trenažéru cvičil, jak v těžkých situacích ovládat vrtulník Mi-17, aby jej pak po návratu do Afghánistánu mohl obsluhovat i ve skutečnosti. Když se ale po několika týdnech jednotka loučila s českými učiteli na letišti, voják chyběl a domů už nedorazil. A nebyl sám. Nevrátil se ani překladatel, který byl na školení ve Vojenské akademii ve Vyškově. V jiných zemích jsou podle vedení české armády počty zmizelých Afghánců vyšší. Kvůli dvěma zběhům je už v pohotovosti vojenské zpravodajství.


Adam Černý,  foto: ČTK
Adamu Černému, obhájci obviněného poslance Davida Ratha, zablokovala policie podle zjištění deníku Právočást peněz na účtu. Konkrétní částku nikdo, včetně Černého nechtěl deníku sdělit. Nelze vyloučit, že peníze doputovaly na obhájcův účet od rodiny obviněného poslance nebo přes prostředníka přímo od samotného Ratha. Mohly být například určeny na kauci, kterou poslancovi advokáti nabízejí jako záruku pro případné propuštění bývalého středočeského hejtmana z vazby. Zatímco obhájce Černý alespoň částečně zjištění Práva potvrdil, žalobce ani policie se k tomu nechtěli příliš vyjadřovat.


Výzkumný a vývojový ústav dřevařský
Pokus o privatizaci šesti zkušebních ústavů přišel stát na 130 miliónů korun. Podle deníku Právo z ní nejen definitivně sešlo, ale navíc kvůli pochybením státních úředníků přišlo Česko o 130 miliónů. Přesně tolik si totiž podle informací Práva vymohla na státu developerská firma Amádeus Real. Ta měla podle smlouvy se státním Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským ze září 2007 směnit jeho lukrativní budovy v centru Prahy za jiné objekty mimo hlavní město. Se spuštěním privatizace zkušebních ústavů ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem /ODS/ v roce 2008 se ale veškeré majetkové přesuny a prodeje včetně plánované směny budov musely zastavit a příslušné smlouvy vypovědět. Firma tvrdila, že jí vznikla škoda a v rozhodčím řízení se na státu domohla vyplacení odškodného. Privatizovat státní zkušební ústavy se rozhodla vláda Mirka Topolánka. Kvůli nastupující krizi se však už po půl roce privatizační projekty zadrhly a nakonec je před rokem definitivně zarazil současný kabinet Petra Nečase.


Přijeďte si natankovat ve středu, benzín bude levnější než v jiné dny, hlásá jedna čerpací stanice. Nejen ona, ale i ostatní pumpy v Česku začaly nabízet motoristům akční slevy jako v supermarketu. A to právě nyní, kdy kvůli rostoucím cenám ropy čerpací stanice celkově rekordně zdražují, píší Lidové noviny. Litr benzínu už mnohde prodávají za hranicí 40 korun a podle prognóz má být ještě hůř. Jelikož ale pumpy nechtějí přijít o zákazníky, sázejí hlavně na vybrané slevy. Třeba slevy za větší množství paliv nebo držitelům věrnostních karet.


Česko čeká letos další solární boom - tentokrát hlavně na střechách domů. Jak píší Hospodářské noviny, distribuční firmy už udělily povolení na více než 8500 nových zdrojů. Většinou se jedná o instalace na střechách rodinných domů. Opakování situace z let 2009 a 2010, kdy se výkon slunečních elektráren téměř ztřicetinásobil, ovšem nehrozí. Ministerstvo průmyslu a obchodu i přesto kvůli rostoucím číslům předpokládá, že v příštím roce zaplatí čeští spotřebitelé na podpoře obnovitelných zdrojů o více než 8 miliard korun více, tedy až 44 miliard. Cena elektřiny pro domácnost tak může vzrůst až o 3,5 procenta.


Česko má moc studentů ekonomie, vláda vymýšlí, jak vychovat techniky, uvádějí Hospodářské noviny. Zatímco v roce 2005 studovalo na vysokých školách 62 tisíc ekonomů, vloni jich už bylo o třicet tisíc víc. Personalisté proto varují, že pro ekonomy nebude za pár let dostatek práce. Naopak pro absolventy technických oborů je nabídka pracovních příležitostí velká. Ministři průmyslu Martin Kuba a školství Petr Fiala už jednali o společné strategii. Například svaz průmyslu a dopravy chce prosazovat jako povinný školní předmět práce v dílnách a větší propojení vzdělávacích institucí a průmyslových podniků. Školy by se měly maximálně snažit, aby se jakékoliv praxe konaly ve firmách a ne ve školách, říká Miloš Rathouský z expertního týmu pro lidské zdroje ze Svazu průmyslu a dopravy. Vysokoškoláci by se minimálně na jeden semestr měli z přednáškových sálů stěhovat do podniků, kde by pracovali pod dohledem zkušených zaměstnanců. Taková praxe přitom už dnes funguje na vyšších odborných školách. Jejich studenti poslední půlrok před obhajobou závěrečné práce tráví ve firmě.


Smlouvy se zlobivými žáky fungují, napsaly Lidové noviny. Ministerstvo školství v loňském školním roce otestovalo, jestli na nekázeň ve školách zabere sepsání smlouvy s dětmi a rodiči. Říkejme mu třeba Tomáš, nenosil domácí úkoly, o přestávkách napadal spolužáky, kteří se ho začali bát. Loni na podzim se situace stala neúnosnou. Škola se rozhodla se žákem a jeho matkou sepsat 'smlouvu'. Každý týden s matkou řešili, jak se její syn chová, jak se učí a připravuje do školy. Doporučili jí, aby s ním šla na psychiatrické vyšetření, což udělala. Individuálně s ním pracovala i učitelka. A výsledek? Situace se zlepšila, už není tak agresívní a plní školní povinnosti, popsala Lidovým novinám svou zkušenost ředitelka školy. Nadcházející rok chtějí vyzkoušet, zda bude Tomáš dodržovat pravidla i bez smlouvy. Do pilotního programu ministerstva školství se loni zapojilo šestatřicet škol. Testovaly, zda na zlobivé děti zabere individuální výchovný plán. Jak uvedl psycholog Václav Mertin, cílem není, aby se učitelé naučili sepisovat smlouvy, nýbrž aby se naučili předcházet vyhroceným situacím. Zároveň resortu doporučuje, aby zvážil variantu, že by v patové situaci bylo možné dítě na určitou dobu ze školy vyloučit.


Tisíce Čechů pobouřil případ chlapce, který zdědil dluhy. Jak uvádí deník Právo, jedná se o případ devítiletého Marka Suchého z Mělníka, který zdědil po otci dluhy a jeho matka už kvůli tomu dostala dopis od exekutora. Článek si přečetlo na milión lidí. Většinu z nich fakt, že na dítě a matku samoživitelku kvůli pozůstalosti míří exekuce, značně pobouřil. Marek sice zdědil v Teplicích dva družstevní byty, které se ale nedaří prodat, aby se mohly zaplatit dluhy, včetně poplatků, které na bytech naskakují. S příslibem bezplatných právních rad, jak má žena postupovat, aby nepřišla o domov, přispěchala i Exekutorská komora. S radou se začali nabízet právníci i realitní makléři.