Přehled tisku

cssd_slozenka.jpg
0:00
/
0:00

ČSSD se chystá českým domácnostem rozesílat leták v podobě složenky s částkou, na kterou údajně vyjdou občany vládou prosazované církevní restituce. Podle sociálních demokratů díl z majetku vráceného církvím, který připadá na jednoho Čecha, činí 12.755 korun. Do schránek by měly složenky chodit od úterý, píše Mladá fronta Dnes.

ČSSD se chystá českým domácnostem rozesílat leták v podobě složenky s částkou, na kterou údajně vyjdou občany vládou prosazované církevní restituce. Podle sociálních demokratů díl z majetku vráceného církvím, který připadá na jednoho Čecha, činí 12.755 korun. Do schránek by měly složenky chodit od úterý, píše Mladá fronta Dnes. Složenky rozesílala už před volbami v roce 2010 TOP 09, tehdy měly upozornit na výši státního dluhu. Právě ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 bude adresátem na složence od ČSSD. "Je-li to tak, tak nám sociální demokraté připomenou, kolik za každého z nás komunisté církvím ukradli," reagoval Miroslav Kalousek. Složenka bude podepsána předsedou sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. Na poukázce je vysvětlen i záměr ČSSD založit církevní fond, který by majetek spravoval. "Je to způsob, jak církevní restituce udržet ve veřejné debatě,"řekl Mladé frontě Dnes místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Zatím prý není jasné, kolik bude kampaň stát. Rozesílání složenek v roce 2010 mnoho lidí vylekalo. Mysleli si, že částku 121 tisíc korun musí uhradit. Policisté přijímali desítky hovorů na tísňovou linku, objevila se i trestní oznámení kvůli podezření z podvodu, připomíná Mladá fronta Dnes.


Další díl seriálu o hospodaření pražského dopravního podniku přinášejí na titulní straně Hospodářské noviny. Tentokrát se zaměřily na nevýhodné smlouvy, které bývalé vedení dopravního podniku uzavíralo. Získaly totiž část právního auditu, který vedl k podání trestních oznámení na členy bývalého managementu. Auditoři z Transparency International objevili například množství smluv, které podnik nemohl vypovědět, i když pro něj nebyly vůbec výhodné. Patřila mezi ně mimo jiné smlouva o SMS jízdenkách, kontrakt s Pražskou energetikou nebo s dodavatelem vozů Siemens. Ročně přitom tyto nevýhodné a nevypověditelné smlouvy přijdou rozpočet podniku na téměř dvě miliardy korun, dočteme se na titulní straně Hospodářských novin.


V bytě Vojtěcha M.,  který obdivoval norského atentátníka Breivika,  objevili celý arzenál - vedle pistolí,  samopalů a výbušnin také nástražnou bombu vyrobenou z letecké pumy,  foto: ČTK
Česko zřejmě jen o chloupek uniklo podobně hrůznému útoku, který loni na jaře zasáhl Norsko. Policisté v Ostravě totiž minulý týden zadrželi muže, který svůj panelákový byt proměnil v muniční sklad. Okolnosti mimořádně nebezpečného zásahu přibližují Lidové noviny. Že se jednalo o na české poměry skutečně mimořádnou operaci, potvrzuje například fakt, že během zásahu využili policisté ze speciální jednotky rušičku signálu mobilních telefonů. Ta se přitom se v Česku používá opravdu jen výjimečně. Před samotným zásahem navíc pro jistotu evakuovali také desítky lidí z okolních bytů. V bytě Vojtěcha M., který obdivoval norského atentátníka Breivika, objevili celý arzenál - vedle pistolí, samopalů a výbušnin také nástražnou bombu vyrobenou z letecké pumy. A také části policejní uniformy. Podle všeho muž plánoval útok v přestrojení právě za policistu, píší Lidové noviny.

Představte si, že by norská policie zatkla Anderse Breivika loni na jaře, ještě než vraždil. Ten člověk by možná působil jen jako cvok. Našli by u něho zbraně, ale ty má ve Skandinávii leckdo. Našli by hnojivo použitelné k výrobě bomby, ale Breivik byl majitel biofarmy. Nenašli by žádné spojení s neonacisty ani s džihádisty. Tohle že je muž schopný zabít 77 lidí? Tuto otázku si klade autor Sloupku Lidových novin. Proto je podle něj tak důležité, že česká policie zatkla pana V. M.. Též on mohl působit jako cvok. Fascinují ho zbraně a výbušniny, ale takových jsou tisíce. Rachejtlemi obtěžovat sousedy, ale takových jsou desítky tisíc. Ani V. M. není spjatý s neonacisty, natožpak s džihádisty. Tohle že je muž schopný zabít desítky lidí? Možná ano, možná ne. Ale jakmile použije v mailu jméno Breivik, hra na cvoka končí. Amerika má před 11. zářím a po něm. Evropa má před 22. červencem a po něm. Kdo si doma střílí ze samopalu, nemůže po roce 2011 očekávat, že cvok je polehčující okolnost, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Vedení Českých drah se v září podle Mladé fronty Dnes dočká zcela nového sytému odměňování. V porovnání se současnými příjmy by si mělo podle dostupných návrhů polepšit, píše list. Výbor pro odměňování, který vznikl loni po úniku platu někdejšího ombudsmana Českých drah Petra Fejka, zatím počítá s tím, že dozorčí radě navrhne pro generálního ředitele celkový roční příjem až 15 milionů korun. Má jít o částku, kterou doporučila poradenská firma Vratislava Kulhánka Industrial Advisors. "Můj návrh se k této částce velmi blíží," potvrdil Vratislav Kulhánek Mladé frontě Dnes. Náměstek, který je současně v představenstvu, má mít strop 12 milionů korun. O novém systému odměňování se přitom jedná už déle než rok. V červnu schválený plán počítá s tím, že by mělo mít vedení drah 40 procent platu napevno, zbytek mají být bonusy podle plnění ukazatelů jako zisk, zadluženost nebo obsazenost vlaků. Návrh počítá s většími příjmy, než má vedení rakouských železnic, píše Mladá fronta Dnes. Dodává ale, že jde zatím o návrh, konečné slovo bude mít dozorčí rada.


Novele protikuřáckého zákona, která chce cigaretový kouř vyhnat nejen z interiérů hospod a restaurací, ale také z většiny předzahrádek, se věnuje deník Právo. Jak píše, norma z pera ministerstva zdravotnictví příliš šancí na úspěch nemá. Zákonodárci se totiž podle listu při schvalování zákona tentokrát zřejmě nebudou řídit pokyny vedení strany. Potvrdil to třeba šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Na stranickou disciplínu se přitom v tomto případě nemůže spolehnout ani vládní koalice. Proti zákonu nejspíš bude hlasovat třeba senátor Jaroslav Kubera z ODS, jinak zatvrzelý kuřák, a to i přesto, že návrh předkládá jeho stranický kolega Boris Šťastný, píše deník Právo. "Čekám, že nám z obav o naše zdraví zakáží v předzahrádkách i jíst,"řekl listu sarkasticky senátor Kubera. V jiném článku deník Právo píše, že i přes kampaně počet obětí tabáku roste. "Pokud bude stávající trend pokračovat, dosáhne do roku 2030 počet mrtvých osmi milionů ročně," odhaduje Světová zdravotnická organizace.


Kateřina Hlavsová
Za volantem auta se možná od mužů občas dočká posměšného úšklebu. Když ale usedne do kokpitu stíhačky, žádný z kolegů se smát určitě neodváží. Příběh první a české pilotky proudových letadel Kateřiny Hlavsové, nadporučice z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, přinášejí Hospodářské noviny. Kateřina Hlavsová je nejen pohledná blondýna a první pilotka stíhaček v Česku, ale dokonce zatím vůbec jediná pilotka. Navíc možná už brzy bude tato bývalá hokejistka také první ženou, která usedne za knipl stíhaček Gripen. Její cestu do kokpitu bojových letounů popisují Hospodářské noviny.